צור קשר
...Loading...

להקל על הסבל באמצעות מגע - רוני מוסנזון נלקן

אני לא בן אדם פוליטי.

לרוב אני מתחברת אל העולם והחיים דרך קשרים אישיים פרטיים ולא ברבדים חברתיים כלליים. בהפגנות אני הולכת לאיבוד, מאבדת את קולי. אני לא פעילה חברתית, ובכל זאת, איכפת לי! אני מרגישה את הסבל מסביבי. תחושה של כאוס פוליטי, חברתי, בטחוני. בארץ ובעולם. אולי זה תמיד כך, אבל הקיץ הזה אני מרגישה את הדברים במיוחד.

אני תוהה באיזה אופן העבודה במגע רלוונטית למצב? איך מגע יכול להקל על סבל אישי? ועל סבל כללי?

מריון רוזן שאלה בעבודתה כפיזיותרפיסטית שאלות אנושיות בסיסיות: למה אנחנו סובלים כאב? באיזה אופן מגע יכול להקל על הסבל? היא חקרה את הנושא כל חייה וראתה בשאלות עצמן פתח לגילוי אפשרויות אינסופיות. היא הבינה שכאשר אנחנו מנסים ליצור קשר עם האדם באמצעות המגע, מתוך עניין וקבלה לא שיפוטית, בלי לנסות לשנות אותו, אנחנו מייצרים מרחב בטוח שבתוכו הוא יכול להרגיש את עצמו בדרכו ולקבל מענה מבפנים.

סוזן ברנר, שכתבה ביחד עם מריון את הספר "שיטת רוזן לטיפול במגע – גישה אל התת-מודע דרך מגע", סיפרה:

"מן הרגע הראשון שבו חוויתי את המגע של רוזן, התלהבתי והתרגשתי עד עמקי נשמתי. ידעתי שמצאתי מה שחיפשתי - יכולת לתקשר עם גרעין האמת שלי שמתוכו ניתן לשקם שלמות רגשית. הדממה וההקשבה של מגע רוזן והנוכחות הנוגעת של ידיים רכות נתנו לי את האפשרות להיפתח עמוק מבפנים ולנוע לעבר המגע הזה. נוכחתי לדעת שאני מסוגלת להיפתח מבפנים אל החוץ בבטחה, מבלי האיום שיתקנו אותי, יכריחו אותי, יפלשו אלי או יזיזו אותי בניגוד לרצוני. יכולתי להתקדם לכוון הידיים המזמינות על פי התנאים שלי: לאט, ברכות ובזהירות. זה מה שהופך את שיטת רוזן למיוחדת ויוצאת דופן עבורי. אני סומכת עליה מבפנים החוצה.        

אני עצמי פסיכולוגית, כך שאני מביאה נקודת מבט פסיכולוגית לשיטת העבודה של רוזן. המטופלים שלי מגיעים אלי לעיתים קרובות אחרי הרבה שנים ואלפי דולרים של טיפול פסיכולוגי אך הם עדיין סובלים מכאב פיזי ו/או רגשי. במשך הזמן פיתחתי יכולת ראייה ברורה, למדתי לקרוא מה הגוף והנשימות של המטופלים אומרים, אפילו כאשר הם רק יושבים מולי, ואינני נוגעת בהם. למדתי להבחין בתגובת הגוף לאמת שבחוויה שלהם, ולא ללכת לאיבוד בתוך הסיפור. מה שמתגלה הוא מפתיע, נוגע ללב, שובה, פשוט, ברור, וראשוני" (עמוד 7).

מה טמון במשפט: "...להבחין בתגובת הגוף לאמת שבחוויה שלהם..."? הגוף שלנו מדבר מעבר למילים. אם מקשיבים לו, אפשר לשמוע דרכו הרבה מעבר לסיפור. הוא מספר על אופן ההתמודדות שלנו עם הסבל, ועל מה שאנו זקוקים לו. בשיטת רוזן אנחנו מקשיבים לידע הפנימי של האדם על עצמו ונותנים מקום לידע הזה להופיע. אנחנו לא פותרים את הסבל עבור המטופלים אלא מלווים אותם במציאת הפתרון מתוך עצמם.

"התהליך של שיטת רוזן כרוך ביצירת מרחב לרגשות ובקבלה של רגשות אלו. כאשר אנשים מכירים את עצמם, ויכולים להיות מי שהם במלואם, מופיעה אותנטיות – ידע אישי, אינטימי של האדם על עצמו. על ידי נגיעה בידיים רגישות ומקשיבות, אנו יוצרים את המרחב לבקיעתו של קול זה מתוך המטופל" (עמוד 10).

אני לא רוצה להכליל אמיתות לגבי סבל. מי יכול להגיד מה הוא סבל? לפעמים אני רואה מטופלים מחזיקים בתוכם מתח גדול על כך שאין להם סיבה והצדקה להרגיש סובלים. אני מוצאת את עצמי לעתים קרובות אומרת שכדי לסבול אנחנו לא צריכים סיבות דרמטיות שאפשר לכתוב עליהן בעיתון. אפילו רק להוולד לעולם הזה, לחיות בגוף עם כל צרכיו ומגבלותיו, זו כבר התמודדות שכרוכה בסבל! ובוודאי אם אנחנו חווים פגיעות גופניות או נפשיות במהלך חיינו.

המטפלים בשיטת רוזן לא מתיימרים להפסיק את הסבל של המטופלים, לקחת אותו מהם, לרפא אותם מכל סבלותיהם ומחלותיהם, אבל הם מוכנים להיות עם המטופלים במקום של הסבל. ולא מדובר בדבר קטן. זוהי משימה לא פשוטה עבור המטפלים. אנחנו תמיד רוצים לעזור, לפתור בעיות. קשה לנו לשאת סבל של מישהו אחר.

בעבודה בשיטת רוזן אנחנו מחפשים קשר עם המקום שבו גוף המטופל הגיב לסבל על ידי כיווץ מערכת השרירים ועצירת הנשימה. אנחנו מחפשים עם כפות הידיים, מקשיבים ומשקפים לגוף את ההחזקה. ומחכים. זוהי פעולה פיזית עם משמעות נפשית עמוקה: לשבת עם אדם על סף הכאב, סף הסבל, סף הבדידות. פעולה אנושית טבעית ועמוקה, וכל כך לא מובנית מאליה.

כשמקשיבים לנו כך אנחנו נפתחים לאפשרות להקשיב באופן הזה גם לאחרים. בסבלנות, קבלה, בלא-שיפוט. לכן העבודה האישית בשיטת רוזן משפיעה גם על הסביבה שלנו.

כי מעבר להבדלים כולנו דומים. אנחנו בסך הכל בני אדם. כשכואב לנו אנחנו סובלים. כשנעים לנו אנחנו נושמים לרווחה. כשאנחנו מרגישים איום אנחנו מתכווצים ומגינים על עצמנו. מייצרים מחסומי הגנה סביב הפגיעויות שלנו באמצעות מתח שרירי. מבודדים את עצמנו, ונשארים לבד.
מגע וקשר עם ההגנות הגופניות והנפשיות, שהות במקום הזה, קבלה לא שיפוטית, כל אלה מאפשרים להרפייה לעלות מבפנים. עם ההרפייה עולות גם תחושות ותובנות שהמתח ניתק אותנו מהן.

וזה מה שכל כך מרגש בשיטת רוזן: אנחנו לומדים להיות בקשר באופן הכי אמיתי. להיות ביחד. ומכאן נפתח פתח לשינוי אישי וחברתי. כמו שאמרה מריון רוזן:

"במשך זמן רב סברתי שמטרתה של שיטת הטיפול במגע של רוזן הינה שינוי אישי ואינדיבידואלי, ובמשך שנים רבות הסתפקתי בכך. עם זאת, המטרה התרחבה מעבר לתהליך הריפוי הפנימי האינדיבידואלי: נוכחתי שעבודה זו יכולה לשנות מערכות יחסים במשפחה, חיי עבודה ויצירה, ואת העולם. העבודה בשיטת רוזן מתחילה ביחיד ובצמיחה האישית שלה או שלו, אך אינה עוצרת שם. הצמיחה של היחיד מובילה לפעולה, ופעולות אלו יוצרות תופעה של אדוות בעולם. מה שנפלא הוא, שהדבר אינו נפסק לעולם, איננו יודעים לאן זה יוביל - האפשרויות הן אינסופיות" (עמוד 10).

הציטוטים מתוך הספר: "שיטת רוזן לטיפול במגע – גישה אל התת-מודע דרך מגע", מאת מריון רוזן בהשתתפות סוזן ברנר (הוצאת אח 2010).

למתעניינים בהכרות, התנסות ולימוד העבודה הטיפולית בשיטת רוזן - מוזמנים להצטרף לסדנת המבוא הקרובה:

אל הלא מודע דרך הגוף
סדנת מבוא לטיפול במגע בשיטת רוזן 
ב-1-2 באוגוסט 2019 בקיבוץ עין שמר

לפרטים נוספים: כאן

להרשמה: כאן
כרמית בלום 050-2151628

להצטרפות אל דף הפייסבוק של שיטת רוזן כאן

עוד על השיטה אתם יכולים לקרוא כאן

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת במגע ומורה לשיטת רוזן. 

מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים. 

לכרטיס של רוני לחץ כאן 

בלוגים נוספים

להתחבר לכוחות הפנימיים
רוני מוסנזון נלקן
להעיר את הרגש דרך הגוף
הבלוג של רוני מוסנזון נלקן - להעיר את הרגש דרך הגוף
להתעורר אל החיים
הבלוג של רוני מוסנזון נלקן