gtag('config', 'AW-1004124347');
צור קשר
...Loading...

המחזור החודשי והלבנה - איילה שושני

תרבויות וגישות שונות מדברות החיבור בין הירח למחזור החודשי.

מספרים שבתקופה שנשים היו חיות בטבע וקרובות לאדמה, הן היו מקבלות ווסת באותו זמן במולד הירח, ויושבות יחד באוהל האדום. כך הן יצרו לעצמן שבט נשים אינטימי, שתמך והזין אחת את השנייה.

האם באמת קיים קשר בין המחזור החודשי של האישה לירח, או בשמה הנקבי - הלבנה?

בשביל אנשים רבים, המחזור החודשי של האישה מסתכם בתופעה של יציאת דם מהנרתיק ופתרון ל"בעיה המציקה" בצורת תחבושת או טמפון. למעשה המחזור החודשי המלא מורכב הרבה יותר וכולל את המעגל השלם: ווסת - התפתחות ביצית בשחלה - ביוץ (שחרור הביצית אל החצוצרה והרחם) - התעבות רירית הרחם (אי הפריה של הביצית) - ווסת (נשירת רירית הרחם והפרשתה מהגוף בדימום). מחזור ממוצע של אישה, מהיום הראשון של הווסת עד ליום הראשון של הווסת לאחריו, נמשך כ-28 ימים. כמו המחזור החודשי, גם ללבנה יש מחזוריות קבועה, והיא משלימה הקפה סביב כדור הארץ וסביב צירה אחת ל-27.3 יום. דומה לא?

נשים שמחוברות לרחם וחשות דרכה את עצמן ואת העולם, מתחילות ממש להיות מסונכרנות ומושפעות מהלבנה. אצל כל אישה החיבור יתבטא באופן שונה. יש נשים שנמצאות בזמן ווסת כאשר הלבנה חסרה בתחילת החודש ונמצאות בזמן ביוץ כאשר הלבנה מלאה, ולהיפך, וגם הצורה הזאת יכולה לנוע ולהשתנות עם הזמן.

אחד הגורמים שעוזרים לסנכרון הזה, היא העובדה שהלבנה היא ירח גדול מאוד, יחסית לירחים אחרים, וקרובה לכדור הארץ, כך שכוח המשיכה שלה משפיע מאוד על הכדור שלנו ועל כל צורות החיים בו. ללא הלבנה העולם היה מסתובב מהר יותר, היממה הייתה מתקצרת, לא היה מה שייצב את נטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ ומזג האוויר היה נעשה קיצוני יותר ופחות מגוון. מחזוריות הלבנה מביאה יציבות ואיזון לחיים על כדור הארץ, ממש כפי שמחזוריות האישה מביאה איזון לחייה שלה.

יתרה מכך, תופעת הגאות והשפל נגרמת כתוצאה מההפרשים של כוח הכבידה של הירח במקומות שונים על פני כדור הארץ. אם הירח גורם לגאות ושפל באוקיינוס, קל וחומר שהוא משפיע על גופנו, העשוי בעיקר ממים. 70-50 אחוז מגופנו הם מים, בהתאם למין ולמשקל הגוף. אם נחשוב על כך לרגע, ללבנה יש השפעה לא קטנה על הגוף וכתוצאה מכך גם על הנפש.

ללמוד לחיות עם חיבור ללבנה הוא שער להרמוניה עם עצמנו, עם הטבע ועם העולם. היא מלמדת אותנו את התנועה המעגלית הנשית, מתי העת לשחרר את מה שאין לנו בו צורך, מתי להתכנס פנימה, מתי הזמן לבנות קרקע חדשה בתוכנו ומתי אנרגיית החיים והבריאה שלנו בשיאה. היא נותנת לנו רשות להשתנות ולהחליף צורה כחלק מתנועת חיים בריאה ומאוזנת, ומאפשרת לנו, הנשים, להיות עצמנו עם כל קשת הרגשות והתחושות שלנו לאורך החודש. זאת תנועה שונה מהתנועה הזכרית שאנחנו כל כך מורגלות אליה, ומהמסכה שאנחנו רגילות ללבוש כדי להראות "נורמליות".

עבורי היא כמו סבתא עתיקה, מלאה בחוכמה של מיליארדי שנים, שתומכת ומלווה אותי במסע שלי כאישה.

וכעת לאחד התרגולים האהובים עלי:

שבי/שכבי במקום שקט. עצמי את עינייך. הניחי ידיים אוהבות על הבטן מתחת לטבור. הרגישי אותה עולה ויורדת בקצב נשימותיך. הרפי בעדינות את השרירים באזור הבטן והאגן. הרשי לכל גופך, נפשך ונשמתך להיות. הביאי את תשומת לבך לחיבור של האגן עם האדמה, ונסי לנשום גם דרך הפתחים התחתונים. בשלב זה יכולים לעלות תחושות ורגשות שונים, קבלי את מה שמגיע בחמלה ובאהבה ואפשרי לו להתבטא. היכנסי עם התודעה פנימה אל רחם. לאט לאט, ובכל תרגול קצת יותר, העמיקי פנימה עד שלא תהיה הפרדה. הכל יהיה בך ואת תהיי בכל. כעת התחברי ללבנה, חושי בתנועתה בתוכך, באופי שלה, באיכויות שלה. דברי איתה, רקדי איתה, יללי איתה וחגגי אותה, את עצמך ואת החיים.

איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

סוד הווסת
איילה שושני
גלולות או להיות?
איילה שושני