צור קשר
...Loading...

שאלות ותשובות

מתי כדאי לפנות לטיפול?

ההחלטה להגיע לטיפול עשויה להתגבש באופנים שונים אצל כל אדם. אצל אחד תהיה "בעיה" ספציפית עליה הוא רוצה להתמקד, החל מקושי בתחום מסוים בחיים ועד אירוע טראומטי הדורש התמודדות, עיבוד ותמיכה. אצל אדם אחר יכולים להיות מכלול של תחושות ורגשות המביאים אותו להחלטה להתחיל תהליך שיביא לשינויים בחייו. בעבר נהוג היה לחשוב כי טיפול נפשי מיועד לאנשים החולים בנפשם, היום מקובלת יותר הדעה כי כל אחד יכול להיתרם מתהליך טיפולי, שכן כולנו מתמודדים בחיינו עם קשיים כאלה ואחרים, וליווי של איש מקצוע יכול לתרום רבות לאופן התמודדותנו עם החיים.

למה לא לדבר עם חבר או חברה במקום ללכת לטיפול?

שיחה עם חבר/ה יכולה לסייע ולתרום לנו במצבים שונים ויש לה חשיבות רבה. אולם, יש בה מגבלות כגון יכולת ההעמקה, יכולת ההכלה של החבר/ה, נושא של נתינה וקבלה ביחסים, סודיות, ועוד. הגעה לאיש מקצוע, תוך קבלת החלטה לצאת למסע מעמיק הממוקד כל כולו במטופל עצמו, הינה צעד משמעותי מאוד לחיים. הפסיכותרפיסט מתחייב לתהליך מעמיק בו טובת המטופל הינה המטרה המרכזית.

אני נמצא בטיפול תרופתי, זה לא מספיק?

הטיפול התרופתי עשוי להיות לעתים חיוני להטבת מצבו של המטופל, אולם הוא לא מטפל במקורות הבעיה אלא בסימפטומים שלה. ישנה חשיבות גדולה לעיבוד התכנים אשר הביאו לצורך בטיפול תרופתי,  וליצירת שינוי מעמיק מבפנים.

מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכותרפיסט גופני?

בעוד הכלי המרכזי בטיפול הפסיכולוגי הוא השיחה, הפסיכותרפיה הגופנית משלבת לצד השיחה התייחסות לגוף, טכניקות נשימה, תרגילי תנועה, מגע ועוד. ביטויי הגוף מהווים חלק אינטגרלי מהטיפול, כאשר אופן השימוש בכלים הגופניים משתנה ממטופל למטופל וכן בין מטפלים שונים.

מי נחשב פסיכותרפיסט גופני?

פסיכותרפיסט גופני הינו מטפל אשר עבר הכשרה מתאימה באחד מבתי הספר המוכרים. בתי הספר השונים מפורטים בעמוד הכשרה מקצועית.

מה המטרה של הכלים הגופניים?

התפיסה הבסיסית היא שהגוף והנפש אינם נפרדים אלא חלק ממערכת שלמה. ניתן ליצור שינויים רגשיים והתנהגותיים דרך עבודה גופנית, ולהפך - תהליכים רגשיים משפיעים על ביטויים פיזיים. הטיפול יכוון באופן מותאם ליצור חיבורים גופניים-נפשיים במקומות בהם נוצרו פערים.

האם תמיד יש מגע בטיפול?

לא. ההחלטה האם להיעזר במגע ככלי טיפולי כמו גם התזמון והאופן בו המגע נכנס לטיפול, משתנים בהתאם לצרכיו של המטופל ולשלבי התהליך הטיפולי.

כיצד נראה חדר הטיפולים?

כל חדר טיפולים עשוי להיראות אחרת, אך לרוב יימצאו מזרון וכריות המאפשרים שיחה בשילוב עבודת גוף, לצד כסאות שעשויים להיות נוחים יותר לקיום שיחות. לעיתים אף תהיה בקליניקה מיטת טיפולים.

מהי תדירות המפגשים?

מומלץ להגיע לתהליך בו מתקיימים מפגשים פעם בשבוע למשך שעה, במקום ובשעה קבועים.

האם חייבים להתחייב לטיפול?

המוכנות של המטופל ורצונו להתחייב לתהליך הטיפולי הינם בעלי חשיבות רבה, החיונית להצלחת הטיפול ולמימוש מלוא הפוטנציאל שלו. לרוב, ההתחייבות אינה לתקופת זמן המוגדרת מראש, אלא לתהליך עצמו.

כמה זמן נמשך תהליך טיפולי?

טווח הזמן של הטיפול הוא עניין משתנה. ישנם טיפולים קצרי טווח המתמקדים בנושא ספציפי (בין 12-15 מפגשים) וישנם תהליכים הנמשכים מספר שנים. הגדרת הזמן מותאמת לכל מטופל ולמטרות הטיפוליות.

כיצד מחליטים על סיום התהליך?

הסיום הרצוי יתבצע בהסכמת שני הצדדים, תוך בחינת מטרות הטיפול ותחושותיו של המטופל בנוגע לסיום. מומלץ מאוד לטובת המטופל לקיים את הפרידה בשלבים ולא לקטוע את התהליך בבת אחת.

כמה עולה טיפול?

המחיר משתנה בין מטפלים, בהתאם לוותק ולניסיון בעיקר.

האם נשמרת סודיות על התכנים שמובאים לטיפול?

בהחלט. הסודיות הינה מוחלטת לכל אורך הטיפול ולאחריו. לעתים יביא המטפל תיאורי מקרה במפגשי הדרכה מקצועיים, לצורך לימוד וקבלת הנחיה, אולם לעולם לא תיחשף זהות המטופל.

האם יש גיל מקסימלי או מינימלי להגיע לטיפול?

אין הגבלת גיל. מומלץ לחפש מטפל בהתאם לצורך לדוגמא מומחה בטיפול בילדים, מבוגרים, גיל שלישי לפי הצורך.

האם הטיפול בילדים שונה מהטיפול במבוגרים?

קיימים הבדלים הנובעים מהשלב בו נמצא המטופל מבחינת התפתחות קוגניטיבית ורגשית. עם מטופלים צעירים נהוג להשתמש בכלים שונים מאלה של טיפול במבוגרים, ואף ישנם מסלולי הכשרה שונים לכך. לכן במקרה זה רצוי לבחור מטפל העוסק ומתמחה בעבודה עם נוער וילדים.

הייתי אצל פסיכותרפיסט גופני בעבר ולא מצא חן בעיני. האם זה אומר שסוג הטיפול הזה לא מתאים לי?

כמו בכל קשר שנוצר בין בני אדם, הכימיה בין השניים הינה חשובה ולעיתים אף מכרעת. בנוסף, קיימים הבדלים בין השיטות הטיפוליות של המטפלים. בחירת המטפל הינה משמעותית כך שהמטופל ירגיש בנוח להתחיל לצעוד יחד בדרך משותפת.

כיצד אבחר מטפל מתאים?

באתר הפורטל ישנו מנוע חיפוש מתקדם המאפשר לערוך חיפוש על פי קריטריונים כגון מיקום, זרם, הכשרה, התמחות ועוד. ישנם באתר הסברים מפורטים על הזרמים וההתמחויות השונות בעולם הפסיכותרפיה הגופנית, המאפשרים למטופל לבחור את הזרם אליו הוא יותר מתחבר. יש חשיבות לתחושת חיבור ראשונית עם המטפל ועם המרחב, אך יחד עם זאת יש להקדיש זמן לבסס את תחושת הביטחון המאפשרת את העמקת התהליך.

יש לכם שאלה ולא קיבלתם עליה מענה? מוזמנים להיכנס לפורום או לפנות אלינו דרך צור קשר

למטפלים:

אילו סוגי פרסום שונים מוצעים?

ניתן לרכוש כרטיס מטפל רגיל, כרטיס מטפל מורחב בו לא מופיעים קישורים למטפלים אחרים.

כמו כן, ישנו באנר קטן המופיע בעמודים פנימיים ובאנר גדול המופיע בעמוד הראשי גם.

שטח הפרסום מתחלק בין כל המפרסמים, בהתאם לכך משתנים זמני ההופעה. לפרטים נוספים אנו צרו איתנו קשר.

לכמה זמן תקף כרטיס המטפל?

כרטיס המטפל תקף לשנה אחת.

אילו דרישות יש בכדי לפתוח כרטיס מטפל?

על מנת לפתוח כרטיס יש למלא את הפרטים הנדרשים בתוך מערכת הניהול למטפלים ולהעלות תמונה באיכות ובגודל המתאים.