צור קשר
...Loading...

לביאה ויעל גם יחד - הבלוג של יעל בוסידן

אחרי לידת ביתי הבכורה הרגשתי בתוכי ממש כמו לביאה. מלאת ציפיות אל הלא נודע נתתי לגופי לקחת אותי למסע חדש. הלידה שכל כך ייחלתי לה הסתיימה בקיסרי חירום. 

ואל מול החלום שהתנפץ הרגשתי כמו אחרי מאבק אל מול איתני הטבע ושאני שרדתי את המסע בגבורה - לביאה. שאריותיו של המאבק ההישרדותי הזה הותירו חותם בגופי וגם בנפשי.

אבל דווקא בימים שצמודים ללידה כל כולי התמסרתי אל הקינון והטיפול סביב השעון בקטנה המופלאה שהגיעה לעולם. זה קצת כמו ללכת במדבר בעור חשוף אך מכוסה עפר, יש רצון להתנער ממנו ולהסיר אותו אך זה מרגיש שפשוט אין זמן הצעידה עוד בעיצומה...

אבל תנועת הניעור הזו המתבקשת כל כך... תנועת הפריקה שבטבע מתרחשת באופן טבעי אצל החייה הנרדפת(האיל, או היעל) שהצליחה להימלט מטורפיה, אותו רטט, מנער מעליה את מצבור המתח והדריכות והמערכת חוזרת לאיזון והיא ממשיכה לה הלאה בדרכה.

וגם אני כיעל רציתי לפרוק ולתת למערכת הגופנית והנפשית לחזור לאיזון זה היה תהליך... והלמידה מתוך החוויה האישית הביא אותי למה שאני עושה היום.

קצת על החוויה האישית שלי

הרצון להיות שם עבור נשים אחרות התעורר מתוך הצורך האישי שלי.

לאחר חווית הלידה הטראומטית שהסתימה בניתוח קיסרי חרום והשאירה אצלי הרבה מטענים לא פתורים באותה התקופה.

הייתי הראשונה בין החברות שילדה, הרבה מהן לא יכלו להבין את המקום בו אני נמצאת או את הקשיים.

לצידי היה ועדין בן זוג תומך ומשפחה אוהבת, ובכל זאת היה בי חלק שבו הרגשתי בדידות במסע האמהות.

היה לי צורך לשתף ולשהות בין נשים שאיתן אוכל לחלוק את התקופה הזו עם כל המורכבות שבה. בכל האושר שיש במסע הזה וגם בקשיים. הקושי לדבר את הכאב והמטענים הרגשיים מהלידה, האכזבה והאובדן של חלום הלידה הטבעית, התחושה של הכישלון שהגוף בגד, משהו ביכולת הטבעית הזו ללדת לא קים אצלי או נגנז ממני, ואיפה אותן עוצמות נשיות שכל כך בטחתי בהן? חיפשתי מקום שבו יהיה אפשר לדבר החוצה בלב גלוי את הדיסונאנס שחשתי כאמא לילדה ראשונה, נעתי בין תחושת ההודיה החסד והפליאה, אל מול הכאב והאובדן של האשה שהייתי, ישות עצמאית שהייתה ואיננה עוד... הרגשה של גם וגם. גם כאב וגם אושר. חלק  אחד שמרגיש התרחבות כשאני מביטה בפלא הבריא היקר שנמצא איתי יום יום כל היום, מתמלא רק מהחיוך שלה. לצידו גם חלק מכווץ שמרגיש קושי, בדידות ועיפות. חלק נוסף שמלא ביקורת על החלק הכואב שממלא במסרים שופטים כמו "הילדה שלי בריאה ומחייכת אל העולם. אין לך זכות בכלל להתלונן" ועוד משפטים מקטינים שכאלו. החוויה הזו היתה לעיתים מאוד מציפה. אל מול כל זה אני יכולה להגיד שמה שעזר לי בין היתר,כשהתאפשר מרחב להניח את כל החלקים השונים לעשות סדר פנימי לתת הכרה לכל הקולות שבי עם הרבה חמלה ולעורר את אותה אהבה שפועמת בתוכי גם כלפי עצמי.

הרבה חלקים שלכולם מגיע מקום. אם הזמן בהתהליך שעברתי אפשרתי לעצמי לראות את הגם וגם; אושר אין סופי אל מול כאב ובדידות ענקים. ויש לזה מקום לא להרגיש שם לבד, הידיעה שאת כן חלק מהוויה נשית. שיש נשים שחשות כמוך היום וחשו בדיוק כמוך גם דורות אחורה. שכל התחושות הללו גם הן חלק מאותו דימוי קולקטיבי של "אמאדמה". חלק מחוויה אנושית נשית. 

החוויות הללו נשארות איתנו גם שנים קדימה, עד היום מרתק אותי לשמוע באיזו להיטות ורצון נשים גם בגיל השלישי מדברות את חוויות של הלידה והאמהות הראשונית בכנות ופתיחות כאילו אותן חוויות התרחשו אתמול. יש בתקופה הזו עוצמה גדולה כל כך שהיא משאירה את האדוות שלה לחיים שלמים.

אחרי שעברתי דרך עם עצמי, עיבדתי את חווית הלידה שלי, הרגשתי שזה אפשר לי להוריד את המתחים והחרדות שעטפו, הרגשה שהגוף התאזן בעקבות זאת, הרגשתי מחוזקת, שצמחתי דרך ההתמודדות עם המשברים.

חזרה אלי האמונה בכוחות שלי, שוב הרגשתי נשית ועוצמתית עוד יותר ממה שהיתי. סוג של קפיצת גדילה. משהו בי גם התפנה בהמשך להריון נוסף, לחוות את ההיריון והלידה שוב ממקום חדש מכיל ומחבק יותר של האשה שבי, ובתוכי נברא ונולד פלא חדש אל העולם.

התפנה בי מקום כדאי להכיל, להיות שם עבור נשים אחרות, ולאפשר להן את המרחב להקשיב לכל הקולות שבהן. לתת מקום פשוט להיות הן כל אחת בדרכה, וגם לחבר אל הכלים להתמודד ולזהות את המשאבים שקיימים בהן.

להיות האוזן הקשבת והמכילה, לאפשר להן לפתוח דלת ולגלות את עצמן מחדש, מתוך תהליך הקשבה פנימה. 

לרפא, לשחרר, להכיל ולהתחבר אל כל החלקים. הקושי והעוצמה גם יחד שמסע האמהות מביא איתו.

ואני משתפת אתכן בכך כי אני יודעת כמה לפעמים בתקופה הזו שלאחר הלידה יש ימים שבהם הכל נראה אפור והתחושות כל כך מציפות.

אז מזכירה לך שיש גם אפשרות אחרת. חומלת.

מזכירה לך לשלוח אל עצמך חיבוק מכיל גם בימים של קושי. שתדעי שאת לא לבד. 


יעל בוסידן מתמקדת בעבודה עם נשים במעגלי החיים השונים; הריון, טראומת לידה, עיבוד חווית הלידה, ליווי לאחר לידה בשבילי האמהות ובגיל השלישי. 

"אני מיחלת ליצר מרחב נשי ומרפא מקום לנוע בו את מה שחיי בך גם בתקופה של שינוי קושי או משבר. מרחב להיות בו מי שאת. להקשיב לכל החלקים ולסלול את הדרך האישית שלך.

אני כאן כדאי לצעוד איתך יחד בשבילי האמהות ובמסע הנשי".

יעל בוסידן

בלוגים נוספים

להזין ולהיות מוזנת
הבלוג של יעל בוסידן - להזין ולהיות מוזנת