צור קשר
...Loading...

ויהי עור- הבלוג של עדי פרקש

מהי פסיכו-דרמטולוגיה ?

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. הוא שוקל כארבעה ק"ג ומכסה את כל הגוף והינו בעל תפקידים חשובים בגוף: מגן מפני חדירת חיידקים, מרחיק חומרי פסולת ורעלים מתנקזים דרכו ועוד.

כאשר בוחנים את ההשפעה של מחלות עור של חולה, הנטייה היא להתעלם מחשיבותם של האספקטים הפסיכולוגיים המלווים אותה. השימוש המקובל הוא במונחים כמו מחלת עור וחולה. מחלות עור נחשבות פעמים רבות כ"בעיות קוסמטיות" שוליות בלבד הן ע"י רופאים והן ע"י האוכלוסייה הכללית. אלא שבשונה מהמחלות הפנימיות, מחלות עור נראות כלפי חוץ, אנשים אחרים נחשפים אליהם, וקשה להסתירן. לכן זו גם הסיבה שמחלות עור יכולות להשפיע על איכות החיים, הביטחון העצמי ודימוי הגוף של הלוקה בהן,. בכך יש בכוחן להשפיע על הדרך שבה החולה חי את חיי היום-יום שלו והמצב הנפשי בו הוא שרוי. בנוסף ,הדרך שבה מחלת העור משפיעה על חיי החולה אינה קשורה בהכרח לחומרת המחלה, דבר המעמיד את הרופא או את האנשים הסובבים את החולה במצב של חוסר הבנה, או גרוע מזה - מצב בו הם אינם נותנים לגיטימציה למצוקה.למעשה, נמצא שאצל כ-20%-40% מהפונים לרופא העור יש מרכיב פסיכולוגי המשפיע בדרך זו או אחרת על הסימפטום העורי, או מושפע ממנו (ד"ר עידית אוריון). העור מיצג את הפן הגופני והנפש ( שכבת האקטודרם ), כפי שהיה בתקופה העוברית המוקדמת ,כך גם בהמשך החיים מקיימים קשרי גומלין ביניהם, דבר המסביר כיצד מצבי רוח, מאורעות חיים ומצבי מתח משפיעים על יצירת מחלות עור או מחריפים מחלות עור קיימות.
כאשר הנתונים גבוהים כל-כך, על רופאי  העור להכיר בקשר שבין המוח, או הנפש, ובין הסימפטום הגופני. בזכות ההבנה הזו התפתח תחום בדרמטולוגיה, השם דגש על היחסים ההדדיים הללו: הפסיכו-דרמטולוגיה. תחום זה כולל התייחסות למחלות עור הנגרמות או מוחרפות ע"י גורמים נפשיים, ומאידך גיסא, בעיות נפשיות שהתעוררו בגלל עצם קיום מחלת העור (במיוחד במקרים בהם המחלה יוצרת פגם אסתטי משמעותי וניכר לעין). חשיבות הפסיכו-דרמטולוגיה היא בראש ובראשונה בכך שהיא מעודדת את רופא העור להכיר בעובדה, שהמטופל הדרמטולוגי שלפניו עשוי לסבול סובייקטיבית, באופן שהוא מעבר לנראה לעין או למוסבר ע"י חומרת המחלה, ושלסבל הזה עשויה להיות השפעה על מהלך חייו, כולל חיי החברה, המשפחה ואף התעסוקה שלו.

כלומר, המטופל שלו הוא לא רק "מקרה עור", אלא אדם שלם. בנוסף, מדע הפסיכו-דרמטולוגיה מדגיש גם מקרים בהם לחולה יש מקור פסיכולוגי או פסיכיאטרי לבעיה העורית שלו, אך החולה כלל אינו מודע לו. בכל מקרה, על רופא העור לזהות מרכיבים נפשיים, סמויים או גלויים. טיפול המתמקד אך ורק בסימפטום העורי יהיה תמיד לוקה בחסר ולא מספק, כאשר ברקע קיימת מצוקה נפשית. אחת הדוגמאות הפשוטות והשכיחות ביותר לכךהיא מקרים של חולי פסוריאזיס 
החווים התלקחות או החמרה בפריחה העורית שלהם במצבי מתח או טראומה.

הדיווח על קשר כזה מתקבל מהמטופלים לעיתים תכופות כל כך, עד שרופא העור אינו מופתע לשמוע זאת. לעומת זאת, לעתים נדירות ידגיש הדרמטולוג את חשיבות הפגת המתח כחלק מהטיפול הרפואי. מתח הוא תופעה פיזיולוגית, והמלצה על שימוש בטכניקות להפגת מתחים היא המלצה רפואית לכל דבר , העשויה להועיל מאוד לחולה ה"רגיש" למתח, זאת במקביל לטיפול הדרמטולוגי הניתן לו. הפסיכו-דרמטולוגיה הינו תחום בהתהוות. הוא הולך ותופס תאוצה ברחבי העולם, ככל שההכרה בקשר שבין העור לבין הנפש מתחזקת גם בקרברופאי העור
.

העור במונחי גוף - נפש

אסתר ביק (Esther Bick) פסיכואנליטיקאית אשר התמחתה בפסיכותרפית ילדים בטוויסטוק בתמיכתו של ג'ון בולבי, ( Bick,968) מדברת על תהליך בניית תחושת העצמי שלנו (sense of self) באמצעות תחושת העור שלנו ובכך מחברת למעשה בין הגוף הפיזי והעולם הגשמי, לבין הנפש. לפיה, התינוק שואב את ההוכחה לקיומו של אובייקט חיצוני באמצעות תחושות על עורו. כלומר, הוא חווה את ההורה שלו באמצעות מגע פיזי. מגע זה חיוני ומספק מיכל מחזיק לחלקי אישיותו של התינוק.דימוי העור של ביק הינו פשוט ומורכב בו זמנית. מצד אחד,  הפעוט זקוק להחזקה פיזית על מנת לשרוד ומצד שני, ניתן להתבונן בעורנו כמיכל אשר ממשיך ומחזיק אותנו החזקה נפשית לאורך החיים. הדמויות המטפלות הראשוניות, הדואגות לתינוק בינקותו בוראות הלכה למעשה ציפוי פיזי, אשר ימשיך ויעמוד לרשותו בבגרותו כמיכל שומר ומחזיק. ביק מכנה זאת- Being all of a piece within his skin (Bick, 1968).

וויניקוט (2010) מתייחס לנושא זה כשהוא מדבר על הפסיכה- סומה, או על החיבור שבין הגוף לנפש. הדימוי של וויניקוט לתפקודנו כבני אדם משרטט גוף אחד  המכיל בתוכו את הכל ומהווה יחידה אחת. על פיו, אין כל הפרדה בין הגוף והנפש. כוחו של וויניקוט הוא שאין הוא רואה את הנפשי והפיזי מנוגדים, אלא ממשיג אותם כרכיבים העובדים יחד ומהווים יחידה אחת. בתהליך גדילתנו והתפתחותנו אנו רוכשים למעשה את היכולת לדמיין (לראות בעיני רוחנו) את קווי המתאר הפיזיים (המציאותיים) של עצמנו. על בסיס גוף מדומיין זה אנו ממשיכים ובוראים עולם פנימי שלם. לשני חלקים אלה קורא וויניקוט עצמי ועצמי מדומיין (2).

פסיכודרמטלוגיה ברוח טבעית  - טיפול ,הדרכה וליווי לעור בריא

טיפול בעור בדרך הטבעית הוא חלק מתפיסת עולם רחבה שעיקרה להיות באורח חיים בריא : גופנית, נפשית ותודעתית. מתבססת על הקשר ההדוק בין הגוף והנפש, והעור כמרכיב משמעותי לחיים ברווחה אישית. בטיפול בגישה הטבעית, להבדיל ממרפאות פסיכו-דרמטולוגיות הכוללות ליווי של פסיכולוג, רופא עור ופסיכיאטר, ההתמקדות היא במרחב הנוצר בין מטפל ברוקחות טבעית והמטופל עצמו. הטיפול הינו אישי ויחידני. עיקר תשומת הלב היא במטופל כאדם שלם, כמכלול גופני ונפשי כשהשימוש בחומרי הגלם הטבעיים ותהליכי הטיפול מכוונים לטיפול בצרכי המטופל, ריפויו והבאת רווחה לחייו.

הטיפול עוסק באבחון וטיפול בתופעות עוריות מבוססות גיל, מגדר וכתוצאה ממצבי חיים שונים. במתן הדרכה להיגיינה טבעית, ליווי בתהליך ריפוי מצבי עור מגוונים ותמיכה בטיפוח עור בריא. במקרים רבים המטפל בעל ידע בקוסמטיקה ורוקחות טבעית יצרף לטיפול המלצות לשימוש אספקת מרקחות טבעיות ומוצרי קוסמטיקה טבעיים ייעודיים הנעשים בעבודת יד.

מקורות

וויניקוט, ד. (2010). התפקוד המנטאלי ויחסו לפסיכה- סומה. בתוך: עצמי אמיתי, עצמי כוזב. תל- אביב: עם עובד.

Bick, E. (1968). The experience of the skin in early object relations. The International Journal of Psychoanalysis, 49: 484-486.


עדי לומדת פסיכותרפיה גופנית בשיטת הביוסינטזה - שנה שנייה . מצויה בחקר תיאורית המערכות המורכבות ואנתרופולוגיה רפואית והשפעותיה עלינו כפרטים וכחברה.

הבלוג " חלון תראפויטי " הינו הזמנה לקריאה מתוך סקרנות של תכנים מעניינים. שיתוף רגשות, מחשבות ומה שבינהם.

בלוגים נוספים

בושה והדילמה של פוגענות אנושית
הבלוג של המכון לאנליזה ביואנרגטית ערכה: ענת גיחון
כתוב בעור - פרק ב'  - הבלוג של עדי פרקש
המילים הכתובות על עורה הפכו להיות בסיס לשיח
הגברים בוכים בלילה - הבלוג של שירלי כהן
אני רוֹצֶה לבכות אמר בקול חלש, אבל, אני לא יכול. את מבינה, נכון? הגברים אינם בוכים ביום