צור קשר
...Loading...

גוף נפש רוח - בן שליש

לא ידעתי למה אני נכנס, אבל מהלך החיים שלי כיוון אותי בצורה מאוד ברורה ללמוד טיפול.

איזה טיפול? לא ידעתי...

בדקתי, חקרתי ומצאתי מכללה גדולה ומקצועית שמלמדת מקצוע, שבזמנו לא יכולתי אפילו להגות את שמו. לא הבנתי את רוב שמות הקורסים שהיו כתובים בסילבוס אבל משהו הרגיש לי נכון. שכאן אני צריך ללמוד.

ככה התגלגלתי לעולם הטיפול המופלא של הפסיכותרפיה הטרנספרסונאלית. אני יודע, השם מפוצץ ואפילו קשה להגייה, אבל העקרונות פשוטים ונגישים מאוד. הטרנספרסונאל הוא זרם בעולם הפסיכולוגיה, הזרם הרביעי והמודרני ביותר, אשר מתבסס על תיאוריות פסיכולוגיות מערביות ועל תורות רוחניות עתיקות מרחבי העולם, כמו שאמניזם, קבלה, בודהיזם, יוגה, ריפוי במוסיקה ותדרים, סופיזם ועוד… בעקבות שילוב העולמות, הדרך הטרנספרונאלית הביאה חידושים רבים לעולם הריפוי במערב וסללה דרכים חדשות (אך עתיקות מאוד) והגדרה חדשה למושג ולתפיסה של ריפוי פיסי - נפשי - רוחני.

אני מרגיש שזה מה שהכי נוגע בי בעולם הטרנספרסונלי, שאין דרך אחת לריפוי ואין אמת מוחלטת, אלא יש נהרות ושבילים רבים, וכל אחד מהם ייחודי לכל אדם.

קצת רקע:
הזרם הטרנספרסונאלי התפתח בשלהי שנות ה-60 בארה״ב. באותה תקופה הרקע החברתי היה עטוף במלחמת ויאטנם ובתחילתן של תנועות רוחניות וחברתיות, אשר ביקשו לערער את התפישות המקובעות והנוקשות ששלטו באורח החיים בארה"ב: תנועת ה״היפים״ התנגדה למלחמה ודרשה שלום, מאבק השחורים, בהנהגת מרטין לותר קינג, חתר לחירות, תנועת הפמיניזם דרשה זכויות שוות לנשים ועוד. מידע זה חשוב מכמה סיבות, האחת היא שבהמהותה הפסיכותרפיה הטרנספרסונאלית מסייעת לאדם לצאת מאותן קופסאות נוקשות שבנה סביבו במהלך חייו וכל כך מגבילות אותו, על מנת לצמוח ולהתרחב מתוך בקשה פנימית להתרחבות רוחנית. השנייה היא שהרעיון של החזרת הרוח לחדר הטיפולים ולתהליכים הקליניים היה פורץ דרך ושונה מאוד בנוף של תחום רפואת הנפש במערב.

הפסיכותרפיה הטרנספרסונאלית אינה מבטלת או סותרת את התיאוריות הפסיכולוגיות המקובלות במערב. להפך, היא בנויה גם מהם ומוסיפה רבדים נוספים וחשובים בהתפתחות ובתפישתה את האדם. במרכז התהליך הטיפולי, אנו מתייחסים למהות האדם - למשמעות, לייעוד, לרצונות העמוקים, לכוחות הפנימיים ולחיבור הישיר עם החלקים השונים והגבוהים יותר בנו כבני אדם וביקום.

כשאני פוגש אדם שמגיע אלי לתהליך, הפסיכותרפיה הטרנספרסונאלית משמשת לי כמקור השראה וצינור של חכמה. אפשר לומר שהיא הלפיד שמאיר לשנינו את הדרך. אם אנסה לתמצת את הדברים, הפסיכותרפיה הטרנספרסואנלית מתייחסת אל האדם כבעל פוטנציאל אינסופי לאהבה, הגשמה, שמחה, חמלה, קבלה ופשטות.

אני מאמין שבכל אחד מאיתנו יש את השער לפוטנציאל הגלום בו, את המנעול אל השער ואת המפתח לאותו מנעול, ועלינו לגלות במסע חיינו את הצופן האישי שלנו על מנת לפתוח את כל השערים ובאמת להיות מאושרים.

בן שליש - פסיכותרפיסט טרנספרסונאלי. מלווה אנשים החווים קושי במערכות יחסים זוגיות ובין אישיות.

לכרטיס שלי

בלוגים נוספים