צור קשר עם איילה
...Loading...

איילה שושני

בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס ברושים, וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

בנוסף מנחת מדיטציות ומיינדפולנס.

חלק גדול מאיתנו עוברות חיים שלמים ללא קשר אמיתי למהות הנשית שלנו וללא מודעות לעוצמה ולתבונה שנמצאות בה. הרחם, מקור היצירתיות, החיים והבריאה, מחברת אותנו לנשיות העמוקה ומלמדת אותנו לתת אמון ואהבה בעולם, להרפות ולשחרר אחיזה, ולהסכים להתמסר. כשלומדים את שפת הרחם, כששוקעים בנינוחות פנימה ומקשיבים לה באמת, מתגלה אוצר של חכמה אדירה.

הרחם ואזור האגן הם שער למפגש עם רבדים רגשיים ופיזיים עמוקים ביותר, משום שפעמים רבות הם מחזיקים עבורנו רגשות, תחושות וטראומות שלא יכלו להיות מוכלות, בין אם שלנו ובין אם של דורות קודמים לפנינו. אנחנו ממשיכות להחזיק הכל בפנים, לפעמים שנים, עד שהגוף מדבר אלינו ומאותת לנו ע"י יצירת סימפטום גופני (כאבים בווסת, דימום כבד, אי סדירות, הפסקת ווסת, אנדומטריוזיo וכו') שהגיע הזמן להתעורר ולעשות שינוי.

בואי ללמוד להיות רחם טובה ומטיבה עבור עצמך, להקל ולהפסיק את כאבי הווסת, לנתב את כוח היצירתיות והבריאה שבתוכך לחיים, ולגלות את דרך הריפוי הטבעית והייחודית שמתאימה לך.

*קליניקה בתל אביב.

*מקבלת הדרכה מקצועית.

*מבוטחת עם ביטוח מקצועי.

טלפון: 052-6360070

מייל: shoshaniayala@gmail.com


בלוג

תחושת בטן
תאריך: 27/5/2019 15:14:00

בשבת האחרונה, עם רדת החום, הלכתי עם חברה לטיול ברוטשילד לעבר כיכר הבימה. מולנו המון של אנשים הולכים וחוצים, מתוכם עשרות נשים, צעירות, מבוגרות ונערות. תהיתי ביני לבין עצמי כמה מהן נמצאות בקשר עם הרחם שלהן, מרגישות אותה, מדברות איתה, מניחות עליה יד אוהבת.

כמה פעמים שמעתן בשיחה בין חברות מישהי שמדברת על הרחם שלה? שמשתפת "היום הרחם שלי עצובה"? לילדים יש את היכולת להתבטא בחיבור ובטבעיות כזאת. אנחנו מלמדים אותם שבמרכז החזה יש לב, ואז הם יכולים להרגיש ולומר "הלב שלי שמח". כמה מאתנו מלמדות את הילדות שלנו באותה הצורה שיש להן רחם, איפה היא נמצאת בגוף, איך היא נראית ואיזה תחושות יש בה חוץ מכאב?

כל כך הרבה נשים סובלות מכאבים בזמן הווסת. המחקרים היום מדברים על כשבעים אחוז מהנשים בגיל הפוריות, שסובלות מכאב כזה או אחר. למדנו שזה "נורמלי", שזה "בסדר" לכאוב ככה. למדנו להמשיך לתפקד כרגיל, להסוות את הכאב, לקחת משככי כאבים ולא להתלונן יותר מידי. אם אפשר אז כדאי גם להסוות את כל העניין עם שמות אחרים כמו "מחזור", ״הדודה באה לביקור״ או "התחרבנתי", ולהסתיר טוב טוב את התחבושת והטמפון כשאנחנו הולכות לשירותים.

כל כך הרבה הסתרה, כל כך הרבה כאב... דורות של נשים שלא יוצרות קשר אינטימי עם הגוף, רחוקות או מנותקות מהרחם של עצמן, ממשיכות את ההעברה הבין-דורית של הטראומות המשפחתיות, סובלות מדימום כבד, כאבים, אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות ועוד ועוד.

אני מאמינה שזה אפשרי לעצור ולעשות שינוי.

כל מה שצריך הוא להסכים לבחור אחרת. לבחור בחירה עמוקה וכנה.

אף אחד לא יכול לעשות זאת בשבילך. אף אחד גם לא מחזיק בידע שאת צריכה ״להשיג״ או יודע יותר טוב ממך על הרחם שלך. כל החוכמה והתבונה, כל התשובות, נמצאות כבר בתוכך. צריך רק ללמוד להקשיב...

הניחי יד על בטנך והקשיבי

הקשיבי לנשימותיך, לנוכחותך,

לפעימת החיים העוברת דרכך.

הקשיבי למנגינה העולה בך,

והשמיעי קולך.

רקדי את מי שאת,

מניעה בחופשיות את אגנך.

התבונני בך בעיניים טובות,

נפעמת מיופייך.

אהבי את גופך, את מקדשך,

ועשי שלום בין כל חלקיך.

התאספי אל מעגל הנשים הקורא לך,

והיזכרי בעוצמה ובידע העתיק השוכן בך.

דברי עם הרחם שלך

הניחי יד על בטנך והקשיבי.


איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

אנדומטריוזיס מה?
תאריך: 9/6/2019 15:38:00

בפעם הראשונה ששמעתי את המילה אנדומטריוזיס הייתי בהתאוששות אחרי ניתוח. כמה ימים קודם לכן הגעתי לחדר מיון בעקבות כאבי בטן חזקים ושוחררתי עם אבחנה של דלקת בשריר. חזרתי הביתה, מקווה להרגיש טוב יותר, אך הכאבים הלכו והתגברו. לאחר כמה ימים הגעתי שוב לחדר מיון והפעם ביקשתי להגיע למחלקת נשים. אם תשאלו אותי היום איך ידעתי לבקש הפנייה דווקא לשם, לא תהיה לי תשובה. זאת הייתה לגמרי תחושת בטן…

גם במחלקת נשים עברתי סדרת בדיקות, ובסופה קיבלתי מכתב שחרור עם האבחנה שאין לי כלום. הייתי המומה. שאלתי את הרופאה איך יכול להיות שאני מתכווצת ומתפתלת מכאבים והם משחררים אותי? הרופאה ענתה שכל הבדיקות יצאו תקינות, ואני עניתי שאני מכירה את הגוף שלי ויודעת שמשהו לא בסדר. מיותר לציין שהרופאה מאוד לא אהבה את התשובה שלי. היא קראה למנהלת המחלקה לחדר כדי שהיא תסביר לי את מה שאני מסרבת להבין. מנהלת המחלקה ישבה מולי למשך רבע שעה והסבירה לי שאני מאוד רגישה לכאב, יותר מאישה ״רגילה״ ולכן אני מגזימה אותו ולא ממש כואב לי. היא הסתכלה לי בעיניים ואמרה: ״תקשיבי לי, אני מנהלת המחלקה ואני נותנת לך את המילה שלי שאין לך כלום״. אך אני סירבתי לקבל את מכתב השחרור. הרגשתי את הגוף שלי זועק לעזרה, ובשלב הזה גם שקוף וחסר אונים.

משם העבירו אותי למחלקת כירורגיה והתגלה שיש לי גידול בבטן. אני לא אשכח איך לצד הפחד והחשש מהגידול, עלתה בי גם תחושת הקלה - הכאב שלי אמיתי, אני לא מדמיינת… למחרת בבוקר כבר נכנסתי לניתוח, ובסיומו הרופאה בישרה לי שהגידול הוא הצטברות של תאי רירית הרחם ושיש לי אנדומטריוזיס.

״יש לי מה?״ שאלתי אותה, לא מצליחה להבין את המילה המוזרה, אך מודה לה מעומק ליבי על כך שנתנה שם ותוקף לתחושותיי.

אנדומטריוזיס (אנדו - פנים, מטריום - רחם) היא מחלה שבה רירית הרחם - הרקמה שמצפה את הרחם מבפנים ונושרת יחד עם דם הווסת - נודדת או גדלה באזורים שמחוץ לרחם (שחלות, חצוצרות, חלל הבטן, האגן ועוד). למרות שנשים רבות סובלות מהמחלה, אין היום תיאוריות רפואיות חד משמעיות לגבי היווצרותה, הסיבה לכאבים ובעיקר אין דרך להחלמה ולריפוי מלא ברפואה הקונבנציונלית. ברוב המקרים ההמלצה תהיה לקחת גלולות כדי למנוע את התעבות רירית הרחם, אך בחוויה שלי זה כמו לשים פלסטר ולא לראות את הפצע. הגלולות יכולות להפחית את הסימפטום למחלה, אך לא מטפלות במחלה עצמה. העובדה היא שהגוף שלי בחר לא להוציא החוצה את כל דם הווסת, ועבורי זה היה סימן שקורא לעצור ולבדוק, לשאול שאלות על מערכת היחסים בין הגוף לנפש, על הקשר של המחלה לתכנים רגשיים, לחקור את איזור האגן והרחם, ולהעמיק בסיפורים של הנשים במשפחה שלי.

זה היה מסע מרגש, כואב, מאתגר, מהנה ובעיקר מרפא. הכאבים הלכו ונחלשו עד שפסקו לגמרי. הדימום פחת והווסת התקצרה. האנדומטריוזיס היה לי כמתנה. הוא נתן לי את האפשרות לגלות ולהיות את האישה שאני במלואי.

ולאחותי לאנדו (כך אנחנו קוראות לה, למחלה) אני רוצה להגיד לך שאני מאמינה לך. אני יודעת מה זה כאבים בלתי נסבלים, אני יודעת מה זה חוסר יכולת לתפקד בימי הווסת ולהרגיש שהסביבה לא מבינה אותך. אני רוצה להזכיר לך שזה בסדר לא להיות כמו כולן. כל אישה היא שונה ולכל אחת הסיפור שלה. סמכי על עצמך ועל התחושות שלך, והאמיני שלצד הכאב שוכנת גם הזדמנות גדולה לריפוי.

איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

סוד הווסת
תאריך: 1/7/2019 20:11:00

בבלוג הקודם כתבתי על החוויה שלי עם האנדומטריוזיס ועל הגילוי של המחלה (כאן). הוספתי בקצרה עוד כמה מילים על תהליך ההחלמה ועל כך שכיום יש לי ווסת קלה ללא כאבים כלל. מאז פרסום הבלוג, נשארתי עם תחושה של רצון לשתף איך אני באמת חווה את הווסת כיום. מה זאת בשבילי ווסת בריאה, נוכחת ומחוברת, איך זה באמת מרגיש...

כמה ימים לפני שהווסת מגיעה, הגוף והנפש מכינים עצמם לקראתה. הקצב מאט, אין לאן למהר, אין שום דבר שצריך להספיק. אני מתחילה להרגיש איך כל הדברים שלא יכלו לקבל מקום לאורך החודש צפים ועולים, ואת הצורך בתנועה עדינה פנימה, שמאפשרת לכל מה שמגיע להתגלות ולקבל ביטוי. לימים שלפני הווסת יש תפקיד חשוב בשחרור הרגשות, החוויות והזיכרונות שספגנו לתוכנו, ואני בוחרת לתת אמון בתהליך הטבעי, מבלי לשפוט את התחושות שעולות כ"דרמה" או את עצמי כ"עצבנית וחסרת שקט לפני מחזור". אני שומעת את הקריאה להיות עבורי אם אוהבת - רכה, תומכת, חומלת.

ככל שהווסת מתקרבת אני מתרגשת לקראתה, מחכה לבואה ומודה על ההזדמנות לנוע לעבר התחלה של מעגל חדש. זה בדיוק הזמן שבו אני מרגישה ברת מזל שזכיתי להיות אישה, שזכיתי להתעגל במעגל המחזור החודשי וללמוד מהגוף מהו איזון ומהי בריאות. והגוף החכם שלי יודע. גם כשהנפש לא בטוחה, גם כשעולות שאלות, הגוף תמיד כל כך מדויק. דורות של חוכמה נשית עתיקה שרק מחכה שאלמד את שפתה.

ואז מגיע הדם. אדום וחי וחזק. מזכיר לי כמה עוצמה, כמה תשוקה יש בתוכי. מבעיר בי את אש החיים. דם שעבר דרך הלב ומכיל בתוכו כל כך הרבה רגשות, ודרך הרחם - שער הרחמים של הגוף. אני מתבוננת בו באהבה ומברכת עליו "תודה שהגעת", "תודה על כל מה שאתה מביא ומאפשר".

הימים הראשונים של הדם הם ימים של חסד. אני מפנה זמן להתבודדות, מתכנסת פנימה וחשה את שערי השמיים נפתחים לשמוע תפילותיי. לפעמים התפילה באה עם מילים, לפעמים עם שירה, ולפעמים עולה תפילה פנימית ממעמקי הלב והרחם, שרק הנשמה יודעת... אני מניחה את ידיי על בטני וחשה את התכווצויות הרחם. התכווצויות שפועמות בי כמו הדם שפועם בעורקיי, כמו פעימת החיים בתוכי ובעולם כולו. פעימה שמזכירה לי את מה שאני יודעת, אבל שוכחת כל כך בקלות... "מה אני באמת רוצה?", "מה הן תשוקות ליבי העמוקות ביותר?", "מה אני צריכה כדי להיות ולחיות במלואי?".

בכל ווסת, יש חלקים שמתים וחלקים שנולדים. יש סוד ויש הזדמנות. יש סיום ויש התחלה חדשה. אני מרפה אל החיבוק של האדמה שמתחתיי, מוזנת ומחדשת את האדמה הטובה והפורייה שבתוכי. נוטעת זרעים של כוונות לחודש שיבוא. מתערסלת בתוך הקן הנעים והחמים שלי, ונחה...

איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

גלולות או להיות?
תאריך: 25/7/2019 15:19:00

לפני כשבוע התפרסמה בעיתון "הארץ" כתבה על גלולות למניעת הריון. מתראיינות שם נשים שמספרות על קבלת גלולות בגיל ההתבגרות ועל נטילתן במשך שנים, בלי שאף אחד יידע אותן באפשרות לדיכאון, מיגרנות, ירידה בחשק המיני ותופעות נוספות הנלוות להכנסת הורמונים לגוף.

לפני שארחיב יותר, חשוב לי לומר שאני כותבת רק את החוויה והדעה האישית שלי. כל אישה יודעת מה נכון עבורה ועבור הגוף שלה וזה הדבר החשוב באמת, גם עם בחירתה ודעתה שונה משלי.

כנערה סבלתי מכאבים קשים בווסת וכבר בגיל 14 קיבלתי המלצה מרופא נשים לקחת גלולות. בגיל 18 הלכתי לרופא אחר שהבטיח לי גם הוא שהגלולות יפתרו לי את הבעיה, ואם לא, לפחות יפחיתו את הכאבים. כמובן שלא הייתה שיחה על תופעות לוואי או סיכונים אפשריים, ואני רצתי לבית המרקחת לקנות את התרופה שתציל אותי. לקחתי את הגלולות במשך עשר שנים רצופות, בלי לשאול שאלות ובלי להתעכב לרגע על מה קורה לי בגוף ובנפש. הגלולות אכן הפחיתו את הכאבים, אך הם שבו והתגברו עד שהיו כל כך חזקים שהגעתי לחדר מיון ועברתי ניתוח, וכך גיליתי שאני חולה באנדומטריוזיס. היום אני יודעת שהכאבים היו הדרך של הגוף לדבר אלי ואני השתקתי אותו ומיסכתי את הכאב, עד שלבסוף הוא היה חייב לצרוח.

לאחר הניתוח קיבלתי הוראה להיות תחת מעקב צמוד של רופא נשים. בחרתי את הרופא הכי מומחה ומומלץ שיכולתי למצוא בארץ לאנדומטריוזיס. הוא הסביר לי שאין איך לרפא את המחלה ושדרך הטיפול הקונבנציונלית היא לקחת גלולות שמקלות על הסימפטומים. דיברנו על כך שאני לוקחת גלולות במשך עשר שנים ועדיין סובלת מכאבים ואף הגעתי לניתוח, ולכן המלצתו הייתה שאקח גלולות ברצף, בלי לקבל ווסת כלל. שאלתי אם זה לא מסוכן והוא הרגיע אותי שהיום הרפואה יודעת שאין באמת צורך בווסת ושאין לי ממה לחשוש.

אני זוכרת היטב את החשש להתערב כך בגוף שלי ולבטל את הווסת לחלוטין, אך אני גם זוכרת את הפחד הגדול יותר שהיה שם. רק החלמתי מניתוח קשה, והחשש שאצטרך לעבור את זה שוב גבר על הכל. והרי הרופא אומר לי שאין עם זה כל בעיה, אז איזו סיבה יש לי לא לסמוך עליו?

קשה לי לחזור לחודשים האלה ולתאר את מה שעברתי שם. ככל שהימים עברו עם הגלולות וללא ווסת, המצב הפיזי והנפשי שלי התדרדר. הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא שהחשק המיני כבה. לא חשתי שום תשוקה אל עצמי ואל בן הזוג שלי, והגוף היה רגיש מאוד למגע. מבחינה רגשית, הייתי חסרת סבלנות והרגשתי שאני על הקצה, שכל דבר קטן מסביבי מעצבן אותי ללא שליטה. אך הדבר הקשה ביותר היו המיגרנות. הן הלכו והתעצמו עד שהתקשתי לתפקד. לאט לאט התכנסתי בבית, ממעטת לפגוש אנשים וללכת לעבודה. מאישה שמחה ומינית, עובדת ואוהבת חברה, הפכתי למישהי שלא הכרתי ושלא יכולתי לזהות. לקח לי זמן רב לעשות את החיבור לגלולות, שעד לאותה נקודה נראו לי כתמימות. וכי למה שאחשוב אחרת? מיליוני נשים בכל רחבי העולם לוקחות אותן. חברות שלי לוקחות אותן. אני לקחתי אותן במשך עשר שנים והכל היה בסדר.

אז זהו שלא. כשחיברתי סוף סוף את התופעות הללו לגלולות, הפסקתי לקחת אותן לגמרי. חזרתי לקבל את עצמי ואת הווסת בצורה טבעית וחוויתי, בפעם הראשונה מגיל 18, איך זה מרגיש כשחוזרת התחושה לרחם ולאגן, איך זה מרגיש להתמלא בביוץ באנרגיית חיים ויצירה, ואיך זה מרגיש כשהגוף מרפא את עצמו, הדימום פוחת ואת הכאבים מחליפה פעימה רכה ונעימה. זה היה הרגע שבו הבנתי מה עשיתי לגוף שלי. במקום להקשיב לו ולסמוך על החוכמה והתבונה שיש בו להחזיר את המערכת ההורמונלית לאיזון, בחרתי לסמוך על כדורים שטשטשו את החיבור שלי לרחם ולאגן, ועל הדרך גם טשטשו את הכאבים.

הווסת שלי לימדה אותי שיעור חשוב על כאב. אנחנו ממהרות להעלים כאב גופני עד שלפעמים זאת הופכת להיות המטרה, ומפספסות הזדמנות לעושר התחושות והרגשות הקיימים בנו. אנחנו כל כך מפחדות להיות נוכחות בכאב, לחוש אותו פועם בעוצמה דרכנו, לחקור אותו, לשאול שאלות על מה הוא בא ללמד אותנו, ובמקום זאת בוחרות להקהות את הכל כי זה מרגיש כואב מידי. ולכאבים של הווסת יש כל כך הרבה מה ללמד אותנו - על כיווץ והרפייה, על מאמץ ומנוחה, על לקיחה פנימה והוצאה החוצה, על בנייה של קרקע טובה ומזינה, על יצירתיות, על מיניות ואנרגיית חיים ועוד ועוד.

אני כותבת את הבלוג כיוון שהמידע הזה על המערכת ההורמונלית הנשית לא היה, ועודנו, לא מאוד נגיש. אני מכירה נשים מעטות עם כאבי ווסת וסוף אופטימי דומה לשלי. כנערה וכאישה צעירה לא היה לי מושג לגבי היכולות של הגוף שלי, ורק כשחוויתי את זה על עצמי יכולתי להאמין שזה באמת אפשרי.

חשוב לי להדגיש כי אינני רופאה. את מה שכתבתי, כתבתי רק מגופי ומנפשי שלי, ואין לי כל כוונה להמליץ על בחירה רפואית כזאת או אחרת. להיפך, ברצוני להביא דווקא את החשיבות של נוכחות והקשבה לעצמנו, גם כשהראש אומר שזה לא הגיוני, גם כשהרופא אומר לנו משהו בביטחון מלא, גם אם יש כרגע כאב ופחד. רגע אחד רק להיות בתשומת לב למה שקורה. כי שם, במקום הזה, מתחילה דרך של חקירה נפלאה ומסקרנת ושל ריפוי עמוק ושלם.


ביבליוגרפיה:

בר, רוני. (18 ליולי, 2019). יותר ויותר נשים אומרות לא לגלולה. למה זה קורה?. עיתון "הארץ".איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

המחזור החודשי והלבנה
תאריך: 22/8/2019 16:44:00

תרבויות וגישות שונות מדברות החיבור בין הירח למחזור החודשי.

מספרים שבתקופה שנשים היו חיות בטבע וקרובות לאדמה, הן היו מקבלות ווסת באותו זמן במולד הירח, ויושבות יחד באוהל האדום. כך הן יצרו לעצמן שבט נשים אינטימי, שתמך והזין אחת את השנייה.

האם באמת קיים קשר בין המחזור החודשי של האישה לירח, או בשמה הנקבי - הלבנה?

בשביל אנשים רבים, המחזור החודשי של האישה מסתכם בתופעה של יציאת דם מהנרתיק ופתרון ל"בעיה המציקה" בצורת תחבושת או טמפון. למעשה המחזור החודשי המלא מורכב הרבה יותר וכולל את המעגל השלם: ווסת - התפתחות ביצית בשחלה - ביוץ (שחרור הביצית אל החצוצרה והרחם) - התעבות רירית הרחם (אי הפריה של הביצית) - ווסת (נשירת רירית הרחם והפרשתה מהגוף בדימום). מחזור ממוצע של אישה, מהיום הראשון של הווסת עד ליום הראשון של הווסת לאחריו, נמשך כ-28 ימים. כמו המחזור החודשי, גם ללבנה יש מחזוריות קבועה, והיא משלימה הקפה סביב כדור הארץ וסביב צירה אחת ל-27.3 יום. דומה לא?

נשים שמחוברות לרחם וחשות דרכה את עצמן ואת העולם, מתחילות ממש להיות מסונכרנות ומושפעות מהלבנה. אצל כל אישה החיבור יתבטא באופן שונה. יש נשים שנמצאות בזמן ווסת כאשר הלבנה חסרה בתחילת החודש ונמצאות בזמן ביוץ כאשר הלבנה מלאה, ולהיפך, וגם הצורה הזאת יכולה לנוע ולהשתנות עם הזמן.

אחד הגורמים שעוזרים לסנכרון הזה, היא העובדה שהלבנה היא ירח גדול מאוד, יחסית לירחים אחרים, וקרובה לכדור הארץ, כך שכוח המשיכה שלה משפיע מאוד על הכדור שלנו ועל כל צורות החיים בו. ללא הלבנה העולם היה מסתובב מהר יותר, היממה הייתה מתקצרת, לא היה מה שייצב את נטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ ומזג האוויר היה נעשה קיצוני יותר ופחות מגוון. מחזוריות הלבנה מביאה יציבות ואיזון לחיים על כדור הארץ, ממש כפי שמחזוריות האישה מביאה איזון לחייה שלה.

יתרה מכך, תופעת הגאות והשפל נגרמת כתוצאה מההפרשים של כוח הכבידה של הירח במקומות שונים על פני כדור הארץ. אם הירח גורם לגאות ושפל באוקיינוס, קל וחומר שהוא משפיע על גופנו, העשוי בעיקר ממים. 70-50 אחוז מגופנו הם מים, בהתאם למין ולמשקל הגוף. אם נחשוב על כך לרגע, ללבנה יש השפעה לא קטנה על הגוף וכתוצאה מכך גם על הנפש.

ללמוד לחיות עם חיבור ללבנה הוא שער להרמוניה עם עצמנו, עם הטבע ועם העולם. היא מלמדת אותנו את התנועה המעגלית הנשית, מתי העת לשחרר את מה שאין לנו בו צורך, מתי להתכנס פנימה, מתי הזמן לבנות קרקע חדשה בתוכנו ומתי אנרגיית החיים והבריאה שלנו בשיאה. היא נותנת לנו רשות להשתנות ולהחליף צורה כחלק מתנועת חיים בריאה ומאוזנת, ומאפשרת לנו, הנשים, להיות עצמנו עם כל קשת הרגשות והתחושות שלנו לאורך החודש. זאת תנועה שונה מהתנועה הזכרית שאנחנו כל כך מורגלות אליה, ומהמסכה שאנחנו רגילות ללבוש כדי להראות "נורמליות".

עבורי היא כמו סבתא עתיקה, מלאה בחוכמה של מיליארדי שנים, שתומכת ומלווה אותי במסע שלי כאישה.

וכעת לאחד התרגולים האהובים עלי:

שבי/שכבי במקום שקט. עצמי את עינייך. הניחי ידיים אוהבות על הבטן מתחת לטבור. הרגישי אותה עולה ויורדת בקצב נשימותיך. הרפי בעדינות את השרירים באזור הבטן והאגן. הרשי לכל גופך, נפשך ונשמתך להיות. הביאי את תשומת לבך לחיבור של האגן עם האדמה, ונסי לנשום גם דרך הפתחים התחתונים. בשלב זה יכולים לעלות תחושות ורגשות שונים, קבלי את מה שמגיע בחמלה ובאהבה ואפשרי לו להתבטא. היכנסי עם התודעה פנימה אל רחם. לאט לאט, ובכל תרגול קצת יותר, העמיקי פנימה עד שלא תהיה הפרדה. הכל יהיה בך ואת תהיי בכל. כעת התחברי ללבנה, חושי בתנועתה בתוכך, באופי שלה, באיכויות שלה. דברי איתה, רקדי איתה, יללי איתה וחגגי אותה, את עצמך ואת החיים.

איילה שושני – בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה בקמפוס "ברושים", וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

גיל המעבר בראייה הוליסטית
תאריך: 23/9/2019 18:24:00

כשאני חושבת על גיל המעבר אני פוגשת בתוכי בעיקר התנגדות ופחד. לא רוצה להפוך לאישה מבוגרת, לא רוצה להזדקן, לא רוצה שהגוף שלי ישתנה.

כנשים, אנחנו עוברות כל כך הרבה תהליכים בחיים שאף אחד לא דיבר איתנו עליהם. בדיוק כמו שאף אחד לא הדריך אותנו על הווסת ומעגל המחזור החודשי, ועל המשמעויות העמוקות והמתנות שיש בו, כך גם אף אחד לא הדריך אותנו על גיל המעבר, למרות שזה שלב טבעי שכל אישה תעבור במהלך חייה.

לרוב האישה נכנסת לגיל המעבר סביב ראשית שנות ה-50 לחייה. התהליך עצמו מתחיל הרבה קודם, בשנות ה-40 ולפעמים אפילו בשנות ה-30. הסימנים משתנים מאישה לאישה, ויכולים לכלול שינוי באופי המחזור החודשי, גלי חום, קשיי שינה, יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, וגם שינויים רגשיים כמו חוסר שקט, עצבנות, דיכאון ועוד.

אנחנו חשות בתהליך השינוי האיטי של הגוף והנפש, ופוגשות פער גדול בין מה שאנחנו יודעות לבין החוויה הפנימית. אנחנו שומעות את השם "גיל הבלות" ומצמצמות משהו בתוכנו, מערערות את האמון בגוף ובמערכת ההורמונלית, שוכחות שיש תרבויות שמעריכות את התבונה, את השנים ואת הניסיון, ומכבדות את המעבר לשלב הבא במחזוריות האישה.

אך בחברה המערבית אנחנו עוברות את זה לבד, לפעמים בבושה, ומקבלות את המסר שאנחנו לא מספיקות. אנחנו גדלות בחברה שמעריצה את הנעורים ומדחיקה את הזקנה, ולכן אין זה מפתיע שאנחנו מבלות זמן רב בטשטוש סימני הגדילה והשינוי. מעטות הן הנשים שיוצאות לעולם בדיוק כמו שהטבע ברא אותן.

חשוב לי להדגיש ולומר שאני לא יוצאת נגד טיפוח אישי והאפשרות להרגיש יפה וסקסית, אלא רק מזמינה לשיח כן מול עצמנו, איזה מהבחירות הן שלי ואיזה מהבחירות נובעות ממסרים שהפנמתי מהחברה על הדמות הנשית שאני אמורה להיות. כמה אני אוהבת ומקבלת את עצמי בדיוק כפי שאני, ללא תלות במראה או בגיל שלי, וכמה אני דורשת מעצמי להשתנות.

בחוויה שלי גיל המעבר הוא הזדמנות לגדילה, לתקופה חדשה, לנשיות חדשה. האנרגיה הרבה שהגוף השקיע כל חודש בביוץ ובווסת מתפנה, ונפתחת הזדמנות לנתב אותה למקומות אחרים. במידה ולא, היא נשארת כלואה בגוף ויוצרת גלי חום, חוסר נוחות וכו'. זו דרכו של הגוף לדבר אלינו ולבקש תנועה חדשה. במשך קרוב לארבעה עשורים הוא לימד אותנו, דרך מעגל המחזור החודשי, להיות קשובות לעצמנו, ומתוך הקשב הזה להיות, לפעול ולהשפיע פנימה והחוצה. הוא לימד אותנו יצירה ובריאה, איזון ויציבות, התהוות ולידה, שהייה ופעולה, רוח ואמונה, וכעת, עם הפסקת הווסת, הגוף מאותת לנו שהכל כבר נמצא בתוכנו ושהבשילה העת לעבור לשלב הבא - שלב שבו אנחנו אחראיות על הקצב שלנו, שלב של נשים יודעות שבוראות עולמות ומעניקות חיים בדרכים יצירתיות שאינן דווקא לידה פיזית.

אם כן, הצעד הראשון הוא ההכרה בתהליך החשוב והיפיפה שאנחנו עוברות, והבנה של המשמעות העמוקה שלו. כך אנחנו מכבדות את עצמנו, את גופנו, ואת היותנו נשים משתנות ומתפתחות. הצעד השני הוא לעצור ולבדוק מה את צריכה שם. מה יעזור לך לשהות ולסמל את המעבר בצורה הטובה ביותר. זאת יכולה להיות שיחה עם חברה טובה, פגישה עם מטפלת, מעגל נשים, טקס מעבר או זמן עם עצמך. מצאי את הדרך שטובה עבורך.

העניקי את המתנה הזאת כתזכורת למי שאת, לאישה שהפכת להיות. לכל החוויות שעיצבו והשפיעו עליך, לעוצמה וליופי שבך, לחוכמה ולתבונה שהשגת בזעת אפך. לאומץ ולמסירות. לכל הרגעים הכואבים ורגעי האושר. ללב שידע להדריך והתכווץ לא פעם. לנשמה הפועמת בגופך, שרחבה יותר מהסיפורים שאת מספרת לעצמך ומהאמונות שהפנמת בדרך.

עכשיו זה הזמן לאסוף את הכל ולהתהלך בעולם בגאווה. לאהוב את כולך בלי תנאים. עכשיו זה הזמן לפגוש אותך באינטימיות, לרטוט מתשוקה אל עצמך ואל מהותך. עכשיו זה הזמן לחגוג לך יום הולדת חדש.


איילה שושני - בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית, וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה


הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

אנדומטריוזיס והחלמה
תאריך: 14/12/2019 16:37:00

לפני כמה חודשים כתבתי על הגילוי והתתמודדות שלי עם מחלת האנדומטריוזיס ועל ההחלמה ממנה (ניתן לקרוא כאן). הבלוג הגיע לכל כך הרבה נשים, הרבה מעבר למה שיכולתי לדמיין, והתרגשתי עד עמקי נשמתי מהשיח שנוצר, מהשיתוף בכאב ובקושי, ומהפתיחות לחקור את המחלה דרך הקשר בין הגוף לנפש.

השאלה שנשאלתי עליה שוב ושוב הייתה איך החלמתי מהאנדו.

קודם כל חשוב לי להבהיר כי מה שאכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. אני משתפת מהסיפור האישי שלי ומקווה כי כל אישה תבחר את מה שנכון וטוב לגוף שלה.

אז הצעד הראשון בתהליך היה להכיר בכך שזאת מחלה שהגוף מייצר בעצמו לעצמו (ללא נוכחות של גורם חיצוני זר כמו חיידק או נגיף לדוגמא). ההכרה בכך הפתיעה אותי ונטעה בי תקווה. תהיתי האם באותה מידה שהגוף יכול לבחור באנדו, הוא גם יכול לבחור שלא. פתאום נפתח שם פתח לדרך אחרת, אחרי שהרפואה הקונבנציונלית סיפרה לי שאין ברירה ושכל שנותר לי לעשות הוא לחיות עם המחלה, לקחת גלולות ולקוות לא להגיע לניתוח כל כמה שנים.

באותה תקופה הייתי בלימודי הפסיכותרפיה הגופנית והרגשתי קריאה לצאת למסע חקירה של האנדו. כשהגיעו הכאבים החזקים ביום הראשון של הווסת, הנחתי יד על הבטן ורק הקשבתי. בהתחלה הכאבים הלכו והתגברו ונתקלתי בקושי גדול להמשיך. לקח לי זמן להבין שהכאבים הם הדרך של הגוף לדבר אלי, ושלא הייתי בקשר עם איזור האגן במשך כל כך הרבה שנים, עד שהגוף כבר צרח.

לאט לאט, ווסת אחרי ווסת, כשאני מפנה זמן להקשיב עם המון חמלה ואהבה, עלתה וצפה הבחירה שלי במחלה. יכולתי לראות בבירור שזה לא משהו חיצוני שקורה לי, אלא שהכאבים מגיעים מתכנים רגשיים בתוכי שלא היה לי קשר אליהם. גיליתי שאיזור האגן הוא כמו קערה גדולה שאוספת לתוכה חוויות וזיכרונות, וכשהחוויות האלה פחות נעימות, קל יותר לסגור את המכסה על הקערה ולא להרגיש. בכלל.

במקביל לעיבוד התכנים הרגשיים, הגוף ביקש להכניס גם תנועה ומצאתי את עצמי חוקרת את התרגול הגופני שיתמוך בתהליך, עד שהגעתי לסדרת תרגילים לימים "הרגילים" בחודש וסדרת תרגילים עדינים יותר לימי הווסת, אותם תרגלתי לעיתים קרובות.

הגילויים האלה הדהימו אותי והייתי סקרנית להמשיך, וכך מצאתי את עצמי מעמיקה, קוראת, לומדת גישות שונות ממורות שעוסקות בנושא, ובעיקר ממשיכה ללכת בדרך היפייפיה והעשירה שנפרשה לפניי, דרך שהייתה שם כל הזמן אבל נסתרה מעיני.

הייתי צריכה לעבור את כל המסע כדי לראות בעצמי איך הווסת מתקצרת באופן משמעותי, איך הדימום נחלש בהדרגה, איך לא מופיעים כאבים בכלל, לא בזמן ווסת ולא לאורך החודש, ואיך המערכת ההורמונלית מאזנת ומווסתת את עצמה ואותי. היום אני יודעת להגיד שכל אלה היו רק סימפטומים שעשו הרבה רעש כדי להסב את תשומת ליבי, ושהדבר המשמעותי באמת, הדבר שאני הכי גאה בו, הוא שעשיתי שלום בתוכי עם כל החלקים שלי ועם השושלת הנשית שממנה אני מגיעה.

מהמקום הזה חשוב לי שהידע יגיע לכמה שיותר נשים ונערות, ואני מזמינה אתכן באהבה גדולה לפנות, לשאול ולהתייעץ. אפשר לראות את פרטי ההתקשרות שלי כאן.

איילה שושני - בוגרת החוג לפסיכותרפיה גופנית, וחוקרת את תחום הפוריות, מיניות האישה והמחזור החודשי, בשילוב תהליכי ריפוי טבעיים.

בימים אלה, חוקרת את הקשר בין הסיפור האישי והמשפחתי למחלת האנדומטריוזיס, ומלווה נשים בטיפול פרטני.

לפרטים נוספים ולכרטיס של איילה

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה