צור קשר
...Loading...

חציית גבולות - ואיך היא באה לידי ביטוי בגופרגש

כשנחצים גבולות שלנו בחיים, יכולים לקרות כמה דברים במערכת הגופרגשית. הם קורים באופן אוטומטי, בין אם אנחנו מודעימות לאיזה גבול נחצה, ובין אם לאו. אלה הם "תמרורי אזהרה" גופרגשיים - וכדאי לשים לב אליהם במיוחד כאשר אני לא במודעות לחציית הגבולות שלי.

הם קורים כמובן במקרים הקיצוניים של חציית גבולות, כשיש איום אמיתי של פגיעה בגוף או בנפש. *אבל* - הם גם קורים אוטומטית בכל פעם כשנחצים הגבולות הרגשיים הקטנים האלה - באינטראקציה היומיומית שלנו עם העולם (משפחה, חברה, עבודה, מערכות יחסים, מיניות).

במקרים כאלה המערכת הגופרגשית נכנסת למצב הישרדותי של שלושת ה-F המוכרים: Fight, Flight, Freez.

:Fight
המערכת הגופרגשית מנסה להילחם באיום, בתחושת הפגיעה או במי שמעלה אותה:
- כעס או זעם בלתי נשלטים - כאלה שייחוו הרבה פעמים אובר- דרמתיים לי או לסביבה. והם מועצמים במיוחד כשזה קורה כמה פעמים. זוהי הצטברות של האנרגיה של הפגיעה במערכת, ומתישהו היא תצא.
מכירימות את זה שאני שמה רגש בצד כי אני לא יכולה או נדרשת לעשות זאת? כל ה-"אני חזקה", "אני אתגבר", "אני אעבוד על עצמי"? - זה לא עובד ככה. מתישהו אני אתפרץ על הבתזוג, או על המוכר במכולת, כפרעליו, או על אמא שלי או על הבוסי.ת. גם כשאני מחליטה לעשות עבודה של המיינד, הגוף ממשיך להרגיש את האיום - ונלחם.
- לופים מחשבתיים - המערכת מחפשת פיתרון למצב ההישרדות הגופרגשי בעזרת המיינד. אבל לא תמיד זה יעבוד עד שלא נרגיע את המערכת הגופרגשית.
- כאב פיזי במקום כלשהו בגוף - הרבה פעמים אותו מקום יכאב בכל פעם שחוצים את אותו הגבול הרגשי.
- כאב רגשי בעל תחושה נוכחת בגוף - למשל שהלב כואב פיזית אחרי שנפגענו (כי הוא כואב רגשית), או כשהכעס מרגיש כמו אגרוף בבטן או גוש בגרון.

:Freeze/Faint
כיווץ במערכת - מצב של freeze (גופני, רגשי, מנטלי) - כשהגבולות שלי נחצים ואין לזה עיבוד, המערכת תפרש זאת כמצב בו אין לי יכולת לצאת מהסיטואציה המאיימת. כשזה קורה, אנחנו נכנסימות לפריז - עד מצב של התנתקות ממש (faint).
- כיווץ שרירי (עד התאבנות של ממש) בחלקי גוף משתנים.
- תגובה של המערכת הרגשית - מצברוח ירוד (דיכאון, דאון), קשיים להתרכז או לחשוב בבהירות, מוטיבציה, רצון ותשוקה ירודים, תפקוד נמוך בחיים, חוסר עונג ושמחה, בעיות במיניות, תחושת פגיעה ביכולת שלי להיות בשליטה על חיי.
- עייפות/הירדמות מנטלית או פיזית.

:Flight
המערכת הגופרגשית מנסה לברוח מהאיום:
- התנתקות וחוסר נוכחות בסיטואציה עצמה - מכירות את זה שאת אחרי הסיטואציה, ולא בדיוק מבינה מה קרה?
- דחייה והתרחקות במערכות יחסים. אני נמנעת משיחה קשה, מתרחקת בתקשורת, או נעלמת מהקשר.

כשאני שמה לב שאחד מהסממנים האלה עולים אצלי, אני מנסה להתבונן במה שהגוף אומר לי. הוא יודע מתי הגבולות שלי נחצים - גם כאשר במיינד אני לא מבינה את זה. הגוף לא משקר. הוא גם לא מסתיר - אני רק צריכה לזכור להקשיב לו, ולסמוך על החוכמה שלו. הוא יודע.

בפוסטים הבאים אדבר עוד על החקירה הגופרגשית שלי כשנחצים הגבולות שלי ועולות בי חלק מהתגובות האלה - ואיך אפשר דרך הגוף ללמוד לשים גבולות.
וגם על כעס - שהוא רגש מורכב וחזק רגשית ותחושתית, שחשוב לשים לב אליו כשהוא עולה.

ואכתוב בהמשך גם על עבודה גופרגשית עם הצללים שלנו.

*

בלוגים נוספים