צור קשר
...Loading...

פנים רבות לקשר - פרק סיכום - יסמין פז

סטיב ג'ובס אמר "טכנולוגיה היא כלום. מה שחשוב זה האמונה שלך באנשים, שהם ביסודם טובים וחכמים, ואם תביא להם כלים, הם יעשו איתם דברים מופלאים."

אני יודעת היום כמה הוא צדק...

כמו בכל קשר אמון סופו להירכש תוך כדי תנועה, תוך כדי מפגש עם עצמנו, עם האחר. עם חלקים בתוכנו ותגובתם לאחר ועם חלקים שלנו שהאחר מגיב אליהם.. תוך כדי תנועה, עם חשיפה , עם פגיעות ועם המון אמת . אמת מול מה שנעים לנו ,אמת מול מה שכואב לנו, אמת מול מי שאנחנו.

מיומנויות קשר יכולות להירכש. הם יכולות להירכש רק בתוך קשר, על ידי חוויות, תחושות ,רגשות שבאים מהתנסות, התנסות בכל מיני מרחבים. גם בטוחים וגם לא.

המרחב הלא בטוח שהביא את הבלוג הזה לרשת היה עבורי המרחב של העידן המהיר ושל המדיה הדיגיטאלית. המרחב שהפך בטוח בעשרים השנים האחרונות עבורי הוא הקשר הבינאישי שמתקיים מחוץ למסכים. גם הוא כמו זה שמתקיים לצידו היום היה מבעית ,מלחץ ולא בטוח כשהתחלתי לחקור אותו..

לדרך שעברתי עד כה, הצטרף העידן המהיר ואני בחרתי לפסוע גם איתו בשבילי החיים. להתבונן, לחקור ולבנות קשרים וגשרים חדשים ממני לסביבה, לאחר ,לעצמי. אני ממשיכה באמונה גדולה , נאמנות ואמון להמשיך לחקור את שניהם. לעת עתה שניהם הם גשר לקשר עבורי. כל אחד ומה שהוא מביא איתו. עבורי לשניהם יש איכויות ,שניהם חשובים לי היום במסע האישי בו אני צועדת.

למדתי שמינונים וויסות הינם מרכיבים חשובים בחיינו. שעלינו להקשיב כל רגע מה נכון לנו וכמה ממנו להכניס לחיינו ועל כמה עלינו לוותר. כפסיכותרפיסטית גופנית כשזה הופך ליותר מידי, כשזה לא מווסת מעבר לבליל המחשבות הגוף גם הוא נותן לי אותותיו. עייפות, תסכול שמופיע ככאב, כיווץ, נשימה... וגם האחר, באופן שבו הוא מגיב או שאינו מגיב אליי. למדתי שעליי להקשיב גם לו ולהאט את הקצב כדי להתבונן ולחקור ממקום מווסת שהוא גם מקום בהיר יותר עבורי.

כולי תקווה שאלו שבאו מקשר לפני שהעידן המהיר נכנס לחיינו ימשיכו ליהנות ממנו ולא יאבדו את מה שהשיגו במרדף אחרי הקצב של העידן המהיר, זה בסדר להישאר לפעמים מאחור ולהרגיש את התחושה שבאה עמה ולבחור שוב. לא מתוך המרוץ אלא ממקום שמתבונן בו ובוחר שוב בגלל הקשר את המינון המדויק לו.

ועבור אלה שהקשר שם בחוץ הוא מקום פחות בטוח עבורם , ואתו, עם העידן המהיר משהו מתאפשר להם מדויק יותר, נכון יותר, מאפשר עוד יותר מאשר פנים מול פנים, כולי תקווה שלא תוותרו לעצמכם. שתתנו לעצמכם להרגיש ולחות את התחושה שבאה מבניית קשר גם בעולם בו יש גוף ונפש ומחשבה ושיח חי ונוכח. עם  רגשות ,תחושות וחוויות שמתקיימים כאן ועכשיו, פנים מול פנים . עם ריחות, מבע, פגיעות ,חשיפה, גוף ועם המרחב שנוצר בתוך קשר, מרחב עם אמת. של מי שאנחנו, כמו שאנחנו בתוך קשר עם עצמנו, מול וביחד עם האחר.

קרל גוסטב יונג כתב בספרו ",זכרונות חלומות מחשבות" שתורגם לעברית  : "אם אשאל על ערכם של חיי ,אוכל למדוד את עצמי רק בפרספקטיבה של דורות עברו ,ואז עלי לומר :כן ,הרי זה משהו. בקנה מידה של רעיונות ימינו ,אין בזה דבר"

בהתייחס לדבריו בפרספקטיבה של דורות עברו אני זוכרת ובאה מדור שחווה ושר את  "יש ערימה של חברה על הדשא" נעה משם ועדה לכניסתו של המחשב לחיי היום יום. וכן,כמו יונג אני אומרת, הי זה משהו..!

בקנה מידה של רעיונות ימינו מפחיד אותי לרוץ קדימה ולהגיע למצב שבו אומר שאין בזה דבר..

אבל זאת אדע שוב בפרספקטיבה של דורות עברו.. בכאן ועכשיו העידן המהיר פה ובחרתי בו. כי גם בו מתקיים קשר ומרחב של אמת , באופן אחר אבל נוכח ויש לי גם בחירה להפוך אותו לגוף ופנים ולדעת שיהיה בסדר גם שם.. אם אבחר בכך. 

אתמול סיימתי קורס הדרכה עשיר ומעמיק בפסיכותרפיה ממוקדת גוף בגישה ההתייחסותית.

במהלך הקורס במסגרת הפרקטיקום ניתנה לי ההזדמנות להדריך בסקייפ , הגוף והנפש שלי שאלו המוני שאלות לגבי זה ולגבי הכולת ליצור קשר במדיה לצרכי הדרכה והטיפול  תוך שמירה על סטינג ומרחב בטוח שמאפשר צמיחה והתפתחות ועם כל השאלות יצאתי לדרך וגיליתי עד כמה הדרך אפשרית ומדהימה מבחינה אישית ומקצועית. במקביל לכך חזרתי לקשר הדרכה עם המדריכה היקרה שלי בסקייפ. היא מתגוררת בתל אביב והיא ליוותה אותי בדרכי עד שעברתי צפונה.שנה מנעתי את זה מעצמי בגלל שקשר וירטואלי נתפס בעיני  כלא מספיק, לא מדוייק, לא נכון וכל קשר הדרכתי חדש שניסיתי לא היה לי מדויק כמוה. כנפגשנו בפעם הראשונה על גבי המסך , הרגשתי אותה בדיוק כמו אז והיא אותי. שם על גבי ומולו הבנתי שקשר הוא קשר ויש לו פנים רבות .עם החוויה הזו גם התחלתי את הבלוג זה.

יש כל כך הרבה איכויות לעידן הזה. והוא פותח המון אפשרויות ,קשרים חברתיים,עסקיים,זוגיים, ווירטואלים לעד..כל קשר וירטואלי יכול להתקיים במסך ובו בעת אם נבחר גם במציאות, הכל פתול והרשות נתונה.

בשלושת החודשים האחרונים לאחר התנסויות שונות ומגוונות נפתחה בפני גם האפשרות להדריך וללוות מטופלים בעולם הווירטואלי.

העזתי, פסעתי, חקרתי וגם הבנתי שפנים רבות לו לקשר, המדיה היא בהחלט פן שחי ופועם , בתוכי, מחוצה לי ,עם עצמי ועם האחר...

ואני מאמינה ואני פה כדי להישאר...לפחות ברגע הזה.

אז אני פה, בעמוד העסקי, בדף הפרטי,במייל,באתר,בנייד...

וכל אחד מהם הוא דלת לקשר,ביני לבניכם . הם כולם שלי והם כולם אני, כל מרחב והקשר שלו , שהרי פנים רבות לו...

  •   יונג, ק”ג (1993)זיכרונות חלומות מחשבות. ראיון ועריכה, אניאלה יפה, תרגום לעברית מ’ אנקורי , הוצאת מודן.

לכרטיס של יסמין לחץ כאן

הקשר הטיפולי מהווה בעיני גשר לקשר בראש ובראשונה עם עצמנו.

ובכך מסייע בעבודה משותפת על מכאובים פיזיים, רגשיים, אובדן , דיכאון, קושי במערכות יחסים  

ועוד מצבים שונים ואחרים היוצרים חוויה של תקיעות."

©יסמין פז -פסיכותרפיסטית ממוקדת גוף

פיתוח מיומנויות קשר -גשר לחיים

בלוגים נוספים

דלת רביעית לקשר- החופש להיות חופשי- הבלוג של יסמין פז
התחלות חדשות מתחילות לא פעם בהתרגשות ושמחה ,יש גם כאלה המתחילות עם פחד וספק ויש כאלה עם גם וגם וגם. הספק לגבי הבחירה