צור קשר
...Loading...

בושה והדילמה של פוגענות אנושית – סדנה בהנחיית סקוט באום

בושה והדילמה של  פוגענות אנושית – נקודת מבט ביואנרגטית

סדנא בהנחיית ד"ר סקוט באום

חווית הבושה היא בין הדוגמאות הזמינות ביותר של חוויה גופנית-נפשית. הרגע של  ההתכווצות, ההתכנסות פנימה של מעטפת הגוף, תחושת הקטנה, הרצון להעלם וההזדהות עם חוויה של רוע שזורים זה בזה באופן שאינו ניתן להתרה.

בושה היא תופעה אבולוציונית שבאה להזהיר אותנו שעשינו משהו פוגעני, משהו שנחשב כלא בסדר. ביחסים עלול להיות שימוש בבושה למטרה של שליטה ושל ניצול אדם אחד על ידי אחר. ההבנה, הן  של הפונקציה הבסיסית של בושה והן של השימוש המעוות שנעשה בה, קריטית בשביל הצלחה של תהליך טיפולי לשחרור האדם מבושה שנוצרה בדרך פוגענית.

הפוגענות וההרסנות האנושית זכו תמיד למקום מרכזי בתיאוריות אישיות, בחשיבה ובקליניקה הפסיכודינמית. כשטיפול נוגע בסוגיות אלה, יש חשיבות לעמידה נוכח הכוח של אימפולסים  והתנהגויות פוגעניות, ונוכח ההגנות והמעקפים  שפיתחנו כדי להימנע ממפגש עם כוח זה. טיפול שמתמקד רק בהקלה ושיכוך של חוויית המעיכה, המחיקה והכאב שנובע מהפן הפוגעני של הבושה משטח ומדלל את מטרת הטיפול.

השימוש בנקודת המבט של האנליזה הביואנרגטית מציע דרך להבין ולפגוש את המארג המשולב  של המצב הגופני-רגשי ושל היחס לעצמי. השלבים בטיפול הביואנרגטי כוללים מפגש עם מצבים פנימיים של כיווץ כרוני וביזוי עצמי; הרחבת המודעות למצב זה לשם פיתוח חוויה עצמית מיטיבה; מבלי להתכחש למימד הבונה של הבושה - כל אלה מהווים  חלק אינטגרלי של המודל הטיפולי של האנליזה הביואנרגטית המודרנית.

הסדנא, שתהיה התנסותית ודידקטית, תספק למשתתפים, בנוסף להרחבת ההבנה של מרכיב הבושה מנקודת מבט אנליטית, גם את ההזדמנות לזהות את החוויה הפסיכוסומטית של בושה בתוך עצמם ולבחון חוויה זו מפרספקטיבה קלינית, תוך שימוש בחוויה של עצמם או בזו של מטופליהם.

מועד: יום שישי, 12.10, 09:00-15:30

מקום: נוה שלום

עלות: 430 ₪

הרשמה:

יש לשלוח הודעה על הרשמה לסדנא לדוא"ל: info@isba.org.il וניצור איתכם קשר להמשך ההרשמה

או לטלפון: 052-2870664 - ענת גיחון

או לטלפון: 054-4750572 – דינה מרכוס

ד"ר סקוט באום, Ph.D

פסיכולוג קליני בכיר, אנליטיקאי ביואנרגטי,

חבר בצוות ההוראה הבינלאומי של הארגון הבינלאומי לאנליזה ביואנרגטית ויושב הראש היוצא של ארגון זה.

בעל ניסיון עשיר בהוראה וניהול תכניות הכשרה באנליזה ביואנרגטית במקומות שונים בעולם, ומי שעומד בראש תוכנית ההכשרה בארץ.

ד"ר באום עמד בראש צוות הכשרת מתמחים בפסיכולוגיה קלינית במספר מחלקות פסיכיאטריות בניו-יורק.

כתב ופרסם בכתבי עת שונים, בעיקר בנושאים העוסקים בפגיעות התפתחותיות מוקדמות  שנובעות מטראומה כרונית ביחסים.

ד"ר באום חי בניו-יורק ומקיים שם פרקטיקה פרטית.