צור קשר
...Loading...

תוכנית הכשרה - המכון לאנליזה ביואנרגטית

תוכנית ההכשרה הקרובה באנליזה ביואנרגטית תיפתח בנובמבר 2020

מקומו של הגוף בטיפול הנפשי תופס יותר ויותר מקום בשדה הטיפול הדינמי. תכנית ההכשרה לאנליזה ביואנרגטית, מזמינה מטפלים להעמיק ולהרחיב את את יכולות ההתייחסות והעבודה עם אספקטים גופניים ומרחבים טרום וא-מילוליים בעבודה הטיפולית.

להלן סקירה קצרה על הרעיון מאחורי גישת האנליזה הביואנרגטית והערכים המוספים שהיא יכולה לתרום לנו כמטפלים.

מהי אנליזה ביאנרגטית

האנליזה הביואנרגטית היא פסיכותרפיה גופנית אנליטית, שמוסיפה לאלמנטים שקיימים בכל טיפול דינמי גם את מימד הגוף, בכך שאנחנו מתייחסים למבנה אישיות ולמרחב הטיפולי במונחים גופניים-נפשיים-אנרגטיים-תנועתיים. היא מושתתת על עבודתו של וילהלם רייך, פסיכואנליטיקאי (1897-1957), שבדק את הקשר בין גוף לנפש, והתייחס להיותנו יחידה פסיכוסומטית אחדותית.  עבודתו  הניחה את היסודות להבנת החשיבות של הגוף, החיות שבו ותפקודו היצרי כמרכזיים בהבנת הקיום האנושי והמצויים בבסיס העצמי.

רייך היה חדשני מאד בזמנו, באמונה בצורך להתערבות ישירה עם הגוף בתהליך הטיפול הנפשי.

תלמיד ומטופל של רייך, אלכסנדר לואן פיתח את העקרונות של רייך לתוך שיטת טיפול וקרא לה אנליזה ביואנרגטית. ב-1956 הוקם האיגוד הבינלאומי לאנליזה ביואנרגטית בניו-יורק.

העיקרון המרכזי בשיטה

האנליזה הביואנרגטית מניחה שאנחנו - ה"עצמי" שלנו, הוא קודם כל גופני. כאשר אנו חווים את עצמנו, או פוגשים את האחר ואת העולם, אנו מגיבים לכך קודם כל מתוך גופנו. גם העולם פוגש אותנו קודם כל כגוף, מעוגן במיניות שלנו בהקשר הרחב של גבר/אישה.

בעבודה הביואנרגטית ננסה להבין את הארגון הגופני-רגשי ההגנתי של המטופל - מה גרם לאותם אלמנטים אותנטיים האחראיים לתחושת הרווחה והבריאות בחייו של האדם להצטמצם, להיחסם ולהשתנות כתוצאה מהמפגש שלו עם הסביבה המשמעותית בה גדל והתפתח.

כיצד נראה תהליך טיפולי ביואנרגטי?

בעבודה הטיפולית הביואנרגטית, במסגרת של קשר טיפולי עמוק, תוך כדי הסתכלות והקשבה נחשפים דפוסי הארגון הגופני-רגשי-מנטאלי-התנהגותי של האדם.

ברמה הגופנית מזוהים דפוסי המתח השרירי וחסימות במערכות הגוף השונות ותפקידם במשק האנרגטי של המטופל.

ברמה הרגשית – מעובד תפקיד המבנה ההגנתי בקשר ההיסטורי שלו.

לאורך כל התהליך הטיפולי נעשה ניסיון להבין את מורכבות המבנה ההגנתי הגופני-רגשי; איזה ביטוי רגשי נחסם, מה לא קיבל רשות לבוא לידי ביטוי ומה ההשפעה של חסימות אלו על תחומים שונים בחיים של האדם.

העבודה הטיפולית מכלילה גם עבודה גופנית המתמקדת בהמסת השריון השרירי והחסימות האנרגטיות, יחד עם ניסיון לשנות את דפוסי ההתנהלות הרגשיים וההתנהגותיים.

המטפל מתבונן בהבעות המילוליות והלא מילוליות, באופן שבו הן באות לידי ביטוי במפגש, תוך הקשבה להדהוד האנרגטי סומטי בין גופו לבין גוף המטופל. תהליך זה, הכולל התערבויות סומטיות ומילוליות, מאפשר המסה של השריון הכרוני של רקמות הגוף, העצמת רמת החיות והחיוניות ופתיחה של תנועת חיים שקפאה בזמן - בטראומה התפתחותית או באירועי חיים טראומטיים.

המטרה שלנו בעבודה הטיפולית לעזור למטופל למצוא דרך להחזיר לעצמו יותר ויותר אספקטים מהעצמיות האותנטית, כולל האספקטים הגופניים של עצמיות זו באופן מתואם עם מציאות חייו, כדי לאפשר לו להגדיל את החיות, את יכולת הוויסות, ההכלה והביטוי שלו, ובעיקר להגדיל את יכולתו לחיי מימוש, סיפוק והנאה.

תוכנית ההכשרה למטפלים באנליזה ביואנרגטית מיועדת למטפלים מתחום בריאות הנפש. זוהי תוכנית בת ארבע שנות לימוד, הכוללת שלב קדם קליני ושלב קליני. בתוכנית משולב לאורך כל תהליך הלמידה לימוד תיאורטי עם חקירה התנסותית. למידה זו מאפשרת העמקה בתהליך האישי של כל תלמיד תוך התייחסות לסוגיות חיים בסיסיות דרך פריזמה סומטית-אנרגטית. לאורך כל שנות הלימוד מושם דגש על על בניית הקבוצה שתהווה מרחב מכיל לתהליכי הלמידה.

הלמידה בשלב הקדם קליני (שנתיים ראשונות) מתמקדת באלמנטים המרכזיים בתיאוריה של האנליזה הביואנרגטית, שכוללים את מופעי הליבה של העצמיות הגופנית ואנרגיית החיים, כמו פעימתיות, נשימה, קירקוע, טעינה ופריקה ומסלולים אנרגטיים, מיניות, התארגנות הישרדותית סומטית – אנרגטית ומנטאלית (קרקטר), ועוד. 

בלמידה מושם דגש מיוחד על נקדות המבט ההתפתחותית של מופעים אלה, ועל הקשר בין תהליכים אנרגטיים לטראומות התפתחותיות, לאורך הציר ההתפתחותי החל מהשלב הפרה-נטלי ועד לבגרות. כמו כן מושם דגש על קשר עם עצמי ועם עצמי סביבה במונחים של אנליזה ביואנרגטית.

בשנים השלישית והרביעית הלמידה מתמקדת בהתבוננות במטופל, במטפל ובקשר הטיפולי. הלמידה עוסקת באופן בו התיאוריה וההבנה הקלינית של מצבי גוף נפש שונים באים לידי ביטוי בתהליך הטיפול ובשאלה על מהות השינוי והגורם המרפא באנליזה הביואנרגטית.

לצד הבנת המורכבות של המטופל והמרחב הטיפולי נעשית התבוננות במורכבות של בניית הזהות של התלמיד כאנליטיקאי ביואנרגטי. התמקדות מיוחדת ניתנת להשפעת המפגש בין ארגון האופי של המטפל לזה של מטופל על המרחב הטיפולי.

בין הנושאים שנלמדים בשלב הקליני הם היבטים קליניים של התבוננות וקריאת הגוף ככלי איבחוני, היבטים גופניים-אנרגטיים של העברה והעברה נגדית, מעברים בין תנועה לשיח במפגש הטיפולי, סוגיות שקשורות למגע בקשר טיפולי, היבטים גופניים-אנרגטיים של קשר טיפולי כמו הכלה, אמפטיה, זולת עצמי, התמסרות הזדהות השלכתית, סוגיות אתיות בעבודה הטיפולית הביואנרגטית וכו'.  

לאתר של המכון לאנליזה ביואנרגטית

פורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

גברת ידיעה - הבלוג של עדי פרקש
אחותי ידיעה, מתבוננת לך עמוק בעיניים, מוכנה לקראתך. נראה כי לפי לוח השנה הפרטי שלי מסתיימת תקופה ומתחילה חדשה.
ניהול פרוייקטים
הבלוג של עדי פרקש