צור קשר
...Loading...

טיפול בטראומה ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית - אורית קלפיש כהן

בשנים האחרונות, בזמן שאני מטפלת במטופלים פוסט טראומטיים ומלמדת את התחום, אני מגלה שישנם שלושה דברים עיקריים עליהם נשען הטיפול: הגוף, היחסים והגבולות.

לא בכדי אלו שלושת אבני הדרך של הטיפול בטראומה בעיני. התשתית עליה מתבסס הקשר האנושי, מרגע שאדם נולד, עוברת דרך הגוף בתוך קונטקסט של קשר. אם היו גבולות ברורים בתוך הקשר או שלא, יאפשר לנו להבין האם התחרשה טראומה או לא.

האנשים שאני פוגשת נפגעו ברובם בקונטקסט של מערכת יחסים. הקשר הראשוני של האם עם התינוק מתקיים דרך גופה, דרך ההנקה או החזקת התינוק בעת ההאכלה. ההולדינג שוויניקוט (1995) תיאר כהחזקה הורית עוברת גם דרך מבטה של האם אל תינוקה. האם, דרך נוירוני המראה, מהדהדת את רגשותיו של התינוק, מכילה את שמחתו, כאבו, צערו ותסכולו. במידה והאם או האב אינם מסוגלים להכיל רגשות קשים כזעם ותוקפנות, תסכול או כאב, או לא נמצאים נוכחים גם ברגעי השמחה, ייסוג התינוק לתוך עצמו. מחקר מעניין שערך ד"ר אדוארד טוניק, "מחקר הפנים הקפואות", ביקש מאימהות שלא להגיב כלל להבעות פניו של התינוק. התינוקות אשר ניסו בהתחלה ליצור קשר עם האם דרך מחוות ולאחר מכן דרך בכי, וויתרו לבסוף על הקשר עם האם.

במקרה של טראומה תוקפנית (מינית, פיזית או מילולית) הילדים יגיבו בדרך קשה אף יותר. הלמידה מתקיימת דרך הפנמה וחיקוי. נוירוני המראה הם אלו אשר מכוננים קשר ותקשורת בהתאם למי שניצב מולנו. להפנמת דמות האובייקט אם כך, ערך מכריע בביסוס הקשר עם הגוף: הדימוי העצמי, היחס לגופינו, האופן בו יפעל הגוף כמרחב של ביטחון, של יציבות ושל מקום לנוע אליו ומתוכו בעוצמה או בפחד. באופן דומה, הקשר ממקום בטוח לחזור אליו, מכונן את תחושת העצמי של הילד ולאחר מכן המבוגר. האופן בו יוכל להכיל את עצמו ואת העולם. במקרה של פגיעה אנושה בתוך היחסים, היחס לעצמי יתחיל להיות מזניח, מתעלל או קרבני וכך גם מערכות היחסים.

דייוס ופראולי (1991) סימנו שמונה סגנונות של העברה והעברה נגדית בתוך קשר טיפולי, המשקפות את היחסים הפוגעניים במקרה של גילויי עריות. זוגות ההעברה: מזניח-מוזנח, תוקף-קרבן, מפתה-מפותה ומציל-זכאי, בהתאם לסצנת המקור. בטיפול בטראומה ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית, המטפל, דרך ההדהוד הגופני המתעורר דרך נוירוני המראה, נכנס לא פעם לשחזור היחסים המקוריים. לא תמיד המטופל יהיה הנפגע, לעיתים המטפל דווקא מגלם את הקורבן. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בהתקפות על הסטינג, כגון איחורים וביטולים של הרגע האחרון, ובאקטים תוקפניים כלפי המטפל כגון האשמות או לחילופין אקטים של תוקפנות או הזנחה על ידי המטפל, כהרדמות באמצע טיפול או שכחה. 

כאן נכנסת לתמונה הצלע השלישית- הגבולות. בתוך מערכת יחסים פוגענית למעשה נעדרו הגבולות. ראשית באישיותו של הפוגע ולא פעם בגבולות המרחב הבין אישי והגופני של הנפגע, גבולות פרומים אשר ילכו עם האדם למשך חייו ויעדרו לעיתים מאישיותו של המטופל, משום שהאחזקה הראשונית היא זו שנפרמה.

בטיפול בטראומה ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית אנו לוקחים בחשבון את שלושת הפרמטרים הללו, לומדים להקשיב לניואנסים הקטנים של הגוף, להקשיב לדחף של המטפל והמטופל, ולכונן קשר מיטיב בתוך קונטקסט של גבולות ברורים ומיטיבים.

ביבליוגרפיה

דייויס, ג.מ' ופראולי, מ.ג. (1991) תהליכים דיסוציאטיביים ותבניות העברה נגדית בטיפול בגישה פסיכואנליטית בנפגעות בוגרות שעברו התעללות מינית בילדות. בתוך פסיכואנליזה התייחסותית עורכים מיטשל וארון. תרגום ועריכה לשונית גילן ולימונה. תולעת ספרים 2013, תל- אביב.

וויניקוט, ד. (1995) משחק ומציאות. עם עובד. תל -אביב.

אורית קלפיש - פסיכותרפיסטית גופנית התייחסותית מרצה ומדריכה. מוסמכת על ידי הEABP. יוזמת וחברה לשעבר  בוועד המנהל של הארגון הישראלי לפסיכותרפיה גופנית ILABP. בוגרת המסלול בפסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן ובביוסינתזה. B.A רב תחומי מאוניברסיטת חיפה באוריינטציה פסיכולוגית. סיימה בהצטיינות M.A  בתרפיה בתנועה מאוניברסיטת חיפה. מרצה ב"קורס לטיפול https://goo.gl/ZqTJNu    יוזמת, מנהלת ומרצה "קורס סופרווייזרים ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית"  ראה דף הקורס https://oritklapisch.ravpage.co.il

חדש ויחודי! קורס אינטרנטי למטפלים- " הדיאלוג הגופני ההתייחסותי" 10 מפגשים מהבית מלווים בקבוצת פייסבוק סגורה לפרטים goo.gl/dCCmPJ

נפתח במרץ- קורס עומק למטפלים אחת לשבועיים בשישי בבוקר-בטראומה ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית" -לפרטים הקש goo.gl/ZqTJN


אורית קלפיש - פסיכותרפיסטית גופנית התייחסותית מרצה ומדריכה. מוסמכת על ידי ה
EABP. יוזמת וחברה בוועד המנהל של הארגון הישראלי לפסיכותרפיה גופנית ILABP. בוגרת המסלול בפסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן ובביוסינתזה. B.A רב תחומי מאוניברסיטת חיפה באוריינטציה פסיכולוגית. M.A  בתרפיה בתנועה מאוניברסיטת חיפה.

למעבר לכרטיס האישי של אורית, לחצו כאן


הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

הדמוי ממוקד הגוף כמראה ליחסים המופנמים
פגישה מס 1 הדרכה: בלוג דו שבועי של אורית קלפיש
"ההדהוד הגופני הפרטי שלי"
הבלוג של אורית קלפיש
הציור כאפשרות ליצירת קשר
הבלוג של אורית קלפיש -הציור כאפשרות ליצירת קשר וחיבור עם הקולות המופנמים