צור קשר
...Loading...

לגעת בילדה הפנימית - רוני מוסנזון נלקן

מגיעים אלי לטיפול אנשים מבוגרים. כשאני מניחה ידיים אני מבחינה לעתים קרובות בילדים הקטנים שהם מחזיקים בפנים, בתוכם. 

כשהייתי באמצע שנות ה-40 שלי גיליתי שאני עדיין יושבת במקלט מאז מלחמת ששת הימים. זה קרה בסדנת עומק בשיטת רוזן בברקלי, קליפורניה, אליה נסעתי ללמוד עם מריון רוזן. קודם כל הופיע חלום באחד מהלילות במהלך הסדנה. ואז, בטיפול שקבלתי ממריון למחרת עלתה בי לפתע דמות הילדה הקטנה שהייתי, בת 5, יושבת במקלט בבוקר הראשון למלחמה לצד אחי התאום, שנינו לבדנו, קפואים. אמא יצאה להביא את אחינו הצעיר. השכנים גערו בנו שלא נלך לגן. חזרנו הביתה וירדנו למקלט. להרגשתי עברו שעות. אולי בזמן אובייקטיבי זה היה קצר יותר, אבל בחוויה שלי – נצח. ממש. שכן 40 שנה מאוחר יותר גיליתי שאני עדיין שם.

באותו רגע בטיפול חשתי שמריון נוגעת בילדה הקטנה הקפואה. ידיה סימנו לי את קווי המתאר שלה, שיקפו את המאמץ להחזיק. קלטתי כמה כוחות מופנים בתוכי כל השנים להחזיק דוממת בישיבה במקלט, להרכין ראש, להתגונן מפני ההפגזה שתבוא תיכף (ואכן הגיעה בהמשך) ובעיקר לא לזוז, לא לזוז, לא לזוז. ופתאום, בבת אחת הבליחה בי ההכרה: אבל המלחמה כבר נגמרה! הנשימה שהחזקתי השתחררה כמו פקק.

מריון רוזן אמרה שהמתחים העמוקים הכרוניים שאנחנו מחזיקים בגוף הם החלקים האבודים שלנו שהתנתקנו מהם. המתח השרירי גורם פיזיולוגית שלא נחוש את המקום המוחזק. לכן לא ידעתי על קיומה של הילדה הזאת, היא הוחזקה בתוכי, בגופי ממש, אבל לא היתה קיימת בתודעתי. המגע בטיפול איפשר לי להרגיש את ההחזקה, הילדה הפשירה, חזרה הביתה אל התודעה שלי. וברגע שהכרתי בה היא כבר לא היתה צריכה להחזיק באותו האופן.

מריון לא ידעה מה התוכן שמוחזק בגוף. היא נגעה במקום בו חשה במתח בגופי, נשארה שם והיתה איתי בהקשבה עד שהמלים נבעו מתוכי, הסיפור עלה, הפציע מתוך הלא מודע. המילים נשאו את הקול שהושתק החוצה, מזרימות בדרכן את ההחזקה הקפואה, מחברות בין מה שידעתי ומה שלא ידעתי. כך נזכרתי בחוויה, בנוכחותה של מריון. את הסיפור ידעתי אבל הייתי מנותקת מעומק החוויה ומה שחוללה בגופי ובנפשי.
מאז, משהו בתוכי שהיה מורכן ראש וקפוא חזר לחיים.

כך למדתי מנסיוני שיש אפשרות לגלות מה שאינני יודעת, אפשר להחזיר אל תודעתנו חלקים אבודים. למדתי להקשיב לדמויות הילדים הפנימיות. לעתים קרובות אני רואה במטופלים הבוגרים ילדים מבוהלים, כועסים, מפנים גב, מכווצים בפינה. אני מרגישה אותם בדקויות ההחזקה השרירית. על פניו אני נוגעת באדם בוגר גדול גוף, אבל הידיים פוגשות מתח מוחזק בעומק, דמות קטנה בהרבה ממה שנראה על פני השטח. הידיים שלי למדו ממריון לחכות בסבלנות, בקבלה, בלי שיפוט. לחכות בלי לדרוש הענות ותוצאה. לחכות בין אם הילד הקטן נענה לי ובין אם הוא ממשיך להפנות לי גב. למדתי לחוש מתי האוזניים הפנימיות של הילד שומעות אותי גם אם הוא מסתיר זאת וממשיך להפנות לי את גבו. אני חשה בשרירים שעדיין מחזיקים בלי תנועה, ובכל זאת משהו בעומק הגוף מתחיל לנוע, כמו בהיחבא, שלא אשים לב שזה קורה...

דרך אגב, לא תמיד הילדה כועסת ועצובה. לפעמים היא שמחה ועליזה. אנחנו מחזיקים בתוכנו גם את הילדה או הילד הקטנים שלא יכלו לרקוד, לשחק, לצחוק, להשתולל. והם אלה שחוזרים ומתחברים אל זרימת החיים שלנו. תנועת השמחה מפשירה.

וכן, תיקון יכול להעשות גם אחורה בזמן. גילוי הילדה הפנימית שינה את המציאות העכשווית שלי. נכון, שזו רק אחת מהדמויות הפנימיות שלי. היו ועדיין ישנן נוספות. אבל מרגע שהאפשרות התגלתה, התהליך זמין יותר.

לפעמים כשמטופלת קולטת את הילדה הפנימית בתוכה היא כועסת עליה ומבקרת אותה. למה את עדיין תקועה שם?! תתבגרי, זה טפשי מצידך.
אני שואלת, אם היית עכשיו פוגשת ילדה קטנה שיושבת מכווצת על הכסא בפינה, איך היית ניגשת אליה?
הייתי מתיישבת לידה, היא אומרת.
ו...?
הייתי מחכה. שתרגיש שאני שם. היא יודעת שאני שם.
וכך המטופלת בעצמה קולטת שהביקורת והתובענות כלפי הילדה הקטנה רק גורמים לה להתכווץ יותר. היא יודעת היטב איך לגשת לילדה הקטנה, ומתחילה להפנים את הגישה והיחס האלה אל עצמה, אל הילדה הקטנה שבתוכה.

ואני שם עם הידיים שלי מלווה אותה בתהליך. ננגעת עד עומק הלב.

מוזמנים למפגש הכרות ב-29 באוגוסט 2019 בתל אביב

בלהעיר את הגוף - המרכז לפסיכותרפיה גוף נפש

נוכחות במגע ככלי לשינוי - שיטת רוזן בראי האנליזה הביואנרגטית

למידע נוסף ויצירת קשר

מידע נוסף על ההכשרה בשיטת רוזן באתר שלנו 

ליצירת קשר
 

סדנת המבוא הקרובה:

אל הלא מודע דרך הגוף
סדנת מבוא לטיפול במגע בשיטת רוזן 
ב-19-20בדצמבר 2019 במרכז דיאן בכרכור

לפרטים נוספים: כאן

להצטרפות אל דף הפייסבוק של שיטת רוזן כאן

עוד על השיטה אתם יכולים לקרוא כאן

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת במגע ומורה לשיטת רוזן. 

מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים. 

לכרטיס של רוני לחץ כאן 


הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

מילים נוגעות
רוני מוסנזון נלקן
לגעת ברגש - הבלוג של רוני מוסנזון נלקן
רוני מוסנזון נלקן: מטפלת במגע ומורה לשיטת רוזן