צור קשר
...Loading...

לקיחת אחריות בקשרים, ואיך זה קשור לחופש לאהוב

בשיח על מערכות יחסים קשובות עולה המון עניין האחריות - כמה אחריות יש לי על המצב הרגשי של הצד השני.ה, וכמה אני לוקחת על עצמי את מה ששלו.ה. על כך שחופש משמעותו בין היתר, שכל אחד ואחת אחראיים אך ורק על עצמןם.
זה רעיון נהדר, וכל-כך נכון במהות שלו, אבל כדאי להבין אותו לעומק.
ומכיוון שהוא עולה הרבה בא-מונוגמיה, חשבתי לכתוב את הראיה שלי על אחריות בקשרים כאלה, ובקשרים בכלל.
הגרעין של הרעיון הוא שאחריות אי אפשר לבקש, אפשר רק לקחת. אז זהו, שכדי לנהל מערכות יחסים מיטיבות, צריך באמת באמת לקחת אחריות.
וזה לא פשוט, לא לי. ממש לא.
לומדת על בשרי את עניין האחריות האישית טוב טוב לאחרונה... -
מה שאני כותבת כאן זה חלקית מניסיון וחלקית בקשה להתפתח לשם במסע שלי.
ובעיני בא-מונוגמיה יש לנו *שבעתיים* אחריות לקחת אחריות. יש לנו אחריות לעבוד על הדפוסים שלנו, יש לנו אחריות להתחשב בצד השני.ה ולראות אותםן, לראות את ההשפעה שלנו על הצד השני, על כל הצדדים השניים - בתוך רכבת ההרים המטורפת הזו.
חשוב לזכור את זה בדיוק משום שאיננו חייבים כלום לאיש. משום שלפי התפיסה הזו מותר לנו באמת לעשות כל מה שליבנו וגופנו חפצים.
זוהי מהות החופש, אבל זה גם מתכון לאסון - כשאיננו במודעות להשלכות של מעשינו בדרך אל החופש, אנחנו יכולות להתנהל בפוגענות.
וכשמדובר בכמה מערכות יחסים, עם כל התסבוכת המופלאה אך המאתגרת והמטרגרת של זה, הלראות את האחר.ת הופך להיות עניין מהותי.
אז מהמם להחזיק ברעיונות נשגבים - רק בואו ניקח אחריות לממש אותם על הכוונה האמיתית שלהם, ולא על התפיסה המעוותת או השטחית שלהם. בואו ניקח אחריות לא לנצל את הרעיונות היפים של הא-מונוגמיה והחופש ולהתנהל בצורה פוגענית בשם הרעיונות האלה.
אנחנו רוצים חופש לאהוב, להתענג, להיות ולממש את עצמנו? אחלה. אנחנו צריכות בחשבון שזה בא עם אחריות. יש פה א.נשים מולנו ואיתנו, ששמים את הלב והגוף שלהםן בקשר איתנו, בידיים שלנו (גם אם הןם הכי במובחנות, ראויות וכל המילים האלה), והרבה פעמים בא-מונוגמיה קשה ומאתגר להםן -
With great power comes great responsibility.
So own your shit.
בעיני זוהי המשמעות האמיתית של הרעיון הזה - להתנהל בצורה אחראית בכל הקשרים שלי.
והי, לנהל מערכת יחסים מיטיבה אחת, כמו לגדל ילד אחד (כך אומרים.ות) זה מספיק מסובך, אלוהימה. אז לנהל כמה במקביל - שבעתיים אחריות. קצת כמו ששני ילדים ומעלה זה יותר אחריות מילד אחד.
אני מאוד מתחברת למשפט "אין לנו אחריות על אחרים, אבל יש לנו אחריות כלפי אחרים". בעיני זה אומר אחריות על ההשפעה שיש לי על האחר.ת (accountability), ואחריות על עצמי לעשות מה שניתן כדי לא להתנהל באופן פוגעני (responsibility).
אנחנו לא חיים בוואקום - למעשים, לאמירות, להתנהלויות שלנו יש השפעה על האחר.ת.
קיימת השפעה הדדית בכל אינטראקציה שלנו עם הסביבה, ואמירות או מעשים שלנו יכולים לעורר רגש כזה או אחר אצל האחרת, מכל סיבה שהיא. ולפעמים הרגש הוא קשה ועולה כאב.
אז איך אפשר לקחת אחריות, בלי לקחת על עצמי את הרגשות, הטריגרים והפרשנויות שלהןם?
תלוי באינטראקציה, ובעומק הקשר. ותלוי כמה אני יכולה בפועל לקחת אחריות, כמה אני מודעת (לפעמים, לצערי, זה רק בדיעבד).
בכל מקרה, תמיד ארצה *לשאוף* ל-
- להיות בחמלה ואמפתיה, ולשמור על היושרה (לנסות לא להיות קקה, ובואו כולנו יוצאות כאלה לפעמים). להיות באינטגריטי, באכפתיות, ב"מנשיות". להשתדל. לא לזרוק ז@#. לא להיות בתוקפנות (מכל סוג שהוא), להתחשב.
פשוט ככה. וכמה לא פשוט...
- להכיר בהשפעה שיש לי על האחר.ת - גם אם זה לא במכוון או לא מודע, או לא אשמתי וזה בכלל פרשנות שלה. שניה רגע לראות מה קרה ונחווה אצלה, ולהגיד - אני מבינה/רואה שעלה הרגש הזה.
- לדבר על הדברים. לשמור כל הזמן על תקשורת (אני אישית מעדיפה הרבה תקשורת). להבין יחד ולחוד כמה זה שלה ומתוכה, כמה זה שלי, או ממני.
לראות איך גם לחוד וגם ביחד אפשר להקל או לשנות התנהלות אם צריך, תוך שמירה על הגבולות והצרכים של שתינו, לראות איך אפשר להביא ביטחון אם חסר.
- להתנצל ולקחת אחריות על טעויות ודפוסים, על תגובות מתוך טרגור, על חציית גבולות, על הפרת הסכמים.
- לשמור על הגבולות של כולםן, גם של האחרת. כן כן, להיות קשובה ולשמור על הגבולות שלה עד כמה שאני יכולה ומודעת, גם כשהיא לא עושה זאת.
- וגם - לקחת אחריות על לא לקחת אחריות. להציב את הגבול שלי (בצורה נעימה ומועילה) כשצריך - זה שלך, ואני לא לוקחת את זה עלי.
ולפעמים לקחת אחריות לעזוב קשר לא מיטיב.
- ללמוד מהטעויות שלי, מהפגיעות שלי, מההתנהגות שלי, מהדפוסים שלי. לפחות לקשרים הבאים או האחרים שלי. ללמוד להתנהל אחרת, יותר טוב.
אני רוצה להתנהל בעולם בצורה מיטיבה, גם לי וגם לאחרים.ות.
אני לא יכולה למנוע פגיעה, אבל אני יכולה למזער נזקים.
אני רוצה לקחת יותר ויותר אחריות על מרחב משותף מיטיב בכל הקשרים שלי, עד כמה שאפשר. פשוט משום שאני ממש, אבל ממש רוצה שכל העסק הזה יעבוד איכשהו.
בדיוק כשם שכדי לצמוח רצוי שאקח אחריות על החיים שלי - להיטיב עם עצמי, לראות כשפגעתי בעצמי, להבין מה המקור של הרגש שעלה, לראות אם יש מקום לשיפור או שינוי, להתנצל בפני עצמי (=חמלה עצמית); כך יש לי אחריות כלפי כל מי שנמצא.ת איתי בקשר.
בואו ניקח אחריות.
שיעור גם לעצמי. כל יום מחדש, כל קשר מחדש.

בלוגים נוספים