צור קשר
...Loading...

גוונים של שקט - רוני מוסנזון נלקן

הסתיו והחגים מביאים עמם תחושה אחרת. עבורי הם מביאים תחושה של שקט שמשתרר לאיטו מתוך אינטנסיביות הקיץ והרעשניות שלו. כאילו מזג האוויר ומזג האדם מתכווננים ביחד לתמוך בשקט, והוא מתגלה מתוך סימני סוף הקיץ, נוכח יותר ויותר. 

שקט?

את אדם שקט, אומרים לי לעתים. אוי, כמה שזה לא מדויק. כמה רעש יש בי... אם אני נראית שקטה, זה רק מעיד על מידת ההשתקה... (כמו מכונת כביסה הפועלת בתוך משתיק קול, האם זה נותן תמונה מסוימת?...). הראש עמוס מחשבות, טרדות ורעשים שקשה להניח. לפעמים אני לא שומעת שמדברים אלי מרוב שהאוזניים שלי גדושות ברעש מבפנים ומבחוץ. כמו רבים אחרים, אני חווה רגישות יתר. כשאני נמצאת במקומות רועשים אני הולכת לאיבוד. מוצפת בקלות, מגיעה לגודש רשמים ורעשים שקשה להכיל וקשה להרגיע. הגוף נכנס לוויברציה וזקוק לזמן ומרחב להירגע. אז על איזה שקט אני מדברת?...

עם השנים הבנתי שהשקט איננו אומר שאין בי רעש. השקט הוא משהו שקורה כשהגוף והנפש מתארגנים באופן שכולל את הרעשים השונים, את הרשמים הבלתי פוסקים, וסדר דברים אחר מופיע. כמו צליל המכיל את כל הצלילים.

כשמשתרר שקט נשמעים הקולות מסביב. רעשי הרחוב, צלילי דיבור, ציוצי הציפורים, המולה בלתי פוסקת שאני לא חשה בקיומה עד שהשקט מופיע. וגם הקולות הפנימיים נשמעים לפתע, המחשבות מטרטרות בראש, הלמות הלב, קול זרימת הדם...

לשקט גוונים רבים. הוא איננו העדר רעש. השקט מפריד בין רעש לרעש, עוטף את הרעש בנוכחות שנותנת לו פרופורציה. כשהשקט מופיע הכל מסתדר קצת אחרת. אני כבר לא לקוחה כולי על ידי הרעש. מרחב נפתח.

מה מאפשר את השקט?

יש האומרים שטיפול בשיטת רוזן הוא כמו מדיטציה בשניים. בטיפול אנחנו מניחים את ידינו על גוף המטופל ומקשיבים. ההקשבה מאפשרת לשמוע מה שהיה שם כל הזמן בלי ששמנו לב. המטופל עשוי לשים לב לפתע לרעש הפנימי. הידיים השקטות והקשובות מאפשרות להרגיש מה שקורה בפנים – ומה קורה שם?

לעתים קרובות מתגלה בלגן, תופים ותרועות חצוצרה, קולות שונים שרבים אחד עם השני, צווחות וצרחות של אחרים עלינו ושלנו על אחרים, קולות שחדרו לתוכנו ולא יצאו, קולות שרצו לצאת מתוכנו ונשארו כלואים, תוהו ובוהו...

המתח השרירי המורגל מונע מאתנו לחוש ומגן עלינו מפני כל הקולות המציפים מבפנים ומבחוץ. אנחנו חיים כמו בתוך "אריזה". כאשר הוא מתרפה ומתרכך אנחנו חוזרים להרגיש, לקלוט. מודעות עולה למה שמתרחש בתוכנו. המגע מאפשר לקולות להופיע, וגם לעייפות הנובעת מהמאמץ להדחיק אותם. לפעמים קשה להישאר במצב הזה, אבל אם אנחנו נשארים ונותנים מקום לכל מה שעולה, משהו משתנה. הרעש והבלגן נרגעים לאט לאט, מפסיקים להשתולל בתוכנו. ערוצי שקט נרקמים בין הרעשים. אנחנו לא מנותקים מהרעש אבל גם לא מוצפים על ידיו.

בטיפול בשיטת רוזן אנחנו רוצים שהמטופל יחוש את ההחזקות הגופניות/נפשיות ויעשה מודע להן כדי שאפשרות חדשה תתגלה מתוכו במידת האפשר, יותר חופש ורווחה בחיים. באמצעות מגע, שיחה ונוכחות במלוא חושינו אנחנו מקשיבים לסימנים שמראים שהמטופל מעמיק אל תוך עצמו. סימנים אלה מעידים שהמטופל מרגיש מספיק בטוח על מנת להרפות מהדריכות וההחזקות הרגילות. אנו שמים לב לסימנים של שינוי בנשימה ובמתח השרירי, הרפיה שאפשר לעתים לראות ממש בהתרחבות נקבוביות העור, שינוי בצבע הפנים, בהבעה, בקול הנובע ממקום עמוק יותר בגוף. ובשקט.

משהו משתנה בשקט מסביב. הוא מעמיק.

השקט מופיע ביחד עם עזיבה של מאמץ גופני והתרחבות הנשימה בגוף. אפשר ממש להיווכח איך איכות השקט קשורה בהתארגנות הגופנית. כשמתאפשר יותר מרחב לנשימה, פחות כיווץ ומאמץ להחזיק ולהגן על עצמנו (בתנאים בטוחים ומוגנים כאשר אפשרי ומתאים) אז מתחילים להופיע גווני השקט, עוטפים את הרעש, מתרחבים, מניעים, מחברים בין החוץ לבין הפנים. השקט יכול להופיע לרגע אחד או לזמן ממושך, להחוות כחלקי, דק, שברירי, או עמוק ונרחב. הוא יכול להחוות באוזניים, בעיניים, בראש, בלב, בגוף כולו, בתוכי, מסביבי. הוא מזמזם, מהדהד, מבעבע, מפרה, משרה...

כמו בחודש תשרי, כך בטיפול, המיכל שמכיל את הרעשים משתנה ועמו משתנים הפרופורציות, העוצמות, סדר הדברים. הרעש כבר לא מוחלט, טוטאלי. גוונים של שקט מתפשטים בתוכו, מפרידים בין רעש לרעש... כאילו לא משנה עד כמה אני רועשת, השקט מחכה לי שם עד שאשים לב אליו. מחכה שאשמע אותו. והגוף והנפש נזכרים בו, מכירים בו.
פתאום יש מקום לא רק לרעש אלא גם לשקט. לגווני השקט השונים. למרחבי השקט. שקט קדמוני.

מידע נוסף על ההכשרה בשיטת רוזן באתר שלנו 


סדנת המבוא הקרובה ב-12-13 בדצמבר, פרטים באתר!

ליצירת קשר

להצטרפות אל דף הפייסבוק של שיטת רוזן כאן

עוד על השיטה אתם יכולים לקרוא כאן

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת במגע ומורה לשיטת רוזן. 

מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים. 

לכרטיס של רוני לחץ כאן 

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה
בלוגים נוספים