צור קשר
...Loading...

נשימה – התנועה האגרסיבית הראשונה - הבלוג של ענת גיחון

"וייצר ה' אלוהים את האדם עפר מן האדמה וייפח באפיו נשמת חיים ויהי האדם לנפש חיה". (בראשית פרק ב' פסוק ז' )

התנועה האגרסיבית הראשונה שבן אנוש עושה עם הגחתו מרחם אימו לאוויר העולם היא של יניקת אוויר לתוך הריאות והיא שבונה את התשתית הראשונית לבניית כל ספקטרום התנועה האגרסיבית, החל מיוזמה, הבעה, אסרטיביות, הצבת גבול, ביטוי כעס ועד אינטימיות מינית. 

התנועה השנייה, במצב תקין, היא של יניקת  חלב משד האם. מכיוון שהחיות של גופנו תלויה בכמות החמצן והאספקה המטבולית שנקבל, שתי תנועות יניקה אלה מהוות את הבסיס לתדלוק חיינו. 

כאמור, תנועת הנשימה– לקיחת חמצן נקי מהחוץ, הכנסתו לריאות ומשם, דרך מערכת הדם לתאים, והוצאת הרעלים מתאי הגוף והעברתם דרך מערכת הדם לריאות ומשם החוצה – יחד עם פעולת משאבת הלב - היא שמחזיקה אותנו בחיים.  זהו הדבר הראשון והאחרון שאנחנו עושים בחיים החוץ-רחמיים שלנו.  גם פעולת ההחייאה  הראשונה שנעשה כדי להחזיק או להחזיר אדם לחיים, מעבר לווידוא פעילות משאבת הלב, היא הנשמה.

אבל הנשימה לא רק שומרת עלינו בחיים – היא גם אחראית לחיות שלנו בכל ממד אפשרי. לא בכדי נשימה ונשמה, משכן הרגש והרוח- הן  בעלות שורש דקדוקי משותף. יש קורלציה בין עומק ופתיחות הנשימה שלנו ליכולת  של גופנו לפעום באופן חי ואגרסיבי, ומתוך כך - לרמת החיות וחיוניות שלנו. ומכיוון שלנשימה תפקיד חשוב בויסות החיוניות שלנו - יש לה תפקיד מרכזי גם בשליטה על רגשות– ככל שהנשימה עמוקה ומלאה יותר נבנית באורגניזם אנרגיה שהמהות הפונקציונאלית שלה היא יותר חימצון והזנה של תאי הגוף, וכתוצאה מכך יותר תנועתיות בתאים ובנוזלים הבין-תאיים בכל מערכות הגוף. התרחשות זו מעצימה את תחושת החיות שבנו, היותנו "נפש חיה",  את יכולתנו לחוש, לחשוב ולהרגיש, ואת האימפולס לצאת החוצה לעולם בביטוי עצמי, תנועתי, רגשי ומנטאלי, חי, עמוק ומלא.

חיות תנועתית זו עשויה להגדיל הן את תחושת הלכידות,  ההכלה והבעלות העצמית בתוכנו. אלכסנדר לואן, שפיתח את האנליזה הביואנרגטית מתוך תורתו של האנליטיקאי וילהלם רייך, דיבר על היכולת למודעות עצמית (self awareness), לבעלות עצמית (self possession) ולביטוי עצמי (self expression) כאבני היסוד בחוויית עצמיות בריאה. אפשר לאומר אם כן שליכולת שלנו לנשום נשימה מלאה ועמוקה יש השפעה ישירה על, וקשר גומלין עם חוויית העצמיות שלנו ועם התהליך של "היעשות עצמנו." 

כדי לסייע לנו להסתגל למצבי החיים המשתנים, הנשימה שמספקת לנו עמידות בחיינו הרגשיים, המנטאליים והפיסיים צריכה להישאר חופשית.

התנאי ההתפתחותי ליכולת זו היא גדילה בסביבה שמהווה קרקע אנרגטית טובה –מספיק, קרקע חיה, מכילה, מזינה ותומכת דיה, שבה מתאפשר לילד ללמוד בהדרגה לווסת בעצמו את התנועה שלו ממנו אל החוץ  ומהחוץ אליו. 

כאשר לילד אין מרחב מכיל ומרגיע דיו כדי לחוש מעוגן בסביבה ולצאת אליה בביטוי עצמי בביטחה, הוא נאלץ  להשתמש בגוף של עצמו  להחזקה עצמית. כדי שיוכל לשרוד את חייו עם האחר המשמעותי, הוא צריך לחסום את התחושות, ביטויי הרגשות והמחשבות שהסביבה לא מסוגלת להכיל. תנועת הנשימה היא התנועה המרכזית שנחסמת בתהליך זה של החזקה עצמית,  בעיקר על ידי צמצום וכיווץ של מערכת השרירים שאחראים על מערכת הנשימה. כיווץ זה, גם אם שימש כמערכת הגנה שסייעה באילחוש רגשות ותחושות שנחוו כבילתי נסבלים, הופכת במהלך החיים כשריון שמצמצם את יכולתנו לחוש, להרגיש ולבטא את עצמנו, ולצאת החוצה לעולם לסיפוק צרכינו.

עבודה  שמתייחסת לנשימה בצורות שונות היא אחת מאבני  היסוד של הטיפול הביו-אנרגטי - היכולת לנשום ביחד עם עוד גוף חי היא אספקט משמעותי  בבניית הקשר הטיפולי.  זהו גם כלי שמאפשר  את העמקת תחושת החיות והיכולת להרגיש, וע"י כך את יכולתו של המטופל לפגוש את עצמו בהקשרים שונים בתוך המפגש הטיפולי ומחוצה לו, לצאת החוצה לעולם בביטוי עצמי מלא בכל תחום אפשרי.

סדנא מתמשכת לעבודהטיפולית בסוגיות שקשורות בספקטרום התנועה האגרסיבית.

 תתקיים בימי שלישי בשעות  19:00 עד 22:30.  מחיר:275 ש"ח למפגש.

בימים אלה מתגבשת קבוצה לפתיחת סדנא מתמשכת, של עשרה  מפגשים עוקבים, לעבודה טיפולית בסוגיות שקשורות בספקטרום התנועה האגרסיבית. בסדנא הקבוצה, מפגשים בין אישיים, בשילוב עבודה גופנית ביואנרגטית  ועיבוד החומרים שיעלו מעבודה זו, ישמשו כמרחב לחקירה וטיפול בסוגיות שקשורות בכל ספקטרום התנועה האגרסיבית בעצמי ובתוך קשר, כמו הצבת גבול, אסרטיביות, כעס, זעם, כוחנות, אלימות, מיניות ואגרסיה  ועוד. 

הסדנאות, בהנחיית ענת גיחון, תתקיימנה  ברח' חיים לבנון 91, רמת-אביב, בקבוצה של לא יותר מעשרה משתתפים.

פרטים נוספים והרשמה: טל': 052-2870664, דואל: anatgihon@gmail.com

עוד אודות ענת גיחון, אפשר לקרוא בכרטיס שלה באתר

בלוגים נוספים

דובון "לא- לא"
הבלוג של ענת גיחון
האמבה כמשל...
הבלוג של ענת גיחון - האמבה כמשל