צור קשר
...Loading...

פולניות לא נהנות - עדי פרקש

"משהו לא בסדר אצלי" היא פותחת את הפגישה. אני מביטה בה בעודה מסדרת את התיק, אגב שהיא מוודאת שהטלפון "על שקט", מנגבת את פניה מהזיעה.  היא מתיישבת. עוד לא נינוחה. לוקח לה זמן למצוא את מקומה מחדש על הכורסה. אני עוקבת אחר תנועותיה וממתינה לה. כשהיא מישירה מבט אני יכולה לזהות את תחושת חוסר האונים מחובקת עם הביקורת העצמית. "כנראה לא סתם אני באה אלייך", היא אומרת בחצי חיוך, כשחוסר שביעות הרצון מעצמה הולך ותופס מקום במרחב בינינו. "זוכרת כמה תכננתי את החופשה הזו ?" היא אומרת כמו בטרוניה כלפיי. ואני זוכרת. "זהו, אז שעד שהגעתי למצב שבו אני נהנית מהחופשה הזו, כבר החלה הספירה לאחור". שוב אני שומעת את גוון קולה בסימני קריאה כשחיציה מופנים היישר אל ליבה. "הי, לאט לאט" אני אומרת, "אני איתך, אבל לא מצליחה לעקוב אחר הדברים, נראה לי שחסרים לי קצת פרטים". היא מרימה את ראשה ומסתכלת עליי. מבטה לובש פני ילדה נזופה.

"הרבה זמן שהוא ואני לא היינו בחופשה. את זוכרת, נכון ?" מחכה לאישורי. ומקבלת אותו. "כל התוכנית הייתה שכשייגמר החופש הגדול המחירים יהיו נמוכים, לא יהיו משפחות מטיילות, ונוכל לנסוע לנו ולטייל בכיף שלנו. הוא ואני, לבד. בניתי מסלול, לא קשה מדי, כזה שמתאים לטעם של שנינו, עם הפסקות וגיוון, כזה שמתאים למה שאנחנו אוהבים". משהו נרגע בה כשהיא מתארת את התוכנית של החופשה וההכנות. "והוא היה איתי לגמרי, הוא פרגן" היא מוסיפה, "אין לי טענות כלפיו". דיבורה מעלה בי זיכרונות לגבי הנושאים ששיתפה בפגישות הקודמות שלנו ,וכמה תשוקה ורצון להנות היו מהטיול הזה. "והכל קרה כך" היא אומרת. "אבל מה ?- גברת פולניה לא נהנית !" היא אומרת בכעס, מפנה אצבע כלפיי עצמה. "כל הנסיעה הזו נמשכה שבוע וחצי, ואחרי שבוע כאילו הגעתי". אני לוקחת נשימה, מביטה בה. גופה מכווץ ודרוך. "הימים הראשונים היו קשים לי" היא אומרת בקול מרוכך יותר. "הגוף כאב לי, כל תנועה, כל מדרגה שהיה עלינו לעלות היוותה מאמץ עבורי. חששתי מזה לפני שנסענו, אבל הייתה בי כזו אופטימיות. חשבתי שהדיבור הפנימי שלי עם עצמי יאפשר לי לבלות, לא להרגיש קושי, סבל. כן, זה היה סבל." קולה מתחזק, ושוב ניתן להבחין בכעסה. ישיבתה בכורסה אינה נינוחה. חוסר השקט ניכר. "מה לא בסדר אצלי ?" היא שואלת. היא מנסה להסיט את הקושי ומבקשת את עזרתי. יש בי הבנה ואמפטיה גדולה לתחושות שהיא מבטאת. היא שואלת בקול שקט "משהו לא בסדר ?". הקושי לשאת את התסכול בכך שלא נהנתה, למרות כוונותיה ורצונה מעוררים בי כיווץ בלב , ובמקביל התרחבות הולכת וגדלה כדי לקבל ולהכיל את המצב אותו היא מתארת. לפני כן ,אני מבקשת ממנה להיזכר ברגע אחד בו נהנתה במהלך הטיול ולנצור אותו בגופה. אנחנו שוהות שם מספר דקות. התחושה היא של זיכרון חקוק של הנאה, הנצרב במיקום בו היא בוחרת, בגופה. אני מזמינה אותה לדבר עליו, ומבקשת לשהות בתחושה הזו, שנדמה שנשכחה.

לבקשתה אנחנו מתחילות תרגול דמיון מודרך, כשאני בוחרת להציע לה לשרטט את שלבי ההכנות לטיול. ישובות יחד, אני ממוקדת בתנועותיה, תווי פניה, קצב נשימתה. נדמה לי שברגעים מסוימים אני רואה אצלה חוסר שביעות רצון או עצב. אני שומרת אצלי את הזיכרון הזה. כעבור  מספר  דקות, כשהיא נינוחה כעת ועיניה פקוחות, אני מבקשת שתתאר מה חוותה. כפי שתיארה קודם היא מספרת בהתלהבות על ההכנות לטיול, אך לפתע גם מציינת רגעים של התמודדות עם קושי, מול בן הזוג, בשיטוטים באתר האינטרנט. "לא תמיד היה כזה כיף" להתארגן על הטיול הזה" היא אומרת. אני מחייכת חיוך רחב. "מה ? " היא שואלת . "לפני רבע שעה סיפרת כמה נהנית מההכנות ". חוסר שביעות רצון עוטף אותה." אז מה לא בסדר ?" שואלת. אני משיבה לה בנועם , מחייכת אליה. "הכל בסדר, את בטוחה שתמיד צריך להנות ?" היא מביטה בי, ונראה שהיא מעבדת את המסר שאני זה עתה העברתי אליה. היא חושבת. ואנחנו שוהות עם המחשבות והתחושות שנלוות להן. כשנראה שתהליך תם, אני מחייכת אליה חיוך גדול עוד יותר ושואלת : "אז מה ? פולניות לא נהנות ? ".היא נאנחת וחיוך קטן מתגנב גם לפניה "פעם כן, פעם לא, פעם למה לא". אנחנו צוחקות. לקראת סיום עולה בי הרצון לחזק אותה על תובנותיה, הגם שהתקשתה להתייצב מולן ולקבלן. אני אומרת בקול רם " לא תמיד אנחנו נהנים, ומתקשים לקבל את חוסר ההנאה במקומות שמצופה מאיתנו להנות. כמו חופשה, כך גם באירועים ותהליכים אחרים בחיים." היא נאנחת " יאפ. פולניות לא נהנות. ולפעמים כן". לתחושתי נפתח צוהר אל מבט אחר לחוויית הנאה וקבלה, בקרת עצמית וחופשה.

עדי פרקש - מתמחה בפסיכותרפיה גופנית

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים