צור קשר
...Loading...

גופנפש: מרייך ועד לאנליזה הביואנרגטית העכשווית - המכון לאנליזה ביואנרגטית

מאת: דינה מרכוס, אנליטיקאית ביואנרגטית

העצמי שלנו הוא קודם כל עצמי גופני – אנחנו חווים את עצמנו, את שלומנו, פוגשים את האחר ואת העולם, כמו גם מגיבים אליו, קודם כל בגופנו. גם העולם פוגש אותנו קודם כל כגוף בעל חיוניות, מעוגן במיניות שלנו.

זוהי אחת מהנחות היסוד של האנליזה הביואנרגטית, שהיא פסיכותרפיה פסיכודינמית אשר מתייחסת למכלול החוויה האנושית – גופנית-אנרגטית, מנטלית ובינאישית כמופע אחדותי.

האנליזה הביואנרגטית צמחה מתוך תורתו של וילהלם רייך. עבודתו התאורטית והקלינית הניחה את היסודות להבנת החשיבות של הגוף, החיות שבו ותפקודו היצרי כמרכזיים בהבנת הקיום האנושי והמצויים בתשתית האורגניזמית של העצמי. רייך אף הניח תבנית מחשבתית מעמיקה להבנת ההפרעה הגופנית-נפשית, כאשר נוצרים שיבושים בתהליכי הצמיחה והחיות.  רייך היה חדשני מאד בזמנו, באמונה בצורך להתערבות ישירה עם הגוף בתהליך הטיפול הנפשי.

רייך פגש את פרויד בתחילת שנות העשרים שלו והוקסם מהפסיכואנליזה. ההתעניינות במיניות ובמרכיב האנרגטי רתקו אותו במיוחד. הוא הושפע עמוקות על ידי פרויד ופרויד גם הושפע עמוקות ממנו, וכבר בהיותו בן 23 פרויד הפנה אליו מקרים לטיפול. הוא החל לפתח את דעותיו ולנהל סמינרים. בהדרגה הוא בנה גישה של ניתוח אופי שיטתי באופן ייחודי לו. כשהיה בגילאי 25-35 נתן בוינה סמינרים. אחד הנושאים המרכזיים היה נושא של העברה שלילית. היא טען שכל עוד היא לא נפתרת, העבודה על חומרי הנפש פחות יעילה ואין מקום לפרשנויות מעמיקות. הוא האמין בגילויה של ההעברה הנגדית ובהעלאת ביטוי רגשי חזק העומד ביסוד ההתנגדות של האופי. רייך החל כבר אז להתעניין בבסיס הגופני של החוויות הרגשיות. הבנותיו וטכניקת הטיפול שהציע התקבצו לשני ספרים מרכזיים:  

  the Function of Orgasm-  1942 ו Character Analysis - 1945

בשונה מפרויד שהתעניין בליבידו בדרכו, רייך האמין בחשיבות של הגעה לפוטנציה אורגסטית. אם פרויד שם את הדגש על הסובלימציה של המיניות, הרי שרייך שם את הדגש על תהליך הטעינה והפריקה ועל  הוויסות של המיניות.

רייך האמין שמחלות נפשיות, מחלות פיזיות ובעיות חברתיות, כמו מלחמות ופשעים, הם אספקטים של מגיפה רגשית. אנרגיה רגשית וכתוצאה מכך שיריון ונוקשות מנעו מאנשים לגדול ולזרום באופן טבעי.

אלכסנדר לואן תלמידו של רייך ומייסד הארגון הבינלאומי בשנות ה-50 של המאה הקודמת, ראה בתהליכים גופניים-אנרגטיים בסיס לחווית העצמי והעצמי בקשר עם האחר. לואן שם דגש על האופן בו החיות והנוכחות מקבלים ביטוי בעצמי הגופני, תוך התייחסות לנשימה ולקרקוע כמופעי ליבה העומדים בתשתית העצמי.

ההבנות של רייך ושל לואן ושל ממשיכיהם - האחדותיות הגופנית-נפשית, הקשר בין האנרגיה הגופנית-נפשית של הפרט לבין זו המצויה בקוסמוס והמשמעות העמוקה של עד כמה הסביבה המגדלת יכלה לקבל ולטפח את זרימת ההבעה הרגשית של הילד, חשיבות של הוויסות הרגשי ומקומה החשוב של המיניות בהוויה הגופנית-נפשית, כל אלה ועוד נמצאים בבסיס החשיבה התיאורטית והקלינית של האנליזה הביואנרגטית .

בטיפול המטפל והמטופל מעורבים בתהליך בצורה של שיח, בהתבוננות בתחושות ובתהליכים גופניים-נפשיים ובאפשרות של הנעה חוויתית ואקספרסיבית. המטפל מתבונן בהבעות המילוליות והלא מילוליות, באופן שבו הן באות לידי ביטוי במפגש, כולל בהיבטים של העברה והעברה נגדית, תוך הקשבה להדהוד האנרגטי בין גופו לבין גוף המטופל.

תוך כדי הסתכלות והקשבה נחשפים דפוסי הארגון הגופני, הרגשי, המנטלי וההתנהגותי. ברמה הגופנית מזוהים דפוסי המתח השרירי ותפקידם במשק האנרגטי של המטופל. ברמה הרגשית – מעובד תפקיד המבנה ההגנתי בקשר ההיסטורי שלו. לאורך כל התהליך הטיפולי נעשה ניסיון להבין את מורכבות המבנה ההגנתי הגופני-רגשי; איזה ביטוי רגשי נחסם ומה לא קיבל רשות לבוא לידי ביטוי. העבודה הטיפולית קשורה גם בעבודה גופנית שמתמקדת בהמסת השריון השרירי, ובשינוי המתהווה בדפוסי ההתנהלות הרגשיים והתנהגותיים. כל זה בתוך קשר טיפולי עשוי לאפשר המסה של השריון הכרוני של רקמות הגוף, העצמת רמת החיות והחיוניות ופתיחה של תנועת חיים שקפאה בזמן - בטראומה התפתחותית או באירועי חיים טראומטיים.

המטרה שלנו בעבודה הטיפולית תהיה לעזור למטופל למצוא דרך להחזיר לעצמו יותר ויותר אספקטים מהעצמיות האותנטית, כולל האספקטים הגופניים של עצמיות זו באופן מתואם עם מציאות חייו, כדי לאפשר לו להגדיל את החיות, לאפשר התרחבות וחזרה לקשר שבו נוכחת הפעימתיות הטבעית של הגוף. נשאף להגדיל את יכולת הוויסות, ההכלה והביטוי, ובעיקר להגדיל את היכולת לחיי מימוש, סיפוק והנאה.

ביום העיון של המכון הישראלי לאנליזה ביואנרגטית ב1.3.19 תוכלו לפגוש מזוויות שונות ע"י מטפלים בכירים של המכון, הן בדרך תיאורטית-קלינית והן בדרך לימודית-חוויתית התפתחויות שונות וחשובות של האנליזה הביואנרגטית היום.

ננסה להרחיב את ההסתכלות הטיפולית שלנו תוך התבוננות על המעבר של רייך מהביולוגיה הפרוידיאנית שבה האורגניזם האנושי הוא מופרד ובעל דחפים, לביולוגיה של פעימתיות, המייצרת מצע לאורגניזם האנושי לנוע בתוך יחסי זיקה אנושיים

נעסוק בסוגיית החיוניות והתמסרות בטיפול, והאופן בו הם מתקיימים ובאים לידי ביטוי בגופנפש ובמרחב הטיפולי. תהיה התייחסות לעבודתם וחשיבתם של רייך, של לואן ושל מטפלים ביואנרגטיים נוספים. מימדים אלו יוארו גם דרך הוגים פסיכואנליטיים המהדהדים ומעשירים אותם כמו דניאל שטרן, דונלד ויניקוט ועוד.

בנוסף נתנסה בסדנאות שיעסקו:

- במופעי יסוד בחשיבה הרייכיאנית וביחסי הגומלין שביניהם: אגרסיה ככוח מניע חיים והאופן בו קשר עם אחר תומך או חוסם כוח זה.

- ביחסים הנבנים עם העובר/ית בגוף-נפש של האם ודרכה עם האב, המשפחה והסביבה.

- בריכוך השריון, כתנאי ליכולת ויסות עצמי וחשיבות הטמעת התובנות במציאות היומיומית ויצירת אינטגרציה לאישיות.

- נדבר על חווית החיים של להיות אמא בשלבים שונים של האימהות דרך העדשה הביואנרגטית של פעימה – התרחבות והתכווצות, שהיא אחד מחוקי הקיום בטבע.

-נקבל טעימה חוויתית מהאופן בו התארגנות משתנה בתהליך דיאדי-אינטרסובייקטיבי, באופן שמשפיע על היחסים עם עצמי, עם גופי ועם האחר.

רשימה בבליוגרפית:

"האנליזה הביואנרגטית מהי?" מאת ענת גיחון, אתר המכון לאנליזה ביואנרגטית.

Hilton. V. W. (2006) "Reich,  Lowen and the IIBA", Bioenergetic Analysis

Reich. W. (1942) "The Function of The Orgasm"

Reich. W.(1945) "Character Analysis"

Sharaf. M.(1983) "FURY ON EARTH", St. Martin's/Marek book. N.Y


לאתר של המכון לאנליזה ביואנרגטיתבלוגים נוספים

לידה של חוויה אחרת - הבלוג של יהל ברסון לרום
חוויית הלידה היא אירוע מכונן בחייה של אישה – לא משנה אם הייתה זו לידה קלה שהשאירה חותם של התמודדות ועוצמה.
חרדה בראי הפסיכותרפיה הגופנית - תיאור מקרה - הבלוג של שירלי כהן
הוא סיפר לי שאינו חש אחיזה ממשית של גופו על הקרקע ושהוא מאבד שיווי משקל. בעת נשימה הוא מתאר קושי בהכנסת אוויר פנימה לתוך גופו...
סדנת פסיכותרפיה תהליכית - אופיר קנטור
יש היום ציפייה של אנשים\מטופלים שהכל יהיה מהיר ומיידי. לכל אחד יש את הקצב שלו , ואין תרופות פלא. למרות שלפעמים קורים גם ניסים.