gtag('config', 'AW-1004124347');
צור קשר
...Loading...

גיל המעבר בראייה הוליסטית - איילה שושני

כשאני חושבת על גיל המעבר אני פוגשת בתוכי בעיקר התנגדות ופחד. לא רוצה להפוך לאישה מבוגרת, לא רוצה להזדקן, לא רוצה שהגוף שלי ישתנה.

כנשים, אנחנו עוברות כל כך הרבה תהליכים בחיים שאף אחד לא דיבר איתנו עליהם. בדיוק כמו שאף אחד לא הדריך אותנו על הווסת ומעגל המחזור החודשי, ועל המשמעויות העמוקות והמתנות שיש בו, כך גם אף אחד לא הדריך אותנו על גיל המעבר, למרות שזה שלב טבעי שכל אישה תעבור במהלך חייה.

לרוב האישה נכנסת לגיל המעבר סביב ראשית שנות ה-50 לחייה. התהליך עצמו מתחיל הרבה קודם, בשנות ה-40 ולפעמים אפילו בשנות ה-30. הסימנים משתנים מאישה לאישה, ויכולים לכלול שינוי באופי המחזור החודשי, גלי חום, קשיי שינה, יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, וגם שינויים רגשיים כמו חוסר שקט, עצבנות, דיכאון ועוד.

אנחנו חשות בתהליך השינוי האיטי של הגוף והנפש, ופוגשות פער גדול בין מה שאנחנו יודעות לבין החוויה הפנימית. אנחנו שומעות את השם "גיל הבלות" ומצמצמות משהו בתוכנו, מערערות את האמון בגוף ובמערכת ההורמונלית, שוכחות שיש תרבויות שמעריכות את התבונה, את השנים ואת הניסיון, ומכבדות את המעבר לשלב הבא במחזוריות האישה.

אך בחברה המערבית אנחנו עוברות את זה לבד, לפעמים בבושה, ומקבלות את המסר שאנחנו לא מספיקות. אנחנו גדלות בחברה שמעריצה את הנעורים ומדחיקה את הזקנה, ולכן אין זה מפתיע שאנחנו מבלות זמן רב בטשטוש סימני הגדילה והשינוי. מעטות הן הנשים שיוצאות לעולם בדיוק כמו שהטבע ברא אותן.

חשוב לי להדגיש ולומר שאני לא יוצאת נגד טיפוח אישי והאפשרות להרגיש יפה וסקסית, אלא רק מזמינה לשיח כן מול עצמנו, איזה מהבחירות הן שלי ואיזה מהבחירות נובעות ממסרים שהפנמתי מהחברה על הדמות הנשית שאני אמורה להיות. כמה אני אוהבת ומקבלת את עצמי בדיוק כפי שאני, ללא תלות במראה או בגיל שלי, וכמה אני דורשת מעצמי להשתנות.

בחוויה שלי גיל המעבר הוא הזדמנות לגדילה, לתקופה חדשה, לנשיות חדשה. האנרגיה הרבה שהגוף השקיע כל חודש בביוץ ובווסת מתפנה, ונפתחת הזדמנות לנתב אותה למקומות אחרים. במידה ולא, היא נשארת כלואה בגוף ויוצרת גלי חום, חוסר נוחות וכו'. זו דרכו של הגוף לדבר אלינו ולבקש תנועה חדשה. במשך קרוב לארבעה עשורים הוא לימד אותנו, דרך מעגל המחזור החודשי, להיות קשובות לעצמנו, ומתוך הקשב הזה להיות, לפעול ולהשפיע פנימה והחוצה. הוא לימד אותנו יצירה ובריאה, איזון ויציבות, התהוות ולידה, שהייה ופעולה, רוח ואמונה, וכעת, עם הפסקת הווסת, הגוף מאותת לנו שהכל כבר נמצא בתוכנו ושהבשילה העת לעבור לשלב הבא - שלב שבו אנחנו אחראיות על הקצב שלנו, שלב של נשים יודעות שבוראות עולמות ומעניקות חיים בדרכים יצירתיות שאינן דווקא לידה פיזית.

אם כן, הצעד הראשון הוא ההכרה בתהליך החשוב והיפיפה שאנחנו עוברות, והבנה של המשמעות העמוקה שלו. כך אנחנו מכבדות את עצמנו, את גופנו, ואת היותנו נשים משתנות ומתפתחות. הצעד השני הוא לעצור ולבדוק מה את צריכה שם. מה יעזור לך לשהות ולסמל את המעבר בצורה הטובה ביותר. זאת יכולה להיות שיחה עם חברה טובה, פגישה עם מטפלת, מעגל נשים, טקס מעבר או זמן עם עצמך. מצאי את הדרך שטובה עבורך.

העניקי את המתנה הזאת כתזכורת למי שאת, לאישה שהפכת להיות. לכל החוויות שעיצבו והשפיעו עליך, לעוצמה וליופי שבך, לחוכמה ולתבונה שהשגת בזעת אפך. לאומץ ולמסירות. לכל הרגעים הכואבים ורגעי האושר. ללב שידע להדריך והתכווץ לא פעם. לנשמה הפועמת בגופך, שרחבה יותר מהסיפורים שאת מספרת לעצמך ומהאמונות שהפנמת בדרך.

עכשיו זה הזמן לאסוף את הכל ולהתהלך בעולם בגאווה. לאהוב את כולך בלי תנאים. עכשיו זה הזמן לפגוש אותך באינטימיות, לרטוט מתשוקה אל עצמך ואל מהותך. עכשיו זה הזמן לחגוג לך יום הולדת חדש.


איילה שושני - בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית, וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה


הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

סוד הווסת
איילה שושני
אנדומטריוזיס מה?
איילה שושני