צור קשר
...Loading...

שינויי מזג האויר הביאו אותי לחשוב ו..לכתוב -הבלוג של יסמין פז

"עכשיו זה הזמן שהכל מתערבב
תמונות, חלומות, צבעים
הגלגל מסתובב, הכל מתחלף
ואנחנו עדיין חיים.."

(אריק איינשטיין)


תמיד כשמגיעה עונת מעבר אני מהרהרת בקלות ובפשטות של השינויים בטבע, הזמן שחולף ומביא איתו  שינוי, עונה חדשה. אבל  בשונה מהטבע שם בחוץ  ,לנו המין האנושי , לא תמיד קל לפגוש  את השינוי כמשהו זורם וטבעי ,גם אם השינוי עצמו הו שינוי טבעי ומיוחל.

אולי בגלל זה עונות המעבר מזכירות לי את נפש האדם, את מה שלא תמיד רואים שמתחולל שם בפנים, שלא תמיד חשוף וגלוי כמו בטבע.

לאורך הרבה שנים מעברים ושינויים לא היו עבורי דבר של מה בכך, תמיד העדפתי להישאר במסגרות בטוחות, מוכרות, חברים שמלווים אותי שנים ואהבתי את הקיץ, את היציבות שבו, את זה שכל יום השמש שם למעלה מאירה, והכל עומד  לכאורה ,גם אם לח, יבש וחם. הקיץ תמיד ריגש אותי עם בואו, אולי זו היציבות שבו.

אני עדיין יכולה להרגיש בגוף את החוויה הזו שמגיעה עם השינוי. את התחושות, את הרגשות שעולים מול מעברים ושינוי , את תחושת חוסר הוודאות, אי היציבות, לעיתים הבלבול ולעיתים ההתרגשות והשמחה. תמיד לקח לי זמן להסתגל , להתרגל ולעשות את ההתאמות הדרושות עד שהרגשתי שוב נוח בתוך המציאות החדשה , זה קרה מול דברים שבחרתי לשנותם ובעוצמות חזקות הרבה יותר מול אלו שנאלצתי או במקרים קיצוניים  יותר נכפו עליי.

עונות המעבר ידועות כתקופות לא פשוטות ואני לא מתייחסת רק לשינויים במזג האוויר שגם להם השפעה ומקום משלהם . במשך כל שנות עבודתי בתחום השיקום בבריאות הנפש עונות המעבר והחגים שחלים בהם היו זרז  פועם ובועט להתערערות במצבם הנפשי של האנשים שליוויתי. אינטנסיביות החגים, המפגשים המשפחתיים, מזג האוויר, אי היציבות שבא עם שיבוש השגרה כל אלו היו רשימה מספקת על מנת שיתעררו. תמיד הבנתי אותם, כל כך הבנתי . לא  רק האנשים הנפלאים הללו התעררו, במפגשים עימם זיהיתי גם  את עצמי בתקופות מסוימות בחיי , שנאתי את המעברים האלה, את המפגשים המשפחתיים מימיי כרווקה, את "הבקרוב אצלך" שמתוך דאגה נאמר לי אינספור פעמים , את החופשות שלא תמיד רציתי לקחת כי היה לי נוח לעבוד וגם את שינויי מזג האוויר שהטריפו את דעתי.

הבנתי שעבורי  עונות המעבר  היו שינוי שנכפה עליי, על ידי הטבע במקרה זה, שינוי שלחלקנו הוא בהחלט יכול להיות טוב, נעים ואפילו מרגיע ומרגש .עבורי אבל גם עבור אחרים שהכרתי בחיי האישיים שינוי זה בישר  על יציאה מאיזור הנוחות, לעיתים השמחה ,השקט  תלוי מה העונה הרלוונטית שמגיעה או זו שחלפה הביאה עימה.

עונת המעבר כמו שינויים ומשברים בחיים שמה אותנו ללא שהרשינו לה בתקופה של חוסר יציבות. בתקופה של רגשות, תחושות ומחשבות. הרהורים על מי היינו בעונה החולפת ומה אנו רוצים להיות, היא מאלצת אותנו להכיר בזרימה הטבעית של השינוי גם אם איננו רוצים בו, גם אם היינו מעדיפים להישאר בחום ובלחות עוד קצת או להירטב מהגשם ולהתלכלך בבוץ, העונות מתחלפות ואין לנו ברירה אלה לקבל זאת. גם השינוי. כל אחד יחווה אותו , בין אם מתאים לו באותו רגע או בין אם נכפה עליו.

ומבחינת מזג האוויר ..עונות המעבר מאופיינות בימים חמים ,ימים  קרים ,פתאום טפטוף, חמסין, לילות קרירים ושוב חמים . יש חופשות ושוב עבודה לרגע ושוב חופשה ושוב עבודה. משהו באי השגרה נשזר עם רגשות והתנהגות. המחשבה וההתעסקות בארון בגדים שצריך לארגן , הרצון לסדר באותו ארון מה שיתאים למה שקורה בחוץ, כדי  שמה שקורה בחוץ יתאים למה שאנו זקוקים בפנים... בעונת המעבר שני הארונות מפוזרים בו זמנית ,שני ארונות שיעזרו לנו לאזן את הצרכים שלהם אנו זקוקים ,משהו שמכסה ועוטף אותנו כשאנו רוצים להתחמם ובאותה מידה מתקלף מאתנו כשאיננו זקוקים לו..

 הנפש גם היא, היא תמיד מתארגנת לקראת שינוי . נפשנו מתמודדת עם תסכולים, עם איזורי נוחות ויציאה מהם וגם היא גם מכילה בה בגדים , גם היא מנסה בתקופות אלה  לווסת בין הצרכים, בין  מה שקורה לי בפנים ובין  מה שהגיע או שנכפה עליי מחוץ. 

מודה שלמרות שהשינויים והמעברים לא היו לי פשוטים גיליתי שיש לי נפש סתגלנית, לוקח לה זמן אבל היא בסוף מצליחה , גם אם לא מרצון לקבל עליה את השינוי, עם הזמן ועם השנים ובמקביל לחקירה ארוכה על מי שאני ,גם השינויים והמעברים זורמים לי יותר. לעיתים פחות..

אבל הערעור הזה שמגיע אל מול השינוי עבור רבים שנפשם באותה תקופה פחות גמישה, פחות מקבלת ולא סתגלנית עלול להוביל למשבר. כי לא בחרנו , זה נכפה עלינו.

משבר חיים הוא כאמור אירוע פנימי אישי, שמקרין ומשפיע על מהלך החיים וזרימתם, כמו כן על סביבתו הקרובה של האדם שחווה אותו. בה בעת ,התפתחותו של משבר ניזונה ומושפעת במידה לא מבוטלת מהיכולת האישית של החווה אותו ,לגייס כוחות נפש ומשאבים סביבתיים חיוניים( ירושלמי 2007)

משבר יכול להופיע באופן מפתיע לדוגמה כשמדובר בפיטורין, מוות פתאומי של מישהו קרוב ,התמודדות עם מחלה שלי או של בן משפחה   וגם משבר אמון בקשר משמעותי, אבל הוא גם יכול להיות הדרגתי כמו קושי במערכת יחסים שמוביל פרידה, שינוי מקום עבודה, יציאה לפנסיה , מעבר לארץ או עיר אחרת, ועוד .

המשבר כשמו כן הוא , הוא "שבר"  וככזה הוא מביא עמו גם הוא ברב המקרים שינוי גדול ובלתי צפוי בחיים. שינוי שלעיתים באופן סימבולי הוא גם יהיה שבר בין דרך החיים הנוכחית שניהלנו עד כה לזו שמגיעה בעקבות השינוי שהוביל למשבר שחווינו.

זו תקופה לא פשוטה, לעתים בלתי נסבלת ובתוך המשבר לא תמיד ניתן לראות את האפשרות שקיימת בו, אי אפשר לראות שמדובר בתקופה, זה מרגיש כמו נצח אינסופי וכואב.

מתוך עיון בספרות פסיכולוגית עולה הצורך האנושי העמוק ברציפות,בקביעות ובהמשכיות,וגורם לנו להיתפס בלתי מוכנים כאשר לפתע מופיעים בחיינו גורמים בלתי צפויים. אנו יכולים למצוא עצמנו מזהים לפתע מרכיבי מציאות בלתי מוכרים ,אשר מנוגדים לרציפות ולהמשכיות הרגילות שלנו.אלה יפתיעו אותנו ויגרמו לנו בלבול וחוסר ארגון רגשי ושכלי..המציאות החדשה והבלתי מוכרת שיהא עלינו להתמודד עימה, תנבע מאירועים חיצוניים בעלי משמעות אישית חשובה או משינויים פנימיים שיוצרים חוויה קיומית אחרת שלא ניתן להתעלם ממנה. אלה הן הנקודות הקריטיות לפריצתו של משבר חיים. בנקודות אלה חש האדם חרדה,אי שקט,קושי באינטגרציה פנימית ובלבול גדול בחוויית העצמי ובתחושת הזהות( ירושלמי ,2007)

רבים מהאנשים שליוויתי בתוך  משבר מדברים על שני מצבים, לפני ואחרי.

מי שהיו לפני ומי שהם לאחריו. הפיצול הזה הינו פיצול מוכר. הוא נובע מתחושה פנימית חזקה שחיי ומי שאני בתוכם לעולם לא יהיו כפי שהיו לפני אותו שינוי, השינוי שהוביל למשבר.

בתהליך עיבוד נכון המשבר יכול להפוך מענן גדול ששם צל על חיינו , לתפזורת עננים ובהמשך יכולים  מבין העננים להיכנס  קרני השמש. גם אם נראה שלא.

ראיתי וליוויתי אנשים רבים שנכפה עליהם  שינוי שהוביל למשבר,

חוויתי אי אלו משברים בעצמי בעקבות שינויים ופרידות שנכפו עליי.

דרכם ,דרכי, הבנתי שעננים ככל שיסתירו בזמן המשבר יכולים גם להתפזר , גם אם זה לא נראה כך, גם אם זה מרגיש לא אפשרי ,

כמו בטבע, כמו בעונות השנה , העננים מתחילים להתפזר ברגע אחד שמופיע משב רוח ,

כמוהם גם לנו , לנפשנו , יש אפשרות  להכניס משב רוח , להרגיש יחד עם העננים גם את הצל  שהם מביאים אבל גם את השמש . וכשהמשב  מתחזק העננים מתפזרים אף יותר וניתן  לפגוש גם שמיים.

ביננו, עננים תמיד יש ,תמיד יהיו,  כמו בטבע, כמו בעונות השנה ,

אבל לא רק, גם בנפש.

ירושלמי חנוך,  (2017)  משבר וצמיחה : הוצאת הקיבוץ המאוחד  

 

" הקשר הטיפולי מהווה בעיני גשר לקשר בראש ובראשונה עם עצמנו. ובכך מסייע בעבודה משותפת על מכאובים פיזיים, רגשיים, אובדן , דיכאון, קושי במערכות יחסים  

ועוד מצבים שונים ואחרים היוצרים חוויה של תקיעות." לכרטיס של יסמין לחץ כאן

©יסמין פז -מטפלת רגשית בפסיכותרפיה גופנית

בלוגים נוספים

זבובים של החיים- הבלוג של יסמין פז
אני עדיין לא אוהבת זבובים, זו חיה מעצבנת. אחרי הסוף שבוע אני מתבוננת עליהם אחרת , הם אפשרו לי להיפגש.
על "תשליך" ושינוי
הבלוג של יסמין פז
דלת ראשונה לקשר- הבלוג של יסמין פז
לאהוב את עצמנו פירושו לחוות ולצאת מהחוויה עם תחושה של סיפוק גם אם לא הצלחנו.