צור קשר
...Loading...

צעד שני לריפוי: היכרות - ולרי שפע

אני זוכרת בבירור את הרגעים המתסכלים מאוד, בלימודי לתואר הראשון, שהיו ימים בהם לא הצלחתי לפתור בעיות באותה הקלות כמו כמה ימים קודם לכן. המוח שלי לא הצליח לעבוד באותה צורה אנליטית חדה כל הזמן, הייתי מתמלאת תסכול וביקורת עצמית, בטוחה שמשהו לא בסדר אצלי!

רק שנים אח"כ שמתי לב למחזוריות של התופעה הזו, ולמדתי על המקור שלה – הורמונים. כן כן, הורמונים משפיעים לא רק על הגוף שלי, הם משפיעים גם על המוח שלי, על יכולות ואיכויות החשיבה שלי, על העיבוד הרגשי שלי והכישרון המילולי שלי. ההורמונים משפיעים על כל תחום בחיי. והם משתנים בגופי הנשי כל יום.

ולכן, הצעד השני לריפוי הוא היכרות, הבנה עם מה יש לי עסק, אחרת אני אנסה לתקן את מה שאינו ניתן או מצריך תיקון ועלולה להזיק לעצמי יותר.

האמת, שזה בדיוק מה שקורה בחברה שלנו, החברה שלנו בנויה עפ"י עקרונות זכריים הדוגלים בעשייה ויצרנות מתמדת, עקרונות ששוכחים את המחזוריות של החיים, עקרונות המעודדים סט תכונות אחד (עשייה, יצרנות, תנועה, צמיחה) ומגנים סט תכונות אחר (מנוחה, חלימה, הוויה, התבוננות). אם אבקש זמן לנוח, יראו בי עצלנית, ואם אתפס כחולמת בהקיץ יגידו עליי שאני לא רצינית.

אך אנו הנשים, אנחנו כמו הטבע, נעות במחזוריות, משתנות מיום ליום. כל יום תכונות אחרות בולטות יותר או פחות, כל יום יכולות אחרות משמשות אותנו לנהל את חיינו. התנועה המתמדת הזו, מחזיקה בתוכה הרבה יכולות, את חלקן אנו מעודדות (מולטיטסקינג) ואת חלקן אנו משתדלות להעלים (רגישות) כשבעצם עלינו להבין, שלכל יכולת יש את הזמן הנכון לה, ובתוך המעגל השלם הן משתלבות בצורה נהדרת לכדי יצירה שלמה. נכון, זה לא המסלול הלינארי המהיר, הוא אחר, מעוגל ורך יותר, יש שיגידו איטי יותר, אחרים יראו בו יציבות לאורך זמן.

הניסיון להיות כל יום אותו הדבר לוקח מאיתנו המון אנרגיה ומייצר בנו המון תסכול ותחושת אי מסוגלות. בעצם, אנחנו משתדלות לחיות בניגוד לטבע שלנו! אז כמה מפתיע שהגוף צועק לנו! תעצרי! כאב ואי נוחות הן דרכים של הגוף לספר לנו שמשהו לא עובד טוב. והמחזור החודשי שלנו הוא ממש סממן מידי לשינוי באיזון הפנימי שלנו. ככל שאנו מתעלמות מהקצב האישי שלנו, ככל שאנו מנסות להשתיק את דרכו של הגוף, כך נמצא עצמינו בחוסר איזון גדול יותר, חוסר איזון שיביא לכאבי מחזור ולתסמונת קדם וויסתית ובהמשך להפרעות אחרות במערכת הרבייה שלנו.

הגוף הנשי אינו מכונה שעובדת באותה הצורה בכל יום ולכן הצפייה מעצמינו להיות אותו דבר כל יום ולעשות את אותם הדברים באותה האינטנסיביות בהכרח תביא אותנו למצב של חולי וכאב, זה כמו לאכול מרק עם מזלג, זה אפשרי אך מתיש, נכון?

אז הצעד השני לריפוי הוא להכיר את המחזוריות שלנו מחדש, להכיר את הקצב האישי ואת היכולות השונות המתגלות עם כל שינוי בגופנו. יש קווים כללים בתוך המחזוריות הנשית שנכונים לכל הנשים, ויש דברים שהם אישיים ומתבטאים בצורה הזו רק אצלך.

אז הלמידה הזו היא שלך לעשות, ללמוד להקשיב, לשים לב, אילו שינויים קורים בך בתוך המחזוריות שלך?

רוצה להכיר את עצמך? נהלי יומן יומי, בדקי אילו דברים משתנים ואיך. הנה כמה שאלות מנחות שאת יכולה להשתמש בהן:

  • יום במחזור
  • איך הרגשתי היום?
  • אירוע משמעותי שקרה לי היום
  • איך הגוף שלי היום? רמת אנרגיה, תחושות וסימנים שונים
  • כמה הייתי חברותית היום?
  • האם הקדשתי זמן לעצמי היום?
  • חשקים שהיו לי היום (מתוק, אוכל, סקס, לישון וכו')
  • תובנה שהייתה לי היום
  • פעילות גופנית שעשיתי
  • חלומות

מאחלת לך היכרות נעימה ומרתקת עם עצמך.

ולרי שפע - אני מאמינה שהמפתח לאושר נמצא אצל כל אחד מאיתנו, שלחיות בסיפוק, הגשמה ושמחה זו זכות בסיסית של כל אדם והדרך לשם עוברת בחיבור לגוף שלנו.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

לא, אני לא גיבורה אני אפילו לא קרובה ללהיות גיבורה - הבלוג של שירלי כהן
אז בואו נסכים לרגעים להסיר מעלינו את הגלימה ולאפשר לגוף לעוף מעצמו מעבר לגבולות הפיסיים התוחמים אותו בשם ה'מקובלות' - אל עבר התקווה הלא נודעת.
אם לשיער היה ערך הוא לא היה גדל בתחת – תיאור מקרה
לא ברור לי ממה אני חרדה יותר, היא אמרה בכעס, מהטיפול הכימי או מהאפשרות שאאבד את השיער? "אני מעדיפה להיות סגורה בבית מאשר לתת לך או למישהו אחר לראות אותי עם קרחת" - אפשר גם אחרת, הבלוג של שירלי כהן
ליטל וויניקוט - הכלה פסיכוסומטית
מאמר מאת דינה מרכוס - המכון לאנליזה ביואנרגטית