צור קשר
...Loading...

תוכנית הכשרה באנליזה ביואנרגטית - המכון לאנליזה ביואנרגטית

מאת: ענת גיחון, אנליטיקאית ביואנרגטית

"שימו לב לנשימה שלכם, כמה מלאה או רדודה; כמה אתם מצליחים להתמסר לכוח הכבידה, לתת לקרקע לתמוך בכם מלמטה, ולאפשר לשאר הגוף להרפות לתמיכה זו... כמה אתם חווים את עצמכם במלואכם ביחס לבסיס התמיכה, חשים מקורקעים... עכשיו בואו נתחיל לאט לאט להניע את הגוף, להעיר אותו, החל מכפות הידיים, ועד למרכז..."

צ. אחת מתלמידות תוכנית ההכשרה שבימים אלה מסיימת את שנת הלימודים הרביעית והאחרונה, מנחה תהליך תנועתי ביואנרגטי. התנסות גופנית ממשית בקבוצה מהווה מרכיב משמעותי בפרקטיקה של האנליזה הביואנרגטית - היא מחדדת את הקשב של המשתתפים למתרחש בגופם, מעמיקה את תחושת החיות ואת יכולת ההכלה, ומזמינה כל משתתף להיות נוכח בגופו, כפי שהוא, ליד המשתתפים האחרים. פעילות זו נוגעת בפונקציות בסיסיות ביואנרגטיות, כמו קירקוע, נשימה, טעינה ופריקה, שאלה הן פונקציות שמופיעות בחדר הטיפול ומהוות מרכיב משמעותי בעבודה הטיפולית. מכיוון שלפעילות זו מרכיב שבונה מיכל קבוצתי, כמעט כל יום למידה מתחיל בהתנסות גופנית שמחזיקה את יום הלמידה מתחילתו, ואת תהליך הלמידה דרך התנסות המשכית זו לאורך כל שנות הלמידה.

לאט לאט הגוף מתרכך, הנשימה מעמיקה - שאיפה, ואחריה נשיפה בקול... המשתתפים מוזמנים לחוש מה מתעורר בם כשיוצאים החוצה בהבעה קולית, וכשחשים עצמם בקרבת משתתפים אחרים. איזה רגשות עולים? לא פעם התנסות כזו מזמנת תחושות של בושה, שזה יהיה נושא הלמידה היום.

לאט לאט המתח בשרירים מתחיל להתפוגג, המבט של חברי הקבוצה הופך ליותר נוכח, יותר מתקשר. המנחה מזמינה את חברי הקבוצה לשים לב לשינוי ברמת האנרגיה שלהם. עוד מעט, בסיום תהליך גופני-רגשי זה, המשתתפים יוזמנו לשבת ללמידת הפרק התיאורטי של שיעור זה, שהיום יעסוק בחוויית הבושה מנקודת מבט אבולוציונית, התפתחותית וגופנית-אנרגטית, תוך התמקדות בסוגיות שעולות בעבודה הטיפולית בנושא זה בהעברה ובהעברה הנגדית. בשלב זה של התהליך, קבוצת הלמידה, שאיתה עברו התלמידים את כל תהליך ההכשרה מהיום הראשון ושהאינטימיות שבין חבריה מזכירה יותר מכל אינטימיות משפחתית מיטיבה, מהווה מיכל תומך לכל מה שייפתח במהלך יום הלמידה.

 "Bioenergetic rests on the simple proposition that each person is his body. No person exists apart from the living body in which he has existence and through which he expresses himself and relates to the world around him. If you are your body and your body is you then it expresses who you are... The more alive your body is, the more you are in the world." (Alexander Lowen, 1975)

האנליזה הביואנרגטית היא גישה טיפולית-דינמית באוריינטציה אנליטית, שפותחה באמצע המאה הקודמת ע"י ד"ר אלכסנדר לואן, לפי תורתו של ד"ר וילהלם רייך, פסיכואנליטיקאי שהניח את היסודות לחשיבה קלינית ותיאורטית המאופיינת בהתייחסות אל הגוף הממשי ושילובו בתהליך הטיפול. רייך ראה במיניות ציר מארגן מרכזי של העצמי. אלכסנדר לואן, תלמידו של ווילהלם רייך, ואחריו תאורטיקאים נוספים בתחום, המשיכו לפתח את הגישה של התבוננות על הגוף והאנרגיה הסומטית ומרכזיותם בתיאוריה ובקליניקה.  

הנחת היסוד באנליזה הביואנרגטית היא שתהליכים גופניים-אנרגטיים הם בבסיס חווית העצמי ובבסיס כל קשר בינאישי. תהליכים אלה, שביטויים ומורכבותם משתנה במהלך התפתחותנו, קשורים לתנועה פעימתית של התרחבות והתכנסות, בזרימה, במצבי טעינה, ביכולת פריקה והרפיה ועוד. באנליזה הביואנרגטית תופעות כמו ויסות, הכלה, אמפתיה, שיקוף וכו' מוסברות באמצעות תהליכים אלה. האנליזה הביואנרגטית מתמקדת בהתבוננות ובחקירה של תהליכים פסיכוסומטיים אלה, ושל הארגון האדפטיבי (character), תולדת  המפגש בין העצמי הספונטני לבין סביבתו המשמעותית במהלך התפתחותו.

ארגון זה, שהוא בעל פן גופני, רגשי ומנטאלי, מתבטא בשריון של רקמות הגוף ויוצר מצב פסיכולוגי וביולוגי של הימנעות מהרפיה לתנועת חיים ספונטנית.  

בעבודה הטיפולית הביואנרגטית מושם דגש על יצירת מרחב בטוח שבתוכו יכולה להתרחש השתנות, תוך התמקדות ביצירת קשר טיפולי, אמפתי ומכיל.

המטפל מתבונן בהבעות המילוליות והלא מילוליות, באופן שבו הן באות לידי ביטוי במפגש, תוך הקשבה להדהוד האנרגטי סומטי בין גופו לבין גוף המטופל.  תהליך זה, הכולל התערבויות סומטיות ומילוליות, מאפשר המסה של השריון הכרוני של רקמות הגוף, העצמת רמת החיות והחיוניות ופתיחה של תנועת חיים שקפאה בזמן - בטראומה התפתחותית או באירועי חיים טראומטיים.

מטפלים באנליזה ביואנרגטית הם גם מטפלים מוסמכים באחד ממקצועות בריאות הנפש.


תוכנית ההכשרה

תוכנית ההכשרה למטפלים באנליזה ביואנרגטית היא תוכנית בת ארבע שנות לימוד, הכוללות שלב קדם קליני ושלב קליני. בתוכנית משולב לאורך כל תהליך הלמידה לימוד תיאורטי עם חקירה התנסותית. למידה זו מאפשרת העמקה בתהליך האישי של כל תלמיד תוך התייחסות לסוגיות חיים בסיסיות דרך פריזמה סומטית - אנרגטית. לאורך כל שנות הלימוד מושם דגש על על בניית הקבוצה שתהווה מרחב מכיל לתהליכי הלמידה. 

הלמידה בשלב הקדם קליני (שנתיים ראשונות) מתמקדת באלמנטים המרכזיים בתיאוריה של האנליזה הביואנרגטית, שכוללים את מופעי הליבה של העצמיות הגופנית ואנרגיית החיים, כמו פעימתיות, נשימה, קירקוע, טעינה ופריקה ומסלולים אנרגטיים, מיניות, התארגנות הישרדותית סומטית – אנרגטית ומנטאלית (קרקטר), ועוד. 

בלמידה מושם דגש מיוחד על נקדות המבט ההתפתחותית של מופעים אלה, ועל הקשר בין תהליכים אנרגטיים לטראומות התפתחותיות, לאורך הציר ההתפתחותי החל מהשלב הפרה-נטלי ועד לבגרות. כמו כן מושם דגש על קשר עם עצמי ועם עצמי סביבה במונחים של אנליזה ביואנרגטית.

בשנים השלישית והרביעית הלמידה מתמקדת בהתבוננות במטופל, במטפל ובקשר הטיפולי. הלמידה עוסקת באופן בו התיאוריה וההבנה הקלינית של מצבי גוף נפש שונים באים לידי ביטוי בתהליך הטיפול ובשאלה על מהות השינוי והגורם המרפא באנליזה הביואנרגטית.

לצד הבנת המורכבות של המטופל והמרחב הטיפולי נעשית התבוננות במורכבות של בניית הזהות של התלמיד כאנליטיקאי ביואנרגטי. התמקדות מיוחדת ניתנת להשפעת המפגש בין ארגון האופי של המטפל לזה של מטופל על המרחב הטיפולי.

בין הנושאים שנלמדים בשלב הקליני הם היבטים קליניים של התבוננות וקריאת הגוף ככלי איבחוני, היבטים גופניים-אנרגטיים של העברה והעברה נגדית, מעברים בין תנועה לשיח במפגש הטיפולי, סוגיות שקשורות למגע בקשר טיפולי, היבטים גופניים-אנרגטיים של קשר טיפולי כמו הכלה, אמפטיה, זולת עצמי, התמסרות הזדהות השלכתית, סוגיות אתיות בעבודה הטיפולית הביואנרגטית וכו'.  

בנוסף להשתתפות בימי הלמידה, על כל תלמיד לעבור טיפול והדרכה אצל מטפל מוסמך באנליזה ביואנרגטית.

תוכנית ההכשרה תיפתח בנובמבר 2020.

לאתר של המכון לאנליזה ביואנרגטית

פורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

אני הוא האחר- הבלוג של עדי פרקש
אומרים כי יש מקום לכולם , והשונות מאחדת, מהווה מכנה משותף בסיסי כל כך, אם לא נפחד ממנה.
סרטן שד כקרש קפיצה - הבלוג של שירלי כהן
הרגע הזה שהאונקולוגית מעדכנת אותי ברצינות מהולה בציניות שמשתולל בשדיים שלי "גן חיות פראי", וכי אין מנוס, עומדים לרשותי 50% סיכויי הישרדות. הראש מסרב לקבל את האמירה הזאת כאופציה היחידה שעומדת בפניו להחלמה. פשוט מסרב. הגוף גם הוא חש חוסר נוחות וזז על הכיסא באי שקט.
סיפורי גוף  - גוף אישיותינו
יעל הראל: המכון הישראלי לאנליזה ביואנרגטית