צור קשר
...Loading...

זבובים של החיים -הבלוג של יסמין פז


אני מאוד לא אוהבת זבובים. לא מכירה אנשים שכן.זו מן חיה כזו שמסתובבת סביבך, מזמזמת , נותנת תזכורת תמידית לנוכחות שלה. כמעט אין דבר שמעיף אותה ממך. הזבוב מגיע, נוגע לא נוגע, מרפרף על העור ושוב מזמזם. כשאני פוגשת בזבובים תמיד מוצאת את עצמי מעיפה ידיים לכל עבר ופשוט לא מצליחה להיפטר מהם וגם לא לסבול אותם, בייחוד כשגם ככה חם ולח ומי בכלל צריך אותם?

ביום כיפור השנה החלטתי לצום בריטריט ויפאסנה (מדיטצית התבוננות /תשומת לב) .שהיתי בסוף שבוע בטבע ,באולם  שקט, ללא שיח, בצום, עם עוד אנשים  ו...עם המון זבובים.

סדנת ויפאסנה זימנה לחיי נחיל זבובים. אחד כזה שמקיים חיים שלמים סביבי, הרגשתי שככל שהזמן עובר הם אף מתרבים מסביבי וככל שהם מתרבים כך גם  תנועות הידיים שלי בניסיון להעיף אותם ממני, הזמזומים, אי הנוחות, חוסר האונים והתסכול.

לא מצאתי רגע של שקט, הכול שקט מסביבי אבל אני מתקיימת במקום אחר שבו הכול גועש ורועש. אני מנסה לשרוד בתוך עולם של זבובים.

רגשות של חוסר אונים מהול תסכול, כעס ושוב חוסר אונים. רגשות שעולים בכל הכוח מרגע לרגע, מזבוב לזבוב . כאבים פיזיים שמצטרפים ככל שהרגשות מתעצמים ,ככל שאני מחפשת את המקום וגם את הדרך להעיף אותם ממני ,אבל הם לא הולכים ואני מתוסכלת וכואבת. ככל שהסופשבוע מתקדם לו מתחילה לחלחל הידיעה שזה מה שיש, שזה לא בשליטתי שהם פה להישאר ואני יכולה להמשיך ולהילחם או לבחור להתבונן. להתבונן ברגשות המוכרים שעולים ,אלו שאני פחות אוהבת לפגוש, אלו שמהם הכי קל לי לברוח.

לאט לאט גם ההבנה מגיעה...(ממש לאט, שלוש שעות לפני החזרה הביתה) אבל כשאני מרפה לתוך הייאוש אני מבינה.

אני מבינה שלא סתם הזבובים האלה לא מפסיקים לחוג סביבי, שלא סתם הם חלק מהשקט שמסביבי, יותר נכון מבינה מה הזבובים האלה מסמלים עבורי. מבינה שהייתי צריכה לצאת מהרעש היומיומי כדי לפגוש זבובים שחיים בתוכי. אותם אלו שבעזרת הרעש היומיומי והשגרה העמוסה אנחנו מעיפים רב הזמן הצידה.

זבובים אלה עבורי הם הדברים שמרביתנו לא אוהבים להרגיש : שינויים, משברים, פרידות, אובדן , פיטורין, דברים שלא ממש בחרנו אבל הגיעו לחיינו והשאירו אותנו מתוסכלים, כועסים, חסרי שליטה וחסרי אונים..לכולנו יש כאלה  ולא משנה כמה ננסה להעיף אותם הם הגיעו בכל זאת. גם הרגשות הלא נעימים שנלווים להם הם זן אחר של זבובים , לפעמים בלתי נסבלים אף יותר.

ישנם עוד הרבה זנים של זבובים, גם הזדמנויות,הצלחות ,מערכות יחסים ועבודה יכולים להיות זבובים , כל אחד והזבוב שלו, כל אחד ומה שהוא מנסה להעיף מחייו , כל אחד ומה שהוא מנסה לברוח ממנו או מפחד לפגוש בו.

באותו סוף שבוע הם  סימלו עבורי את אותם דברים שאינם בשליטתי. שאינני בוחרת .יותר מזה, גיליתי שהם גם לא ממש עפים הצידה כשאיני מבחינה בהם בחיי היום יום . הם עדיין חיים , עפים. מזמזמים גם בשגרה, כל הזמן , רק היסח הדעת גורם לנו פחות להתייחס ולתת מקום. השגרה לא מאפשרת לנו להיות בתשומת לב ולאפשר להם מקום, לחלק מאיתנו היא מאפשרת להמשיך ולהזיזם הצידה.

הפרדוקס הוא שכשנבחר לתת לכך מקום ייתכן ונאפשר לדברים אחרים להיכנס, נאפשר אולי לאותם זבובים קצת להתפזר, פחות להפריע, פחות להיות נוכחים ומזמזמים ומלטפים את הרפרוף הכי לא נעים שיש, ההבנה שגם אם נלחם בהם הם ימצאו דרך לזמזם ולהטריד אותנו , את מנוחתנו וינסו בכל דרך ואם לא אז ימשיכו גם דרך הגוף.. עד שנהיה בתשומת לב, עד שנקשיב להם וניתן להם מקום .

למדיטצית ויפאסנה אין מטרה מובהקת לעשות לך טוב. לא מזמינים אותך לאושר ושמחה גם לא לתהומות של עצב ופחדים, אין בה הבטחה. יש בה הזמנה פשוטה ,כנה וחכמה להתבונן ולהישאר בתשומת לב, למה שפשוט קורה, אבל ללא מאמץ ושיפוטיות. להתבונן על הדברים כפי שהם, להיפגש עם מה שיש במקום שאינו שגרת היום יום  במקום שלא תמיד ניתן להזיז דברים הצידה, בתוך מרחב שהתנאים בו מאפשרים את ההתבוננות . ללא הרעש שהחיים מייצרים. ללא מסכים, שקט. זה לא יהיה תמיד פשוט ונעים כי כאלה אנחנו , לא תמיד פשוט ונעים לנו אבל מה שקיים ושיש בתוכנו ,בנו , די מובטח שיהיה נוכח. אם טוב אז טוב ,אם מתסכל אז מתסכל ,אם כואב אז כואב...ואולי גם וגם וגם , מה שיש.

אני מאמינה היום שזו המהות, ששם יש שקט, שם במקום שמאפשר לעצמנו לפגוש את כוליותנו .את כל מי שאנחנו. עם מרחב שמאפשר זאת. כל אחד והמרחב אותו יבחר.

אני עדיין לא אוהבת זבובים, זו חיה מעצבנת. אחרי הסוף שבוע אני מתבוננת עליהם אחרת , הם אפשרו לי להיפגש.

בדרך הביתה חשבתי לעצמי שמהמקום בו אני נמצאת כרגע מחר אני בעצם הולכת לפגוש זבוב ענק שנקרא שגרה,זבוב ששכחתי שנמצא מרב שהוא חלק בלתי נפרד ממני, זבוב שנמצא שם כל הזמן ,מזמזם ,מלטף באי נוחות ומפריע לנו להתבונן, בכוליותנו, בכוליות של הטבע , של מי שמסביבנו....

זבובים נמצאים וכנראה יהיו שם כל הזמן,כל אחד והזבובים שלו,

כל אחד והזבובים שחייו מזמנים עבורו....

 

" הקשר הטיפולי מהווה בעיני גשר לקשר בראש ובראשונה עם עצמנו. ובכך מסייע בעבודה משותפת על מכאובים פיזיים, רגשיים, אובדן , דיכאון, קושי במערכות יחסים  

ועוד מצבים שונים ואחרים היוצרים חוויה של תקיעות." לכרטיס של יסמין לחץ כאן

©יסמין פז -מטפלת רגשית בפסיכותרפיה גופנית


בלוגים נוספים