צור קשר
...Loading...

על טיפול רגשי וחפירות ארכאולוגיות - בן שליש


"די נמאס לי לדבר על התקופה הזו, כמה אפשר להאשים את ההורים?" היא שואלת. היא הגיעה אלי אחרי שנים של טיפול מבוסס שיחה, לאחר שהבעיות שלה לא נפתרו והיא עדיין לא מצליחה לשמר זוגיות.

למה טיפול רגשי מחייב חפירה ארכאולוגית? למה אי אפשר פשוט להתמקד בהווה? מה הקשר בין הקושי למצוא זוגיות לפצעי הילדות שלנו? אז קודם כל ברשותכם, אנפץ כמה מיתוסים. הראשון הוא שאנחנו מאשימים את ההורים שלנו בטיפול. זה לא עוזר ואפילו תוקע. טיפול, וכל תהליך התפתחותי עמוק, מתחיל כשהאשמה הופכת ללקיחת אחריות. בהחלט יש מקום לכעוס עליהם כחלק מהתהליך וזה אפילו חשוב כשזה קורה באופן טבעי, אך זה לא קל כיוון שלרוב הילד לוקח את האשמה ומפנה את הכעס כלפי עצמו.

אז למה? למה לחפור? למה לקחת אותי ארבעים שנה אחורה לדבר על הילדות שלי?

הסיבה היא פשוטה - שם אנחנו מתעצבים. האישיות שלנו, תפיסת המציאות שלנו, תפיסת העצמי שלנו, היחס שלנו לאהבה, לעצמנו, לכסף, לזוגיות, לגוף שלנו ולתחושת הביטחון בעולם. כל התפיסות מתעצבות באופן קריטי בתקופת הילדות עד גיל שבע.

המיתוס השני שאני רוצה לנפץ - העבר שלנו היה ונגמר, ולכן לא רלוונטי ולא מעניין עכשיו. הילדות שלנו לא תקועה אי שם בעבר הרחוק, מוקפאת בבועה ומבודדת, שאינה קשורה לתמונת חיינו הנוכחית. להפך, היא חיה ובועטת, מנתבת ומנהלת את חיינו בהווה בצורה ישירה ובלתי מודעת. העבר נמצא בהווה שלנו כל הזמן, גם עכשיו. כן ממש עכשיו. זה לא אומר שחוויות החיים המאוחרות לא משפיעות, אבל הצורה בה הנפש מתארגנת סביב חוויות חיוביות וסביב חוויות טראומטיות (שגם הן בסופו של תהליך בונות - אפשר לקרוא עוד בבלוג שלי השקט שאחרי הסערה) תלויה במבנה של המערכת הנפשית של האדם, שמתעצבת בתקופת הילדות.

ננפץ עוד מיתוס? יאללה - מהות הטיפול היא לדבר על העבר ולנסות לתקן או לשנות אותו. ההיכרות שלנו עם העבר מאפשרת לנו להכיר את עצמנו בצורה ישירה יותר. הטיפול הוא לא בעבר שלנו ואת אירועי העבר אי אפשר לשנות, אלא בצורה שבה העבר שלנו מתגלם בהווה. האופן בו אנו מתנהלים על ידי העבר שלנו. בתהליך הטיפולי אפשר ליצור קשר מחודש עם הילד או הילדה שכל כך השתדלנו להדחיק ולשכוח מאחור, בעבר הרחוק. להכיר בכאב של הילד או הילדה זה להכיר בכאב שלנו וללמוד לצמוח מתוכו, מתוך תהליך, חמלה ומפגש אמיתי. משם צומחים הריפוי והשינוי.

הבלוג הזה הוא אוסף של מיליםסיפוריםתובנות והבנות שלי מתוך החיים והשתקפות הישירה של הקליניקה. אשמח לשמוע אם משהו נגע ומהדהד לך.

בן שליש - טיפול רגשי ליצירת שלום בעולמי

מוזיקאי, צלם, אמן.

מחפש את הדרך, מאמין בחמלה ובקבלה עצמית, מאמין בשינוי. רואה בדרך הטיפולית שליחות עמוקה ומלאכה פנימית וחיצונית.

לכרטיס של בן

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים