gtag('config', 'AW-1004124347');
צור קשר
...Loading...

אנדומטריוזיס מה? - איילה שושני

בפעם הראשונה ששמעתי את המילה אנדומטריוזיס הייתי בהתאוששות אחרי ניתוח. כמה ימים קודם לכן הגעתי לחדר מיון בעקבות כאבי בטן חזקים ושוחררתי עם אבחנה של דלקת בשריר. חזרתי הביתה, מקווה להרגיש טוב יותר, אך הכאבים הלכו והתגברו. לאחר כמה ימים הגעתי שוב לחדר מיון והפעם ביקשתי להגיע למחלקת נשים. אם תשאלו אותי היום איך ידעתי לבקש הפנייה דווקא לשם, לא תהיה לי תשובה. זאת הייתה לגמרי תחושת בטן…

גם במחלקת נשים עברתי סדרת בדיקות, ובסופה קיבלתי מכתב שחרור עם האבחנה שאין לי כלום. הייתי המומה. שאלתי את הרופאה איך יכול להיות שאני מתכווצת ומתפתלת מכאבים והם משחררים אותי? הרופאה ענתה שכל הבדיקות יצאו תקינות, ואני עניתי שאני מכירה את הגוף שלי ויודעת שמשהו לא בסדר. מיותר לציין שהרופאה מאוד לא אהבה את התשובה שלי. היא קראה למנהלת המחלקה לחדר כדי שהיא תסביר לי את מה שאני מסרבת להבין. מנהלת המחלקה ישבה מולי למשך רבע שעה והסבירה לי שאני מאוד רגישה לכאב, יותר מאישה ״רגילה״ ולכן אני מגזימה אותו ולא ממש כואב לי. היא הסתכלה לי בעיניים ואמרה: ״תקשיבי לי, אני מנהלת המחלקה ואני נותנת לך את המילה שלי שאין לך כלום״. אך אני סירבתי לקבל את מכתב השחרור. הרגשתי את הגוף שלי זועק לעזרה, ובשלב הזה גם שקוף וחסר אונים.

משם העבירו אותי למחלקת כירורגיה והתגלה שיש לי גידול בבטן. אני לא אשכח איך לצד הפחד והחשש מהגידול, עלתה בי גם תחושת הקלה - הכאב שלי אמיתי, אני לא מדמיינת… למחרת בבוקר כבר נכנסתי לניתוח, ובסיומו הרופאה בישרה לי שהגידול הוא הצטברות של תאי רירית הרחם ושיש לי אנדומטריוזיס.

״יש לי מה?״ שאלתי אותה, לא מצליחה להבין את המילה המוזרה, אך מודה לה מעומק ליבי על כך שנתנה שם ותוקף לתחושותיי.

אנדומטריוזיס (אנדו - פנים, מטריום - רחם) היא מחלה שבה רירית הרחם - הרקמה שמצפה את הרחם מבפנים ונושרת יחד עם דם הווסת - נודדת או גדלה באזורים שמחוץ לרחם (שחלות, חצוצרות, חלל הבטן, האגן ועוד). למרות שנשים רבות סובלות מהמחלה, אין היום תיאוריות רפואיות חד משמעיות לגבי היווצרותה, הסיבה לכאבים ובעיקר אין דרך להחלמה ולריפוי מלא ברפואה הקונבנציונלית. ברוב המקרים ההמלצה תהיה לקחת גלולות כדי למנוע את התעבות רירית הרחם, אך בחוויה שלי זה כמו לשים פלסטר ולא לראות את הפצע. הגלולות יכולות להפחית את הסימפטום למחלה, אך לא מטפלות במחלה עצמה. העובדה היא שהגוף שלי בחר לא להוציא החוצה את כל דם הווסת, ועבורי זה היה סימן שקורא לעצור ולבדוק, לשאול שאלות על מערכת היחסים בין הגוף לנפש, על הקשר של המחלה לתכנים רגשיים, לחקור את איזור האגן והרחם, ולהעמיק בסיפורים של הנשים במשפחה שלי.

זה היה מסע מרגש, כואב, מאתגר, מהנה ובעיקר מרפא. הכאבים הלכו ונחלשו עד שפסקו לגמרי. הדימום פחת והווסת התקצרה. האנדומטריוזיס היה לי כמתנה. הוא נתן לי את האפשרות לגלות ולהיות את האישה שאני במלואי.

ולאחותי לאנדו (כך אנחנו קוראות לה, למחלה) אני רוצה להגיד לך שאני מאמינה לך. אני יודעת מה זה כאבים בלתי נסבלים, אני יודעת מה זה חוסר יכולת לתפקד בימי הווסת ולהרגיש שהסביבה לא מבינה אותך. אני רוצה להזכיר לך שזה בסדר לא להיות כמו כולן. כל אישה היא שונה ולכל אחת הסיפור שלה. סמכי על עצמך ועל התחושות שלך, והאמיני שלצד הכאב שוכנת גם הזדמנות גדולה לריפוי.

איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

סוד הווסת
איילה שושני