צור קשר
...Loading...

כלים להדרכה עצמית - מסע הגיבור בהדרכה - הבלוג של אורית קלפיש

"באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"

"זה תלוי במידה רבה לאן אתה רוצה להגיע"

"לא אכפת לי כל-כך לאן"

"אם כך לא אכפת לי באיזו דרך תלכי, אמר החתול"

"בתנאי שאגיע לאנשהו. אמרה אליס"

בטח שתגיעי, אמר החתול, אם רק תתמידי בהליכה" (קרול, 1997, 71)

לא פעם כמטפלים אנו נתקלים בטיפול בסימני שאלה: "לאן לפנות בטיפול?", " לאן אני רוצה להגיע עם המטופל שלי", "למה הטיפול מרגיש תקוע", " למה אין לי חשק להגיע לטפל?", "למה המטופל מפחיד/ מעצבן/ מושך אותי?"

ישנן זרמים שונים בהדרכה, זרמים דינאמיים המבקשים את התשובה בעברו של המטופל והמודרך, זרמים התיחסותיים אשר מחפשים את התשובה ברמת היחסים הטיפוליים והמראה אותה מקרין המטופל על היחסים הטיפוליים, גישות שונות דידקטיות יותר ומלמדות את המודרך כלים, מספרים לו מה עשה "בסדר" או "לא נכון מקצועית" והדרכה אשר עושה שימוש דרך "מודלינג" אשר עובר המודרך בהדרכה מול המדריך.

גם אם למדריך אין אג'נדה כלל והמודרך מוביל ומחפש את דרכו בליווי המדריך, עדיין הם זקוקים לכלי אשר יאיר להם את הדרך. לכל אחד מאתנו בטיפול ובהדרכה יש את הסיפור האישי שלו אשר משתלב עם סיפורו של המטופל, אך בגדול כולנו עוברים את אותו מסע, שאפשר לתאר אותו דרך "מסע הגיבור" של ג'וזף קמפבל (2013). ג'וזף קמפבל בספרו ה"גיבור בעל אלף הפנים" מתחקה אחר סיפורם של גיבורים מיתולוגים מוכרים כמו – בודהה, אברהם, משה, ישו, קרישנה ואיזיס, המלך ארתור ועוד, וטען שלכולם יש סיפור משותף עם מבנה עלילה דומה שאותו הוא כינה מונו מיתוס – Mon-Myth: #מסעהגיבור.

 מסע זה מחולקים ל-3 חלקים: הפרידה- במקרה שלנו סיום הלימודים ותחילת הדרך כמטפל עצמאי, החניכה – העבודה כמטפל עצמאי בחדר הטיפולים כאשר ניתקל בקושי בטיפול  והחזרה-החזרה פנימה לאחר האתגר כמטפל שהפנים עוד שלב של התפתחות אישית ומקצועית .

מולי להד בספרו: "מציאות פנטסטית- הדרכה יצירתית" – מכונן מודל מקוצר של מסע גיבור זה- " הסיפור בשישה חלקים"  הדרכה אשר כל מטפל יכול לתרגל גם בבייתו על מנת להביא לבהירות עבורו ועבור המטופל בתהליך הטיפולי. להד (2006) ממליץ לקחת דף ולחלקו ל6 חלקים:

#בקובייה הראשונה: של הדף ניתן לצייר או לכתוב מילים הקשורים לגיבור- הלא הוא המטפל המתמודד עם הקושי. כל גיבור אגדתי שצץ רלוונטי כעת. אל תחפשו הגיון, תנו לדמיון לזרום.

#בקובייה השנייה: ציירו את המשימה- התקיעות בטיפול או הקונפליקט בו נתקלתם.

#בקובייה השלישית:  מה יכול לעזור! כבר רמז לפתרון מהתת מודע!

#בקובייה הרביעית:  מה מפריע? זהו למעשה המקום שחוסם. תנו ביטוי ויזואלי חופשי לחסם,

#בקובייה החמישית: שישית חמישית- כיצד יתמודד הגיבור? על ידי נתינת יד חופשית בדמיון לגיבור לאפשר לדחף הבריא שלו חופש פעולה נוכל לגלות כמטפלים מה לא העזנו לעשות עד כה בטיפול! הסוף:

#בקובייה השישית: הסוף. כיצד מסתיים הקונפליקט? ונקודת מבט להמשך הדרך....

במקום לכתוב מילים או משפטים בכל אחד מחלקי הדף או לצייר את הדימויים העולים מתוך התת מודע שלכם כמטפלים, מעולמו הפנימי של המטופל ומתוך הקשר הטיפולי. כמו כן ניתן גם לפרוס קלפים במקום ציורים ולקבל מפה ויזואלית צבעונית חדה למצב פנימי לא מודע.

אשמח ממש לשמוע על ההתנסות שעברתם עם הטכניקה- האם הדימויים הפתיעו אתכם? האם בשישייה הרביעית הופיע החסם שהבהיר את תקיעות הטיפול? האם אליס מצאה את דרכה ושימחה את החתול? רעיונות ומחשבות נוספות לשיפור התהליך יתקבלו בברכה.

מקורות-

להד, מ'. ( 2006 ) מציאות פנטסטית הדרכה יצירתית בתרפיה. הוצאת נורד.

נצר, ר. (2011 ) מסע הגיבור: תהליך התהוות הנפש במיתוס, במעגל החיים ובתרפיה בן שמן: הוצאת מודן

פרי, ר. (2003) מעשה ביצירה,  תל- אביב; מודן

קמפבל, ג'. (2013) הגיבור בעל אלף הפנים. בבל הוצאה לאור.

קרול, ל. (1997) הרפתקאות אליס בארץ הפלאות. תרגום: ליטוין, ר. הספרייה החדשה.

אורית קלפיש - פסיכותרפיסטית גופנית התייחסותית מרצה ומדריכה. מוסמכת על ידי הEABP. יוזמת וחברה לשעבר  בוועד המנהל של הארגון הישראלי לפסיכותרפיה גופנית ILABP. בוגרת המסלול בפסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן ובביוסינתזה. B.A רב תחומי מאוניברסיטת חיפה באוריינטציה פסיכולוגית. סיימה בהצטיינות M.A  בתרפיה בתנועה מאוניברסיטת חיפה. מרצה ב"קורס לטיפול בטראומה ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית"https://goo.gl/ZqTJNu    יוזמת, מנהלת ומרצה "קורס סופרווייזרים ממוקד גוף בגישה ההתייחסותית"  ראה דף הקורס https://oritklapisch.ravpage.co.il/

למעבר לכרטיס האישי של אורית, לחצו כאן

בלוגים נוספים

הציור כאפשרות ליצירת קשר
הבלוג של אורית קלפיש -הציור כאפשרות ליצירת קשר וחיבור עם הקולות המופנמים
יש לך עוד כוח-  אורית קלפיש וקאי איציקסון
טיפול בטראומה בהיבט הפסיכו-פיזי
"ההדהוד הגופני הפרטי שלי"
הבלוג של אורית קלפיש