צור קשר
...Loading...

תפקידים במשפחה וההשפעה על בחירת הזוגיות- הבלוג של רוני אריאל-עד

ידוע שלכל ילד יש תפקיד בדינמיקה המשפחתית.

האם אנו מעתיקים את התפקיד שקיבלנו בבית הורינו למערכות היחסים בחיינו?

המשפחה היא מערכת היחסים החברתית הראשונה של האדם, בה בעצם הוא לומד לפעול בתוך קבוצה.

"כדי להבין את התפתחות האישיות של האדם בשלביה הראשונים, צריך לראותו ולהבינו תוך תפקוד חברתי ראשוני זה במשפחתו המצומצמת. אדם לומד את הדינאמיקה החברתית בהתבסס על הדינאמיקה המשפחתית שלו. המשפחה נרקמת בשלביה הראשונים כאשר גבר בודד ואישה בודדה נהפכים לתא משפחתי אחד אשר נרקמים בו יחסים הדדיים. כאשר נולד הילד הראשון זה הופך את האחד לאב ואת השנייה לאם עם כל הכרוך בזה, ונוצרת התייחסות חדשה. הילד הראשון עם לידתו גורם לשינוי משמעותי למעמדם של הוריו, ובהתייחסות ביניהם ואליו. בכל תוספת של ילד למשפחה, נרקמים יחסים חדשים או שונים בין כל אחד מהם, ובינם לבין הוריהם".  (זילברמן, 1999).

"המשפחה היא הגורם המרכזי המשפיע על התנהגות הילד וביכולתה לעודד התנהגות מסוימת או לדכא התנהגות אחרת. כל ילד משחק תפקיד שונה במשפחה, כאשר קיימת תחרות בין הילדים, תחרות על המקום הראשון אצל אימא ואבא".  (זילברמן, 1999).

הילד/ה היחיד/ה- הוא בדרך כלל ילד מפונק . הוא מרגיש כגמד בין ענקים, הוא מנסה להכניע את כל הענקים מסביבו לשרתו.

הילד/ה  השני/יה -כאשר מגיע הילד השני, הילד הראשון מרגיש כאילו הודח מכס המלוכה ושיש מי  שמנסה לתפוס את מקומו. שני האחים בוחנים מאוד אחד את השני. במקום בו האחד מצליח, השני מרים ידיים ולהפך.

הילד/ה השלישי/ת-כאשר נולד ילד שלישי, מצבו של הילד השני נעשה קשה יותר, זאת כיוון שיש לו שני מתחרים. הבכור מצד אחד והאח השלישי מצד שני. קורה גם שהילד השני הופך למרכז ודוחק את שניהם, זה מעליו וזה שמתחתיו. השלישי בדרך כלל כורת ברית עם הראשון. היות והתחרות ביניהם היא לא קשה ואז שני אלה שכרתו ברית עלולים לפתח תכונות דומות ביניהם. זה עלול להיות גורלי לכל החיים.

הילד/ה הצעיר/ה במשפחה- לצעיר תמיד יש מעמד מיוחד במשפחה. כל האחרים לפניו ולרוב כולם מפנקים אותו, בדרך כלל הצעיר הוא האמביציוזי ביותר. כדי להבין מהי הדרך אשר הילד הצעיר יבחר כדרך התנהגות בחיים, צריך לבדוק או לנתח מה היה הדפוס המשותף לכל בני המשפחה ומה היה מקומו במערך המשפחתי, מה היו יחסי הגומלין בינו לבין יתר הילדים, ובינו לבין הדמויות המשמעותיות במשפחה.


האם בבגרותנו אנו משמרים את תפקידנו מבית ההורים?,  מעתיקים את התפקיד למערכות יחסים? חשוב לנו להיות המובילים בתוך מערכת היחסים (בכורים), לדחוק הצידה(אמצעיים), להרגיש שהכל מותר לנו (בני זקונים), כי זהו התפקיד שהורגלנו אליו?.

כללי המשחק משתנים בתוך זוגיות- אכן?

סך כל כללי המשחק החברתיים אשר מתקיימים בתא המשפחתי המסוים יוכלו להסביר לנו איך האדם הגיע למסקנותיו האישיות ועל מה בנה את קו התנועה של התנהגותו ואת דרך חייו, לכל ילד יש עמדה שונה לחלוטין במשפחה, הורים אינם נוהגים עם שניים מילדם באופן זהה תגובותיו והתנהגותו של הפרט בחברה יהיו בדרך כלל בנויות על ניסיונות מוקדמים בתא המשפחתי בילדותו שסייעו לו לתפוס את מקומו במשפחה. הצרכים שבהם יבחר יהיו קשורים למסקנותיו האישיות של הילד מאירועים במשפחתו ותגובותיהם של המבוגרים או של גורמים משמעותיים אחרים בסביבתו (זילברמן, 1999).

התחושות שאנחנו מגיעים איתם למערכות יחסים בוגרות בכלל וזוגיות בפרט, לא בהכרח משתנות.

גבר/ אישה בכורים לרוב "קיבלו" את תפקיד האחראי בבית ההורים, אלו שהתבקשו  לדאוג, לטפל, להעניק, לרוב יבחרו בבן/בת זוג שזקוקים להגנה שלהם. מאוד חשוב להם להעניק שמירה והגנה לבני הזוג, במקרים מסוימים יבחרו בבן/בת זוג בכור (באותו תפקיד), שם יתכנו מאבקי כוח, אשר יגרמו לאחד מהם "לוותר" על התפקיד.

גבר / אישה שניים (סנדביץ) - הגיעו למשפחה קיימת שבה יש הורים וילד, הם נכנסים ל"משחק" שהתחיל לפני  הגעתם. מאוד חשוב להם לדעת שיש להם מקום- לרוב יבחרו בבן / בת זוג שיעודדו את ההצלחה שלהם, ידחפו, יעריכו ויוקירו אותם על ההתמדה ויחזקו אותם. מאוד חשוב לילדי אמצע הניראות, שיראו שאני טוב ושווה, להוכיח שהדרך  מנצחת את האחים. היות וחשו במערכת המשפחתית את המאבק על התפקיד. מעצם כך תחושת הקיפוח מלווה אותם והצורך להוכיח קיים בתוכם.

גבר/אישה שלישיים מזכירים מאוד את האחים הבכורים, לרוב יבחרו בני זוג דומים לאחיהם הבכורים.

גבר/ אישה בני זקונים לרוב יבחרו בני זוג שידאגו להם, יפנקו אותם, יספקו את צרכיהם , הם לרוב מאוד עצמאיים ויחד עם זאת מפונקים, הם רגילים להיות במרכז תשומת הלב, ולקבל את מה שהם מבקשים מבלי להתאמץ יתר על המידה. לעיתים יש תחושה שלא אכפת להם, אבל זה לא נכון, מאוד אכפת להם, הם פשוט לא מרגישים צורך להילחם.

לרוב נבחר בן/בת זוג שמאפשרים את תפקידנו מהבית, כך השיח יהיה מובן, בהיר, תפיסה של דמיון בין בני הזוג מאפשרת תחושה של קבלה , הבנה ומאפשרת תוקף לתחושות ולרגשות אותם האדם חש.

רוב המחקרים מראים כי בהעדפת בן זוג יש  נטייה חזקה יותר לבחירת בן זוג דומה מאשר לבן זוג בעל תכונות משלימות. 

"הגורם לכך שבני אדם ייטו להומוגניה בבחירת בני זוגם במשתנים החברתיים. כלומר, יטו לבחור בן זוג מתוך הקבוצה החברתית אליה מרגישים שייכים, ושותפים בערכים ובאמונות. מודל אחד המתאר את תהליך בחירת בני הזוג גורס כי לאנשים שונים יש קריטריונים שונים לבחירת בן הזוג הטוב ביותר. על פי מודל זה אנשים מעדיפים את בן הזוג הדומה להם במישורים רלוונטיים. מודל אחר, מהזרם האבולוציוני, טוען כי העדפותיהם של בני האדם הן הומוגניות למדי ומשקפות תכונות המהוות יתרונות אבולוציוניים אוניברסליים. על פי מודל זה , קיים בן הזוג "האידיאלי" אליו ישאף כל אדם". (Geary, Vigil & Byrd- Craven, 2004). 

בדרך כלל התפקיד מוטמע בנו בצורה כזו שיש קושי "לצאת" ממנו.

אך עם השנים חל עידון והתפייסות למול אותם חלקים.

כתבה זו הועלתה לאחר העמקה וחקר בתחום מערכות יחסים במשפחה הגרעינית והשפעתם על בחירת בני זוג. 

 יחד עם זאת איני מבקשת לעשות הכללה,

ישנם בתים המתנהלים בצורה שונה מהכתוב, ותפקידים אשר מחולקים באופן שונה.

 לכרטיס האישי שלי 

 הכותבת הינה פסיכותרפיסטית גופנית, מטפלת פרטנית, מנחת קבוצות, ומדריכה.

חוקרת רוב חייה מערכות יחסים ותפקידים בדינמיקות קבוצתיות.  

מתמקדת ומעמיקה בעשור האחרון במערכות יחסים ויצירת זוגיות מתוך אמונה שכל אחד יכול ליצור זוגיות שטובה ונכונה עבורו.  


בלוגים נוספים