צור קשר
...Loading...

26.12.18 - בהנחיית אלעד חדד

"תן ליופי של מה שאתה אוהב להיות מה שאתה עושה" (ג'לאל א-דין רומי)

מחולעופחול* - מרחב ליצירה והשתנות: קבוצה חצי שנתית החוקרת השתנות שינויי צורה וזהות דרך טקסים ויצירה. מיועדת לאנשי טיפול, חינוך וייעוץ בנקודת 'אמצע החיים'.

מאז שאני זוכר את עצמי תודעתי עסוקה בטבעם של בני אדם. מה הופך אותם להיות הם, או ליתר דיוק להיות 'אני'. מילה כזאת שאין דומה לה המייצגת חוויה כל כך פנימית ואישית שרק מי שאומר אותה יודע למה הוא מתכוון.

כילד הייתי מרותק מה 'אניות' הזאת, מהנקודה הזאת שהופכת אותי להיות אני. בבגרותי המשכתי לחקור זאת דרך בחירות מקצועיות, עסקתי כמה שנים בחינוך (גנן בגן ילדים) וראיתי ישויות צעירות משתנות במרץ ומגלות את 'אניותם'. בחמש עשרה השנים האחרונות אני עוסק בטיפול. יום יום פוגש אנשים שעסוקים באיך להשתנות כדי להיות יותר ויותר הם. לאורך כל הדרך אני חוקר ולומד גישות שונות להתפתחות ושינוי. בשנים האחרונות אני מגלה את כוחם של טקסי מעבר ואומנות אקספרסיבית במחקר עצמי ובתהליכי פרידה ושינוי ומשלב אותם בעשייתי עם קבוצות ויחידים.

 בנקודת הזמן הנוכחית אני חש שאותו 'אני' הקיים בנו הוא כלל לא 'משהו', אלא פעילות פנימית יוקדת המצויה מעבר ונעה דרך כל צורות ה'עצמי' המתחלפות. האני מתגלה כאמנות ההשתנות, אם תרצו נשמת הפניקס, עוף החול הפנימי.

היום, מתוך נקודת אמצע החיים האישית שלי בה עוף החול מאוד פעיל בי ודוחק בי לוותר על צורות שונות שהתבססו, אני מחבר בין כל האהבות הטריות שלי ומזמין אתכם להצטרף אלי להרפתקה, לקבוצה שמטרתה חקר השתנות עצמי דרך טקסים ואומנויות במה.

כל אדם סקרן מתאים לחקר שכזה, אך לקבוצה הזאת אני מזמין א.נשים בעלי שני מאפיינים. הראשון, הוא שעיסוקם בעולם הוא ביצירת מרחב לבני אדם להירפא, להתפתח ולהתחנך בו. מטפלים, אנשי חינוך ויועצים שהלכו כברת דרך בעשייתם המקצועית וביססו את זהותם.

 המאפיין השני קשור אל אותה כברת דרך, והוא הימצאות בנקודת זמן שבה, לצד כל ה'יש' שבוסס, קיימת קריאה (או לחישה) פנימית לעצור את העשייה החוצה ולפנות מקום לחדש להתגלות.

נקודת אמצע החיים היא נקודת זמן מיתולוגית בחיי אדם. נקודה המציינת היפוך, לידה מחדש וחופש ממבנים. קו פרשת מים בזמן, שבו מה שהוביל אותנו ואפשר לנו להתגשם כבר לא משרת את דרכנו, אפילו מקשה עליה ועל תנועתנו לחירות. רגע בו רוחנו מבקשת לפשוט צורה קיימת ולהתחדש. בחברה היצרנית שלנו, שלא מקיימת טקסי מעבר אישיים לאחר בר המצווה, השינוי העמוק הזה מתבטא כ'משבר גיל הארבעים'. עניין שהפך לבדיחה עממית המסמלת הכרה שטחית ברוחות שנושבות בעת הזו בנפשו של אדם, אך אין בה מקום לצורך העמוק של האדם להוסיף וליילד חלקים נוספים של עצמו לאחר בגרותו. נקודת אמצע החיים מביאה אפשרות לאינטגרציה עמוקה יותר. אבל מהי אותה אינטגרציה? איך מגלים אותה? איך מפנים לה מרחב ואיך מאפשרים לישן להתקלף?

אלה הם רק חלק מהמחשבות מתוכם נולדה הקבוצה מחולופחול– מרחב ליצירה והשתנות.  זוהי למעשה קבוצת התפתחות ייחודית, המהווה מרחב לחניכה עצמית דרך המיכל הקבוצתי, פעילות טקסית ותהליכי יצירה. קבוצה המיועדת לאלו היודעים שלתמוך בהתפתחותם של אנשים זוהי דרכם ורוצים משהו לעצמם אך לא עוד תיאוריה או שיטה חדשה, אלא מרחב להתגלות בו מחדש לעצמם ולעולם. .

הכלים המרכזיים שיתמכו את החקירה שלנו הם טקסים, סדנאות אמן וקבוצת אינטגרציה. לאחר שכל אחד ואחת ינסח את שאלת המחקר שלו, ניכנס לשלש תקופות: עבר, הווה ועתיד שבמרכזן בהתאמה המהויות, צורה, זרימה וחזון. בכל תקופת יצירה נחקור את הנושאים דרך מדיום אומנותי אחר שיונחה ע"י יוצרים מקוריים ומובילים בתחומם. כל תקופה תימשך חודש ותיפתח בטקס (המלווה בשתיית קקאו), מעין פתיחת שער. שמטרתו לחנוך את התודעה האישית והקבוצתית אל העומקים של הנושא. בסוף התקופות נסיים באינטגרציה ואיחוד הלמידה ליצירה אישית אחת, אותה ניקח כמצפן אל העתיד האישי והמקצועי שלנו.

שער העבר- יעסוק בצורות הקיימות שמעצבות אותנו, בחקירת האופן בו הביוגרפיה שלנו יצרה את צורות הזהות הנוכחית שלנו, אופן התנועה, הפעולה, היחס והמחשבה שהביאו שאפשרו לנו להתגשם לנקודת הזמן הנוכחית. המדיום האומנותי שדרכו נחקור את שאלת הצורה הוא מחול והאמנית שתוביל אותנו בחקירה היא הכוראוגרפית הבינלאומית יסמין גודר. 

שער ההווה- יעסוק במעבר בין צורה לזרימה, בין מוצקות לפוטנציאל,  במיסוס ופירוק (דה קונסטרוקציות) של הצורות והזהויות, התרה של היררכיות וחוקים, דרך היפוכי זהות, הומור ואלתור. המדיום האומנותי יהיה תאטרון פרינג' עם דגש על האומנות הארכיטיפית של הליצן. האמן שיוביל אותו בשער הזה יהיה ירון סנצ'ו גושן.

שער העתיד-  יעסוק בחזון, בארגון המחשבה והמילה למצפן מחודש שיוביל אותנו ממה שאנחנו מכירים למה שלא ידוע לנו, למסתורין שאנחנו. המדיום הינו שירה מדוברת והאמן שיעביר אותו הוא רועי בירן.

לאחר שנעבור את שלשת השערים נקיים סדנת סוף שבוע אינטנסיבית, שתהווה מרחב אינטגרטיבי של השערים השונים לכלל יצירה עצמית אחת.

מתי, איפה , כמה ?

ימי רביעי בבוקר, 9:00-14:00 , בסטודיו 'טל הדר' בכפר מונאש .

 18 מפגשים שבועיים (מתוכם 9 סדנאות אמן)  וסוף שבוע מרוכז (במאי).

 מפגש ראשון ב 26.12, מפגש אחרון ב22.5 .

 סה"כ 130 ש"א, עד 13 משתתפים.  העלות הינה : 7900 שח (7100 לנרשמים עד ה30.8) וכוללת את כל מפגשי האמן, כרטיסים להופעות של האמנים, אירוח וארוחות באינטנסיב.

הקבלה כפופה לראיון התאמה

*מחולעופחול - מחול עוף החול

על המנחה:

אלעד חדד -  MA , פסיכותרפיסט גופני באוריינטציה התייחסותית המתמחה בעבודת טראומה. בעל קליניקה פרטית במכמורת ותל אביב, עובד עם קהילות בעוטף עזה באזורי קו עימות ועם ארגונים עסקיים בתהליכי פיתוח, מדריך ומלמד בארץ ובחול. 

בעבודתי אני משלב פרספקטיבות פסיכולוגיות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות עם ידע רוחי ומכוון לראות את האדם כישות מתהווה ומשולשת גוף, נפש רוח, הנטועה בהקשרים הפסיכולוגיים התרבותיים והחברתיים שלה, אך גם כרוח חופשיה לבחור את נתיביה.

על האמנים המשתתפים:

יסמין גודר- בוגרת התיכון לאומנויות בניו-יורק, ותואר ראשון במחול מאוניברסיטת ניו-יורק, טיש סקול אוף דה ארטס. בתקופת הלימודים בניו יורק גם למדה רבות במסגרת Movement Research המחויבת למחקר מעמיק ואלטרנטיבי בתנועה, קומפוזיציה ומופע, ונבחרה להיות אומן הבית שלהם לשנת 1999. עבודותיה, אשר זכו להערכה מקומית ובינלאומית בשל עומקן, מורכבותן וייחודיות הקול שלהן, מוצגות בארץ וברחבי העולם במגוון תאטראות ופסטיבלים מובילים ביניהם: פסטיבל לינקולן סנטר בניו-יורק, פסטיבל הבינלאומי של טוקיו, בית האופרה של סינדי, תאטרון ההבל בברלין, קונסטופסטדסארטס בבריסל, פסטיבל וינה ועוד.

ירון סנצ'ו גושן- ליצן רפואי, שחקן יוצר, מספר סיפורים, מנחה סדנאות ומורה לליצנות. זוכה פרס 'קיפוד הזהב' להצגת היחיד שלו 'החיים עפים'.

רועי בירן - יוצר בתחומי התיאטרון, המוסיקה והשירה המדוברת.  רץ לכל מקום שמזמין אותו עם הצגות הילדים שיצר. מחפש, מנסה, מנסה לדייק מלים עם או בלי מוסיקה, כדי שיחזיקו בתוכן אמת.

*מחולופחול – מחול עם עוף החול .