צור קשר
...Loading...

הפרדוקס בחיים של מודעות - בן שליש

את הסרט "מטריקס" ראיתם? יש בו את הסצנה המפורסמת, ששינתה את פני הקולנוע, בה מורפיוס מציע לניאו שתי גלולות - האדומה והכחולה. האחת מבטיחה בורות נינוחה ובטוחה, שתשאיר אותו בתוך הלופ של החיים המזויפים, והשנייה מבטיחה שחרור תודעתי ומבט ישיר, בלתי אמצעי וממש לא נוח עם המציאות כמו שהיא.

בתהליכי גילוי עצמי יש חוויה דומה. לרוב, האדם נדחף על ידי החיים למסע של חקירה והתפתחות. זה יכול לקרות בעקבות משבר או מחלה, או שהחיים עייפו אותו לנקודה שבה הוא חייב לעשות שינוי. הרגע שאדם מחליט ללכת בדרך של מודעות ושאיפה לחיים טובים ומחוברים יותר למהות שלו, דומה לרגע שבו הוא בוחר בגלולה שבפוטנציאל שלה יראה את האמת, שלו ושל המציאות.

אז מה הפרדוקס? כשאני יוצא למסע של מודעות, אני מבין דבר בסיסי ביותר - יש דברים שאני לא מודע אליהם. המושג הזה בשפה המקצועית נקרא "צל", כלומר החלקים באדם שאינם נמצאים ב"אור" של התודעה שלו. החלקים הלא מודעים שהנפש מדחיקה לתת ההכרה. קארל גוסטב יונג, פסיכואנלטיקאי ומורה, אשר שינה את תפיסת הפסיכולוגיה וסלל את הדרך לתחום של הפסיכותרפיה הטרנספרסונאלית (ניתן לקרוא עליה בבלוג הקודם שלי), מגדיר את הצל כחלק אינטגרלי מכל אדם ושככל שהוא מודחק יותר, הוא דחוס וחשוך יותר (Jung ,1938). הצל שלנו מנהל לנו את החיים. למה? כי ככה אנחנו עובדים. 

אחת הסתירות הגדולות היא שאנחנו מתביישים בצל שלנו ועושים הכל בשביל לא לראות, להרגיש ולחוות את עצמנו דרכו, אבל בפועל, כשאנחנו מסתכלים על הסביבה שלנו, אנחנו חווים אותה דרך הצל. לדוגמא, אם אני מאמין שגבר אמור להיות חזק, לא להראות חולשה ולהיות מצליחן ומפרנס, אני אחפש בעולם את האנשים שעונים על הקריטריונים האלו ואחפש להתחבר אליהם/אקנא בהם/אקח מהם השראה. מצד שני, אני אהיה חסר סבלנות ואכעס כשהבן שלי יבכה באמצע משחק כדוררגל או כשחבר ישתף אותי שהוא בדיכאון ואני אעשה הכל כדי לא לפגוש חולשה מחוצה לי ובתוכי.

זה המקום שאני מנסה לברוח ולהתחמק ממנו כל חיי, אך מנהל אותי ומשמש לי כמצפן שמוביל את הדרך שלי. זה מנהל לנו את ההתנהלות היום יומית, את האופן שאנחנו יוצרים קשרים ובסופו של דבר גורם לקונפליקטים פנימיים חמורים. כי מה יקרה אם אותו גבר שמרגיש חוסר ביטחון בתוך עצמו (והוא בהחלט מרגיש ככה לפעמים), יראה לסביבה שלו שהוא מפחד? שהוא לא בטוח? יש בתוכו מערכת שלמה שבנויה כך שאסור לו להראות את החולשה שלו.

לסיכום הפרדוקס, כשאני נכנס לעבודה של מודעות והתפתחות עצמית, אני יודע מראש שיש חלקים בי שאני לא מכיר ומתוך העבודה והתהליך האישי, השאיפה היא לאט לאט להאיר חלקים מהצל שלי ולעשות איתם שלום פנימי. כשהפרדוקס שאופף את כל התהליך הוא שאני יודע שתמיד יהיו חלקים שלי בצל. חלקים שלי שאני לא אכיר.

Jung, C. G. (1938). "Psychology and Religion." In CW 11: Psychology and Religion: West and East. P.131

בן שליש - פסיכותרפיסט טרנספרסונאלי. מלווה אנשים החווים קושי במערכות יחסים זוגיות ובין אישיות.

לכרטיס שלי

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים