צור קשר
...Loading...

להתחבר לכוחות הפנימיים - רוני מוסנזון נלקן

- אין לי כח. אין לי כח לעשות כלום.
- אין לך כח? אז תתאמצי.

לעיתים קרובות ביומיום אנחנו מרגישים חסרי אנרגיה ומוטיבציה, אבל חייבים לפעול. מה עושים? משנסים מותניים, חושקים שיניים, עולים על הפסים ועושים מה שצריך. הביטויים האלה מתארים מאמץ פיזי שניתן לראות בגוף:
לשנס מותניים – פעולה של כיווץ המותניים כדי לגייס את הכוחות ולהניע את עצמנו. עצירת נשימה וריכוז מאמץ בפלג הגוף העליון שפועל בלי קשר לתנאי הקרקע.

לחשוק שיניים – סגירה בכח של הלסתות, כמו להחזיק שור ברסן כדי לשלוט ולכוונו לעבודה. הפוך מ"לפרוק עול".
לעלות על הפסים – שרירי הרגליים מתאמצים לכוון את עצמנו ישר, כמו על פסי רכבת שמאלצים אותנו ללכת בנתיב מבלי לסטות ימינה ושמאלה.
כאשר אנחנו פועלים באופן כזה, מגייסים כוחות, מרסנים את עצמנו, מעלים את עצמנו על הפסים, אנחנו מתעלים (פעולת הרמה במאמץ של פלג הגוף העליון!) מעל הקושי, מעל תחושת חוסר האנרגיה והמוטיבציה. אנחנו מתעלמים מרגשות ורצונות, מתנתקים מהשאיפה לנוח, מהחשק לעשות דברים אחרים או לעשות ככל העולה על רוחנו, המרד והזעם, הרצון לפרוק עול, העצלנות, העייפות...
לפעמים אין ברירה אלא לפעול ככה. אנחנו חייבים לדחוף עצמנו לעשייה ביומיום. החיים הם לא פיקניק... זה בהחלט נחוץ ומועיל. אבל...

הדפוס הזה גורם לנו לפעמים להתבלבל בין כח לבין מאמץ. נראה לנו שיש לנו כח רק כשאנחנו מתאמצים. כשאנחנו מפסיקים להתאמץ אנחנו מרגישים חלשים. ולכן, אנחנו לא מפסיקים להתאמץ. מתאמצים גם כשלא חייבים.

לעיתים קרובות אני רואה על מיטת הטיפולים מטופלים ששרירי הזרועות שלהם מתאמצים כאילו הם מרימים משקולות של טון ברגע זה, שרירי הירכיים מתאמצים כאילו הם עומדים דום לפקודה ומוכנים לפעולה ברגע זה, או כאילו מתאמצים לתת פול גז על ברייקס (אוי, כמה אנרגייה זה דורש...).
כשרואים את המאמץ הזה בטיפול אפשר לקלוט עד כמה הוא לא יעיל. הרי בשעה הקרובה על מיטת הטיפולים ממילא אי אפשר לעשות כלום... לפעמים כשאני מביאה לתשומת ליבם של המטופלים את המאמץ, רק אז הם קולטים מה הם עושים, ומיד מרפים ונחים. האבסורד עשוי להעלות חיוך: למה אני כל כך מתאמצת?

אבל לפעמים לא פשוט לעזוב דפוס החזקה מורגל. בעיקר משום שכאשר אנחנו מרפים מהמאמץ אנחנו חוזרים להרגיש. המאמץ הפיזי מנתק אותנו מהרגשות. הוא מכניס את מערכת העצבים למצב הישרדות ומאפשר לפעול מבלי להרגיש. עם ההרפייה עשויים לעלות על פני השטח רגשות ותחושות. למשל, כשאני לא על הפסים אולי ארגיש שאני לא יודעת מה לעשות עם החופש שלי, לאן ללכת... אולי ארגיש שאני בעצם נמצאת במקום שאני לא רוצה להיות בו, או לוקחת על עצמי עול שאני לא שלמה איתו, או כועסת שאני צריכה לעשות מה שלא רוצה, או עצובה שאין מי שיעזור לי, או מקנאה באחרים או...... כשאני לא מתאמצת ולא מגוייסת לפעולה רגשות עשויים לעלות. ואז אני יותר פגיעה.

אז אולי עדיף להמשיך להתאמץ? האמת שהרבה מאיתנו (גם אני!) חיים כך. זה מועיל. למשל, מאפשר לכתוב פוסט כשאין לי כח :-( אבל יש לכך מחיר. המאמץ מתיש, והוא גם מנתק אותנו מעצמנו, מרגשותינו. ובעיקר, מבוסס על טעות בתפיסה: אנחנו תופסים את המאמץ כאילו הוא הכוחות שלנו. נכון, המאמץ מעיד שיש לנו כוחות. אבל מאיפה הם מגיעים? מה מקורם? למה עוד היה לנו כח אם לא היה מופנה כולו למאמץ להחזיק מעמד ולתפקד?

בטיפול, כשאנחנו שמים לב למאמץ, קורה לפעמים שהמטופלים אומרים: די, אין לי כח יותר להתאמץ.
הם מוותרים, נכנעים, מרפים.
לפתע מתגלה משהו חדש.
הם מעמיקים אל תוך עצמם. הנשימה מתרחבת. הצבע חוזר לפנים. תחושה של שלווה, מנוחה עמוקה. חידוש כוחות, מילוי מצברים.
החוויה היא של חיבור לכוחות שלא ידענו על קיומם. מתוך עזיבה של המאמץ המיותר הכוחות מתחדשים. יש לנו יותר כח, ולא מתוך מאמץ – הפוך ממה שנדמה לנו. מפתיע. 

אני מזמינה אתכם ליומיים של חיבור לכוחות ומילוי מצברים, מבוא לשיטת רוזן בו נכיר את המגע המיוחד המאפשר עזיבה של מתחים מיותרים וחיבור עם המשאבים והפוטנציאל שלנו. 


סדנת המבוא הקרובה ב-19-20 במרץ

למידע וליצירת קשר

  מידע נוסף על ההכשרה בשיטת רוזן באתר שלנו 


להצטרפות אל דף הפייסבוק של שיטת רוזן 
כאן

עוד על השיטה אתם יכולים לקרוא כאן

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת במגע ומורה לשיטת רוזן. 

מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים. 

לכרטיס של רוני לחץ כאן 

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

יהיה טוב? - הבלוג של רוני מוסנזון נלקן
הבלוג של רוני מוסנזון נלקן
עול העולם: מעבדות לחירות
רוני מוסנזון נלקן
"החופש הגדול" מתחיל מבפנים
רוני מוסנזון נלקן