צור קשר
...Loading...

התנועה האגרסיבית כמרכיב בפעימתיות - הבלוג של ענת גיחון

התנועה האגרסיבית כמרכיב בפעימתיות

כשמסתכלים על אורגניזם אנושי, ולמעשה על כל בעל חיים, אנחנו רואים שני צירי תנועה בסיסיים, שנמצאים ביחסי גומלין – אחד מהליבה החוצה, לכיוון מעטפת הגוף והחוצה ליצירת קשר עם העולם, לסיפוק איזה שהוא צורך, ובכך מתאימים להגדרה הבסיסית של לואן את התנועה האגרסיבית. והשנייה – בציר האורכי - של הרפיה, התמוססות, היתמכות ע"י הקרקע, תנועה שמושפעת מכוח המשיכה. ציר אורכי זה הוא למעשה הציר האורכי המקרקע. המשמעות של קרקוע היא "היכולת של גל אורכי לזרום דרך הגוף, מאפשר לאדם לחוות את עצמו באופן מלא ביחס לבסיס תמיכה". (לואן, 1975, עמ. 195). תמיד יש יחסי גומלין בין אגרסיה וקרקוע – כל תנועה החוצה זקוקה לקרקע כמשענת. 

הדיאלוג בין תנועות מהליבה החוצה לבין אלה שבציר האורכי, הוא למעשה בסיס הפעימתיות, שהיא המציאות, תנועת החיים הבסיסית של כל קיום חי, והגורל שלה הוא מה שמכתיב קשר.

הפעימתיות היא  התנועה של כל תא בגופנו, של המערכות הבסיסיות כמו מערכת הנשימה, עיכול, דם, מין וכו', וגם התנועה העמוקה ביותר שלנו כישות. בתנאים אופטימאליים האורגניזם מתרחב לעבר מעטפת גופו, כדי לצאת למפגש עם החוץ, ואחרי זמן מתכנס לעכל את אותו מפגש. אחרי התכנסות זו, בתנאים אופטימאליים, נצא למפגש מחודש רק מתוך צורך פנימי שיתעורר בנו, ולא בתגובה לצפייה שמופנית אלינו מבחוץ. זהו למעשה הבסיס האנרגטי לקיומו של "עצמי אמיתי" (בשפתו של וויניקוט), אותנטי ומווסת, כזה שמונע מבפנים, שבא בד בבד עם קיום של כבוד לעצמי. זה גם תיאור הבסיס האנרגטי ליחסים בריאים עם אחר.

כל תנועת "יציאה  לקראת"  זקוקה לבסיס, קרקע שלתוכה נוכל לסגת ולהרפות, שעליה נוכל לנוח. לאחר. אפשר לאומר שכל תנועת חיים מתנהלת בתוך קשר, החל מהרמה הראשונית ביותר, התאית, ועד לזו של אורגניזם שלם. קיומו של קשר חי ומספק הוא התנאי להתפתחות התנועה האגרסיבית הבריאה.  מכיוון שהצורך בקשר חי ותומך, החל מראשית היווצרותנו, הוא תנאי חיים ראשוני, (אחרי אספקת חמצן וחומרים מטבוליים לגופנו), כשהקשר הזה מאוים , למשל כשנרגיש שהתנועה שלנו מאיימת על האובייקט,– התנועה תחסם. אפשר לאומר שזה הבסיס האנרגטי לויתור על חלקים בעצמנו, ובמקרים קיצוניים ל-"עצמי כוזב".

בימים אלה מוצעות שתי פעילויות שעוסקות בספקטרום התנועה האגרסיבית:

סדנא להכרות עם הפרדיגמה שבלב התנועה האגרסיבית-  תתקיים ביום שישי, ה-3.8.2018, בשעות 9:30 עד 16:30. מחיר: 375 ש"ח.

בסדנא תשולב למידה תיאורטית עם עבודה גופנית ביואנרגטית  ועיבוד החומרים שיעלו מעבודה זו. מתאימה גם למי שמעוניין להצטרף לסדנא הטיפולית.


סדנא מתמשכת לעבודהטיפולית בסוגיות שקשורות בספקטרום התנועה האגרסיבית.

 תתקיים בימי שלישי בשעות  19:00 עד 22:30.  מחיר:275 ש"ח למפגש.

בימים אלה מתגבשת קבוצה לפתיחת סדנא מתמשכת, של עשרה  מפגשים עוקבים, לעבודה טיפולית בסוגיות שקשורות בספקטרום התנועה האגרסיבית. בסדנא הקבוצה, מפגשים בין אישיים, בשילוב עבודה גופנית ביואנרגטית  ועיבוד החומרים שיעלו מעבודה זו, ישמשו כמרחב לחקירה וטיפול בסוגיות שקשורות בכל ספקטרום התנועה האגרסיבית בעצמי ובתוך קשר, כמו הצבת גבול, אסרטיביות, כעס, זעם, כוחנות, אלימות, מיניות ואגרסיה  ועוד.

הסדנאות, בהנחיית ענת גיחון, תתקיימנה  ברח' חיים לבנון 91, רמת-אביב, בקבוצה של לא יותר מעשרה משתתפים.

פרטים נוספים והרשמה: טל': 052-2870664, דואל: anatgihon@gmail.com

עוד אודות ענת גיחון, אפשר לקרוא בכרטיס שלה באתר

בלוגים נוספים

הפחד מביטוי עצמי -הבלוג של ענת גיחון
אנחנו, לרוב באופן לא מודע, מצמצמים את הנשימה שלנו, כי כשנושמים באופן מלא יותר מרגישים יותר, כולל את התחושות הלא נעימות...
 "הכל בגללך!"
ענת גיחון