צור קשר עם גבריאל
...Loading...

גבריאל פולונסקי

שלום לך,

שמי גבריאל פולונסקי, אני פסיכותרפיסט קליני מומחה להתמכרויות הממוקדות בחומרים ספציפיים ועד לרבדים של מיבנה אישיות ודפוסים רגשיים והתנהגותיים. המסע שלי החל במשבר עמוק בעקבות שימוש במגוון ספקטרום החומרים משני התודעה (סמים למיניהם). במהלך השיקום וכמה שבועות לאחר הגמילה שלי ב-2012 מש"זכיתי" בהבחנות הרות גורל, מסרסות המוכרות כחשוכות מרפא. החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני, שדרך חווייתי, חיים את המוות, חיים מסורסים רגשית באופן חלקי או מלא, ושאני חייב לנסות, להעביר משהו טוב הלאה. נוכחתי להבין שתהליך ההחלמה שלי הוא פרויקט החיים שלי, ושאני צריך לשים אותו במקום הראשון וללכת איתו בכל הכוח.

באותו הרגע נכנסה רוח חדשה למפרשים, רוח שלא הכרתי עד אז, או שהכחשתי,והתחלתי לבקש לעצמי את הדברים הנכונים לי, הבריאים, ולא בהכרח הדברים המעוגנים ברצון אנוכי או בפתרונות זמניים. ויצאתי לחפש. המסע שלי נימשך עד היום ואפשרי שלא יסתיים אף פעם. אני כבר לא קרבן של הסיפור, אני הגיבור, גם אם גיבור פצוע, או כפי שמתייחסים לזה בפסיכולוגיית המעמקים, "המרפא הפצוע", משם אני בא, מחוויתי האישית, ממקום של הזדהות, הבנה והכלה של מרחב הצללים דרכם צריך לעבור כדי להתבונן בעצמינו מלוא הספקטרום, בכנות ובאומץ, ולהתחיל לחצוב משם דרך הפחד אל מקום של אמונה, של רצון טוב וכיוון בונה לחיים, ללמוד להכיל ולשמור על זה. אני כמהה ללמוד ומאמין בהתפתחות הדדית בכל מפגש קליני, ולומד כחלק מדרך החיים שלי.

בטיפול שלי, כמו הפרקטיקות אותן אני לומד, אני משלב מזרח ומערב, את יסודות הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית המערבית עם עקרונות הפסיכולוגיה הבודהיסטית, בשילוב של 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה, פסיכודרמה, ואלמנטים מהלימודים הנוכחיים שאני לומד, פסיכותראפיה גופנית התייחסותית ניאו רייכיאנית המשלבת שימוש במצבי טראנס ומצבי תודעה חלופיים, אלמנטים שמאניים ומגע ברמת עיסוי רקמות שריר ליבה ועומק לשיחרור רגש וטראומה הניצרבת סומאטית (רגש מודחק המקבל ביטוי גופני). אני מקבל פציינטים בקליניקה שלי היושבת בצפון תל אביב במהלך השבוע.

אני מאחל לכולנו חיים טובים ובריאים, במיצוי הולך וגדל של הפוטנציאל האישי שלנו ובאיזון בין החומר לרוח השזורים יחד.

"בדידות לא נובעת מחוסר אנשים סביבך, אלא מחוסר היכולת לדבר עם אנשים, על מה שמשמעותי עבורך..." - קארל גוסטב יונג.

שבוע טוב,

בברכה - גבריאל פולונסקי.

בלוג

הנבואה היונגיאנית - ומה מביא אדם לטפל
תאריך: 17/4/2018 23:45:00

הנבואה היונגיאנית - ומה מביא אדם לטפל


אתחיל מזה שאדם הוא לא מטפל, אדם פשוט מביא את עצמו, על כל כולו, ידיעותיו, חווית חייו והאינטגרציה הפנימית שלו עם התכנים הממצאים את הידיעות היחסיות אליהן הגיע להצלחה יחסית במיפוין על פני השטח. ולמה הכוונה? ולמה אני מתחיל מהנקודה הזאת? כי אנו, כאנשים, אנו שווים בערך האנושי שלנו מול הקיום, המתפקדים בתפקידים וכובעים שונים. זווית ההסתכלות הזו בדברים היא מה שמאפשרת לנו להתבונן באופן עקבי וכברירת מחדל על הצללים הפועלים בנו ולהימנע ממניפולציות לא מודעות של התודעה שלנו להרים או להקטין את זה היושב מולנו מתוך הצורך האנוכי שלנו להרגיש בטוחים בסיטואציה, גם כשזו לא תורמת לשגשוג מערכת היחסים, וכך לא להדבקאו להדביקעם היושב מולנו בפגמיםמסוימים. בפגמים, אני מתכוון למנגנוני הגנה פרימיטיביים, גם אם משוכללים ומעודנים להפליא הקיימים בנו ובולמים נסיקה אל מחוזות חדשים ולא מוכרים של התפתחות רגשית ורוחנית ספונטניים.

במילים אחרות, רק הפציינט, המטופלהוא בעל הזכות להתייחס אל עצמו כמטופל, וזה למען התבוננותו האישית על הפגיעות והפצעים שלו, שזו כמובן נקודת הפתיחה הבסיסית של תהליך בו הוא בוחר לדרוך על האגו שלו, שאתייחס אליו כמערכת מנגנוני ההגנה המאפשרים לו להתמודד עם חוויית החיים שלו באופן הישרדותי יותר או פחות כחלק מהחברה, והעבודה על המודעות וההתגבשות האותנטית, היא מה שתהווה בעצם לימים את המעבר ללחיותאת החיים, ולא לשרוד אותם.

הרעיון העומד מאחורי אמירה כזו, הוא שמערכת יחסים בין מטפל למטופל, כמו כל מערכת יחסים בריאה בחיינו, חייבת לכלול בתוכהתן וקח”, זאת אומרת שמערכת יחסים בריאה, המאפשרת מקום לשחרר תלות ולהמצא בה מתוך בחירה, היא מערכת יחסים בה שני הצדדים מרגישים, ברמת הידיעה, שהם נחוצים לאותו המערך ומבינים שהשינוי שמיתרחש שם הוא הדדי, הוא של הביחדהנוצר מהמיפגש. הגדרות וסטיגמות, אשר יוצאות מחדר הטיפולים, או מוטמעות אצלינו בתודעה כבסיס להשתייכות מסוים שלנו בחברה, הן נקודת המוצא של פיצולים ההולכים ומתרחבים בחברה ועושים הבדלה בינינו, תוך נטישת בסיסי העיקרונות המחברים בנו כבני אדם, שהם חמלה, קבלה, ויותר מכל, ענווה.

כשאני אומר חמלה, אני מתכוון לחמלה עצמית וכלפי האחר המאפשרת לאדם להביא את עצמו, על כל מי שהוא, ולהרגיש מחובק בכל תנאי, כך שיתאפשר לו להמנע מהתנגדות פנימית ולקבל את עצמו באהבה עד כי יבין שהוא בסדר כפי שהוא ויוכל התבונן בבהירות בעצמו, באישיותו ובחייו, ולהבין יותר את החזון אליו הוא מכוון להגיע עם דרכו ועם הזמן.

כשאני אומר קבלה, אני מדבר בפשטות על לקבל את המצב כפי שהוא, תוך הכלה והמנעות מפעולה אימפולסיבית הממשיכה לשחזר את אותו המעגל. התנהגותי או רגשי.

וכשאני מדבר על ענווה, אני מתכוון לאופן בו אדם מתבונן בחיים דרך מישקפיו - ובעצם לחתור למקום שמאפשר לראות את עצמו כפי שהוא, לקבל את זה ולהשלים עם זה. להביט בסביבה שלו, לקבל אותה ולהשלים עם זה.ולהביט בעולם, לקבל אותו כפי שהוא ולהשלים עם זה. בעצם, לראות בבהירות נטולת שפיטה, את החיים כפי שהם, לא טובים ולא רעים, אלא כמו שהם, כי זה מה יש, ולהתמקד בפשטות בונה.

הרעיון הוא להמנע מחוקים יבשים שלא עבדו למען המטופל ולהתחיל להכניס עקרונות, המאפשרים לו לנוע בחופשיות בתוך התהליך שלו תוך למידה עצמית מחוויית חייו היומיומית. שהרי הגדרות, נועדו אך ורק למען זה המתמודד, בין אם מדובר במחלות נפש כגון מאניה דיפרסיה, סכיזופראניה, אישיות גבולית, וכלה בטבעונות, בדתיות, או כל הגדרה אחרת בחייו של אדם.

כשאני חושב על המקום ממנו אני בא, ולהגדרה לה זכיתי בין קירות חדר הטיפולים, הבחנה של סכיזופרניה פרנואידית, ויותר מכך, תחלואה כפולה של התמכרות וסכיזופרניה פרנואידית, ההגדרה הזו, כשנלקחה לי מהידיים ותפקדה כגורם חיצוני אוטונומי, היא לא עשתה יותר מלדחוק אותי לשוליים ולגזור עליי גזר דין מוות. ורק בנקודה בה הבנתי שאין נולד הפסיכיאטר שיגזור עליי כזו גזירה, הייתה הנקודה בה הבנתי שההגדרה הזו צריכה להיעלם חיצונית ולעבור לשכון במקום פנימי. היתה זו הנקודה בה הבנתי שזו נולדה אך ורק למעני, ולמען זה שאוכל למסגר את הפצע שלי, את החולי האישיותי, הזמני, שקיים בי, ולזכות בחופש לקבל את המניפולציות שצללים אלה מפעילים עליי מבלי שאהיה מודע להם, ולהכיר בהתנגדות שלי להם, (ההתנגדות) מה שרק הגביר את הווליום והרעש שנבע מהרמקולים האדירים האלה, שבשנייה היה בכוחם לצמצם אותי לכדי נקודה דרכה אני צובע את כל חיי בחוויה הקשה ושוכח כי אני חווה רק שעה קצרה מחיי.

בדרכי שלי, אחת ההתמודדויות הטריקיות והמתגמלות ביותר הייתה האופן בו אני מתייחס להגדרה ולהבחנה, זו כרוכה הייתה בתקופות ארוכות של תרגילי כתיבה בהם דאגתי להגדיר לעצמי את האבחנה מחדש, מחולה בתחלואה כפולה כפי שנהוג באסכולה הטיפולית, סכיזופרן פרנואידי, ומכור, לגבריאל, המתמודד עם נטייה להתמכרות והתמודדות עם הבחנה של סכיזופרניה פרנואידית. התוצאה הייתה, שחזרתי לקבל קצת את עצמי חזרה, כבר לא הייתי הסמרטוט הזה שטבלו בסיר השמן של המחלה, וזו אחזה בי בדביקות בלי להשאיר מרווח קטן לנשימה. בכולנו קיימת הנקודה הבריאה, השפויה, זו שרק רוצה לאהוב ולאהב ולפעמים מכוסה כל כך באבק, שאנו שוכחים איך החלק הזה נראה.

גבריאל פולונסקי - עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן

הנבואה היונגיאנית - מעשה בענווה
תאריך: 22/4/2018 13:17:00

הנבואה היונגיאנית - מעשה בענווה - הבלוג של גברי

בהמשך לפוסט הקודם, הרגשתי שנכון להעמיק את מושג הענווה כמו שזכיתי להבין אותה עד היום.
בפוסט הקודם נגעתי במושג ממקום שהוא (עיקרון הענווה) קורה לנו להכיר במציאות כמו שהיא.
לראות את עצמינו כפי שאנחנו, לקבל את זה ולהשלים עם זה.
לראות את העולם כפי שהוא, לקבל אותו ולהשלים עם זה.
לראות את החיים כפי שהם, לקבל את זה ולהשלים עם זה.
ולמה דווקא עכשיו אני מרגיש נכון לגעת בעיניין. כי אני חושב שזו נקודת התחלה מדהימה והכרחית בכל דרך של שינוי והתפתחות.
בדרך כלל המושג הזה מוכר מדרכים רוחניות למיניהן ומתורות עתיקות כאלה ואחרות ואני לא שולל או מתנגד בשום אופן לזויות ההתבוננות האלה שזכיתי להחשף אליהן לא מעט לאורך הדרך. רובן דיברו על צניעות, על איפוק ועל הצמדות לכללים מסויימים של הדרך למען השקטת התודעה או הנפש ופינוי מקום לנשמה, ניתן להגיד.
היום אני מעוניין לגעת במושג הזה ממקום יותר עכשווי, ממקום פחות מטאפורי אפשר להגיד, למרות שהכל שזור אחד בשני בסופו של עיניין, אבל אולי יותר בהקשר הקליני ובאימוץ המושג לטובת כיוון אותנטי שלנו כבני אדם ושל המטופל כאינדיווידואל המחפש את דרכו.
אגע קודם כל בדוגמה קטנה מהקליניקה, ומהחיים.
אני חווה את כח ההכחשה המאסיבי שיש לנו לפעמים אל מול המציאות, כוח הכחשה שעוזר לנו להמנע ממצבים מאיימים או מתוך קושי להכיל אמת שהיא קשה לנו או מנוגדת מאד לעקרונות שלנו.
אני זוכר את ימי כנער, שבסביבות גיל 16-17 החל לעשן מריחואנה. העניין הוא לא האם זה היה נכון או לא נכון, קשה לי להחוות דעה של בעד ונגד על דברים שבסופו של דבר הביאו אותי למקום למקום בו אני נמצא היום בחיי, אבל, לצורך העניין, בסביבות גיל 19 או 20 במהלך איזה ערב בו אני וחברים הרעשנו ויצאנו מהבית, מצאו אימי ובן זוגה שקית של “חומר”. כמובן שזה גרר סנקציות כאלה ואחרות, ולמען האמת, דרשו ממני הבטחה להפסיק, מה שהביא אותי למצב בוא אני רץ 10 קילומטרים ביום כדי להירגע, נכון למצבי הנפשי באותה התקופה. כמובן ששריר האיפוק לא החזיק מעמד לאורך זמן, לא היו לי כלים להכיל את המציאות כפי שהיא, ואת העבר הרודף אותי, ובסופו של דבר חזרתי לענייני כרגיל ובהסתרה (עישונים), אבל תפס אותי חזק עניין אחד, איך זה שאני צורך גראס כבר כמה שנים, ממש מתחת לאף של כולם, ואף אחד לא יודע?
אבל נכון יותר יהיה לומר, אף אחד לא רוצה לדעת, שהרי הידיעה בשביל אימי היתה בלתי נסבלת כל כך, שהיא העדיפה להאמין שזה לא קיים באמת, למרות הלך הרוח ה”קופצני” וה”עליז” שהייתי מביא עימי לכל מקום, מלווה לפעמים במבט מזוגג או עיניים אדמומיות. בנוסף לזה, אני כנער, לא הייתי מסוגל להתבונן בכמות הרעש והאנרגיה שהייתה נצורה בתוכי ובעצם הביאה לכך שללא האילחוש הרגשי הזה, הברירות שלי הן או לצאת לרוץ את חיי, או לחוות קריז, חוסר ריכוז ובסופו של דבר, למצוא את דרכי חזרה אל השקט שבצריכה הקבועה והממוננת.
העולם אינו מקום קל, החיים גם כן, הרב-גוניות שאנו נדרשים לחיות איתה ולקבל בעל כורחנו בהחלט מעמיסה על כל נקודה בנפש שלנו באופן זה או אחר, וללא הכלים הנכונים, אנו לא באמת יכולים לעבור טרנספורמציה שתאפשר לנו להכיל אותה (המציאות), ללמוד ממנה ולהישאר שפויים. דוגמה יפה לכך היא השימוש הכלל חברתי ההולך וגובר של החברה בחומרים משני תודעה מאוכל ועד תרופות מרשם, וכל מה שעובר ביניהם, ספורט, טלויזיה, מין, אלכוהול, ספרים, אלימות. שלא תטעו, אני ממש לא משווק לחזור אחורה בזמן ולחיות במערות חס וחלילה, אבל הטכנולוגיה נועדה להעצים אותנו ולקדם אותנו, אך ברגע שהיא יוצאת מפרופורציה ואנו נשאבים אליה, אז מי בעצם מוביל אותנו? ותסכימו איתי שלרוב, כל קיצוניות מכוונת בסופו של דבר לכך שה”כלי” ישבר בשלב כלשהו, וה”כלי” הזה הרבה פעמים הוא התודעה שלנו, המשפחה, הזוגיות, וכו’. והכל יושב על עניין מאד פשוט להבנה אנליטית, אבל פרוייקט רציני כשמדובר בתרגול יכולת להכיל את העניין, והוא, שהחיים כואבים, משעממים, עצובים, מרגשים, מצחיקים, מכעיסים, תובעניים. ובחיים, במקרה הטוב אנו יכולים להתנהל נכון, אבל אשליות השליטה למיניהן מתנפצות ברגע שקורה משהו לא צפוי, כמו תאונה, אבדן, פרידה, ועוד מיני.
אז מה בעצם מונע מאיתנו לדבר בכנות ולבטא מילים ושפה, או רגש אמיתי שקיים בנו ולנצור אותו בפנים ולתת לו לגדול בבטן במקום שנפוצץ את בלוני הסוד האלה במחט הקסומה של השיתוף?
הרבה פעמים אנו פוחדים לפגוע, ולהיפגע, ל”הכעיר” את החיים או להיות דוגמה “שלילית” לנורמה האוהבת שקיימת לנו בפנטזיה. כמובן שאנליטית אפשר לנתח את זה לקשרים הבינאישיים ולניזקקות ילדית אבל זה עיניין אחר.
ישנם הרבה כלים היום ללמוד להתבונן בחיים מבלי לנקוט פעולות ובעצם ללמוד דרך מה שאנו חדלים לעשות, את מה שעשינו כל החיים ולא עבד בשבילנו ולהיפך.
אבל נקודת התחלה מדהימה בכל תהליך, ואפילו חזרה וחיבור מחודש לעיקרון הזה, עיקרון הענווה, עשוי לעגון כוונה מאד מעניינת לכל אחד בחייו, והעוגן הזה הוא תהליך של ביהור המציאות כפי שהיא, בהתבוננות אובייקטיבית על החיים, ללא התלות הבלתי ניסבלת שלנו לנתח ולהבין אותה או להגיב עליה באימפולסיביות. פיתוח ההתבוננות השקטה הזו הקרויה ענווה, על עצמינו, יכולה להוביל כך להתבוננות החיצונית שלנו ולתת לנו להרגיש ולהבין היכן באמת טוב ונכון לנו להיות, עם מי ומתי, מה אנו באמת רוצים לעשות עם עצמינו ומה מדבר אלינו באמת, מה אנו באמת צריכים, ולא בהכרח מה אנו רוצים, וגם להבין מה מניע אותנו מתוך פחד, היושב תחת פני השטח. אותו הפחד לפגוש באמת הפשוטה, כפי שהיא, פשוט האמת, כואבת ויפה, מענגת ומכוערת, ולהיפך ובמהופך.
בשורה התחתונה ובהקשר ישיר לחיים, אנו לא יכולים לעבוד עם מה שנמצא “שם”. אנו יכולים לפנטז אולי על היום בוא תיהיה לנו מכונית “פאר” וניסע בה בכיף, אבל כנראה שאם מתוך הרצון הזה נפסיק להשתמש במכונית הישנה, יהיה לנו הרבה יותר קשה להגיע למכונית ה”פאר”.
אם נפנטז על היום בוא נקליט אלבום מוזיקה באולפן אבל לא נרים את הגיטרה ונעבוד על זה, כנראה יהיה לנו קשה יותר לממש את זה כשהאולפן יגיע, אם החלום לא יילך לאיבוד בדרך.
אם נחשוב כל הזמן על הרצון לחיות בשלווה, בלי לקבל את זה שכרגע אנחנו לא שלווים ונתחיל להתבונן במהות האמיתית לאי השקט הפנימי שלנו, כנראה יהיה לנו הרבה יותר קשה להגיע לשקט המיוחל, ואם נגיע אליו, כנראה שיהיה זמני בעקבות חוויה שמיד לאחריה, או יום אחריה, ניפול חזרה למקום המוכר.
הבאתי כמה דוגמאות חיצוניות, אבל הרעיון הכללי, הוא לעבוד עם מה שיש, עם מה שכבר נימצא אצלי, ולבנות דרך זה את המחר, להתמקד במה שקורה איתי עכשיו, היום, כרגע, ולהתייחס לזה שעשיית מיטב יכולתי היום, למען עצמי ולמען סביבתי, כנראה, יגרום למחר להיראות טוב יותר, או לפחות להרגיש אמיתי יותר, חי יותר ונושם יותר, וכך ינבא באופן מסויים על חיים מלאים יותר ברמת החוייה הסובייקטיבית כחלק מהכלל.

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הנבואה היונגיאנית - מפתח דלתות הסתרים, כנות
תאריך: 30/4/2018 10:25:00

הנבואה היונגיאנית -מפתח דלתות הסתרים, כנות - הבלוג של גברי

אז מהי כנות כעיקרון מנחה? ומי מאיתנו עוצר מדי פעם במירוץ החיים שאנו לפעמים נקלעים אליו בעל כורחנו?

דרך תקופות של התבוננות נוקבת בעבר שלי, על מנת להשתחרר ממנו ולהתקרב יותר לחיים בהווה ברמת החוויה, החשיבה, ההגשמה והחירות מצלקות ומשקעים המושכים לאחור, אני מוצא בכנות מפתח דלתות נסתרות, העומדות נעולות במעמקי הנפש ומציבות בכניסתן שומרים ערמומיים מאד המחופשים להכחשה, לסילוף האמת, לשימוש במניפולציות ותככים, בהתנגדות ולפעמים בצריכה של תוכן וחומרים חיצוניים על מנת ש”חס לחלילה” לא אגע בנקודות כואבות, לא נוחות ולפעמים גם טובות, אבל כאלה שנמצאות בפינות חשוכות ולא מוכרות בעולמי הפנימי, ובמילים אחרות, גם כשדלתות אלה מובילות למקומות טובים יותר, ולמקומות בונים ומעצימים, אני עדיין נוטה להתכחש אליהן מתוך פחד לשהות במצבים של “לא נודע” שהוא באופן טבעי, פחות נוח מה”נודע”, גם כשזה (הנודע) מזיק לי או בולם אותי.

אז כנות, מעבר למילה יפה, יש בה רבדים שונים, ובעצם, מעצם ההתבוננות בחיים דרך המושג הזה, ומעצם אפשר להגיד, ספיגת ההשראה מהמושג הזה, בין אם זה דרך תרגילי כתיבה ובין אם דרך מדיטציה או עיסוק במושג כחלק מהחיים, עיקרון הכנות הולך ומעמיק. הכוונה היא, שכנות, כפי שהכרתי אותה לפני שנתיים לצורך העניין, שונה בתכלית מ”כנות” כפי שאני מכיר אותה היום, ושונה מכפי שהכרתיה לפני 3 שנים וכנראה שונה מהאופן בו אראה אותה בעוד תקופה, ככל שהתייחס לעניין הכנות בחיי והעיקרון יגדל יחד איתי דרך חווית חיי. והכוונה היא בעיקר וקודם כל לכנות שלי מול עצמי, שהרי זה הגרעין כמובן להוציא את אותה הכנות כלפי חוץ.
אתן כמה דוגמאות מתקופות ספציפיות לאורך חיי כדי שנוכל להתבונן ולהבין מעט יותר לעומק את הכוונה שלי ביחס לנושא.

כילד שעלה ארצה בגיל 7 וחצי לערך, חוויתי מצוקה קשה בפרידה מהמשפחה בארגנטינה, הכוונה בשדה התעופה, כשחוויתי את המשפחה כמו נקרעת כשאני והורי עלינו ארצה והסבים והסבתות, דודים , דודות ובנות דודות שלי נשארו שם. התחושה היה כמו יצאתי מרחם מוכר ועוטף אל חוויה של קור ועולם שונה ממה שהכרתי. אלה לא דברים שידעתי להתייחס אליהם עד השנים האחרונות ובטח שלא לבטא במילים, אבל העובדות הן שהפכתי ילד “בעייתי”, מתנגד, לא זורם, לא תלמיד, אלים, נמצא רוב זמני בבית הספר ב”מקום הקבוע שלי” על כיסא לצד חדר המנהל תחת נזיפות ואיומים על גודל “התיק האישי” שלי וכו, וכו. אני כילד, לא הבנתי מה קורה שם, לא באמת הבנתי איך הגעתי פעם אחר פעם לאותו המקום, לאותו המצב, למצב שכואב ולא נוח לי בבטן, מצב בוא אני מותקף ונינזף בין אם על שטויות ובין עם על עניינים שיש בהם.

לאורך ההתבגרות ובקושי לפתור קונפליקטים פנימיים כאלה ואחרים, כמובן שהמשכתי לאגור מיני צלקות וחוויות לא בדיוק בונות בחיי, בין אם בבית הספר, בחיבור לחברים “לנשק” אפשר להגיד, שיחד לא בדיוק גררנו אחד את השני לרגיעה או מיצוי יכולות כמו שיותר משכנו לכיוון הפשיעה, הגניבות, השוטטות והוואנדליזם. תקופה לאחר שעברנו דירה, כשחלק מהתכנית היא להפריד ביני לבין הכוחות ההרסניים שמסביבי, תקופה מסויימת לאחר המעבר מצאתי את הסמים והאלכוהול. שהתיישבו בדיוק בנקודות הכואבות, פתחו צוהר לחיים חיוביים ברמה מסויימת, ובעצם, שימשו לפלסטר מדהים באופן בו יכולתי להתבטא, להירגע, להפסיק לחפש אקשן והרפתקאות הרסניות, באיזשהו מובן, זה הגיע להציל אותי, זה הגיע להושיב אותי לחוויה נינוחה של החיים ללא כל הסטרס שישב לי בתחתית הבטן. דרכם בעצם שרדתי את התקופה היותר מורכבת אולי בחיי מבחינת המיפגש שלי עם החיים, אחד החברים הקרובים שלי נהרג בתאונת אופנוע באותה התקופה, שיניתי עיר ובית ספר, כל התפאורה השתנתה בין לילה.

העניין הוא, שמבלי לשים לב, עם הזמן, מצאתי את עצמי רץ ודואג ל”התארגן” על "חומר" לפני שזה נגמר, ובמילים אחרות, התחלתי לאבד יותר ויותר את היכולת למצוא את עצמי עומד מול החיים, על כל מורכבותם הרגשית, בלי שיהיה חומר להישען עליו. דאגתי שכפתור ביטול הכאב, הפחד, העצב ועוד מיני ממגוון הספקטרום הרגשי, יהיה תמיד זמין ללחיצה, תמיד יעבוד. הקלות שבאפשרות לתפוס ככה שליטה על חיי וללחוץ על כפתור שייתן לי להרגיש טוב כל הזמן, ולחיות באשליה של אהבה, או אולי לא אשליה אלא רק דרך תעלת רגשות ספציפית, היה מפתה כל כך, ונוח כל כך, שעם הזמן איבדתי בכלל את אפשרות שיקול הדעת, והשימוש בעזרים הפך אוטומטי.

העיניין הוא, שבתוך הספקטרות המוכחש הזה, החלו להבנות מיני מניפולציות רגשיות ואנליטיות בעולמי הפנימי, שהחלו לסלף את האמת הניצבת מולי, תירוצים ללמה אי אפשר, תירוצים לוותר על החלומות, תירוצים אפילו למות בשם ההתנגדויות שלי לאופן בו דברים כאלה ואחרים בחברה לא עובדים לרוחי. ניהיתי פילוסוף גדול, מבין גדול, וכזה שיודע בדיוק מה למה על כל מה שקורה מסביב, אבל עובדה אחת שררה בחיי, והיא שאני לא מתקדם קדימה, אני לא מבסס את עצמי כחלק מהחברה, אני עובד ולא שם לב איך אני מכפיל את זמני העבודה ושורף את האקסטרה הכנסה בזמן שאני עובד, נח פחות, עובד יותר, מבזבז יותר כסף, ובשורה התחתונה, לא מקדם את חיי לכיוון בוא הם יאפשרו לי איכות חיים גבוהה יותר, נוחה יותר ובעיקר בריאה יותר, הייתי גיבור גדול, שחס וחלילה לא התבונן בחולשות שלו כאדם, בפגמים, בפצעים, אבל יחד עם זאת, התעלמתי לחלוטין מכל האמיתות הכנות בנוגע לעצמי העשויות בעצם להאיר את הנתיבים דרכם אני עשוי לגדול כאדם, כאישיות, כחלק מהמערכת ומהחברה, כחלק אינטגרטיבי. במקום זה, נהגתי לשבת עם חברים בסלון, להתמסטל ולהתלונן על הפוליטיקה, על הממשלה, על החינוך, על בתי הספר, על הביטחון, על כאלה ואחרים, במקום לממש את זמן חיי להוות חלק מהשינוי שאני מאחל לו בעולם, אני לצערי ולשמחתי הייתי זקוק ליפול לשבר עמוק, לתהום אפלה כדי להבין ולהתבונן באשליה שיצרתי לעצמי על מנת לחיות ולמממש את חיי, אבל זה לא ההכרח, אדם לא בהכרח חייב להשבר לרסיסים או לגעת בתחתית הגובלת במוות כדי להבין שהוא יכול להתחיל תהליך של התבוננות נוקבת וכנה על חייו. אנו משתמשים במושג הכנות ומשליכים אותו תמיד על מערכות היחסים החיצוניות שלנו, אבל עיקרון הכנות הוא עיקרון המאפשר קודם כל לאדם להתבונן בעצמו, להתחבר לעצמו, להתחיל להכיר באמת שלו, בכוונות שלו, ביכולות שלו, במכאובים שלו, באומץ ובפחד שלו, באמונה שלו. לפעמים לא קל לנו להתבונן בעצמינו ולהבין שאנו ניהים גאוותניים במצבים שבהם אנחנו מרגישים הכי קטנים, שהרי אנו דווקא מלאים ביטחון באותו הרגע. ולפעמים לא נוח להכיר בכך שטעינו, מתוך פחד להכשל. לפעמים קל לנו יותר לכנות את עצמינו FREAK CONTROL מאשר להודות באמת הפשוטה שאנו פוחדים לאבד שליטה. ולפעמים אנו מעדיפים לגלגל הכל על בן או בת הזוג שלנו במקום להבין שמערכת יחסים היא “מערכת” יחסים, מה שאומר שלכל צד יש חלק בטנגו שרוקדים יחדיו.

הראי הכנה הזה שאני מדבר עליו, הוא מה שאמור להתרחש בחדר הטיפולים, שהרי מטפל טוב כמיטב הבנתי היום, יפתח מערכת יחסים עם המטופל באופן כזה שהבריאות שתתפתח במערך ייצא אט אט החוצה מחדר הטיפולים וישתקף במהלך חיי המטופל. המטפל יהדהד באופן בונה את חוויית חייו של המטופל כך שהמטופל יוכל להתבונן בעצמו ולהכיר במהלך המתקיים בחייו.
ומצד שני, זהו עיקרון שכל אחד יכול לפתח מול עצמו, מול מחברת בכתיבה חופשית, מול מדיטציות שונות, מתוך ידיעה שברגע שמכירים באמת כלשהי, רוב העבודה נעשה, זה עיניין של זמן עד שהכוונה תשיג אט אט את המטרה והכיוון אליו מכוונים, כל עוד שזה מעוגן בתוך התהליך ההולך ומתהווה.

כנות מתחילה מבפנים, והופכת חיים לאמיתיים, מכניסה נפח ועיניין שברגע שנוגעים בו, הופך פחות כיף להתעלם ממנו, ויותר מזה, הזרם הטבעי יותר שלנו, מושך למקום אותו הכנות מאירה באור החיובי יותר, הנכון יותר.

שיהיה שבוע טוב ומהול בכנות לכולם, כנות עצמית, שהרי אנחנו פחות בעינייני שפיטה וביקורת חיצוניים, בואו נכוון קצת פנימה, למקורות מהם נובעים הדברים.

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הנבואה היונגיאנית - הזמנים הנעלמים ושיעור לחיים
תאריך: 8/5/2018 14:42:00

הזמנים הנעלמים ושיעור לחיים

הבלוג של גברי


בעל כורחנו החיים מושכים אותנו דרך מה שאנו צריכים לעבור, ולכל אחד יש השיעור שלו, מדברים על מעגלי קארמה, על דפוסים של הרגל, על “תיקון אישי”, על תיקון עולם, והרבה אמרות יפיפיות ומפחידות כאלה ואחרות, שלרוב נראות כה גדולות שאנו חוששים ביכלל לכוון למקום הזה, ומעדיפים להסתפק במספיק טוב שיש לנו ושאנו מכירים בחיינו. ותכלס, הרבה יותר קל לקחת את החיים ב”קלילות” ולזרום עם מה שיש.
אבל האם מה שיש הוא הזרם המרכזי של חיי? של הלב שלי? של המתנות הנצורות בי? ומהו השיעור שלי?

אז אגע בנושא שהתעורר בי השבוע ושאני מתמודד איתו לאחרונה, כמו נכנסתי למרחב זמן ולהתעסקות עם תקופה מהעבר שמאתגרת אותי מאד, ומפחידה מעצם ההבנה של מה אני עשוי לגלות או להבין על עצמי או על דברים שעליי להתמודד איתם. ובכנות, זה לא שחסר לי, סך הכל אני מרוצה ממסלול החיים שלי, מהלימודים שעשיתי,מלימודי ההמשך שאני עושה כרגע, הבית, העבודה, הכלבה המתוקה שחיה איתי, ומיני תחביבים כאלה ואחרים הממלאים את חיי. הכל לכאורה “מוצלח” והאמת, שגם לא לכאורה, החיים מלאים ומלאים בדברים שאני חש אותם כטובים, והכוונה שאני מישתדל לחיות על פיה חיובית בעיני, אז למה להכנס לנבחי הנפש החשוכים ולהמשיך לעשות עבודה עצמית? ועוד לגעת במקומות חשוכים כאלה? שאני מעדיף פשוט לחתוך מהם את החבל ולתת להם להסחף אחור וללכת לאיבוד אי שם בעבר ולהאמין שכבר שיחררתי את זה..? אז למה באמת?
בתקופה האחרונה ניכנסתי לרבדים עמוקים בחיי, וביניהם, חיי בזמן של הרבה בלאגן נפשי, הרבה עליות ומורדות, חרדה, סטרס, תחושות של ניכור וחוסר שייכות, תחושות של היות עלה נידף ונטול עמוד שידרה, תקופות שהמוח היה כל כך עסוק בעומס ריגשי לא פתור ותחושות של היותי “לא נכון”, שבמבט לאחור, אני לא יודע מה קרה שם ומה לא, זאת אומרת, בחוויה שלי הכל קרה, שהרי חייתי את זה כאינדיבידואל בחוויית החיים האישית שלו, אבל מה קרה שם מנקודת מבט אובייקטיבית יותר? מנקודת מבט שמאפשרת להתבונן בהצגת התיאטרון שהראש שלי מכר לי ובתלבושות שראשי לקח והלביש בהם את כל הדמויות הרלוונטיות והנוכחות באותם הזמנים, ובתחפושות, אני מדבר על רגשות, תחושות, רעיונות, שפיטה וביקורת ואימוץ של הדמויות הקיימות בחיי כמישתלבות באופקי הנפשיים נכון לאותה התקופה, אופקים המחזיקים את כל מישקלי העבר.
אז לאורך הדרך אני חי הבנה שאני יכול להתעלם מהרבה דברים שיושבים אצלי ולחיות עם מה שיש, אבל כמטפל, וכאדם שבחר לעשות דרך, הן למען עצמי והן כאיש מקצוע, אני מרגיש ומבין שבתקופות הנעלמות האלה, נצורים הרבה שיעורים, או הרבה תיקונים אפשר להגיד, או במילים אחרות, ופשוטות יותר, אם פעם הייתי מקבל דו”ח חניה, וכל כך הייתי מתעצבן על העירייה, בעיקר כאזרח שמבקר הרבה בתל אביב בעקבות לימודי וכיוצא באלה. מכל מקום, הייתי כל כך מתעצבן, זה הרגיש לי כל כך לא פייר שאני משלם לימודים, משלם דלק, אני אזרח טוב שפשוט בא לעשות משהו שהוא חלק מחיי ובעקבות פיספוס תמרור קטן, אני מקבל דו”ח הדורש את מיטב כספי. וכסטודנט, ואזרח משלם מיסים ששירת בצה”ל זה הרתיח אותי. אבל לא בזה העיניין, העיניין הוא שהייתי לוקח את הדו”ח הזה, ולפעמים היו אלה כמה, ומכניס אותם למגירה, ולא מתקרב אליהם עד כי אין ברירה ומגיע איום על ריביות ולפעמים גם קנסות על איחורי תשלום. היה לי נוח לשים אותם בצד, זה הרגיש לי שכל כך קל לי להשתחרר מהם, לפחות לעט עתה.
העיניין הוא, שבדיעבד, כל פעם שהייתי מגיע בשעה טובה ליום התשלום, הייתה הקלה מסויימת שנתנה לי להבין שזה לא משנה שניסיתי להתעלם מהם בתוך המגירה, הם עדיין היו שם, עדיין שמי היה רשום עליהם, ובאיזושהי צורה, זה כמו גייסתי חלקה קטנה של האנרגיה שלי, כדי שתתחזק את ההכחשה הזאת ואת האשליה הקטנה שהדו”ח בעצם נעלם אל תוך המגירה, זה קצת היה כמו לא רק שקיבלתי דו”ח, אני גם מחבר תקע לביתי הפרטי וממשיך להזרים חשמל החוצה לאנשהו, איפשהו, לא יודע לאן, אבל שורף אנרגיות שלי, תופס מרחב בראש ומתחזק גם קצת חרדה קלילה כזו שהסתובבה לה בחלל הראש כמו זבוב קטן, שלא ממש מזיק, אבל הוא כן. הוא מציק ומעצבן. ומזכיר לי כל הזמן שיש פינה לא סגורה.

ובעקבות העניין הזה, בין השאר, הבנתי שכל מה שאני נוצר, מעמיס על התרמיל ומתעלם ממנו, לא משנה את העובדה שלמרות החיוך על פני, והחיים הטובים, המשקל עדיין הולך ונערם, ואני חש את זה בשכמות, בעמוד השדרה, גב תחתון, ומיני תחושות פיזיות הנובעות הרבה פעמים מהמשקל הנפשי שאני סוחב.
אז החלטתי השנה לערוך התבוננויות נוקבות בתקופות קשות, בתקופות שלא רק מעוררות כאב וצער, או עצב וגעגוע, אלא גם מאירות על שנים שמאד בקלות הופכות אצלי בתודעה למבוזבזות, לזמן שחבל עליו, לאיך לא ידעתי?! ואיך לא עשיתי?! ואיך לא התעוררתי בזמן?! וכו, וכו’.

והתהליך שניגלה לעיני, הוא סוג של ללחוץ על נקודות, או יותר נכון לפרום קשרים המאטים ותוקעים אנרגטית חיים שעשויה לזרום דרכי. קצת כמו להבין שהזיכרון תמיד יישאר אבל המישקל עשוי להתפורר ולהעלם ברוח, והקלילות החדשה כמו מאפשרת לצחוק על רגעים, מצבים, סצנות מסוימות מהחיים, או להמיר אותן לכוח מניע, למוטיבציה להצליח, לניסיון בעל ערך, וללמוד כמה שיעורים על הדרך.
ברור שישנו זמן ושלב בוא הדברים מתאפשרים, בדרך כלל כשהמטופל מגיע לשלב של מספיק אמון ותחושה של החזקה והכלה מצד המטפל, כדי לגעת במקומות האלה מזוית מאוזנת ובונה ולא לשחזר טראומות או מצבים כואבים מתוך הכרח עיוור וצורך של המטפל להרגיש שהוא עושה עם המטופל עבודה, או שיעמום, אלה הבנה של החשיבות שבפרימת קשרי העבר, שבפרימת החבלים המושכים מטה, המתחזקים הכחשה או ייאוש, העשוי להפוך לדיכאון או התרחקות מהדרך האישית האותנטית העומדת מאחורי אדם כאדם. וצעדים כאלה, הרבה פעמים, ואולי תמיד דורשים אומץ, עיקרון שארצה לגעת בו בפוסט הבא.
כאדם שאובחן בעבר כסובל מתחלואה כפולה, סכיזופאניה פראנואידית ונטייה להתמכרות ותלות בחומרים חיצוניים לשינוי, או הינדוס מצבי תודעה, לא היה פשוט לחזור לתקופות ארוכות, במיוחד השנתיים האחרונות שלפני האישפוז והגמילה, בהם כפי במוגדר באבחנה החלק של הסכיזו (השסע) תפס מקום מרכזי, ובמקביל לתנועה הפיזית שלי בעולם ולמערכות יחסים כאלה ואחרות שניהלתי בחיי, כך גם ניהלתי עולם פנימי שהלך והזין את עצמו במה שהתבטא כאלרגיה נפשית, קצת כמו שהגוף תוקף את עצמו במצבים בהם אדם אלרגי לאגוזים אוכל אגוז, כך גם הנפש המסורבלת מספיק, החלה לתקוף את עצמה ממקום של מנגנוני הגנה פרימיטיביים שיצאו משליטה בניסיון לכפר על חלקי הנפש שאף פעם לא נגעתי בהם, שהיו רדומים וקצת כמו לא היו. זו דוגמא קיצונית אמנם אבל זה הרעיון שמאחורי הפוסט, לחזור לתקופה של שנתיים חיים שבאמת ובכנות אני לא מסוגל להבחין מה באמת קרה ומה לא, היתה משימה לא פשוטה, לגעת ולהתבונן במיקרים כשהאמת שחוויתי שם היתה מאד ספציפית ולעשות זום האוט כדי להתבונן ולהבין בעצם מה ישב אצלי בפנים שצף כך על פני השטח לא רק נתן לי את האפשרות למפות את עולמי הפנימי הנוכחי, אלא גם איפשר לי לגלות הרבה אמיתות כואבות שליוו אותי תמיד. תחושות של חוסר יכולת, של אי מסוגלות, של פחד, של תיעוב עצמי, של דימוי עצמי בקרשים, של תלות וצורך באישורים חיצוניים, של ניגררות וויתור עצמי למען אנשים שלא באמת היוו אהבה אמיתית ופשוטה בחיי, וריצוי לא הגיוני שהרחיק אותי תמיד ממה שבאמת עיניין אותי, ממה שבאמת מהווה התהוות של הכישרונות והאהבות הגלומות בי כאדם, והשייכות שלי לחברה כחברה, לפני שאני צובע את עצמי בצבע כזה או אחר, או שם על עצמי תלבושת או הגדרה המפצלת אותי מקבלה פשוטה שלי את עצמי ושל החברה כחברה, ולייצר כלפיה אהבה ותחושה שמותר לי באמת ובתמים להיות מי שאני, כפי שאני, וזה בסדר.

הנכונות להכנס למרחבים החשוכים האלה שפכו אור אדיר ומלא בקסם אותנטי על חיי, מיקמו אותי במקומות שיותר נכונים לי, עם אנשים שיותר נכונים לי, וגם הכניסו דרור של נכונות לעצב את חיי כפי שאני באמת מאמין או מכוון לאופן בו הם יראו. המתנה הכי גדולה מכל הנושא הזה היא הכוונה המדהימה שאני מרגיש שנולדת מכל זה, שככל שהתמונה ניהית שלימה יותר, הכוונה שלי לגבי העשייה שלי הולכת והופכת לרצון ואהבה להיות חלק פרודוקטיבי באופן בונה לחברה, מתוך הניסיון, ההרבה פעמים מר, ממנו סחטתי את מיצי ההדר שהיו טמונים בתפוז המלוכלך שרק היה זקוק לשטיפה טובה ולסחיטה כדי שיהיה ראוי לשתייה.

אז שיהיה לנו שבוע של אומץ לגעת בעצמינו באמת, לכאוב, לבכות, לסבול קצת את מי שאנו שהרי לפעמים אנו בלתי ניסבלים כלפי עצמינו, ובעיקר שנצחק על מה שהיה, על הפגמים שלנו ונמצא את האמת המזמינה אותנו ללמוד מחוויית חיינו.

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הנבואה היונגיאנית - אומץ, פטיש החוצב הפנימי
תאריך: 14/5/2018 11:26:00

הנבואה היונגיאנית - אומץ, פטיש החוצב הפנימי

הבלוג של גברי

אחרי הפוסט הקודם, שנגע בין השאר בתקופות שאנו מעדיפים לשכוח, או לעשות כאילו שכחנו ולהאמין בזה, עלה בי הצורך לכתוב על אומץ. מילה שכיחה יחסית שגיליתי שמקבלת הגדרה מאד אישית, ולפעמים עצם ההגדרה, כל כך רחבת מימדים, שהיא מאיימת מספיק כדי לוותר מלכתחילה.

כולנו, או רובנו לפחות, רוצים להיות חזקים, מוצלחים, נכונים ולהוות דוגמה למשהו טוב או שומר בעולם, ואם לא שומר, נישמר, מלא ביטחון וכזה שיודע מה הוא רוצה מעצמו ולמה ואיך, הרי חוסר ביטחון הוא לא בדיוק התכונה הכי מרשימה, או זו שתמשוך אלינו את מושא אהבתנו.
ואיך אני התוודעתי לכמה אני נאחז ברעיון הזה? אני הייתי “גיבור גדול” בעבר שלי, הייתי כזה גיבור גדול שדבקתי בצורך להחזיק את הפאסון החזק, המחייך, האוהב והיודע והמבין במהלך תקופה מאד ארוכה בה כלפי חוץ נראיתי בסדר, וכלפי פנים, עולמי הפנימי הלך והתפורר, והתפורר, והתפורר. איפשהו ידעתי שזה יעבור, שזה כבר יחלוף, והבלבול יעבור, והנתיב ייחשף, והכל בסדר, אני חזק, אני חזק מול הסמים, חזק מול החברה, חזק מול החיים. החיים לימדו אותי אחרת.

העניין שאני רוצה לגעת בו, הוא האופן בו מושג האומץ קיבל תפנית רצינית בחיי, והפך לכלי העמקה רציני ביותר בחציבה שלי אל תוך עולמי הפנימי, ואולי אפשר להגיד, החציבה אל תוך הפחד המהביל אל עבר האמונה היושבת מצדו השני.

האמת היא, שהייתה לי תפיסה מעניינת לגבי המושג, כמו הקבלתי את המושג לבריון אגרסיבי העיוור לחלוטין לערך חייו כשהוא שיכור משליחותו למען גאוותו, למען החוויה החיצונית לו, איך רואים אותו בשכונה, או איך רואים אותו בביתו, איך בבית הספר ואיך בעבודה, כמו גיבור על שאסור לו להראות עצוב, עייף, או כואב את כאב החיים או את כאב החברים, ואפילו את כאב העומדים מנגד, כאב הרשעים. וככה סחבתי יום ועוד יום, חייתי על אוטומט, כשאני מחייך לכל הסובבים וכואב לבד ובשקט, כואב וניחלש, כואב ונהיה חולה, ולא מוצא איך ועם מי או איפה לדבר את האמת שלי, את הדברים המשמעותיים לי, ואיך יונג כתב פעם: “בדידות נובעת לא ממחסור באנשים סביבך, אלא מחוסר היכולת לדבר על מה שמשמעותי באמת עבורך”. ולי, לא היו מילים בכלל למה שמשמעותי עבורי, אז היה זה כתחום נעלם עבורי.

במהלך הדרך שלי ברצון ללמוד את עצמי, להתעורר, לקבל ולהשלים עם החיים ולשנות לא מעט דפוסים הרסניים או מעכבים ששכנו בתוכי עמוק בפנים והחזיקו שלטי מחאה שהשינוי הוא לא אפשרי, מצאתי שהיכולת שלי להכיר בחולשות שלי, היא בעצם שממצה אצלי אומץ אמיתי, היכולת לגעת דווקא במקומות הכואבים, השבורים, הלא ברורים או מבולבלים, כנגד כל מה שאי פעם חשבתי, שהרי זה כמעט נישמע כמו לבטא קורבנות ורחמים עצמיים אינסופיים, אבל ההפך הוא הנכון. היכולת לגעת במקומות האלה, לשהות בהם, להכיל ולקבל אותם כדי להתבונן בהם ולהתחיל לפעול אחרת, הן בעולמי הפנימי הרגשי והן בעולמי החיצוני, שם התרחש השינוי המדהים ואולי אפשר להתייחס לזה כמעבר מקורבן הסיפור שלי לגיבור האמיתי, גיבור פצוע אמנם, אבל אדם, לפני הכל, שפחות ופחות מונע מפחדים, שאני כלל לא מכיר, שהשקעתי המון המון אנרגיה פנימית וחיצונית כדי לטשטש באופן קבוע את הכתמים השומניים הדבוקים לנפש של הסיפור שלי, ואת הסימנים החיצוניים העשויים לחשוף את מה שאני אפילו לא מסוגל לבטא ביני לבין עצמי.
העניין הוא שתמיד, בכל שיעור כזה, בוא עשיתי פעולה שלפעמים הייתה מנוגדת לתחושה הפנימית, למהלך הרגיל שאני מכיר, זה קצת כמו להבין שכדי ללכת נגד הזרם המרכזי של חיי, הזרם שתמיד החזיק אותי באותו המעגל, הייתי צריך להיכנס לתוך אותו הזרם, להתבונן בו, להכיר אותו, לקבל אותו, ולפעמים לדחוף קדימה לכיוון המקור, לכיוון הסכר השבור, הגשר חבלים הקרוע, המפרץ הגדול.

לא קל לשים משהו על השולחן שהופך את הבטן ואנו לא יודעים איך נצא מכל העניין, כי כנראה נצא מעט אחרת, ולא קל להחליט לקחת אחריות על עצמינו, שהרי אם ניכשל בעיני עצמינו? מה זה אומר עלינו? אבל לפעמים כמו גוף יוגי, אנרגיה תקועה בגוף, מצטברת עד שהכלי נישבר, עד שהגוף מגיב סומאטית ומקבע את האנרגיה כחלק מהעגלה ההולכת ונהיית רעועה. או דוגמה יפה היא מים עומדים, במיכל, גדול ככל שיהיה, עם הזמן, יתחילו להסריח, להרקיב וכבר לא יהיו ראויים לשתייה.

אז מהו אומץ? נראה לי זה לא קשור בכוח, בכישרון אדיר או במבט מאיים, וגם לא בצחוק, לא בדמעות ולא ביכולת לקום וללכת. ואולי כן, אולי בכולם יחד ועוד ועוד צבעים שכרגע לא עלו על הדף, אבל יותר מהכל, אני חושב שזה היכולת לשהות ולהתקדם אל עבר הלא נודע, אל עבר זה שאנו לא בטוחים אם יהיה טוב יותר או כבד יותר, קל יותר או קשה, אבל דבר אחד ברור והוא שיהיה שונה, ואנו יכולים לסמוך על הכוונה, ורוב הסיכויים שנילמד שיעור גדול על עצמינו כשתגיע איזו תשובה, פתרון או חוויית חיים שונה. ואולי נגלה שדווקא העומס מתחיל לרדת מהעגלה, כמו ניזרק לשדות המלווים את הדרך ושוקע מתפורר בהם ומדשן את האדמה, ואנו ממשיכים קדימה אל משהו שונה, לא מוכר, אופק חדש. בעגלה קלה, נוחה, פחות נוטה להתהפך, מקפצת קלילה גם על הנתיבים הסלעיים וגם בעלייה.

בברכת שבוע טוב,

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הנבואה היונגיאנית - על אמונה בחוויה הסובייקטיבית
תאריך: 22/5/2018 18:56:00

הנבואה היונגיאנית - על אמונה בחוויה הסובייקטיבית

הבלוג של גברי

אמונה זה משהו מאד אבסטרקטי לכאורה, מדברים עליה במטאפורות ושומעים את המילה הזו המון בכל הקשור להצלחה, אבל הרבה טקסטים מתמצתים על הטבע הפשוט של הגישה אליה, לא יצא לי לקרוא הרבה, אז חשבתי למה לא.

העניין עם אמונה הוא שבדיוק בגלל זה היא כל כך טריקית, וקשה לתפיסה, או האפשרות למסגר אותה לא תמיד משאירה ברירה לפתח אותה לאט או להקשיב לכיוון אליה היא נושבת או מהיכן.

אז אתחיל כרגיל מהמקום שאני בא, שהרי הכי נוח לי לשתף דרך החוויה, וכילד רגיש מאד, ער לתחושות, שלי ושל הסביבה, מצאתי את עצמי בשיחה ראשונה על הנושא בכתה ד בערך בזמן שאני ואמא חנינו את האוטו בחזור מאיזה סידור באותה התקופה. זה לא שלא היה לי רעיון לגבי כל העניין שהרי מגיל קטן ביקרנו בבית הכנסת של הקהילה היהודית בחו”ל והיינו מאד מעורבבים בעשייה. אבל באותו היום, לאחר תקופה שהרעיון משחק לי בראש, הרמתי לאימי מבט ושאלתי אותה האם היא מאמינה? באלוהים? והיא חייכה וענתה למה אתה שואל? מה אתה חושב? ואמרתי לה שאני מנסה, שאני מבין את הרעיון של אלוהים אבל לא משנה כמה אני ינסה, אני פשוט לא מאמין, זה לא עובד, זה לא קיים בי, אני לא מסוגל. ואני יודע היום מהיכן זה בא. שהרי אנו רואים וחווים לא מעט משברים וזוועות בחדשות, בעיתונים, תאונות דרכים, רוע אנושי, שואות המתרחשות בעולם ומלחמות בין עמים, וכמובן שלא יכולתי לנכס דברים כאלה לאלוהים. אם הרעיון שקיים בי הוא הצורך האנושי באהבה כחלק מהחיים, הייתה התנגדות חזקה מאד בין החוויה שלי את ה”עולם” למה שאני חושב שאמור להתקיים בעולם בוא שורה האלוהים. והיא, בפשטות אמרה לי, לא יודעת אם הייתי מכנה אותו אלוהים בהכרח, אבל אני מאמינה שיש סביבנו אנרגיות שמשפיעות עלינו ועל העולם, אבל זה בסדר להאמין במה שאתה מאמין כרגע וחש, כל אחד מאמין במה שעובד עבורו ובדרך שלו. ואני הרגשתי הקלה. האפשרות לוותר כליל על השאלה הזו הייתה עבורי הקלה גדולה. אבל לא שם תם העניין.

בעקבות חוסר הקבלה שלי את עניין האמונה, מה שבעצם צמצם אותי למימדי הגוף הפיזי שלי אפשר להגיד, גם צמצם את כולם לגוף הפיזי שלהם, ולהצטמצם לרמה הרגשית שלי גרידא, נטול עקרונות רוחניים לחלוטין, הפך את חוויית החיים ללא רק מצומצמת, אלא כבדה, ומהכבדות הזאת, עם הזמן, התחלתי לחפש לברוח, לברוח דרך אנשים, דרך מעשים, דרך דפוסי התנהגות ותרתי אחר אקשן, עם הזמן הפכתי מכור לאדרנלין הזה, בין אם חיובי או שלילי, עם נטייה לשלילי, לתחושות של התנגדות, מרדנות, התנגחות בחיים, ובאנשים, עד כי מצאתי את הסמים שפינו מקום למשהו אחר, אך גם זה הוביל בסופו של דבר לתחתיות.

העניין הוא, שאף פעם לא חשבתי על האופציה לכבס את מושג האלוהים, כמו לקחת אותו, לשים אותו בדלי מלא אקונומיקה, לבטל כל רעיון שיש לי לגביו הנובע מהחוויה החיצונית לי, ולאט לאט להתחיל לחקור מהמקום שלי את הרוח שמאחורי הדברים, להבין איך אני מבין את הכוח הזה, להבין איזו השראה אני יכול לאמץ מאנרגיית החיים לפני שאני מתנגד למה שניסו למכור לי, לשכנע אותי, לכפות עליי או לומר לי שנכון עבורי. וזו לכשעצמה מהווה פריצת דרך, ההבנה שאני יכול להחליט מה לצרוך ולמה, להתבונן, ולהבין על מה זה יושב, ובעצם להתחיל לפתח את ההבנה האישית שלי לגבי הרעיון הזה, בחתירה אל מה שעשוי להיות הביטוי האמיתי של השינוי שהייתי רוצה לראות סביבי ובתוכי, הבנה שבעצם מנתקת אותי מהניסיון לתקן את העולם, או לקחת אותו על כתפי, או לשפוט או לבטל אחרים, להשוות ולחפש מה לא נכון מסביב במקום להיכנס פנימה ולהבין כיצד אני יכול לייצר לעצמי חיים יותר שלווים. המסע לא פשוט והרבה פעמים מתעוררות שאלות מטלטלות, תובנות מטלטלות, או ההבנה שהיות חלק גובל בקורבנות, קורבנות פנימיים, קורבנות חיצוניים, הבנה של איפה והיכן אני באמת רוצה וצריך להיות על מנת לממש את עצמי, ויותר מהכל, לפגוש את הפחדים המונעים ממני את הצעד הבא, ולהבין איך אני בונה פעולות קטנות יומיומיות שיובילו בסופו של דבר אל המטרה או החזון לכיצד הייתי רוצה שייראו חיי.

בתוך כל זה גם יש את אחת ההתמודדויות היותר טריקיות, של איך אני נישאר בן אדם בתוך כל זה, איך אני לא שם את כל האחריות על רוח התקופה וממשיך בעצם לעשות את המאמץ המתמיד המהווה את החלק שלי בסינרגיה עם כוח החיים העשוי להיקרא אלוהים, ויותר מזה, אלוהים כמיטב הבנתי האישית, כשהמציאות לא פעם מושכת לכל מיני כיוונים, ואם להגיד את האמת, לכלל החברה לא תמיד קל לקבל את השונה, המוזר או הפחות מתאים לתבנית ברורה שמאפשרת “להם”, הסביבה, ידיעה יציבה לגבי פני הדברים.

העניין הזה קיבל אצלי בוסט רציני כשנתקלתי בתיאורית הארכיטיפים של קארל גוסטב יונג, אדם שמלכתחילה הזדהיתי איתו בכמה רמות חוויה כשלמדתי עליו בלימודים. בגדול, וממש בקצרה, הוא היה פסיכיאטר נודע, מצליח, האדם שהיה אמור לרשת את כיסאו של פרויד, אך ירד בתיאוריה שלו לרבדים עמוקים יותר, מה שפחות התאים לפרויד ומה שפרויד חשב, וכנראה בצדק, כמה שעשוי להתאים לרוח התקופה כחברה ולקבל רעיונות שהקדימו את זמנם כנראה נכון לאותם הימים, ויונג בשלב מסוים ניכנס למצב אותו קוראים פסיכוזה, אך מצא את התנאים והיה בו את הידע כנראה להבין שיש שם גם התעוררות, אך התעוררות הדורשת מיפוי עדין וסתגלני. וכך החל לנתח את חוויתו ולקחת רשמים. עוד משהו שאני מאד מזדהה איתו מהמקום בוא אני בא, מה גם שבתורות השמאניות ובשבטים ה”פרימיטיביים” יותר המאמינים ברפואה שמאנית, בדרך כלל, אותו הפצוע שהבריא ממחלה קשה, הוא בעצם אותו אחד שמצא את הניסיון ויכול להפוך אותו לאבן דרך, ולמצוא דרכו את האפשרות לריפוי, לעצמו וסביבתו.

ולגבי תורת הארכיטיפים, אנסה לזקק זאת כאן בקצרה כפי שאני מבין אותה עד היום. ולפי יונג, אנו, כחברה על ציר זמן ברור, הולכים ומתפתחים עם כל דור ודור אל עבר מורכבות גדולה יותר, אבל שלימה יותר, הם מבחינת היסטוריה והן מבחינת תרבות ותודעה, שבה בעצם, מידע לא הולך לאיבוד, אלא אנו כולנו כנהרות קטנים הזורמים כולם אל מעיין ענק ומשותף השוכן במעמקים, ובעצם דרך עבודה עצמית, כולנו עשויים לגשת אליו (המעיין) ולשאוב השראה לגבי מה שאנו רוצים או צריכים, בין אם זה לפתח כישורים, אפשרות להחלמה, להעיר חלקים בנו אשר רדומים, או להבין יותר מי אנו על כל החלקים המרכיבים אותנו כספקטרום אנושי ורוחני. או במילים אחרות, הכל קיים בנו, אך לא בדיוק פיזית, ואנו צריכים למצוא את הדרך להתחבר לכוח החיים ולמצוא, או להיזכר במי שאנו עשויים להיות.

וכדי לתת דוגמא אתייחס לאלוהים כארכיטיפ, ולכוונה שכל הארכיטיפים קיימים בכולנו, מעצם ההיסטוריה הרוחנית אותה אנו חווים כמאגר אנושי. זאת אומרת שאם ניקח כל דמות או טייפקאסט שקיים בחברה שלנו, נשאב ממנו השראה ונילמד אותו, נוכל ללמוד ולהבין יותר על עצמינו, ארכיטיפים כמו איש פיננסים, כדורגלן, סופר, צייר, מכור, קמצן, מטפל, מטופל, אמא, אבא וכלה בכל דמות הקיימת בהיסטוריה התרבותית בין אם בדתות ובין אם במיתולוגיה כמו ארכיטיפ האם הגדולה, גיבורי על למיניהם או אדם מפורסם המהווה לנו דוגמה למשהו שהיינו רוצים בנו או כחלק מאיתנו. אנו נוכל לגלות דרך התבוננות בו, מה אנו רוצים למצוא או להנביט בעצמנו, או להיפך, למה אנו מתחברים אליו ואיזה חלקים אנו מפספסים בנו מעצם ההזדהות שלנו לאותו הארכיטיפ.

ואם נתייחס לארכיטיפ האלוהים למען העמקת ההבנה של הרעיון, שהרי רעיון האלוהים קיים בכולנו בדרך זו או אחרת. לצורך העיניין, גם אדם שיגיד באופן גורף שהוא לא מאמין באלוהים, הרי שכדי לא להאמין בו, קיים בו רעיון האלוהים מעצם היותו חלק ברשת האנושית, חלק במאגר כולו, אבל התנגדויות לרעיונות הביטוי שפגש הוא בחייו לגבי אותו המושג, אשר נובעים בדרך כלל מהתפיסות הקיצוניות של דת ותרבות, מונעות ממנו לגעת במקום הזה בחופשיות ולהנות מהמתנות העשויות להיות טמונות באותו המרחב, שבין אם ניקרא לו אלוהים, כוח החיים, אנרגיית צ’י כפי אצל הסינים, או 'וואטה' כפי שמכנים בתורות היוגיות, הרי שזהו בדיוק האפשרות להתאהב במה שריק בתוכנו ובעולם סביבנו, לקבל את הדברים כמו שהם, להפסיק לנסות למלא את החורים בכל זבל שניקרה בדרכנו, ולהתחיל להכניס במרחבים האלה את מה שאנו מאמינים שבאמת ימלא את חיינו בבריאות, שלווה, אהבה, ויותר מהכל סיפוק, שהרי בדרך כלל, הסיבות להתמכרויות, התנהגויות שליליות, שחזור של טראומות, תקיעויות ושיחזור של חוויות שאף פעם לא עבדו בשבילנו, בעיקר במערכות יחסים, בעיקר נובעות מהצורך שלנו למלא את אותו החלל במה שכבר מוכר לנו, ונוח לנו, הרסני או מחליא ככל שיהיה, שהרי רק חוויה מתקנת עשויה להביא שינוי ממשי בתפיסה ולהוביל להתרחבות.

אז בעצם, למה לא להיות פתוח להכל, ולהבין שקיימת חכמה אדירה בכל מכל, ואנו רשאים לגעת ולטעום, לחוש מה מרגיש ואיך, ולאמץ לעצמינו את מה שעושה לנו ולסובבים אותנו טוב. להבין שכל צורות הביטוי הן סבבה, שהן רק מעשירות את חוויית החיים, מאפשרות לעוד חלקים בנו לקבל ביטוי, ולצמצם את הפיצול החברתי, המתחיל מבפנים, מבפנים של החוויה הסובייקטיבית, האישית, למה לא להיות השינוי אותו אנו רוצים לראות? למה לא לממש חלומות? ולמה לא להאמין שגם הבלתי אפשרי עשוי להפוך לאפשרי עם מעט נכונות וכיוון. ותקראו לכוח הזה איך שבא לכם, אותו הכוח הזורם החוצה מאיתנו ובהכרה בו אנו מתערבבים עם הגדול יותר ופותחים פתח רחב יותר ללמוד מהחיים סביבנו כבמה אחת גדוה וענקית המזמינה אותנו להטיל ספק בכל דבר שמעורר בנו כעס, בוז, אהבה, נחמה, ולהבין שאלה רק תחפושות שהעולם הפנימי שלנו זורק על דמויות בדרמה האישית שלנו, וכך להפתח יותר להבנה, אמפתיה, אהבה שאינה תלויה בדבר מעבר לכוח החיים, והמתים, ומתוך כל זה להיכנס יותר לקבלה עצמית, קבלה של האותנטיות האישית והחיצונית, בלי הצורך להאמין שרק אני יועד מה נכון, או שמה שנכון עבורי נכון גם עבורו או עבורה, שהרי בדרך כלל, כשאנו מקבלים השראה ממישהו לשינוי פנימי בעצמינו, זה קורה רק דרך הדוגמה, דרך היותו מספיק אמיתי עם עצמו, כדי שרוחו תעשה “חשק”, ולא בגלל שהוא אמר לנו מה נכון עבורנו, וכמטפל, אני חושב שזה אחד העוגנים החשובים במקום הזה בו אי אפשר למכור שינוי, שהרי אפשר רק לאפשר לו לקרות באדם המוצא נכונות, ומעט אומץ.

מורה בתחילת דרכי פעם אמר לי משפט בודהיסטי שיונג הרבה לגעת בו המלווה אותי לא מעט בדרך ואומר:

“כשאתה לא חושב על טוב, וכשאתה לא חושב על רע, מהן פניך האמיתיות, לפני שהכרת את אביך ואת אימך?”

שבוע טוב ופורה לכולנו.

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הנבואה היונגיאנית - הדרמה הפרטית - חלון ודלת
תאריך: 30/5/2018 12:42:00

הנבואה היונגיאנית - הדרמה הפרטית - חלון ודלת

הבלוג של גברי

האמת שרציתי לכתוב על חמלה, ואז הבנתי שלפני זה אולי כדאי קודם כל לגעת בשפיטה וביקורת, ואז, הבנתי שאולי צריך לרדת עוד יותר לעומק העניין כדי להבין את הרעיון העומד מאחורי המניפולציות האלה שהאישיות שלנו עושה לפעמים, כדי אולי לגעת ברעיון ממקום שיעורר שינוי ולא רק דיבורים של אינטלקט באוויר, ואז הגעתי לרעיון הדרמה הפרטית שכל אחד חי בחייו והבנתי שזו נקודה אמיתית יותר להתחיל לגעת בנושאים כל כך מדוברים וברורים מעליהם, כביכול, ויחד עם זאת, לפעמים נטולי הבנה עמוקה למנגנונים שבעצם מפעילים אותנו שם.
אז מה הכוונה בדרמה הפרטית שלנו?

בעקבות כמה שנים טובות של לימודים, החלמה, קבוצות דינמיות ועבודה עם קבוצות של אנשים, קליניקה וכו’, נחשפתי לכוח שבעשייה קבוצתית, לא רק מהמקום שבו ככל שישנם יותר ראשים כך יותר יותר דעות המאזנות אחת את השנייה ומאפשרות מקום משותף המתאים יותר לכולם גם אם לא ליחיד בפרט, קצת כמו מדינה חופשית, המחפשת את הטאבואים המשותפים שיכולים לשמור על החברה ועדיין לאפשר מסגרת בתוכה יש חופש תנועה ועשייה, בה היחיד יכול למצוא את המקום לממש את עצמו ולהפחית הפרעות או פגיעות מהסביבה ולהיפך.
מכל מקום, בתוך הקבוצה, עם הזמן וההיכרות עם המשתתפים, כמו במשפחה וכמו בחיים עצמם ובעבודה, עם הזמן מתחילות לעלות מיני תחושות, מיני תחושות הן התרגשות, קבלה, כעס, אהבה, משיכה, התנגדות, קנאה, עצב, רחמים, בדידות, שעמום, נתק ומיני ומיני.

במהלך שנים של הלימודים והחיפוש הזה אחר המיפוי, החל להתבהר עניין פשוט, שתמיד מדובר, אבל לפעמים לא מקבל מספיק מקום אצל הפרט, כי לפעמים קשה לנו להתבונן על עצמינו אז כמובן פשוט יותר לשקוע בסביבה ולהגיב באוטומט.
והמקום הזה הוא לפעמים מסיכה שכל אחד עוטה, ודרכה חי את הדרמה הפרטית שלו. דרמה שלא בהכרח מפריעה לאף אחד אבל להכיר בה עשוי להוביל להבנה ברורה יותר של הכוונות. תמיד אומרים שכשאתה מתנגד למישהו או משהו, בעיקר כשמדובר בגזענות, הומופוביה, שפיטה קשה וביקורת או כל צורה של חוסר קבלה את הצבעים האנושיים שבסביבה, זה כי אתה לא שלם עם עצמך. אבל למה הכוונה?

אם נתבונן בעצמנו תקופה, ונשים לב למה שקורה סביבנו ומה קורה בתוכנו, נמצא שבדרך כלל, העניינים האלה מונעים ממקום מאד אישי שלנו. או קנאה במשהו שיש לאותו בן אדם, או תחושת קטנות אישית, דימוי עצמי נמוך, פחד שאם נשלים עם מה שיש בו נגלה משהו שהוטמע בנו שהוא לא בסדר, או פחד שבאופן כללי נגלה משהו שאנו לא מכירים בעצמנו, משהו זר לחלוטין, וזר לחלוטין הוא לפעמים קשה מנשוא, כמו שעשוי להיות קשה לאכול תבשיל מוזר של שבט “פרימיטיבי” החי באיזה יער בצד השני של העולם, והתבשיל הזה, אם כי עשוי להיות טעים ובריא, הגיוני שלא יראה אסתטי כמו הסושי שאכלתי שבוע שעבר או החומוס שלפניו או מה שאני מכיר דרך התרבות ובסביבה.

העניין הוא, שהרי אם היינו שלמים עם עצמינו, לפחות באופן יחסי, לא היינו מרגישים מאויימים על ידי ה”זר” כל עוד שזה לא מאיים עלינו פיזית, הייתה שוררת שם הבנה פשוטה ובהירה לגבי מה יש שם? מה יש שם, שמעורר אצלי בפנים כזאת התנגדות? מה יש שם שמפחיד אותי כל כך עד שאני מגיב באימפולסיביות כמעט חייתית כדי לברוח מהתבוננות כנה ונקייה, ובקבלה שכך וכך זהו קסם של החיים הנגלה לעיני.

ובואו לא נתייפייף, יכול מאד להיות שמדובר בקשר הרסני, בקשר שמקטין אותנו, מצלק אותנו או מחזיק אותנו במקום בדרך כל כך מניפולטיבית שאנו לא מבינים ולא יכולים להבין כרגע מה קורה שם, אבל איך נבין מה קורה שם אם לא נשיל מאותו המערך את כוח הפעולה ההישרדותית, כדי להתבונן במהלך ולהבין איך לעבור למצב של חיים, מצב בוא אנו יכולים להחליט אם להיות שם, כמה להיות שם, מתי, והאם בכלל טוב לנו להיות שם, אבל יותר מהכל, להתחיל וללמוד את הצבעים היושבים בתוך המערך הפנימי שלנו, כדי להבין כיצד ללכת ולהתקרב למקום יותר בריא, יותר הווה, יותר נושם את מה שקורה עכשיו ולא את תחפושות התיאטרון של העולם הטראומתי שלנו, ובטראומתי אני לא מתכוון בהכרח לאירועים גדולים כמו לעצם טבע מערכות היחסים שלנו משכבר הימים, שאולי אינם רלוונטיים כבר ואינם מאפשרים לנו להיות הזה שאנו עשויים להיות, הזה שאנו חולמים להיות, הזה שאולי אנו מתחת לפני השטח, אבל הוא מרגיש לנו טוב מדי, ואנו לא מכירים את הטוב הזה, את האותנטיות הזאת, את האפשרות הזאת להיות אמיתיים ונאמנים למה שקורה לנו בפנים.

לפני שנים מספר, במהלך שנתיים בהם גרתי באזור מרכז תל אביב, נהגתי לקנות אחת לשבוע פירות יבשים באזור שוק לוינסקי, יש שם רחוב מלא בחנויות גדולות יותר וקטנות יותר מהולות בשפע של פירות יבשים, בוטנים, פיסטוקים ותמרים. התהלכתי והתהלכתי ויום אחד נכנסתי לחנות קטנה ומקסימה של אדם מבוגר, אצלו הכל מסודר מה שנקרה, כמו בז’ורנל. הכל מסודר בארגזים על שולחן, נראה טוב וטרי, נקי להפליא ומושך את העין והבטן. והוא נראה שנמצא שם כבר שנים על שנים, עשרות שנים אולי.

נכנסתי לקחתי שקית ו”ברוב חוצפתי” העזתי לשלוח יד לכף כדי להעמיס אל השקית, כשזכיתי להערה חותכת וזעופה, “כאן רק אני מעמיס תודה", והוא הלביש שקית ניילון ועשה את הפעולה באופן סטרילי להפליא, אני הייתי מבסוט, אהבתי את השירות, והוא בפנים זעופות נתן לי את הסחורה, וכך המשכתי לחזור אליו, תמיד זכיתי ליחס, אבל יחס זועף ולא ברור, כמו נוטר, רואה לפעמים אנשים, בדרך כלל בוגרים יותר, שהגיעו אחרי מקבלים שירות לפני, מה גם שעבדתי באותו הזמן בעבודות בניין ונגריה, והייתי קונה תמיד בחזור כשנראיתי כמו חזרתי משבוע של שטח בלי מקלחת.

יום אחד נכנסתי בחזור מראיון עבודה, בכלל לא שמתי לב למה אני לובש כשנכנסתי לשם, הוא התבונן בי מוזר תוך כדי שהוא נותן לי שירות כשאמר “מה… מה אתה עושה בכלל בחיים שלך..?” אז סיפרתי לו, בזמנו הייתי סטודנט לפסיכולוגיה בפתוחה, עובד בניין ובדיוק חזרתי מראיון עבודה בבית ספר לנוער בסיכון וכו, התגלגלה שיחה על החיים, לא צחקנו, אבל התעורר שם איזשהו כבוד הדדי, ומשהו השתנה שם, כמו אחרי כמה חודשים טובים, ביקור קבוע וקר, ומנוכר, הפך למשהו אחר. אני זוכר שיצאתי מוקסם, לא כי הייתה שם איזה חיבה מיוחדת, כי לא הייתה, אבל הייתה שם אמת, היו שם שני אנשים שונים, במקומות מאד שונים בחיים, מדורות מאד שונים, ומעיסוקים מאד שונים, שלרגע נתנו לעצמם לאבד את העיסוק שלהם ולעסוק בחיים, היה שם משהו אותנטי, כמו משהו התחבר והתחושה הייתה בגדול, הרבה יותר בית, בין אנשים שלא מכירים, לא חייבים שום דבר אחד לשני, ואולי לא יתראו יותר בחיים, אבל המסיכות של שנינו התפוררו עם הזמן, ותפס אותי נורא איך ההתבוננות לאורך זמן, נתנה מקום להתבונן באדם שבאמת נימצא שם, ולהתבונן בעצמי פנימה, ולקבל מצב שפעם הייתי יוצא ממנו נסער ומעניש אותו (את המוכר) בתוך עצמי על היחס ה"לא בדיוק" שלו, ובמקום זה, נינצר זיכרון יפה שמכניס לא מעט תיקווה.


אז איזה מסיכות ותחפושות אנחנו מלבישים על הסיבה כדי שיתנו ביטוי למה שאנו לא בדיוק מצליחים או יודעים להעיר אצלנו בנפש? או בנשמה? והאם יש לנו בחירה שם? ואם כן מהי? ולמה היא? ומה היא משרתת? מעניין…

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקיהנבואה היונגיאנית - חמלה ושיעור בחוסר אונים
תאריך: 5/6/2018 18:45:00

הנבואה היונגיאנית - חמלה ושיעור בחוסר אונים - ולא חסר לנו כאלה

הבלוג של גברי

אנחנו חיים בעידן בו כמעט כל מהוויינו עשויים להגיע לסיפוק מיידי, בין אם דרך מה שאנו באמת צריכים ובין אם דרך כל דבר אחר שנצרוך על מנת לטשטש את זה, את הרגש, את האמת.
אנו יכולים להתייחס לאוכל, אלכוהול, חומרים משני תודעה ומצב רוח, פלאפון, טלוויזיה, ספורט או כל דבר כזה או אחר שעשוי לצאת מפרופורציה ולהפוך מעונג לתלות, לכן, אתייחס לצורך שלנו בשליטה, הצורך לדעת מה קורה, איך קורה ומתי.

אחד האוטומטים היותר נפוצים היום הוא הצורך בשליטה, הצורך לדרוש תשובות מאנשים, ממקומות עבודה, מבני זוג או משפחה, כל פעם שמשהו עלול להתערער, נכנסת אימפולסיביות לתמונה ודואגת ש”חס ושלום” לא תהיה ספונטניות, ש”חס ושלום מאזן הכוחות לא יתערער והמצב יהיה כזה שהוא לא מוכר לנו, שהוא במקום לא נודע, לפעמים, גם על חשבון זה שהלא נודע הזה, עשוי להיות מקום בונה, מקום למשהו חדש ומאוזן יותר בחיינו ובמערכות היחסים שאנו מנהלים.

שמעתי לא פעם אנשים מציגים את עצמם כ”חולי שליטה” כמו זה משהו כל כך חיובי, ובאיזשהו מקום, זו הרבה פעמים תכונה יעילה במציאות של היומיום, להישרדות.
ובתוך כל זה, יושבים הצללים שלנו, צללי הפחד. מה אם נאבד את מקומנו המוכר, הידוע, הבטוח כביכול, מה אם אני ארגיש לא נחוץ במערכת יחסים ואהיה תלוי בבחירה ולא בצורך? מה אם החיים יקבלו נפח פתוח כל כך שהכל יתחיל לזוז מהר מדי סביבי ואלך לאיבוד בתוכם? ומה אם ההיפך? מה אם ההילוך ירד מעט, יאפשר לנוח, דברים לא יראו מאיימים כפי שהם נראים, והשייט יהפוך שקט ומענג? נשמע מפתה, אבל לפעמים הנוחות שבמנגנוני הגנה חזק יותר מהנוחות שבמצב חדש, שונה.

לא פעם אנו דורשים תשובה מהר, רוצים לדעת ולהספיק ולהבין שהכל נראה כפי שאנו מאמינים שהדברים צריכים להראות, לא פעם אנו דורשים מאנשים תשובות שירצו אותנו במקום לשתוק ולהביט באמת הברורה תחת פני השטח.

כל זה בגדול, לרוב שם אותנו במקום בו אנו מתחילים לרצות את הסביבה כדי שהכל יהיה בסדר, ודואגים שטוב לכולם, או להיפך, שמים גבול עבה ומוכנים לדרוך ולהזיז הצידה כל מה שלא מתיישב לנו טוב בתמונה, במקום לשהות במקום הכי נוח והכי לא נוח בו זמנית, מקום של חמלה, מקום של שחרור שליטה, מקום של חוסר אונים המרגיש כמו אנו תלויים באוויר, לא בדיוק בשמיים ולא בדיוק על האדמה, איפשהו באמצע וזה עלול להרגיש בלתי ניסבל.

לפני כארבע שנים עבדתי בבית ספר לנוער בסיכון בעיר בה התגוררתי, בית הספר אכלס נוער עבריין ונוער שוליים, חבר’ה עם סיפורים לא פשוטים בלשון המעטה, הלנים בפנימיות בסביבה. אני וחברה טובה שבעצם הציעה לי את התפקיד ניהלנו את מרכז היום, מרכז המתנהל בצהריים כדי בעצם לאפשר להם מקום כייפי ובטוח לשהות בו במהלך היום במקום לחפש את עצמם ברחוב.

התקופה הזו הייתה מדהימה בעיני, נחשפתי לכל כך הרבה אמת, לכל כך הרבה קסם של חיים, ולילדים מדהימים הכלואים בתוך עבר ונסיבות חיים שלא מבחירתם כלל, ויותר מהכל, ילדים חכמים ברמות שאיבדו כל תמימות בגיל יחסית צעיר מאד וזכו לראות לא מעט כאב יחסית לגילם.

לא היה לי קשה להתחבר, עוד כשחיכיתי לראיון הקבלה מצאתי את עצמי יושב עם כמה מהם ומשחק קלפים, צחקנו בקולי קולות כשראיתי שסגן המנהל עומד מאחורי כמה דקות ומביט בי במשחק עם הילדים. שנה עבדתי שם, ובשנה הזו הדבר הכי עוצמתי שלמדתי אני חושב, זה המקום של החמלה, של הזוית ממנה אני מייצר את הסמכות.

התבוננתי במערך בו הם חיים וכיצד מתנהלים העניינים. ראיתי מערך שלם, המחזיק אותם בלוז מבוקר ועד ערב, ומחזיק אותם קצר קצר כמו נותן להם להרגיש שהם דורשים טיפול, יותר מייחס חומל. באופן טבעי אני מתנהל מגובה העיניים, בדרך כלל, ועם הזמן נוצר מצב כזה בו אני מתבונן ופועל דרך עקרונות יותר מאשר דרך שליטה, אפשר להגיד, דרך ניהול יותר מאשר רודנות. בין הגבולות הברורים כמובן כשמישהו חוצה קו אדום, ובין הגבולות הברורים כשישנו מצב של סיכון, משהו בכבוד ההדדי שהחל להיכנס לשם, בדוגמה האישית וביחס האינטימי יותר ברמת התקשורת החל לייצר משהו שונה. והתוצאות היו מדהימות. ילדים שנהגו לצאת ולקרוע את הבחינה או התעודה עם הציונים ולזרוק ישירות לפח, ילדים שנהגו להתנגד ולחפש כל סיבה למתוח גבולות ולהתמרד, וילדים שלא העזו להתקרב, מצאו לא פעם את האפשרות להרפות מהחזקת הגוף, מהחזקת מערך הגנה שלם שבדרך מאד מעוותת וטבעית גרמה להם להרגיש ולו לאותו הרגע, שיש להם את עצמם, שיש להם רצון ודעה שיש לה מקום, ושיש להם מעל הכל, רצון טוב, וזה פתח צוהר לתקופות יותר רגועות, של שיתוף ושל אוזן קשבת, של הזמנת הילדים לשתף ולפתוח ולהרגיש פחות לבד עם הסיפור שלהם ובכלל בעולם.

אחד העקרונות הבסיסיים שם הייתה חמלה, היה המקום לשבת להתבונן, להתחבר רגשית, להיות החיבוק המכיל, ולא בהכרח להציג פתרונות או ייעוץ, תשובות ברורות מעליהן או תגובה אימפולסיבית מעבר ללתת לדברים להיות, לתת להם לצוף, ולתת לכל אחד לפגוש את האמת שלו, להרגיש ולגעת בחוויה הזו כשלו, ולחיות איתה ולתת לה להתמקם לבד במגירה הנכונה בלב, בבטן, או בראש.

באיזשהו מקום, אולי לא כולם יסכימו איתי, אבל אנו לומדים הכי הרבה, והכי טוב, מהניסיון, האישי, מהמפגש עם החיים, מהבחירה שעשינו והתוצאות שהיא הניבה, אנו לא צריכים יד שתעשה כאילו אנו חוצים גשר יחד, כשזה גשר שאנו יכולים לחצות רק לבד, אנו בעיקר זקוקים לחיבוק לפני או אחרי, ואולי מדי פעם במהלך, כדי לדעת שאנו לא באמת לבד, מילים מיותרות מול דבר בלתי נמנע, ולפעמים מחוות תמיכה שקטה יכולה לתת את הכוח האמיתי הדרוש לעבור מסוכה.

העניין עם חמלה, שהרבה פעמים אנו לא יודעים להיות בחמלה כלפי עצמינו, מה שאני קורה לו חמלה עצמית, חמלה שמאפשרת לנו להיות מי שאנו, בלי הלקאה, בלי שפיטה וביקורת מוגזמות ומיותרות ובלי דרישה למושלם, כמו יותר התבוננות קלילה, כדי לראות מה מפעיל אותנו ואיך, איך אנו מגיבים, ואיך היינו מגיבים אחרת אולי, או מנסים משהו שונה, יותר בונה, בלי תחושות כישלון ובלי תחושות אשמה כמו יותר תחושות של דרך, של עוד יום, של עוד שבוע, ושבתוך כל זה מותר להינות, מותר להיות קצת עקום ולפעמים רצוי, אבל בהתבוננות בריאה.

הטריק עם חמלה, או האימון אפשר להגיד, כמעין מדיטציה דינאמית יומיומית איתה חיים, זהו החוסר אונים שלנו מול החיים, מול החיים שלפעמים חזקים יותר מאיתנו, יש דברים שאי אפשר לשנות, טבע, מוות, חולי, כאב, דברים שהם חלק, תמיד יהיו חלק ואין לנו בחירה בנדון. אלה בעצם הבסיס הרבה פעמים לפחדים קטנים ויומיומיים העוברים עלינו במהלך היום, פחד להיות קטן, דימוי עצמי נמוך, הקושי לקבל סמכות או מרות גם כשמדובר בכוחות גדולים יותר, ולא בהכרח מתוך אבדן העצמי כמו לדעת להרפות כדי שהאנרגיה תזרום באופן מיטיב ומאוזן יותר, קצת כמו לדעת להפוך וויכוח לדיון, שבמקום הניסיון הכושל להבין מי “שווה” יותר או “מבין” יותר, אפשר להיות בביחד ולהינות להפרות אחד את השני בקבלה הדדית.

אבל מה קורה בחוסר האונים הזה? מה קורה כשלא ממלאים את הבור הבלתי ניגמר הזה שבתחתית הבטן? מה קורה כשלא אוכלים על זה? או מעשנים על זה? או שותים על זה או מוצאים איזה דפוס התנהגותי חולני ומרוקן שיכפר על זה? ומצליחים להכיל את מה שהוא לפעמים כאב בטן לא נעים, מועקה כואבת, שעמום, פחד?

ומה קורה כשמוצאים את הדרכים הטבעיות יותר, הארציות יותר להתבונן ולתת לחלקים האלה ביטוי? אם זה בעבודה, או ביצירה, או מקומות המאפשרים לעבד את זה ולהדהד את זה כבחדר הטיפולים? מה קורה כשהחסך מתמקם במגירה נכונה יותר, ומאיר על פצע שמנהל אותנו תחת פני השטח?

והכי חשוב, מה יקרה כשהקשר הזה, כמו קשר בצינור המים הבולמים את הזרם, קשר המשאיר אותנו כבולים לעבר ולא מאפשר לנו לבחור נכון יותר בהווה ולהתקדם לחוויית חיים מיטיבה ושלימה יותר, מה קורה כשהעבר חוזר ללמד אותנו ולא לנהל אותנו ולמשוך אותנו חזרה לאותה הטעות שלא עבדה מלכתחילה.

כאן ניכנס התרגול, ההתבוננות, החמלה העצמית, האפשרות לקבל את עצמינו במצבים שונים, מוכרים יותר ופחות, לנטרל את הפעולות של האוטומט ובאומץ להעז לחוות משהו מנקודה חדשה, שונה, נוחה יותר, או מפחידה יותר, ולחוות רגש, לפעמים מלוא העצמה. אבל בידיעה שמותר, שהכל בסדר, ושזו רק שעת חוויה מהחיים, שעתיים, שבוע, יומיים. רגע.


שבוע טוב!

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי


לא מתחרט על רגע
תאריך: 13/6/2018 17:21:00

הנבואה היונגיאנית - התמדה ככלי להתפתחות ולהחלמה - לא מתחרט על רגע

הבלוג של גברי

אנחנו נוטים להתבונן באנשים מצליחים, שנראים טוב יותר, יציבים יותר, או מתמצאים במקצוע מסוים באופן יוצא מן הכלל, נראים כמו הם יודעים בדיוק מה הם עושים, מתי ואיך, ולפעמים, אנו מחזיקים רעיון לחלום כל כך גדול, לגבי עצמנו,  שאנו מוותרים עליו מראש. כמו התודעה שלנו מתנגדת לנסות למצוא את הדרך להתחיל בכלל לעשות את הצעד הראשון, הפעולה הקטנה, הראשונית. אנו עשויים לקבל שיעורי בית, או תרגיל לאימון, או כל דבר כזה או אחר הדורש מאיתנו להתחיל לעשות פעולה יומיומית, והקושי שלנו להאמין שנגיע לתוצאה הרצויה מייצרת התנגדות וחורצת את התוצאה לכישלון מלכתחילה.

בגיל 15 או 16 קיבלתי את הגיטרה הראשונה שלי, זה היה אחרי שנים בהם אני מאזין למוזיקה וחולם להוציא צלילים וקולות כאלה בכוחות עצמי, הייתי מתבונן בחברים עומדים על במות אירועי נוער ומתבונן בגיבורי ילדות מוסיקליים שלי ולא מאמין שאי פעם אגיע לזה. בפועל, הייתי כל כך מלא חרדה, או יותר מזה, כל כך פחדתי להשלים עם זה שאני “טיפש” באותו התחום, שהצורך שלי לראות הצלחה מיידית או תוצאות מרשימות, לא היה נותן לי לשבת ולהינות מהדרך, אפשר לקרוא לזה הפרעות קשב, היפראקטיביות, ועוד מיני דרכים וצורות, אבל לא הצלחתי לשבת יותר משלוש, חמש או עשר דקות ביום, במקרה הטוב, שהיו מהולות כל כך בתחושות אכזבה והלקאה עצמית, שלא ידעתי להבין שמותר לי לעשות קצת רעש, סתם בשביל לעשות רעש, להוציא צלילים איך שלא יהיה שיצאו, להנות מהקצב האיטי, מהרוגע והאינטימיות שבעצם הבילוי הזה עם עצמי, לא ידעתי “לנשום לתוך התנוחה” כמו שאומרים בעולם היוגה. לשחרר את הפנטזיות ולהתמקד בלתת לעצמי להוציא את מה שייצא, וכך לאט לאט לפנות מקום למשהו חדש ולמצוא את ההרגל הבונה, את קו המחשבה העקבי לגבי העשייה.

כך קרה לי גם עם הכתיבה, אני זוכר שלקחתי על עצמי כמה משימות כתיבה יומיומיות כדי להציף יותר את המודעות ולהתחבר לעצמי, בזמן לימודי הראשונים במכללה, וגם שם, הייתי יושב שתי דקות ולא מסוגל יותר, מתפזר לגמרי, מרגיש שאני שורף ומבזבז את הזמן שלי, ומעדיף לעשות כל דבר אחר חוץ מזה.
אבל משהו בתקופת הלימודים, כשהבנתי שאני מקדיש, או מקריב, זמן מראש כחלק מהתהליך שאני מכוון לעשות, נתן לי לחזור על הפעולה הכל כך מתסכלת, לשבת, לנשום, להכין לעצמי איזה כוס קפה או תה, ולשבת. ולפעמים ישבתי ובהיתי בדף הריק, ולפעמים כתבתי כמה שורות והתמהמהתי, ולפעמים חזרתי להוסיף כמה שורות, ולפעמים קמתי במאיסות ואמרתי מספיק להיום, אבל בתוך כל זה, שמתי לי כעוגן, זמן ספציפי בערב, המוקדש לזה, למשהו הזה שאני עושה לגמרי למען עצמי, למען לימודי, למען הצלחתי ולמען הנאתי האישית. ולא היה קל, היו לא מעט הפרעות, גם מהסביבה. היה את הפלאפון שקרץ כל הזמן לשלוח יד ולבדוק מי ומה, בת זוגתי שהרגישה מאד חופשי להכנס ולפנות ולשאול ולבקש תוך כדי, ואת הכלב שגם הוא דרש תשומת לב, אז הבנתי שאני צריך מסגרת ברורה למה שאני חייב לעצמי.

ביקשתי ממנה שכשאני יושב בחדר העבודה, לא להפריע לי בזמן המוגדר הזה שהחל בעשרים דקות, סגרתי את הדלת והרחקתי את הטלפון על שקט, וישבתי, ונהניתי מהחלל הזה שיצרתי לעצמי בחיי לטובת השקט הפנימי שלי. והימים עברו, וחמש הדקות הפכו לעשר, ואלה לעשרים, ובשלב מסוים מצאתי את עצמי יושב וכותב ולומד גם שעתיים ושלוש ביום, ושעות ממוקדות, שעות שהיתה בהם עשייה, וזה נימשך כך והניב לא מעט אמת ולא מעט הבנה לגבי הדרישה של ההתמדה, אחת התובנות המעניינות היתה ההבנה שאני לא עושה את זה רק כשאני שמח, מאושר, מרגיש טוב או מרוכז במיוחד, אלא אני עושה את זה, כי זה זמן שאני מקדיש לזה, ואני עושה את זה עצוב, שמח, מלא באנרגיה או עייף, אני עושה את המינימום ההכרחי כדי להתקדם ונותן לעצמי להיות האדם שאני בתוך כל זה, בלי הלקאה ובלי שהדברים “אמורים להיות כאלה או כאלה…”
הזמנים האלה הפכו מיוחדים מאד. השקט, הרוגע, האפשרות לתת לעולמי הפנימי ביטוי בתוך העשייה שלי, ההרגל הטוב והזמן הזה שמוקדש לעצמי. לא ידעתי לאן זה מוביל, אבל ידעתי שזה מוביל למקום טוב, שונה, ומאפשר יותר.
התמדה היא לא כלי להחלמה כמו שהיא כלי לכל דבר אותו אנו רוצים לאמץ לחיקינו, ללמוד אותו וללמוד דרכו את עצמינו ומעט יותר על סביבתנו.
אבל כל מסע מתחיל מהצעד הראשון, ונימשך, כל עוד אנו מאפשרים לעצמינו להיות ולהינות בו מרגעי העונג, וללמוד מרגעי הסבל, שזה קצת כמו להנות גם מהסבל על מנת לפזר אותו בחוויה מתקנת, ועדיין יהיו רגעים של כאב ותסכול, ועדיין יהיה את חוסר האונים שבחיים המושכים לכל מיני כיוונים, אבל בתוך כל זה, הרגל טוב, כתיבה, מדיטציה, אימון גופני, או כל זמן הדורש מאיתנו להתמודד עם עצמינו, ולצאת מהסרט הזה שאנו מנוהלים בו דרך סביבתנו, עשוי לפתוח צוהר למתנות, לכישרונות ולאהבה עצמית שלפעמים אנו יכולים למצוא רק בלבד, כשאין לנו אלא להתבונן בהשתקפות הישירה, הענוגה והכואבת של עצמינו, ולגעת מספיק זמן במה שבולם אותנו כדי ללמוד לנשום אל תוך זה ולעבור מעבר למסוכות המגבילות את תודעתנו, ליבנו, וחלומותינו. מקסימום, שרפנו כמה שעות טובות, אולי כמה ימים, אבל תסכימו איתי שכשאנו לא נותנים את הניסיון הראוי למושא מאהבינו, בעיקר כשמדובר באנו עצמינו, אנו נשארים עם אותה המשקולת הבלתי נראית והכבדה לאין שיעור, של החלקים הנגוזים בחלומותינו.שבוע טוב ומבורך לנו.

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הסבל שבתלות, הכאב שבחיים, ואהבה שאינה תלויה בדברים
תאריך: 20/6/2018 21:37:00

הבלוג של גברי

הנבואה היונגיאנית - הסבל שבתלות, הכאב שבחיים, ואהבה שאינה תלויה בדברים

לב שבור, הוא לב שלם - על הסבל שבתלות, הכאב שבחיים, ואהבה שאינה תלויה בדברים.
בשבועות האחרונים אני נוגע במקומות המרגישים אולי הכי כואבים אצלי במערך הרגשי. וכשאני אומר כואב, אני מתכוון לכואב, פיזי, ממשי, באזור הסרעפת ורגעים בהם הבטן מתהפכת, והראש כמו ניכנס למקום שרק מחפש פתרון, בכל צורה שהיא, בכל דרך, ומה שאני שומע מבפנים, זה קול צורם ומחריש אזניים של הרצון שלי, הצורך שלי, איזו נזקקות המחפשת ערפל סמיך להסתיר עניינים שכל החיים אני רגיל להסתיר. במילים אחרות, הרצון שלי במשהו, ההחלטה שמשהו חסר לי כרגע, הוא הבסיס לסבל שלי, הרגע בו אני מחליט שאני רוצה, הוא הרגע בו חסר לי, וזה הופך לרגע בו אני מתחיל לסבול.

העניין הוא שבשנים האחרונות, לקראת גיל 30 התחילו לצוף הרבה מאד עניינים לא בדיוק נוחים, יכול להיות שלחלק זה יותר מוכר ואחרים לא בהכרח מבינים על מה אני מדבר, אבל הכל התחיל כשחשבתי לראשונה על מועדון ה-27 הידוע לשימצה. מה זה מועדון ה  27? יש איזה אג’נדה סביב הגיל הזה בעולם הרוקנרול, הרבה מאד אמנים שאני מאד אוהב ומעריך את היצירה שלהם, שהיו מעין גיבורים של התקופה שלהם וכמו הוטמעו בנצח דרך יצירתם הלכו לעולמם בגיל 27, ג’ימי הנדריקס, ג’ים מוריסון, איימי וואיינהאוס שרק לפני כמה שנים עוד היתה איתנו ובין הכותרות, ג’ניס ג’ופלין, קורט קוביין, ועוד מיני כאלה ואחרים גאונים לתחומם שתמיד הכי קל להסביר לעצמנו שהם הלכו בשיא שלהם, שהספיק להם, ושהם עשו את שלהם. והאמנם?

ואני אישית חוויתי תקופה מאד מעניינת ולא פשוטה, דווקא בין גיל 27 ל - 30. ובמה היא מאופיינת? בזה שכל מה שחשבתי או האמנתי בוא עד אז, התפורר לו, וכמו הטוב והרע נשזרו אחד בשני, קצת כמו סמל היין והיאנג, וכבר לא היה שחור ולבן, הגבולות שבניתי בראש הלכו והיטשטשו ויחד עם זה הסיפורים שתמיד הסברתי לעצמי כמו החלו ללכת לאיבוד.
החיים דווקא קיבלו כיוון מעניין מאד ואמיתי, אבל יחד עם זאת, החיים דרשו ממני להתבגר, דרשו שאבחר תחומי עניין ואכנס בהם, שאבחר אנשים, חברים שהולכים איתי, מורים שהולכים איתי וסגנון חיים שעובד בשבילי. הטוב כבר החל מלווה בספק וכך גם ה”רע”.
בתוך כל זה, הסתיימה לה מערכת יחסים מדהימה שליוותה אותי שנתיים, והכלב שהיה לנו נשאר עם בת הזוג, והיה שבר עמוק ושאלה האם עשיתי את הדבר הנכון? האם זו האמת שלי? האם אני נאמן לאמת שלי?

בתוך כל זה, החיים הלכו והתגלגלו למה שהאמנתי כל כולי שעיקרון זה מהווה תנאי בסיסי מאד להתפתחות האותנטית שלי בעולם, וזה לוותר על כל תלות בגורמים חיצוניים לניהול חיי, שבמילים פשוטות זה להימנע מלבקש עזרה שנובעת מעצלות או פחד להיות קטן, להצטמצם ולהכיר במעט שיש לי כרגע, בעיקר חומרית. ולא היה קל להתבונן בחרדות העולות, כלכלית, זוגית, מינית, תעסוקתית, חברתית. אבל כל העניין שם אותי במקום בוא אני יכול להתבונן במציאות כפי שהיא, בפשטות ובכנות, כי מה שיש זה מה שיש ועם מה שיש צריך לעשות את המיטב.
בתוך כל זה, בבסיס החוויה, עולה תחושה קשה מאד, תחושה שפעם הייתי מאלחש אותה דרך סמים, טלויזיה, אוכל, אלכוהול, מין, או מיני דברים כאלה ואחרים, ומאחורי הצורך, כפי שציינתי בהתחלה, אני מגלה את מה שנראה כשלב מכריע ביכולת שלי להשלים עם המציאות כפי שהיא ולקבל על עצמי את החיבוק של המציאות כפי שהוא, את החיבוק של החיים, אפילו ההורים עם כל האהבה וההערכה והכבוד, הפכו בני אדם בעיני לפני הכל, והחברים גם כן, וכך גם אני בעיני עצמי, ומתוך זה אני מתבונן בחיים, וכמו החיים דורשים ממני להתאהב בכל הריק שמסביב, ולא דווקא במלא, והריק הזה, הוא לא תמיד מנחם, לפעמים הוא קר, מוזר, חסר צורה, כאוטי, ומשאיר הרבה מקום לבדידות לצוף, לתחושות ניקור, לכאב של החיים. פתאום דברים שפעם לא חשבתי שהם שלי הופכים שלי, אני פוגש אנשים בין אם בעבודה וברחוב, בבילוי או מיסגרת כלשהי והכאב שלהם כמו זורם דרכי, ושלי בהם, והחיים באים בעוצמה מוגברת מאד, במיוחד כשלא משתמשים בחומרים או אמצעים שפעם היו נתיב המילוט. וללמוד לאהוב, במקום הזה, כל אדם באשר הוא, או לפחות לקבל אותו, לייצר גבולות, ולהמשיך להאמין ולהתמיד בדרך זה לא פשוט. הרוחות נושבות לכל עבר, החיים מושכים לכל מיני כיוונים מפתים או תאוותניים, והפשטות המפיגה את המתחים ואת מה שמרגיש לפעמים כאיבוד הדרך, הוא דווקא לעשות את הדברים הקטנים שהנשמה מבקשת, כמעט כמו היא דורשת, כמו שורפת מבפנים ואני מבין שאין לי ברירה אלא לחיות את המתנות שקיבלתי בתוכי, לא בהכרח מה שלימדו אותי, ולא מה שקנו לי, אלא להתחבר לכישרונות החיים המבעבעים במהות חוויתי וללכת איתם כמה שמרגיש לפעמים, נגד כל הסיכויים.

בתוך כל זה עלה בי רגע ספציפי, הרגע בוא עליתי לארץ, או יותר נכון רגע הפרידה מהמשפחה בשדה התעופה, כשמחממה עוטפת של סבים וסבתות ודודים דודות ובני דודים, חוויתי את שיברון , כמו המשפחה נקרעת ובאותו הרגע הבנתי עד כמה בקלות הכל יכול להילקח ברגע, אבל זה לא כל מה שקרה, אני נסגרתי, הפכתי ילד מרוחק ואלים, ומתחת לפני השטח עשיתי כל מה שאפשר כדי לאהוב את עצמי, אז התנגדתי ונלחמתי בחיים כדי להרגיש שיש לי את עצמי, במקום לקבל את העובדה שכאב הוא חלק בלתי נמנע מהחיים. והיום, לאחר מספר מערכות יחסים זוגיות וחוויות חיים, אני רואה עד כמה אנו צריכים קודם כל ללמוד לאהוב באמת את עצמינו דרך עצמינו, ללמוד לאהוב את מה שיש ולהכיר בתמונה ובצורך שלנו, כדי שנילמד לתת באמת, לתת בשביל לתת, ולא לתת כדי שארגיש שאני נותן, אלא לתת, כי אנו יחד בסיפור הזה, כואבים את אותו הכאב ומחפשים את השבילים אל הלב. ברי סחרוף כתב באחד משיריו “לב שבור הוא לב שלם” ואני נשברתי במערכת היחסים המיתולוגית שלי, נשברתי כי היתה שם כל כך הרבה אהבה, ותשוקה שהיתה עוצמתית להפליא אבל גם היתה בוסר ברמה שלא ידענו להכיל אותה אני ובת זוגתי בזמנו, והצורך להאמין שאהבה חייבת לנצח, ואהבה היא מספיק, הלכה ומשכה אותנו במכאובים עצומים והיאחזות תלותית משגעת, רק כדי שנבין, שאנו לא נצליח לסחוט מהאדם שמולנו את מה שאנו באמת צריכים כדי להרגיש שלמים עם עצמינו, אנו צריכים לחפש את הדרך להיות שלמים עם עצמינו כדי שהמצטרפים לדרך, יוכלו להינות מאיתנו בלי לסחוט אותנו או להרגיש נסחטים על ידינו.

הגוף כואב והראש מחפש הסברים הגיוניים הקשורים במציאות החיצונית סביבנו, אבל מה באמת קורה בתוכנו? מה מפחיד? מה מקפיא אותנו על שמרינו? ולמה דווקא כשאני פוגש אהבה מרגשת ועוצמתית אני ניתקף פחד שלא מאפשר לי לקבל משהו שונה, משהו משלים, ואולי הכי נכון, אולי הכי מתאים?
כשהלב שבור הכאב הוא חלק, תמיד, והחלק הזה, השבר, מאפשר להתבונן בכולם דרך השבר, המשותף, וזה בסיס לחיבור אנושי, בעיני, זה בסיס ללכת יחד מבלי לכפות על אחרים שום דבר, לא לשפוט ולא לרצות לשנות, שהרי נהיה ברור היכן אנו צריכים להיות, כדי להיות שלמים יותר ולחיות פחות בעיוורון.
זה נושא מורכב ושאלתי את עצמי האם בכלל לגעת בו, אבל הוא עלה.

אז אני מקווה שיש פה משהו, בין אם זה זרעון קטן של נכונות לשהות במקומות כואבים שעשויים לפנות מקום לשינוי, להזיז אותנו למקום יותר נכון, פחות תלותי, יותר בוגר ומעצים.
לא מזמן שמעתי אימרה שאומרת, “חיים אחד זה מספיק, אם חיים אותם כמו שצריך.”
ולי אישית, כואב לראות כל כך הרבה אנשים שכבר לא מאמינים בחלומות, או כמו וויתרו על מקומות כל כך אמיתיים בתוכם מתוך פחד או תחושת כישלון, כששום דבר בעיני לא מהווה עובדה להצלחה או סיפוק, מעבר לשלווה ושלימות הלב, השבור.
ומשהו שכן התבהר יותר על אהבה, זה שהיא חייבת חיים יציבים לעגן אותה, כדי שעוצמת האש לא תכלה לאט לאט את החיים ואת העצמי האותנטי. שלא נידבק לאהבה החושקת ונישכח את עצינו בשביל מה שאנו חושבים שהם צרכינו, שלרוב, אלה הם חסכינו. ובמילים אחרות,לקדש את החיים, לפני האהבה, למצוא את את אהבותינו בחיים, ואז לזמן אליה את האהבה הזוגית או החברית, או כל אהבה שלא תהיה.

והאמת שכל הנושא הזה מוביל אותי דווקא לתקווה, תקווה שעשויה להפוך לאמונה, אולי זה יהיה נושא הבלוג לשבוע הבא.

שבוע טוב לכולם.

גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

להיות המחלה או להתמודד איתה - הברירה להחלים
תאריך: 27/6/2018 16:49:00

הנבואה היונגיאנית - להיות המחלה או להתמודד איתה - הברירה להחלים

קודם כל חשוב לי לציין, שאני בשום אופן לא יוצא כנגד ספר ה-DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) או לשלול דבר ממה שכתוב שם אלא יותר לגעת בהתייחסות של עולם בריאות הנפש כלפיו, ואולי גם כן להכניס מעט פרופורציה. אם יש משהו שאני מעוניין אולי להזיז מעט דרך הטקסט הבא זה הצורך בשיתוף פעולה, ההכרח להכיר במגבלה שעוד עומדת בפנינו ובצורך להעצים את המודעות ולמשוך קדימה בכל הקשור לאבולוציה של בריאות הנפש שלנו כחברה, ובשביל מה שזה שווה, אני מביא את נקודת המבט של המאובחן, כדי אולי לגעת במקום הזה מזוית חדשה ויותר ישירה.

לפני כשבוע נפגשתי לקפה עם חברה טובה וקולגה ללימודים ולתחום הטיפולי, הזמנו קפה הפוך תוך צחקוק על זה שאנשים הפוכים צריכים קפה הפוך כדי לתת קונטרה ולהתאפס, לשנינו סיפור מעניין ולא פשוט, שמביא איתו ימים לא קלים לעיתים, ויחד עם זאת, הפכנו יותר הגיבורים, הפצועים אמנם, אבל הגיבורים ולא הקורבנות של נסיבות לא מקלות, החלפנו קצת צלקות וירדנו לעומקים מעניינים של שיחה וצחוק על החיים, האבסורד שבחיים, הרצון והצורך באהבה, ובעיקר בקבלה. דיברנו על הימים האלה או הסיטואציות בהם אנחנו כמו מצפים כל פעם מחדש שיכירו בפצע, פשוט יכירו בו, ובזה שהוא שם, ולא יתאמצו כל כך לתקן אותו עבורנו, או לצבוע אותו ב”הכל בסדר”, לשחרר, כמו פשוט לתת לו להיות שם, לתת לבן אדם להיות מוזר לפעמים, שונה, ולהרגיש בסדר עם זה, שהרי “לא הכל בסדר”, אף פעם לא “הכל בסדר”, במיוחד למי שמתמודד עם צלקת, פוסט טראומה או עיוות מסוים במערך היחסים הבין אישיים, קושי לתת אמון או להאמין.

במהלך השיחה היא שיתפה אותי בחוויה איתה היא מתמודדת והציגה את זה “כנראה שזה שם לכל החיים”. ואני אשקר אם אגיד שאני לא נוטה להסכים ברמה מסויימת, כאוטומט, שהרי לפעמים יש דברים המונחלים כל כך עמוק בחוויה הנפשית שקשה להאמין שאי פעם נזכה בחוויה משחררת מאותו הדפוס, הפגם, הזיכרון או התמונות הצרובות לנו בראש. יחד עם זאת התקוממתי, והצעתי לה לשנות גישה, שהרי אם עיגנת תרחיש מהעבר בהווה באופן כזה, כנראה שכל פעם שניגע בוא מהמקום הנוכחי, מההווה, הוא יעוגן אוטומטית בעבר “לכל החיים”.
והתגלגלנו בשיחה וזה הלך איתי. הזכיר לי מאיפה התחלתי.

ראיתי את עצמי יושב על ספה מרוטה בכפר טיפולי בוא אושפזתי לגמילה ואיזון, זה היה חודש וחצי לאחר כניסתי לשם, חודש וחצי לפני כן לחשתי מלמולים, הלכתי בצעדים קטנים, אנשים סביבי ניסו להצמיד את האוזן לפי כדי לשמוע מה אני אומר ולא הצליחו להבין או לשמוע דבר, מבטי חלול וגופי כפוף וחלש, עייף, תשוש. באותו הבוקר ישבתי על אותה הספה, שתיתי קפה שחור, ועישנתי אולי 12 סיגריות בשרשרת, מתבונן בחלל, בשמש, בדיונות סביב. במהלך אותו החודש עברתי גמילה כימית, מספר התקפים פסיכוטיים, נטלתי תרופות במינונים מאד גבוהים ולראשונה התחלתי “לנחות” ולהבין מה קורה סביבי.

חברי ממשיכים בחייהם, בלימודים, בעבודות. משפחתי גם כן כל אחד בשלו, החיים ממשיכים בשביל כולם ואני יושב שבור לרסיסים במוסד גמילה ואיזון, מאובחן מכף רגל ועד ראש כמו שאומרים, מתחיל את החיים ממינוס רציני. מאובחן בתחלואה כפולה, מכור המתמודד עם אבחנה של סכיזופרניה פרנואידית, אבחנה שלאחר בדיקה אינטרנטית, ניסיוני האישי ושיח עם הרופאים סביבי הבנתי שהמסלול הנפוץ יותר הוא להיתקע בבית ההורים עד גיל מופלג בחוסר מעש, להתגלגל לדיור מוגן בשלב כלשהו אם לא מיד, וכל זה במקרה הטוב בו לא אגמור את עצמי בדרך, ואתאבד, אופציה שנראתה חיובית למדי באותו הזמן. ואם זה לא מספיק, עמוס בכמות תרופות שהשקיטה כליל את כל עולמי הפנימי, מרמת היצר המיני ועד כל התוכן הרגשי, מה שהיה הכרחי, ועדיין, מצאתי את עצמי כשכל האג’נדה שהחזקתי התפוצצה לי בפנים, וכבר לא היה לאן לברוח, וכדובדבן, לא היה לי כוח, לא אהבתי את עצמי מספיק כדי בכלל לנסות לאכול את כל הסיפור הזה והייתי מוכן לוותר כבר באותו הרגע. אמנם זה היה הרגע גם בו התעוררתי, בוא הבנתי שאם לא אעשה את זה בשביל עצמי, אעשה את זה בשביל אינספור המתמודדים, ובאמת שמדי יום אני לא יודע מה בדיוק אני עושה פה, ואיך הגעתי בכלל עד היכן שאני עומד היום, ולא כי יש לי המון חיצונית או כי החיים שלי תותים, שהרי הם לא, אבל אני פה, אני חלק, לומד ועובד, מחזיק מערכות יחסים משמעותיות ואמיתיות, וכייפיות, ובנוסף, נקי מתרופות וכל חומר המשנה תודעה ומצב רוח, נהנה מחיים רגשיים מלאים ובכלל עולם פנימי עשיר בצבעים, ונקודת מבט מעניינת ואותנטית. וזה בדיוק העניין, ההחלמה, החיים, המעבר מהישרדות לחיות.

אני לא רוצה לבקר אף אחד, או לשפוט את המערכת, אני לא חושב שיש בזה, אבל אני חושב שיש מקום להתבוננות ולייחס, בעיקר במה שקשור להבחנה כזו או אחרת.
אחד האתגרים היותר רציניים בתהליך כזה הוא המעבר מ”סכיזופרן פרנואידי” או מ”מאניה דפרסיבי” או מ”אישיות גבולית” לאדם המתמודד עם הבחנה של…
אצלי זה גבל בתרגילי כתיבה יומיומיים במהלך שנים בהם הייתי צריך לשים לנגד עיני את ההפרדה הזו, את ההבנה שאני לא המחלה, אני לא העיוות, אני רק מתמודד איתו, הוא קיים בי כפי שהוא קיים אצל כולם רק במימדים לא פרופורציונאליים, דרך רגישות היתר שלי, חוויית החיים שלי ושל מערכות היחסים סביבי וכמובן, שכשאתה פוגש את המילים האלה, הנורות עליך כקליעים מפלחי בשר ממערך בריאות הנפש, אז למילים האלה יש כוח, במיוחד כשאתה לא מוצא סביב אדם שיזדהה לעומקי החוויה וההתמודדות.

דיברנו על נורמה, נורמליות, ומה זה אומר ביכלל, נורמטיבי. האם יש לזה פירוש חד משמעי? האם קיים כזה?

כשאני חושב מהמקום שלי על משמעות המושג נורמה, עולה בי:
“החולי היחסי לו החברה האנושית זקוקה כדי לשרוד” שהרי אנו חווים התרופפות, בריאה אם תשאלו אותי, ברמת החופש מעקרונות ו”אלטר אגו” תרבותי שלא בדיוק עבד עד עכשיו,אבל כשזה יוצא מפרופורציה ומתחיל להוביל, הוא הופך מסוכן ועולה על עקרונות רוחניים המחברים בינינו באופן מיטיב.
וכאן ניכנס נושא ה DSM שבגדול, זהו ספר האבחנות הגדול מאד של עולם הפסיכיאטריה ובריאות הנפש, המקטלג כל דפוס כזה או אחר במבנה האישיות היוצא מפרופורצית ה”נורמה” עד כדי “הפרעה”. אבל ההתייחסות אליו כפי שאני חווה אותה לרוב, מוטעית. שהרי הספר מדהים, התובנה והזיקוק המדעי למבנה הנפש האנושי כפי שניחקר בעולם המערבי הוא מדהים ברמת העושר והתובנה, אבל הוא רק מסגרת, הוא לא צבע בוא אפשר לצבוע את המטופל, שהרי ברגע שצבעת את המטופל, את בן המשפחה, או את החבר בצבע, כנראה שכך זה יישאר, במיוחד אם הוא אוהב אותך מספיק כדי לרצות לסמוך על החיים ולאמץ את זה בעצמו.

אבחנה היא רק מיסגרת, אבחנה היא גבולות ברורים המאפיינים חלק ספציפי מאד בהתמודדות של אדם בחזית מאד ספציפית בתוכו, וזה היופי שבתובנה הזו, היכולת של סכיזואידי להבין מתי הוא רואה שחור ולבן ולמצוא את האפור, היכולת של המאניה דיפרסיבי לוותר על התלות המשכרת שבהיי האטומי ובדאון מגרד המירצפות, היכולת של המתמודד עם אישיות גבולית להבין מתי הוא מלביש תחפושת על האדם שמינגד כדי לתת ביטוי ריגשי למשהו שביכלל קורה בתוכו. כמובן שדרך עבודה עצמית ועיגון ממושך, שהרי ההחלמה שוכנת בחוויה המתקנת, ואף אחד לא ייקח אחריות מספקת על החוויה המתקנת מלבד המתמודד עצמו. אז מה אגיד לכם, אני מאמין בהחלמה, אני מאמין בדרך, אני מאמין שבשוליים החולים היושבים במוסדות ו”בתי משוגעים” יושב תיקון חברתי כללי, שהרי זה נוח כשיש חור בכיור דרכו כל המים המלוכלכים מתנקזים, אך המים המלוכלכים עלולים להציף ולעלות כשיש סתימה באותו החור. אז נשאלת השאלה, איזו דרך על אדם, מטופל, או מטפל לעשות על מנת להביא את רמת הרגש לביטוי מובהק המקבל מקום בטוח במציאות ולא בורח לברירת המחדל שבמנגנון ההגנה הפרימיטיבי שבהבחנה?


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

שבוע טוב לכולם, שבוע אמיתי.    

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

קול גלגל המתגלגל - בתהליך
תאריך: 5/7/2018 11:24:00

הנבואה היונגיאנית - קול גלגל המתגלגל - בתהליך.


כאחד שמעורבב המון בלימודי פסיכותראפיה בשנים האחרונות, בעצם סיימתי את השנה החמישית שלי בלימודים רצופים שדורשים תהליך, דורשים להתמסר לתהליך והמילה הזו עולה לא מעט, עולה מספיק כדי להתחיל לעלות על העצבים ובכל זאת, יש בה המון.
השבוע עברתי דירה, האמת קיבלתי החלטה מעניינת ועזבתי דירה שמרגישה הרבה יותר כמו “בית” - “לפי הספר”, כדי לצאת להרפתקה בעקבות תחביבים שלי ויותר שקט ומרחב לעשות את הדברים שעושים לי טוב ביני לבין עצמי, ההחלטה לא היתה פשוט, בעיקר השאלה שעלתה בי בשבועות האחרונים, יחד עם הלבטים והחשש, היתה, “האם אני מתקרב לעצמי או מתרחק מעצמי?”. שאלה די מתסכלת, שהרי איך אני יכול באמת להצביע על תשובה ולהרגיש שלם איתה ברמה שארגיש שלם עם ההחלטה? ובכלל, בהתחשב שכל החלטה מגדירה אותנו מחדש דווקא לאחריה, אז בכלל אפשר ללכת לאיבוד, אבל החלטתי ללכת על זה, והתנועה הזו גרמה לי להרגיש קצת כמו אני יוצא לטיול הרפתקני ברחבי האי שם ,או אולי מרגיש יותר כמו צוענייה מרקדת לשולי דרך עפר בין כפרים, עם איזה סלסלת פרחים ופירות שלא בדיוק מתבוננת בשעון או ממהרת להגיע כמו יותר לנשום לרווחה את הרגע הזה המביא איתו אוויר חמים קריר ומפיג לרגע את מה שלא, ומעורר את מה שכן.

שיחקתי עם המעבר הזה בראש כמה שבועות כשעלתה מודעה על דירה שנראתה מתאימה למה שעשוי להתאים לי, הלכתי לראות, עלה פחד, השתחרר, עלו דמיונות של איך עשוי להיות,וגם זה התפוגג, שהרי המציאות בסופו של דבר מתעלה על הכל, בשלב כלשהו, כמו מכת ברק זריזה הרגשתי את האמת בבטן, כמו האינטואיציה מצאה רגע מספיק שקט וסתמי, יומיומי, כדי שהאמת לגבי מה אני רוצה או צריך לעשות תעלה מבלי שאחשוב על זה יותר מדי. קיבלתי החלטה והלכתי איתה, ולמזלי ושימחתי, הדברים עבדו מעצמם והפינות ההכרחיות החלו להסגר, חתמתי חוזה, מצאתי מחליף לדירתי, והתחלתי להתארגן ולארוז, כל המעבר התרחש בתוך שבועיים.
ארזתי במהלך השבועיים לאט לאט, תוך שאני עובר על הרכוש שמרכיב את ביתי ובוחר מה באמת צריך להמשיך איתי הלאה ומה יכול להתרם, להזרק, להועיל למישהו אחר, כמו גם מה מושך אותי לעבר, מה מחובר למערכות יחסים קודמות שאינן רלוונטיות אבל מחזיקות בי תחושות שזה עוד שם כשזה בעצם לא, מה מאוורר את חיי ומה הופך אותם דחוסים יותר ומשאיר אותם כמו “לא פתורים”, כמו אני נאחז ומתקשה להרפות, גם כשאותו הפריט פשוט יושב ולא ממש עובר שימוש כלשהו, מבגדים ועד מוצרי חשמל, מיטבח, וכו’.

כשכמעט כל הבית היה ארוז, היה לא פשוט בבית, הרגיש ריק, וארגיש כמו כל ה”רכוש” הזה שלי, ניחנק בתוך הארגזים ולא נותן לי את הביטחון שאני רגיל אליו בבית, ואז משהו כל הזמן משך החוצה לבילויים, לאנשים, לחפש את עצמי במקומות אחרים גם כשאני זקוק למנוחה או דווקא לפשטות ולשקט.
המעבר היה קשוח, קבעתי עם מובילים ליום שישי בבוקר, סגרנו על רכב ספציפי, על כמות אנשים ועל מחיר, כשהגיעו, הגיעו עם רכב קטן יותר, אחר כך גם דאג להתלונן על כך שיצטרכו לעשות יותר נגלות משתכננו ודרש פי שניים כסף, לאחר שהסכמתי על סכום הגיוני יותר, החליט שגם זה לא מספיק ודרש סכום לא הגיוני. שיחררתי אותו, כמובן שלא בלי להעמיד אותו במקום, או לפחות לשמור על עצמי, ומצאתי את עצמי שוכב בצל על ספת הסלון שלי, בחניון העפר שליד הבית, כשלידי שולחן הסלון שכמעט סחבו לי במהלך עשרים דקות שלא הייתי שם, מכונת כביסה, וכורסא. יום שישי, השעה 12:00 בצהריים, ניהיה חם, ואני לא מצליח לארגן מובילים בהתראה כל כך קצרה לפני השבת.
הרמתי צלצול למשפחה, שכמובן העדפתי לא להטריח, ואבי הגיע לעזור עם רכב גדול. העברנו הכל והכל עמד לקראת הערב והשתחררתי לסופ”ש כשאני בתוך הבית החדש עם כל הציוד שלי. סיפור מעבר הדירה אולי פחות נוגע אבל סתם התחשק לי לשתף. קצת קלילות לא תהרוג אותנו. ;)
ונחזור לנושא שלנו, תהליך.
בקיצור, אני עומד בתוך הבית החדש כשהכל מפוזר בכל המרחב נטול כל סדר הגיוני כמעט, ואני מנסה להתבונן בחלל ולהבין איך בא לי שהדברים יראו. קצת מזכיר לי תקופות של בלאגן פנימי, שהכל כל כך מלא ולא מסודר, שאין לי מושג ביכלל מה, איפה, מתי ולמה?

ממש הרגשתי כמו בתקופות שיא בתהליכים הדורשים ממני לחשוף פצעים ולהתבונן בהם עד שיתמקמו במקום. כמו להוריד את התחבושות כדי שהחתכים ינשמו קצת שמש ויתייבשו ויגלידו מעט יותר.
התחלתי להסתובב בבית ולאט לאט להזיז חפץ פה, וחפץ שם, ולאט לאט הבית החל לקבל צורה, טיפין טיפין. הדהים אותי תחושת האי נוחות שעלתה בי כשעמדתי והתבוננתי בכל תכולת הבית מבלי לזוז, כמו נאחז בזה שאני לא יודע מהיכן להתחיל לעשות סדר, ואיך התחושה הזו החלה להתפזר יחד עם צעדי בבית, בין הארגזים והציוד, כשאני מזיז משהו קטן לפה, ועוד משהו קטן לשם, וזה לקח אותי לצד השני של החוויה, המקום של המסתורין, המקום הזה שאני לא באמת יודע איך הדברים יראו, אני רק יודע שאני יכול לשחק איתם ולהזיז אותם, ולתקשר איתם ולאט לאט לראות אותם תופסים צורה שונה, מסתורית אולי, אולי פחות, ופתאום ניכנס המרחב הספונטני הזה שמשחרר מעט ומתחיל לצייר את התמונה מבלי בהכרח להחליט מראש מה זה הולך להיות ואיך, או אולי עם רעיון כללי ולא מדויק, התחושה הפכה משחררת ומהולה בסבלנות וקבלה של המצב, שאפשר ומותר לקחת את הזמן, מותר להתמהמה מעט ולהתבונן עם כל תנועה. התנועה הפכה להיות הרבה פחות אנליטית, הרבה פחות בשליטה, יותר נינוחה ורוקדת, יותר לחיות את מה שיש מבלי להרגיש ש"אמור להיות" או "צריך להיות". הזמנתי פיצות באותו הערב וצפיתי בסדרה שאני אוהב, כשאני יושב “בין ההריסות” שאוטוטו יהפכו להיות ביתי החדש, ונהניתי מכל רגע. כמו ידעתי שיש זמן, ויש כוונה, ובדרך כלל, אלה הדברים הכי חשובים שהולכים איתי בתוך תהליך.
כרגע הבית בבלאגן שלם, עדיין, אבל הוא חצי תפס צורה, ואני יכול לראות פלאשים של רגעים שיעברו פה, ואני יודע שהם לא תואמים בדיוק את המציאות שתיהיה, אני יודע שהרומנטיקה באשליותי לא בהכרח תיהיה כמו במציאות, ואולי כן? אבל יש חזון, ואני מאמין בחזונות, שהרי הם מושכים אותנו בכיוון שאנו מכוונים אליו, וכיף לי.

המעבר הזה היה ממש לראות חיצונית ימים של התכנסות ונבירה פנימית, באריזות, תקופה של שיחרור והרפייה מדברים שכבר לא עובדים בשבילי, הליכה בבלאגן לא נוח במקום החדש, בוא אין צורה מוגדרת וברורה והגבולות שהכרתי זזו, ולאט לאט קבלת המצב החדש ואיאחזות יותר בסבלנות מאשר במטרה, יותר הנאה מהדרך מאשר התוצר, ובסופו של דבר, השקט, החזרה לשיגרה, הבית מסודר, נוח לנקות, נוח לטפל, לבשל, לנוח, לנהל את היום לטובת ההווה, ואולי גם העתיד, וכנראה שגם העבר. המצחיק, זה שהכל נשאר אותו הדבר, אבל אני רואה את הכל אחרת, קצת כמו שקורה לי עם כל יום שאני יוצא מבית הספר אחרי הלימודים, הכל נשאר אותו הדבר, אבל אני השתניתי, האופן בוא אני רואה את הדברים, השתנה, זה שונה, זה חדש, זה מוזר, אבל זה מעניין, וזה בסדר. זה חלק מהתהליך.

אז המסע לא ניגמר, הוא מתגלגל, עוד מעגל ועוד מעגל, וכל פעם שהוא נישלם, אני לא מושלם, אני מעט שונה, מעט יותר בכיוון, רצוי בכיוון הלב, מה שכן, זה מרגיש קליל יותר, פיזית, כמו אני הולך ומשיל מישקל עודף שיושב לי על הנפש, על הנשמה, ולרוב, סתם מישקל עודף של הראש, של מחשבות שלא משרתות אותי, או את סביבתי, ומפריעות למישחק החיים.
אז כששואלים אותי מה נישמע? מה העיניינים? או מה שלומך? שלפעמים זו השאלה הכי מיותרת ומעצבנת. בא לי להגיד בפשטות.
ממשיכים!בברכת שבוע טוב, שבוע של ספקות מעוררים

גבריאל

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

שבוע טוב לכולם, שבוע אמיתי.    

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

חרדה - אמת או שקר?
תאריך: 12/7/2018 00:27:00

הנבואה היונגיאנית - חרדה - אמת או שקר?

הייתי בן 8 אולי או 9, שכבתי במיטתי בשעת צהריים בבית וניסיתי להירדם, כנראה חזרתי מוקדם מבית הספר או לא הלכתי באותו היום, החלון היה פתוח ושמש חדרה מבעד לחלון והיה אפשר לשמוע את השקט השורר ברחוב, הטלוויזיה בסלון כנראה הייתה פתוחה, לא התייחסתי, עצמתי עיניים וניסיתי להירדם, אבל הקול המונוטוני שנבע מהרמקול החל לחלחל לאט לאט לתודעתי ומשהו החל רוטט אצלי בגוף, אי שקט. אירע אסון המסוקים בצפון, 73 חיילים צעירים נהרגו באותה התאונה והקריין עבר על הדרגות, שמות החיילים, הגילאים וערי מגוריהם. לא ידעתי מה קורה לי, גם לא ידעתי מה קורה באופן כללי, זאת אומרת ידעתי מה זה מוות אבל לשמוע את הגילאים האלה, את המקרה, משהו לא הסתדר לי אי שם בעולם הפנימי, התגלגלתי על הבטן וניסיתי להסתתר, הווליום הלך וגבר, וגבר, וגבר, עד שהרגשתי שאני משתגע, ממש כמו הראש ניכנס לקצר חשמלי ואין זרימה, הכל פשוט הולך ונערם ומאיים להתפוצץ, צעקתי שינמיכו, שוב ושוב אבל לא שמעו אותי, ואולי לא היה אף אחד בבית? כשהרגשתי שאני כבר לא עומד בזה רצתי לסלון ולחצתי בהתרגשות על כפתור הטלויזיה כמה פעמים עד שהטלויזיה כבתה (הכפתור לא עבד כמו שצריך). חזרתי חזרה למיטתי והתכסיתי (כנראה חיפשתי חיבוק או תחושה של ביטחון וניסיתי להרגיע את עצמי, לא היה אף אחד בבית.

רק חמש עשרה שנים לאחר מכן הבנתי שזה היה התקף החרדה הראשון שלי, ואם לתאר את התחושה, זה הרגיש כמו אגרתי כזו עצמה של פחד בפנים, שאיבדה אחיזה במציאות וברגע שלא יכולתי להכיל יותר, הגוף פשוט נתן לזה פורקן לא פרופורציונאלי, כמו לקח חוויות הווה ועבר ועירבב אותן יחד וחישמל את כל התחושות האלה החוצה באחת, בזרם אדיר וקולח של רגשות מעורבבים בעומס מחשבתי מטורף שלא מוצא הסבר למה שקורה הרגע, או מה שניקרה אולי “פול גז בניוטרל”, הגוף פורק את מה שאני לא יודע לתת לו ביטוי, או משחזר את מה שבזמנו לא ידעתי לתת לו ביטוי. התחושה קשה, לפעמים הלב הולם בכזו עצמה שאתה בטוח שהחזה הולך להתפוצץ או שאתה הולך פתאום להיכבות ולא להתעורר.

אני לא מתיימר להביא תרופה או תשובה למצבי הקיצון האלה שכל כך טריקיים להתמודדות והבנה, פירוק ומיסוס החוויה לכדי חוויה מתקנת, אבל ברור לי דבר אחד. בחוויה שלי, הפחד אמיתי כשיש לו סיבה סבירה להתקיים, אבל כשיוצא מפרופורציה, בעקבות חוסר הקבלה שלי אותו, הכחשתי אותו וחוסר ההשלמה שלי עם זה שהחיים לפעמים מאיימים עליי, אז הפחד יוצא מפרופורציה, הוא מתנפח למימדים שלא מחוברים למציאות, ואז אני כמו מושך אליו גם מיליון ואחת חוויות לא פתורות מהעבר, כמו זורק על הפחד את כל הדוחות שעוד לא שילמתי והופך אותו לחרדה, ניתקף צורך בשליטה על דברים שאין לי עליהם שליטה ומזין את זה עוד יותר. ומוצא את עצמי אבוד בתוך בליל סמיך של בלאגן שלם שחולף במהירות כמכת חשמל ואי אפשר אפילו להצביע על הסיבה, או הסיפור העומד מאחורי. ואיך לייצר ביטחון במקום הזה? איך לגעת בחוויות העבר, אלה שחילחלו כפחד ולא קיבלו ביטוי הולם? לא קיבלו פורקן נכון ואמיתי? אלה שלא הייתי בנוי ושלם די הצורך או בעל כלים מתאימים כדי להכיל אותם בחוויה או לפרוק אותם באותו הרגע ולהשאירם היכן שמצאתי אותם?

ברור שכל העיניין יושב גם כן על מערכות יחסים, על העבר המאד רחוק ולפעמים מאד מוקדם שלנו כתינוקות, שאולי לא היו מחובקים ברגע של מצוקה, ובכלל, לחשוב על המעבר הזה מהרחם אל הגיחה לעולם, בו פיזית אנו עוברים טראומה במעבר ממקום חמים ואוטופי אל “טמפרטורת החדר” או העולם. זה נושא עמוק יותר להיכנס אליו, המערך המשפחתי וכמה ביטחון “גברי” קיבלנו במהלך החיים שלנו, כדי להרגיש מוגנים או שמותר לנו להיות מי שאנחנו, ולא מי שרצו שנהיה, או מי שאנו חושבים שאנו אמורים להיות, לעומת מי שאנו באמת. מכל מקום, אולי הדרך היא להתחיל לפדות את הדו”חות האלה היושבים במעמקי הנפש, להכניס חוויה מתקנת של ביטחון, של פרופורציה, של עיגון ואמונה בזה שהכל בסדר כרגע, ומה שלא, בעבודה, אבל להפסיק עם ההכחשה ולייצר מוכנות, או נכונות לגעת במקומות כואבים ולא סלחניים המלקים אותנו בעומס הרגשי הזה הבוקע כהתפרצות הר געש נטול רסן ודורש מאיתנו סבל. אולי הגיע הזמן להשיל את מישקלי העודף לא רק במילים, אלא גם במעשים, גם במגע והרפייה, ואולי כאן ניכנסות התמורות שבפסיכותראפיה הגופנית בפרט, בעבודה עם הגוף, השריון השרירי, המנח אותו אנו חיים כברירת מחדל שאולי מונעת מהגוף להפתח, מהעגלה להתרוקן כדי שיהיה אפשר למלא אותה במוצרים חדשים, בריאים יותר, מיטיבים יותר, טעימים יותר, ומאפשרים יותר, ואולי באמת זה נושא חשוב לגעת בו בפוסט הבא. כי בשורה התחתונה, עבודה על חרדה זו עבודה עצמית בעיקר, כמובן שעם הנחייה וליווי המאפשר להכנס למצבי מצוקה.

בינתיים, חשוב לזכור שסך הכל אנו חיים רגע, והנה הוא חלף. ולהפסיק לקחת חצי שעה או שעה של מצוקה יומיומית ולצבוע איתה את התמונה כולה, לפעמים ההיגיון יכול להכניס פרופורציה מעניינת לתמונה, כשאנו זוכרים שהחוויה הקשה היא רק רגע ביום, כמה דקות, שבעקבותם אנו נוטים לסחוב את זה איתנו, להלקות את עצמינו ולחוש אשמה, על משהו שלא בשליטתנו והנה הוא כבר עבר. במקום זה, אנו יכולים לתת לעצמינו מעט יותר ממה שאנו צריכים, את החמלה הדרושה כדי להיות מי שאנו, כמו שאנו כרגע, בקבלה, ולייצר חוויה יותר מיטיבה, יותר נעימה, או לפחות, פחות מפרקת, ויותר מחבקת.

אוסיף שאני באמת חושב, שככל שאדם מיתקרב יותר לאורח החיים, ולדרך שבה הוא אמור לחיות, על פי אמונתו, כפי שהוא הולך ומבין אותה דרך חוויית חייו, כך נושלים חלקים אלו ואחרים, ומתפוררים מישקעים כמו חרדות, פחד ואימה, ומתחיל להתגלות החיבוק האמיתי והעוטף של החיים כחיים עצמם, על הטוב ועל הרע.


ושיהיה שבוע מחבק בעיקר.
גבריאל 


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

שבוע טוב לכולם, שבוע אמיתי.    

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

כשמילים אינן מספיקות - כוכבים וניצוצות
תאריך: 18/7/2018 00:07:00

הנבואה היונגיאנית - כשמילים אינן מספיקות

שבוע שעבר העליתי פוסט על חרדה, וההבנה שלי עד כמה עשויה להיות מאתגרת ההתמודדות או תהליך של החלמה ממקומות כאלה (חרדתיים, פוסט טראומתיים ושל עומס יתר), זה הלך איתי, והעלה בי צורך לגעת מעט במתנות שבטיפול בתנועה, עם גוף, המשלב מגע, ובעיקר בהתחשב בזה שאני מטפל בקליניקה בין השאר בפסיכותראפיה גופנית התייחסותית כאחד מהכלים העיקריים כשהמצב דורש ומאפשר זאת, רציתי לשתף על המקום שלי עם הסומה (הגוף), ובעצם החוויה הסומאטית כנגד תהליכים פסיכוסומאטים (כאלה המבטאים מצב נפשי דרך הגוף).

מיותר לציין היום כמה שכיחות מחלות גוף הנובעות ממצבים נפשיים, בסוף עוד נגיע לכמה שכל מחלות הגוף נובעות ממצבים נפשיים ורוחניים, ואולי לא, ואולי לא מיותר לציין את זה בכל זאת. אולי כדאי ורצוי, שהרי אם נצא מנקודת הנחה שהנשימה שלנו מהווה את הבסיס לחוויית ה”כאן ועכשיו שלנו” - שהרי היא מעגלית והיא לא חדלה כל עוד שאנו חיים, אז ברור שכל רגע מרגש, בוא אנו לוקחים נשימה עמוקה בפתאומיות, או רגע מפחיד בוא נשימתנו נעתקת ואינה זורמת, רגע מלהיב בוא אנו נושמים במהירות, או רגע עייף או מבולבל בוא אנו נושמים במהירות ובשטחיות, צורב חוויה מסויימת בהווייתנו, במהלך חיינו, במעגל הזה היושב על נשימתנו המתגלגלת. וכשחושבים על כך שהחמצן שאנו מכניסים לגוף בעצם זורם בין השאר למוח, ומוזרם דרך כל מחזור הדם אל שאר הגוף, אז מן הסתם ששינויים כאלה ואחרים או מצב הנשימה שלנו, משפיע בהכרח על תפקודנו באופן ישיר, וזה לכשעצמו מספיק כדי שכל פעם שנחווה רגע המחזיר אותנו לעבר באופן כלשהו, כך גם הנשימה תחזור לשם, וכך גם הגוף יושפע מזה.

את התנועה גיליתי בגיל מאד צעיר. מספיק היה שאימי או אבי יסובבו לרגע את הראש ברמזור כדי שכשיחזירו את המבט אליי ימצאו אותי למעלה מטפס על עמוד הרמזור, או הגדר, עצים וכיוצא באלה, תמיד הייתי תזזיתי ובחיפוש הרפתקאות, לאחר מכן היה זה ספורט ,ריקודים במסיבה, והתנועה תמיד היתה חלק, אבל את הערך שיש לתנועה לא ידעתי.
בזמן הגמילה והאיזון, בעצם תקופה של חצי שנה, במקום בו שהיתי היו מעבירים לנו סידרה של טיפולים בתנועה, בעיקר כדי להגמיש ולרכך את הגוף מעט בעקבות עומס התרופות והעבודה הרגשית הנעשית במקום, מה שבאמת הוכיח את עצמו, שהרי היה מאד ברור כמה נוקשה אני מתעורר וניכנס לתרגול לעומת הרוך היחסי איתו אני יוצא, אבל רק בהמשך דרכי, בשנה השנייה ללימודי הראשונים גיליתי את התמורה של עבודה עם הגוף במקביל לעבודה עצמית רגשית ורוחנית פרטנית.

זה התבטא לא רק בקלות היחסית שבה הגוף שלי מיסתגל לתנועות חדשות וגמישות שפעם לא היתה, והרגשתי שהיא מחוברת באופן ישיר לעומס שהשלתי מנפשי, אלא שהתחלתי לחוות את השיריון השרירי שלי מתמוסס, ולמה הכוונה? התחלתי לחוות את הגוף מתיישר, את החזה ניפתח, את הכתפיים חוזרות יותר למקום זקוף ואצילי יותר ואת הרגליים הופכות קלילות יותר, הראש הפך שקט יותר, והעבודה הנפשית כמו גם היכולת ללמוד ולהקשיב השתפרו פלאים. זו היתה חציבה, זו היתה חציבה אל מעמקי העגלה (הגוף) הסוחבת אותי, ניקוי ופתיחה של שערים ומעברים שהשפיעו ברמה אדירה על חוויית החיים “החדשה”, חוויה של שינוי וגדילה, התפתחות והתקרבות יותר להווה ופחות שיחזורים של העבר. לא שהם לא קופצים לביקור מדי פעם.

זה היה כמו לסחוט סחבה מטונפת בתוך דלי מים פעם אחר פעם, לראות ולחוש את הלכלוך נישטף החוצה עם הסחיטה, להחליף את המים המטונפים, ושוב לסחוט את הטינופת הרגשית ולהתחיל לחוש חוויות חדשות ברמח איברי גופי, להתחיל לחוש אותו (הגוף) נושם, לפעמים זה הרגיש כמו האויר זורם דרכי, ולפעמים עלה עצב בל יתואר שהחזיר אותי הביתה לבכות ולהתאבל על מה שהיה. לפעמים היתה שם התרגשות והודיה, אבל מה שבטוח, כשזה היה מחובר לחוויה הטיפולית ולתהליך ההחלמה המסודר, היה היגיון בתמונה, היתה דרך, והחוויות המתקנות האלה של תחושות ניקיון בגוף לעומת עומס המושך את הגוף מטה והופך אותו “מטונף” וכבד מישקל, החלו להוליד מצבים חדשים וגישה שונה למצבים שפעם היו מעגל סגור ותקוע של חזרתיות משעממת ופוצעת כל פעם מחדש.

אני זוכר את תקופת הדיכאון הכי קשה וארוכה שלי.
בשנתיים שלאחר הגמילה היה לי משעמם. אבל ממש. ממש ממש משעמם.
שהרי לא רק שהייתי “פצוע אנוש”, התרופות היו כל כך משתקות (וטוב שכך), ובנוסף, לאחר חוויה של מעל שנתיים של פסיכוזה אקטיבית ופיצולים ואקשן רגשי בלתי ניסבל. שכמה שהחוויה היתה שלילית וצרבה טראומות בכל תחום בחיים בערך, היה מעניין. היה מלא, היה אקשן, לא היה רגע דל, החיים היו מרגשים באופן חולני ומנוכר, אבל איזה התרגשות זו היתה! ופתאום, למצוא את עצמי הולך לעבודות פשוטות ככולם, מוותר על חיים של סאטלות וסגנון חיים שבשבילי כבר לא עבד, מצאתי את עצמי נוסע יום יום באוטובוס לעבודה ומכריח את עצמי לחייך חיוך רחב, או לפחות אחד קטן. האמת, היה אבסורד להתבונן במראה ולראות כמה שהפה לא מסונכרן עם העיניים, לראות עיניים רציניות וחלולות המנסות נואשות למשוך את זויות הפה מעלה, ומצד שני, חיוך מאולץ ונטול חשק המנסה מלוא כוחותיו לדגדג את העיניים למעלה להוציא מהן אולי ניצוץ חיים של פעם. 

העיניין מאחורי זה היה מאמר שקראתי, שדיבר על האפשרות להפעיל הפרשה של הורמונים, במיקרה שלי סרוטונין על ידי “עשייה בכאילו”. בוקר אחד מצאתי את עצמי באוטובוס, מתבונן מסביב כשכולם נראים לי עצובים בדיוק כמוני, הכל נראה כל כך מייאש, עייף ומאוס. כשפתאום, משום מקום, עלה בי שיר היפ הופ המתאר את החיים שלי כ”חי את החלום”! המישפט הזה היה כל כך אבסורד בהתחב בתחושה שלי באותו הזמן, שפתאום קלטתי כמה שהכל אבסורד באותה המידה שהוא כה משמעותי, וכל מה שאני רואה אבסורד והמצב שלי אבסורד כל כך שפשוט התחלתי לצחוק על עצמי בקולי קולות, הפכתי את המצב שלי לבדיחה הכי גדולה שלי. וכולם הסתכלו מוזר, אבל אני חייכתי. לא רק בפה, גם בלב. משהו בלצחוק על המצב הרטיט אותי, מהו בחיוך בכאילו שעשיתי, משהו בהכנה, בכוונה, בעבודה עם הגוף במודע, וידעתי, שאני שם בפנים, איפשהו, מתחיל לבצבץ.

היום אני יודע שנפש וגוף אחד הם, וכדי לגעת באותנטי, באמיתי, בעצמי האמיתי, צריך לחצוב גם דרך הגוף, ולשלב אותו בעבודה הרגשית, כדי לרטוט אל השיכבה שמיתחת, אל הניצוצות והכוכבים, הלהבה והגחלים, האדמה והשמיים, הנשימות הרגועות, הנינוחות, כשהכתפיים שמוטות רפויות, ולפעמים, אפשר אפילו ללכת באויר.


שבוע מקסים
גבריאל

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

שבוע טוב לכולם, שבוע אמיתי.    

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

הדיכאון לא סולח, החיים כן.
תאריך: 25/7/2018 12:09:00

הנבואה היונגיאנית - הדיכאון לא סולח, החיים כן.

אני הרבה שואל את עצמי כמה יש בפוסטים האלה, הרעיון שהם אמורים לחבר מישהו דרך החוויה שלי כאדם וכמטפל לא פעם מעיר בי את השאלה כמה יש בזה וכמה עובר גם דרך המילים, העיניין הזה שתהליך אישי, של גילוי והעצמה כרוך בעבודה עצמית ולא בלמידת סיכום או מאמר, אלא לגעת ברעיון ולצאת החוצה לחפש, ולצאת החוצה לחפש בדרך כלל זה להיכנס פנימה לחפש, כמו יש דברים שלא לומדים אלה עובדים אותם ביומיום, הולכים איתם, חיים אותם, בודקים, מביטים, נושמים ויוצאים מהם אחרת, קצת אחרת, כל פעם, יותר מלאים, יותר מבינים, יותר מחוברים.

דיכאון, בדגש על דיכאון קליני זה משהו שמלווה את החברה שלנו לא מעט. ממעיטים לדבר על זה, בדרך כלל מי שסובל מזה לא מרבה לדבר על זה שהרי הוא יותר עסוק בסבל, וההתמודדות הזאת, מכלה מבפנים, לאט לאט ובשקט, מעייפת את הגוף, מעייפת את המוטיבציה, ואוכלת לאט לאט את האמונה עד שלא נשאר דבר מחלומות, תקוות, או דרך לצאת מזה, וכש”יוצאים” מזה, בדרך כלל זו מעין פשרה על חיים בווליומים חלשים, על תרופות מאזנות או שמוותרים. נגעתי בנושא בקטנה בפוסט הקודם והרגשתי שראוי לתת לו יותר מקום.
הרבה דברים הכרחיים ועוזרים בהתמודדות עם דיכאון, בעיקר ספורט או עיסוקים המפרישים אנדורפינים וסרוטונין, ומיני הורמונים שנותנים לנו תחושה של חיים, של אהבה או התרגשות, ובגדול, תחושות של משהו ששווה לחיות בשבילו. מעניין לחשוב שבעקבות הכימיה במוח ותפקוד מערכת העצבים אנו עשויים להתבונן בנוף מסויים ולראות אותו יפיפה ומרגש, ובאותו המטבע להתבונן בו ולראותו מלנכולי ,דכאוני וריק, כשבעצם אותן העיניים מיתבוננות בו, רק בגישה שונה, במצב תודעתי שונה, אבל במיקרה הזה, לא רק הגישה היא שונה, ודווקא הרגיש לי חשוב לגעת בחוויית הדיכאון כפי שייצא לי ללמוד ולחוות אותה.

לאחר כמעט שלוש שנים בהן חייתי לא מאוזן, ולא מטופל, ובמילים מקצועיות, בפסיכוזה אקטיבית שהלכה והידרדרה לרבדים של סכיזופראניה פראנואידית, מלווה בהתקפים פסיכוטיים ועוד מיני טיבולים מעניינים, ניכנסתי לטיפול.
הכל טוב ויפה, התחלתי לצרוך תרופות, ובצדק, ולעשות מה שצריך כדי לצאת מזה. אבל בתוך חוויית התיקון הזאת היה משהו חסר. ומה זה משהו חסר? היה הרבה חסר. אחרי תקופה כל כך ממושכת של אקשן פנימי גועש מרגע שאני פוקח עיניים ועד שאני נירדם, ולרוב גם בלילה, בחלומות ונידודי שינה, התודעה שלי היתה כל כך מלאה בתוכן, בין אם הרסני או לא, שברגע שזה הושקט דרך התרופות, ניהיה לי שקט, ואפשר להגיד אפילו שליו, אבל משעמם. התגעגעתי לשיגעון, התגעגעתי לרעש והבלאגן שמילא את חיי בכזאת התרגשות חולנית בכל זמן נתון, שהרי מי אני עכשיו? בלי כל הרעש הזה? מה עושים עם כל הזמן הזה והמשאבים, כשאני עוד לא מחזיק בתחביבים קבועים, ועוד לא מבין בדיוק איפה ואיך להשקיע את הזמן, וגם אז, מה יותר מרגש מהצללים האפלים ביותר הנוברים בתוכי ומתפרצים מעלה בכל הכוח….?

ואז הגיע הדיכאון.

החיים לא היו שווים לי הרבה, יכול להיות שלשחרר אותם יותר קל, מחשבות אובדניות שיחקו לי בראש לא מעט, לא שהיום הן לא מבקרות מדי פעם, והכל הרגיש ריק. לקום מהמיטה היה מעמסה בפני עצמה, המחשבה היום על כמה היה לי קשה לקום ולגלגל עצמי בכוח מהמיטה לאחר לילה רווי שינה אבסורד בעיני, כמה שלא ראיתי את הערך ליום החדש. הבדידות כירסמה, התחושה שאף אחד לא מבין אותי, ושהרי אני לא מבין את עצמי אז איך מישהו אחר יבין אותי.

הדרך לא היתה קלה. להתאהב בפשטות שבחיים זה לא קל, להתאהב באוכל, במיקלחת, בהשקיית העציצים בבית, באנשים, בעבודה, בשיגרת יומיום, לא קל. לייצר את הוקרת התודה על הדברים הפשוטים גבל בניהול יומן כתיבה המוקדש רק לזה, למה כן, למה יש, מה נמצא, על מה אני לא יכול שלא להוקיר תודה. ומעבר לזה, המסע נימשך.

שמתי לב שהתהליך הוא ארוך אמנם, אבל מעניין. הייתי ועודני ככורת פחם במיכרה ישן ומאובק בעיירה פשוטה ורחוקה, הכורה את דרכו אל הלב, הרוח, התודעה, הגוף. השביל אל האותנטיות שלי מלא במהמורות ופניות מפחידות, מה יהיה? איך אהיה? למה ומתי? ובתוך כל זה מתגלה החלק המרתק ביותר, אני לא יכול שלא להיות עצמי, אני לא יכול שלא ליבחון את העקרונות שלי, את האמת שלי, ולהבין מה באמת שלי ומה לקחתי על עצמי בלי לשים לב ביכלל שזה לא שלי.

בתוך כל הבלילה הזו ולאורך הזמן שמתי לב שהדיכאון לא מגיע כי אני לא נהנה מהחיים או לא עושה דברים שאמורים לגרום לי להרגיש שאני מממש את החיים ולא הולך להתחרט עליהם, והוא גם לא מגיע בעקבות אבדן התיקווה שלי או האהבה שלי, הוא מגיע ועולה ככל שאני מתרחק מעצמי, מסתיר את עצמי במסיכות שהן לא אני, סוחב על עצמי עבר שעדיין גדוש בהמון רגש, שמיתנגש עם האשמה שלי, ומיתנגש עם אי הנעימות שלי מעצמי והגאווה שלי, שהרי “מה, אני יחשוב דבר כזה?!” בעיקר כשמדובר על אנשים קרובים, חברים ומישפחה ואנשים שהייתי רוצה להיות נכון עבורם, אבל אני לא יכול, שהרי כשאני מנסה להיות נכון עבור מישהו אחר, אני מכלה את עצמי לאט לאט, מסרס את עצמי, מסרס את הרגש שלי ומתעלם מחלקים מהותיים ששומרים על המערכת שלי מאורגנת ומאוזנת. והאמת? אין דבר יותר משחרר מלהפשיט את העבר מכל העומס הריגשי המיותר, למצוא את הדרך להשלים איתו, ללמוד את מה שנותר ללמוד ממנו, ולהשאירו כתמונות נוסטלגיות מלאות בקסם של אמת החיים, על הטוב והרע, השמח והעצוב. כמעט ולא קיים משהו משחרר יותר ומעצים יותר מלנתק את כל תקעי החשמל המחוברים לשקעים של העבר, ולהעביר אותם לאט לאט לשקעי חשמל היושבים בהווה, השחרור מרעיון הסיפור האישי שלי, הצורך להחזיק בסיפור כתירוץ האולטימטיבי ל”למה מותר, הגיוני, ואף ראוי שאסבול היום כמו שאני סובל” אחרי מה שעברתי, ועוד מיני רעיונות כאלה, הופכים למה שהם באמת, בריחה לרחמים עצמיים ולקורבנות שאין בה מלבד לצמצם את חוויית חיי הספונטנית והאותנטית, ואת האפשרות להפוך עם כל יום שעובר לעוד קצת ממי שאני באמת, מי שאני עשוי להיות, כשאני מוותר על מי שהייתי. ופתאום, התודעה לא צריכה לסחוט כל שארית של אנרגיה מהגוף ולנקז אותה כדי לתחזק את הגנרטורים העצומים העובדים יומם ולילה כדי להסתיר ולהדחיק את כל הרגש המודחק הזה שחי שם, וקיים שם, לא משנה כמה אנו מנסים להסיט את הראש, וממשיך לסחוט אותנו עד תום.

הגיל לא משנה, המצב בחיים לא משנה, התקופה או הזמן, שהרי אף פעם לא מאוחר מדי לחוות אהבה ושיחרור, התעוררות וקלילות, ריקוד. ומעניין מה עשוי לקרות ככל ששקעי החשמל הנפשי והרוחני יזינו את ההווה ולא ישרפו על העבר.

לפני שנים מספר היתה לי שיחה טובה עם חברה, היא סיפרה על החלום שלה לנסוע לחו”ל וללמוד רפואה. היא היתה כבר בוגרת “יחסית” ובשלהי גיל 30 המאוחרות, מה שאומר שעד שתסיים את הלימודים היא תיהיה לכיוון אמצע שנות הארבעים לחייה. ושאלתי אותה מה הקטע הזה? איך היא עושה את זה בכזה גיל, אחרי שכבר עשתה לימודים ורכשה מקצוע וכו’? וביכלל, למי יש סבלנות בגיל כזה לחזור לאקדמיה הממוסדצת לאחד המיסגרות המאתגרות אקדמית שיש? לאחר החתונה לנסוע לחו”ל לעשות את אחד התארים המעמיסים?
היא הסתכלה עליי בפשטות וחייכה, ואמרה, “גברי, בסופו של דבר, כשאתה ניהיה רופא, אף אחד לא שואל אותך בן כמה אתה, אף אחד לא שואל אותך מתי התחלת ללמוד או למה, ואף אחד לא בודק לך את הוותק לפני שהוא ניכנס לקליניקה שלך, זה גם לא מעניין, אתה פשוט ניהיה רופא, קצת כאילו זה מה שהיית כל הזמן”.
היא צדקה, היא גם נסעה, ולמדה, וסיימה. והיום, אף אחד לא שואל אותה באמת, והיא חייה את האמת שלה, את האהבה שלה, ואת מי שהיא באמת רצתה להיות, לפחות בפן המקצועי, לצורך העיניין.


אז יום חדש, שבוע חדש, שנה חדשה, חיים חדשים, כל יום, יום יום. ממשיכים.

גבריאל

תרגיל בחופש - כפי שאולי לא חשבנו עליו
תאריך: 1/8/2018 10:31:00

הנבואה היונגיאנית - תרגיל בחופש - כפי שאף פעם לא חשבנו עליו

פעם בלבלתי מנוחה עם חופש, מרדנות עם חופש, בריחה עם חופש, חוסר אחריות עם חופש. הרעיון בראשי היה שכדי לזכות בחופש, אני צריך להתנתק. להתנתק מהיומיום, מהעבודה, והאנשים סביבי.
למען האמת, הרעיון שלי לחופש כנער מתבגר ובשנות העשרים המוקדמות שלי היתה תמונה בה אני רואה את עצמי זרוק על חוף אי שם בפינה נידחת ברחבי העולם, מסטול מספיק כדי להשתחרר מהכל אל תוך הרגע היחיד והמיוחד, הקוסם הזה בו אין כלום מלבד תחושה מעורפלת תחת השמש, מול הים, לא חייב כלום לאף אחד, אף אחד לא יכול לדרוש או לבקש ממני כלום, אני לא קשור ולא שייך באותו הרגע, ושקט לי. לא פעם מצאתי את עצמי לאורך הדרך בנקודות בהן אני לא יודע מי אני ולאן אני הולך ולמה, ומשחק בראש ברעיון הזה שאם לא אמצא את עצמי פה ואמצא שקט, כנראה אמצא את זה שם, אי שם במקום בו התפאורה נייטרלית ולא מחברת אותי לחיים שלי, לסיפור שלי, ולמה שעברתי ועודני עובר.

זה היה לאחר פגישה עם המטפלת, בה ממש הצהרתי על כוונתי לעוף למזרח לתקופה ממושכת, או יותר נכון, להעלם מפה למזרח, כי אני לא מוצא את עצמי כאן, ולא מוצא שקט, וכנראה שאמצא את זה שם.

מאותה הפגישה כנגד כל הסיכויים, יצאתי עם ידיעה חדשה, והיא שלאן שלא אברח, הצלקות שלי, והרגשות הלא מעובדים שלי, או במילים אחרות, השדים שלי, ירדפו אותי גם שם, יארזו איתי מזוודות, יקנו איתי כרטיסי טיסה, ויטוסו איתי לאן שלא אלך, לאן שלא אברח. ושאם אני מעוניין למצוא שלווה, כנראה שאני צריך לייצר את הרעיון שלי למזרח, גם כאן, את המזרח, והמערב הקטנים שלי בבית, בסיגנון החיים שאני חי ובמרחב שאני אוכל בו, ישן בו, לומד בו, ומשחק בו, במרחב בו אני חי.
במילים אחרות אפשר להגיד שהרעיון הפך לזה שלא בורחים לממש חופש, אלא חופש זה משהו שאני צריך ליישם ביומיום, בבית ובעבודה, ואפילו תוך כדי עבודה, למה הכוונה?
שהרי מהו חופש בשבילי? ממה אני מנסה לברוח כל הזמן? מה מציק לי ומה מסתיר לי את הרעיון ואת המתנות הטמונות בי אליהן אני לא מוצא גישה? מה מושך אותי לאחור כל הזמן? למה אני נוסע ברכב עסוק בלהביט במראות הצדדיות והמראה האחורית מעליי במקום להתבונן בדרך, באופק, בכיוון אליו אני נוסע? ולמה אני לא מצליח לייצר חזון או רעיון לאיך הייתי רוצה לחיות? איך נכון לי לחיות? היכן?

ברי סחרוף שואל את אלוהים באחד משיריו “כולנו רוצים להיות חופשיים אבל ממה?” וממה באמת?
במהלך הלימודים שלי ולאורך כל התקופה של השנים האחרונות החופש מתבהר לי בתמונה אחרת בתכלית ממה שדמיינתי, ממה שחשבתי, ממה שחייתי כל חיי. אפשר להגיד אפילו ההיפך הגמור מהרעיון שישב אצלי בהתחלה.

ככל שהרעיון לחופש מתבהר לי אני מבין עיניין מאד ברור, והוא שהחופש מתממש רק כחלק מהכלל, רק כחלק אינגרטיבי ממה שקורה אצלנו כחברה, בני אדם שסך הכל חולקים רעיון קיומי פשוט, אבל בחברה המודרנית, וכנראה גם העתיקה, זה גם מורכב. כולנו רוצים להיות נאהבים, נשמעים, לאהוב ולהיות ראויים, כולנו רוצים לייצר משהו טוב, משהו שיש בו כדי לתרום איזשהו חלק חיובי ומיטיב לסביבה הקרובה ולפעמים גם הרחוקה, כולנו רוצים שיהיה לנו מקום של קבלה, של חמלה, מקום שמאפשר לנו להיות מי שאנו, ובעיקר, מי שאנו כדי להיות מאושרים ומסופקים אפילו במעט (אם היה אפשר למדוד סיפוק).

אני זוכר תמונה, בתקופה אפלה של ניוון כמעט קטטוני במשבר בו עברתי, התהלכתי בצעדים קטנים, לא דיברתי כמעט וכשדיברתי זה היה חלש, ממולמל, לא ברור, ובכלל לא הייתי מאד מחובר. התהלכתי בצעדים קטנים ברחובות והייתי נתקע דקות ושעות ארוכות עושה כמה צעדים לכאן, וכמה לשם, לא יוצא מרדיוס של חמישה מטרים, מבולבל כמו הראש נימצא בקצר חשמלי שמכה כל כמה שניות ומעיף אותי לכיוון אחר לגמרי במחשבה, האנטנה נשברה ונעה בין מיליון תחנות משנייה לשנייה, כמו בעיית קשב חמורה, רק מהולה באקסטרה חרדה ובלבול. ניכנסתי יום אחד לקיוסק, רציתי מסטיק, אל תשאלו אותי למה, אולי רציתי משהו פשוט, כמו שמכינים פרוסת גבינה לבנה לילדים בגן.

עמדתי מול ארון המסטיקים כשפרושים לעיני המון סוגים שונים של מסטיקים בטעמים שונים, ואני לא יודע מה בא לי, לא יודע מה לקחת. אני ניזכר איך ניכנסתי לקיוסק מבולבל, כפוף, כמעט נטול צלם אנוש, לא מדבר, מתבונן דקות ארוכות על קיר המסטיקים והמוכר שואל האם אני צריך עזרה, כשמבין שאין עם מי לדבר הוא הרפה, בסופו של דבר לקחתי חפיסה והלכתי החוצה כשהוא צועק לי כמה פעמים, והאמת, שאני לא יכול להצביע על מה עבר לי בראש אבל כמו לא קלטתי ביכלל מה הוא אומר, או שפחדתי ביכלל בוא באינטראקציה לקניה, כמו לא הבנתי איך עושים את זה בכלל, איך מדברים שיחה רגילה ופשוטה בה אני קונה לעצמי משהו קטן, הכל היה לא הגיוני והראש הרגיש כמו ענן דחוס שאין בו מקום לסיכה, ומצד שני ריק, חלול, מפוזר באויר כחשמל סטטי. לא מבין היגיון של תמורה וקבלה, כסף, חברה.

רק תקופה ארוכה לאחר מכן נזכרתי בעניין הזה, כשכבר הייתי בטיפול ומאוזן יותר, נזכרתי במצב המשפיל הזה וכמה מסכן הייתי, ובעיקר, מה זה להרגיש כזה עומס ריגשי ומחשבתי אטומי שלא רק הכלי כבר שבור לרסיסים, אלא כל ההוויה איבדה צלם אנוש ואדם מתהלך כמו גושי בטון לרגליו, סרט הדבקה דביק לפיו, ידיו אוחזות שקי סלעים גדולות, מהן הוא פוחד להרפות שמה יישאר בלי כלום, והגב כפוף תחת הנטל, העומס, העצב והפחד.

הזיכרון הזה עלה בראשי שנתיים או שלוש לאחר מכן, כשיצאתי מקיוסק עם ארטיק ביד. או ממתק קטן שקניתי, זה לא משנה, אני לא בדיוק זוכר. העניין הוא שניכנסתי לקיוסק, קניתי מה שרציתי, ואפילו צחקתי מעט עם המוכר. יצאתי החוצה, ובלי ששמתי לב, תחושת ההודיה שליוותה אותי החוצה היתה משהו שלא הכרתי, איך עניין כל כך פשוט גורם לי להרגיש כל כך חופשי, מאושר ושליו, ותכלס, בעיקר מאושר ושמח, על זה שאני חלק, פשוט, ולא רק חלק, גם השלתי כמה פירורים של צחוק בדרך למי שהגיע מולי, התחושה הזאת מלווה אותי עד היום, דווקא במקומות הפשוטים, במצבי היומיום של החיים.

כשאני חושב היום על חופש, החופש הזה הוא ביכלל לא חיצוני, הוא לא קשור בתפאורה. הוא יותר קשור לתחושה הפנימית שאני חי איתה, לכמה מותר לי להיות מי שאני, אותנטי, מול החיים, עצוב, שמח, למעלה או למטה, אבל בדרך.

הרעיון של חופש קיבל תפנית אדירה, שהיא במקור להשיל את העבר, או לפחות את העומס הרגשי הדובק בו. להפטר מהסיפור שלי, להפסיק להזדהות איתו כל כך ועל ידי זה להפסיק לשחזר אותו בהווה החיים שלי, להפסיק להיות קורבן של הנסיבות ושל הסיפור שלי ולהתחיל להשתמש בו כדי למנף את החיים שלי ולהביא אותם למקום שאני מאמין שהם צריכים להיות, להפסיק להשתמש בעבר שלי כתירוץ ולהתחיל לזמן אותו כשהכרחי כדי ללמוד עוד שיעור או לתת ממנו משהו הלאה, בלי כפיה, בלי שליטה, בלי לחשוב שאני בהכרח צודק או יודע על מה אני מדבר, אלא יותר להניח אותו, ואם למישהו יהיה בזה שימוש, ואם זה יעשה לו טוב, אז זה היה שווה את זה. לא קל להיפטר מהפנטזיות, לשחרר את הגאווה והצורך להיות מישהו כדי לתת לחיים הזדמנות למשוך אותי למקום שאולי אני אפילו לא מסוגל לדמיין עבורי, שהרי הוא עשוי להיות טוב מדי בכדי שאחשוב שביכלל מגיע לי. ולא קל לוותר על מי שאני כדי לפנות דרך למי שאני עשוי להיות, לתת לעצמי להשתנות, להבין שיותר טבעי להשתנות מאשר להישאר אותו הדבר. לא קל ללכת בלא נודע ולשים את עצמי לפעמים במצבים בהם אני מושא ללעג, כי אני לא עומד בציפיות הסביבה, ולהאמין, שעדיף שאני אהיה ללעג ולא האמונה שלי והאותנטיות שלי. האמת שלי.

האגו הוא דבר מתעתע. ולפי ההגדרה הפרוידיאנית, איך שאני מבין אותה לפחות, האגו הוא מערך של של מנגנוני הגנה, הרבה פעמים פרימיטיביים שאנחנו מאמצים במהלך החיים כדי לתקשר בסדר אחד עם השני, אבל מה יושב מתחת? מה קורה כשאני מסכים לתת לאגו שלי להסדק קצת ומתחיל להכניס יותר עקרונות לחיים, עקרונות של חמלה וקבלה, בעיקר כלפי עצמי. מוותר על הצורך הבלתי מתפשר לסיפוק רגעי ולשרוד עוד רגע בו אני מרגיש מספיק בנוח, ומרפה ובודק האם החיים מושכים אותי למקום שאולי כל הזמן ירגיש בנוח? או רוב הזמן?
ובהתחשב בזה שבדרך כלל את תחושת החופש אפשר לחוש בתוך גבולות, ברורים יחסית, אז מהם הגבולות שלי? בעיניין הזה אני תמיד נהנה לחשוב על הטאבואים החברתיים, כמה שהחוקה, בעיקר במה שקשור לפלילים ופגיעה בזולת, שומרים עלינו, על ילדינו, ומאפשרים מיסגרת בה אפשר לממש חופש תוך שמירה על הביחד שלנו כבני אדם, פחות להפריע אחד לשני, ולתת לכל אחד הזדמנות לחיות כפי שהוא ואת סיגנון חייו שלו, אבל ביחד.
ואין על הביחד.

מקווה שהפוסט הזה ניער קצת את רעיון ה”חופש” כך שכל אחד יוכל למצוא מעט יותר מהחופש האישי שלו. בתוך הכלל.

שבוע טוב
גבריאל

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

ציפיות - כשהן לא על הכריות
תאריך: 16/8/2018 23:39:00

הנבואה היונגיאנית - ציפיות - כשהן לא על הכריות

אני יושב בקליניקה ומתבונן באדם שיושב מולי. אנחנו מדברים. האג’נדה של המטפל מטופל נחה לה אי שם במיסגרת הסטינג (החדר, השעה הטיפולית, היום הקבוע, התהליך ההולך ומתהווה, ההתמדה, אתיקה טיפולית השומרת על מערכת היחסים ועל שנינו כבני אדם).
אני מביט ומרפה לעיתים ממה שאמור להיות, או איך אמור להיות, נותן למרחב לנשום. אחרי הכל, איך אפשר לגעת במשהו שלא נגענו אם לא נרפה לרגע ממה שאנחנו מכירים?

הוא ניכנס להלקאה עצמית ואני מתבונן ומחייך אליו, אני צוחק: “לא יכול בלי אה!?” תוך שאני נותן בעיטה קטנה בסוליית הנעל שלו עם רגלי הימנית,, כמו לרגע אנחנו שחקני כדורגל המחליפים כמה מילים בחדר ההלבשה, הוא ממשיך, שוב פעם אני בועט בו בסוליה בקטנה ומרים את הקול תוך ציחקוק, הוא מחייך, ואני חוזר על מה שאמרתי בקול רם יותר בעיניים ממזריות, אני מזדהה, אני מזדהה מספיק כדי להתחבר לו לבטן ולצחוק על המצב שלי דרכו, והוא צוחק דרכי על המצב שלו, ואנחנו צוחקים על הכאב הכי גדול שמלווה את הרגע. זו לא קליניקה באותו הרגע, אנחנו כבר יושבים מול הים, על כיסאות בד ואוכלים אבטיח, הכל בסדר. אנחנו בסדר, אנחנו מתבוננים, מזוית אחרת, חווים רטט אחר.

בתנועה ספונטנית ומוזרה אנחנו מוצאים את עצמנו מדברים על חלומות, על אהבות, על רצונות בריאים, על כוונות ויעדים, מדברים על נשים ועל גברים, על מערכות יחסים ופחדים.
ברגע, התמוססו כל הציפיות. תחושה כזו, שאנו אמורים להיות משהו אחר ממה שאנחנו באותו הרגע, להיות נכונים עבור מישהו, עבור הסביבה הקרובה, הרחוקה, החברה, המקומות שאנו מסתובבים בהם וחשים אשמה מהיותנו אנו עצמנו, ברגע פרצנו חומה רצינית וניכנסנו לעולם האינטימיות, לעולם בו יש אמת מתחת לפני השטח, ואין בהכרח צורך לקשט אותה, לא צריך לעטוף אותה ולהדביק לה סילסול סרט כמתנה, המתנה פתוחה, לרווחה, מהולה בצחוק ואותנטיות של החיים, חיוך קליל עולה מצד שנינו ואין מקום אחר שעדיף להיות בו באותו הרגע, שהרי אנו נוגעים בדברים היותר מהותיים המנהלים אותנו, אבל בצחוק, ב”מותר”.

הרבה קולות חיים אצלנו בראש, על מה צריך ואיך צריך ולמה. קולות של ההורים, האחים, המורים, החברים, הסביבה בה אנו חיים, התרבות. ערכים שהרבה פעמים אנו מאמצים על פני השטח ולא מאפשרים להם להתבסס פנימה בלב מהמקום הנכון, ממקום שמבין מה ולמה זה נכון לנו, או למה לא, גם אם למישהו אחר זה מתאים ומתיישב.
אנו מאבדים אחיזה הרבה פעמים בפשטות של החיים, כמה בסיס החיים עשוי להיות פשוט, בית, עבודה, חברות, זוגיות, לימודים, לקנות מצרכים הביתה, לשבת לאכול פיצה, שמח או עצוב, לפנות רגע לתחביב שירטיט אותנו לכמה שעות ויכניס עונג של חירות וחופש לחיים, ביטוי הנפש והרוח.

ושוב אנו מצפים שיהיה לנו את מה שכנראה אנו עוד לא מוכנים לקראתו, את מה שאנו לא יודעים עוד לקבל מהמקום הנכון, מהמקום הבונה, אנו נשארים צמודים יותר לצורך, לחסך, ומצפים שהוא פשוט ייענה מיד כי אם אין הוא בנמצא אנו לא בסדר, ואם אנו לא בסדר אנו לא מספיק, ואם אנו לא מספיק אז אנו לא מספיק, ורואים עלינו שאנו לא מספיק, ואם לא רואים עלינו, אני רואה, וזה מספיק. מספיק כדי שארגיש לא בסדר. מפה לשם, אני כבר לא זוכר מה נכון או לא נכון, אני לא זוכר מה באמת רציתי או מה אני צריך, אני רק יודע שה”משהו הזה” יעשה לי טוב, אבל זה מגיע והולך לפני שהבנו ביכלל שזה היה זה, רק בצורה אחרת ממה שתיכננו, או רצינו, או חשבנו.
אנחנו חוזרים לקליניקה, אנחנו יושבים ומתבוננים בחלל, אנחנו חיים מערכת יחסים המאפשרת לדברים לזרום פנימה כמים הפורצים סכר ונישטפים בנקיק סלעים בספירלה כלפי מטה, ועוצרים, ומרימים לרגע את הנקיק הזה כמו היה כדור שלגים מחנות מזכרות, ומשקשקים אותו קצת ומתבוננים בשלג העולה ושוכח מטה ונירגע, והטירה ממשיכה לעמוד על תילה, ואנחנו מתבוננים בפליאה בחורף הקר שהופך לרומנטיקה הכי פשוטה של החיים. מערכת יחסים, מערכת יחסים שהמטופל יכול לאט לאט למצוא בה את האותנטי, האותנטי שלו, ולקחת אותו, את האותנטי הזה, החוצה לעולם, בלי להרגיש בושה, או שאסור, או שזה לא בסדר.
אנחנו צועקים חזק אל תוך הנקיק התלול והעמוק ומקשיבים להדהוד המילים העולה ממנו ומשקף את קולנו כנגד הטבע. אנחנו נהנים מהחיים, אנחנו לא רק בטיפול, לא רק בתהליך.
אין ציפיות. גם אין שליטה. יש התנהלות נכונה של הדברים, כבוד, ואומץ לגעת בצלקת ולצחוק.
אומרים שציפיות מועדות לאכזבות, אבל אולי לא, אולי ציפיות כשמן כך הן, מצפות, את האמת.
במשהו שהוא הרבה פעמים לא רלוונטי, הוא רק סימפטום של הקושי שלנו להכיל ספונטניות בשלווה.

גבריאל פולונסקי - משלב מזרח ומערב, ו 12 הצעדים ליציאה מהתמכרות פעילה.  

החיים תחת סטיגמה ועומס התרופות הפסיכיאטריות לא בדיוק עוררו בי תקווה וחשק לנוע קדימה. אך יחד עם הידיעה הזו, ניכנס קול נוסף. קול שאמר שאם אני לא עושה את זה למען עצמי, אני עושה את זה למען אינספור שבורים, כמוני.     

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

לא כל תחושה, ולא כל מחשבה - דורשת פעולה
תאריך: 8/10/2018 21:21:00

הנבואה היונגיאנית - לא כל תחושה, ולא כל מחשבה - דורשת פעולה

בסוף השבוע ישבתי אצל חברים ועלתה שאלה, בעקבות שיחה עם חברה שקראה מאמרבו טוענים ש”המחשבה הראשונה שעולה לנו בראש היא בדרך כלל הדבר הנכון לנו לעשות, או מה שאנו באמת רוצים לעשות, בעיקר בעניין קבלת החלטות”. היא שאלה מה העמדה שלי בעניין ולא ממש ידעתי מה לענות. האמת, שממש לא ידעתי מה לענות. שהרי מצד אחד יש בזה המון, שהרי האינטואיציה שלנו אמורה להיות הדבר הכי בריא לנו, אבל מה עושים כשיש בלאגן פנימי, חוסר סדר, והעולם הפנימי מבולבל.

בעיקר לא ידעתי מה לענות שהרי מהמקום שאני בא ממנו, וההתמודדות של כמה שנים בהם חייתי טראומה ארוכה שנמשכה מבוקר ועד לילה, ויצרה הקשרים חולניים בראש ומחשבות ותוכן מפרק, אז מה שעלה בי, זה משהו אחר. דווקא היכולת להחזיק מצב לאורך זמן, בפנים, ולא להגיב לו, ובעצם לשים את עצמי במצב של חוסר אונים מול המציאות לאורך זמן מספיק כדי שהתשובה, או הפתרון, או ההחלטה שאקבל יהיו הבריאות לי יותר.

במצב של סכיזופראניה פרנואידית, שזה מצב המהול בפחד עצמתי רוב הזמן, והראש רק מחפש פיתרון או הסבר הגיוני למצב, וכשאין כזה בנמצא, אז התודעה מייצרת אותו, בין אם דרך חזיונות, מחשבות\ דמיונות, ריחות וקולות, המצב דרש ממני לקחת פרק זמן לא קצר, ובעצם שנים, בהם הייתי בטיפול, בליווי ועיגנתי את עצמי דרך תרגילים יומיומיים בבית.
אבל הבסיס לכל זה, ומה שאפשר את כל זה, היה להיכנס למצב של הכלת המציאות על כל המשתמע ממנה ולעגן את עצמי בחיים פשוטים, ומה זה אומר?
זה אומר עבודה מספיק מאתגרת כדי שלא ארגיש שאני שוקע בה במחשבות ותוכן פנימי הרסני, ומצד שני כזו שיכולה לכלכל אותי ולממן לי חיים המאפשרים לי לאכול בריא, ללמוד, לנהל אורך יום בריא, שיגרתי וקבוע. ובתוך כל זה, בעצם לדאוג בעיקר לישון בריא, לאכול בריא, ולנוע באופן שיגרתי כדי לא לשקוע בתעתועי התודעה וברגש עד לביהור איטי ונוקב של המציאות הנשקפת למולי.

העניין לא היה פשוט בכלל מיותר לציין, שהרי כשהמוח ניכנס לדפוס או ללופ מסויים, לפעמים קשה לעשות זום אאוט ולהבין שאתה בלופ. אבל התשובה שלי לשאלה ששאלנו בהתחלה היתה, שמהמקום שאני בא, אני לא יודע איך להתייחס לעניין המחשבה, שהרי חייתי תקופה ארוכה במצב שאני מתעלם כמעט לחלוטין ממה שאני מרגיש או חושב, ושקוע יותר בפעולות הפשוטות המאפשרות לי לייצר בסיס יציב, פשוט ובריא להתנהל דרכו ולהגיע לפיתרונות הנכונים לי ולמצבי. ואולי הדבר המאתגר ביותר בכל המצב הזה היה, לוותר על חלומות, על שאיפות ורצונות אישיים, לפעמים גאוותניים, ולהתמסר בעיוורון לכל הקשור להחלמתי, תוך כוונה שהחיים יביאו לי את שאני באמת צריך בהתאם ליכולות ההכלה ומצבי הנתון, קח שיגיע מה שבאמת נכון ומתאים.

זה כמו אם הייתי יכול לתאר את המצב בפן רוחני חצי מיסטי, הייתי אומר שאם אנחנו יצורים רוחניים בחוויה האנושית, ובעצם אנחנו מאגר אנרגטי או כדור אנרגיה הנימשך ממקום למקום ומחובר ליקום, אז הרעיון הוא לשחרר מכל הרצונות האישיים (אשר גוררים סבל מהרגע שהם עולים, שהרי רצון מצביע על החוסר שבאותו הרגע) ולהאמין שאני נימשך באופן טבעי אל השיעור הבא, שאותו לרוב, אני אפילו לא יכול לצפות, או לנחש אותו, שהרי אלו בעיקר חלקים פחות מפותחים אצלי השוכנים בתת המודע או מוחזקים כסתימה תחת איזו צלקת מהעבר. לשחרר משמעו להתבונן ולהכיר באמת כפי שהיא, להכיר בפצע או בהתמודדות לרמה עמוקה של אמת, שזה מה יש, ועם זה צריך לעבוד, אך לא נוכל לחבוש את הפצע, לנקות ולחטא אותו, עד שלא נישיר אליו מבט ונכיר בו.

אז בין אם המחשבה הראשונה שעולה ובין אם לא, אני אישית, רק לאחר שנמנעתי מלהקשיב לתודעה כדי להתבונן לאורך זמן מספיק במציאות באופן יחסית אובייקטיבי, כדי להבין מה קורה שם בכלל, ולמצוא לזה שפה, יכולתי לחזור בהדרגה ולהבין איך אני משתחרר לתוך האינטואיציה שלי באופן טבעי, ובאופן בו עולמי הסימבולי מעוגן באופן בונה לי ולסביבתי. הרעיון של עמידה בחוסר אונים מול המציאות הפך למשהו יותר טבעי, למשהו נינוח, כמו תמיד ניתן להתבונן זמן מספיק כדי להמשך בבוא הזמן לפעולה הבונה והלא מפרקת, בין אם זה קשור במערכות יחסים ובין אם זה קשור בראיונות עבודה, בפעולות הקשורות לקריירה או לאופן בוא אני מרכיב ומעצב לאט לאט את עולמי הפנימי והחיצוני.

ולמה אני מעלה את הנושא הזה לדיון? כי אני חושב שאחת ההתמודדויות היותר קשות בכל הקשור לעיוותי נפש ומיינד, בעיקר בעולם הפסיכיאטרי, קשור בקלות ה”אלרגנית” של התודעה לברוח למנגנון ההגנה הרגיל והמוכר, בעיקר כשהחלק בנפש שאמור לעבד את הסיטואציה באופן שונה, לא קיים, שהרי לא נגענו בו מעולם, או שהוא לא מפותח די הצורך להכיל את הסיטואציה אחרת וללמוד לרדת מברירת המחדל.

ומה היא ברירת המחדל? האמת שאפשר ממש להתייחס אליה כהתמכרות. שהרי ממני ומההתמודדות שלי המצב דרש להתעלם כליל מתחושות, מחשבות, חזיונות ורעיונות לא מעטים שהיו משחזרים מצבים הרסניים, בעיקר כלפי עצמי. ובמצבים של דיכאון, היה צורך להמשיך “לקום וללכת” כל יום מחדש, גם אם זה לים או לטיול רגלי כשכל הגוף והמחשבות אומרות לי שאין לי כוח לכלום, ובמצבים של מאניה יחסית, שזהו מצב משכר ברמת הסרוטונין והדופמין שהמוח מפריש כדי להרים את מצב התודעה למעלה, כמנגנון הגנה, הרבה פעמים המפצה על דימוי עצמי נמוך או על תחושת קטנות ואיום, המצב דרש לוותר על ה”היי” המטורף, ולנשום חזרה אל המקום של האמצע, ואף ללכת למיפגשים שיחזירו אותי למקום המאוזן, לשווה בין שווים, לא פחות טוב, ולא יותר טוב, גם כשהראש רק רצה לברוח רחוק ככל האפשר. ובמצבים של אישיות גבולית מתעתעת, בה הכי קל להתפרץ, לשבור את הכלים, או לדרוש מאחרים סביבי סיפוק שרק אני יכול למצוא לעצמי, המצב דרש לנשום ולהתבונן, או לחזור ולתקן, לחזור ולדבר ולברר גם כשאני בטוח שאני צודק ואני יודע, ולתת לעצמי הזדמנות להסתכל על המצב מזוית אחרת. או לדרוך על הגאווה ולבקש סליחה וללמוד ממה שקרה. יותר פשוט להגיד מלעשות זה בטוח, ולמען האמת, שלהחזיק מקום כזה כשאתה נמצא במקומות האפלים דורש עבודה עם הנפש, הגוף והרוח, כדי שהמערכת תיסתנכרן לאט ובשלימות יותר, אבל אין זה בלתי אפשרי, ולפעמים, ואם תשאלו אותי, תמיד, שווה להלחם על החיים. או אולי להכנע להם.שבוע טוב ומפרה לכולם
גבריאל

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

שבוע טוב לכולם, שבוע אמיתי.    

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

מכתב למטפל ולמטופל - מקצועי? לא יודע.
תאריך: 22/10/2018 00:27:00

הנבואה היונגיאנית - מכתב למטפל ולמטופל - מקצועי? לא יודע.


לקחתי כמה שבועות להבין לאן לנתב את הבלוג ואת המסר, מה אני רוצה להגיד ולמה, מה החשיפה הזאת עוררה בי באופן אישי, ומה אני רואה כמטרה בעצם, כאחד ש”כנגד כל הסיכויים”, ניגמל מהתרופות, ואני יכול להגיד בלב שלם, שככל שאני מעמיק בחוויית החיים המיטיבה והמעוגנת, החוויה המתקנת, אבחנה פסיכיאטרית “חשוכת מרפה”, הופכת לרגישות המאפשרת, לטוב ולרע, להרגיש מלוא העוצמה, ולהכנס פנימה ולהכיר את עצמי ואת הסביבה טוב יותר.

האמת היא שהכתבה וההשתתפות בתכנית הביאו צונאמי של כאב שהייתי צריך לאפשר לעצמי רגע לשהות, להרפות, להשאר בפשטות החיים ולהקשיב, לא להסחף, לא להתבלבל ולחשוב שאני יכול לתקן את העולם, או מישהו, שהרי רק אדם יכול לבחור לתת לעצמו את ההזדמנות. אבל גל הכאב לא היה ביגלל זה, גל הכאב עלה על גדותיו כי אמת מאד ברורה שחיה אצלי בפנים כמישהו ש”חזר מהשאול”, וראה לא מעט מבטים “קרועים”, אמת שהיא בעצם הידיעה לשוליים מאד רחבים של חבר’ה צעירים כמו מבוגרים וילדים, מיוחדים ורגישים, לפעמים הכי יצירתיים, חיה בשוליים בחברה, או יותר נכון, במערך טיפולי שמתייחס לעיניין כמו יש כבר פתרונות, כשבעצם אין, או לפחות הם עוד לא ממומשים, ולקבל את כמות המיילים וההודעות על הזדהות, על התקווה שבלראות מישהו פורץ את המחסום הזה, התקווה בלראות מתמודד שמחבק את החיים והולך איתם, מתפקד ומשגשג, גרמה לי להבין עד כמה אני לא מסוגל להבין או להאמין, או להכיל, כמה התהליך שאני עובר נדיר. והאמת היא, שאני חושב, שהתהליך התחיל בנקודה מאד ספציפית בה הבנתי שאין יותר לאן לברוח, אין ממי, ויותר מהכל, שאני מוכן להתחיל לכאוב, לכאוב את כאב החיים וללכת איתו ולהפוך אותו לכוח מניע המקדם את מה שאני מאמין בו, ולא בהכרח בשביל עצמי כמו יותר בשבילנו.

האבסורד זה שיש פיתרונות בשטח, אבל פתרונות שמזינים את ההדחקה החברתית למחלות נפש ומתמודדים, ולא פתרונות השואפים למשוך את השוליים האלה חזרה אל הזרם המרכזי כדי להוות כוח ולא נטל.
ובראש כל זה, או בשורה התחתונה, הבנתי שהמטרה היא לפתוח את עולם רפואת הנפש לאבולוציה, לשלב הבא, ללאן מכוונים מעכשיו.
ברור לי שזה מצב רגיש, שהרי אנחנו לא עושים שום דבר “לא נכון”, הכל בסדר, ואנחנו בשלב מאד נכון בהתחשב בזה שכשחוזרים לאורך ההיסטוריה ה”פסיכיאטרית”, היינו במקומות חשוכים של ניסיונות לבצע ניתוחים ביולוגיים כדי לפתור בעיות של נפש, ואני מתכוון לכך שעד לפני 150 שנים עוד היו מסוגלים לפתוח למטופל את הראש בניתוח כדי להוריד את “החלק החולה”.

האמת היא שהיום אנו נמצאים במקום מדהים מהבחינה הזו, אנו משתמשים בתרופות, שאין לי דבר להגיד בגינן, אני חושב שלא הייתי יוצא מזה אותו דבר ואם בכלל בלי התרופות, אני לא חושב שצריך להפסיק אותן ממרדנות או בבת אחת ולא חושב שצריך להתנגד לטיפול בהן בכלל. בעצם, מדהים שהגענו למקום בו הרפואה מאפשרת להשתיק או להנמיך ווליומים כדי להתחיל לאסוף את השברים ולעשות סדר בבלאגן הפנימי, ולהתחיל למפות לאט לאט את הכאוס הפנימי,לתת שמות לחלקים, ולהתחיל להבין מאיפה אנו פועלים, מתי ולמה, העיניין היחידי הוא, שבלי תכנית החלמה ברורה, השומרת את האופציה לגמילה וחזרה לשיגרה מלאת ספקטרום ריגשי, המטופל ימשיך לחיות על “רבע כוח”, חיים לא ממומשים לגמרי, עם תחושות של פיספוס וסירוס, כך שנטילת תרופות היא לא הפיתרון, היא סימפטום של הבעיה, הפיתרון הוא תהליך הגמילה ההדרגתי, גם אם זה ייקח שנים (ואני לצורך העיניין הייתי בתהליך הזה מעל שש שנים, מה שהסתכם אולי בכ-20 גמילות אותן עברתי בבית), אבל אם אין את התקווה באופק, לחיים מלאים, אז הכוח המניע להחלמה לא ימשיך לייצר מוטיבציה לאורך זמן.

תהליך הגמילה של מטופל מתרופות, הוא קצת כמו מחוות המרדנות המושכת לכיוון האינדיבידואציה האישית ושיחרור מתלות, זה אולי התהליך הכי בריא והגיוני המבשר על בריאות נפשית אישית, או הרצון בכך, ועוררות של העצמי האותנטי על סך חלקיו של האינדיבידואל, והדרך ארוכה כמובן, אבל אנו חייבים לשים על זה את הדעת, אנו חייבים להתייחס לזה ולהעלות את זה על סדר היום. מערך לא שלם, כמו זה של עסק, שלא מזין את עצמו ורק הולך ושורף אנרגיה ומשאבים, סופו להכחד, לפשוט רגל או להוביל לשחיקה של אנשי הצוות, המטפלים, והמטופלים.

לא קל לחיות עם אמיתות כאלה, עם ההבנה שיש חלק אותו אנו לא רואים יומיום, אבל הוא שם, אי שם, רחוק מהעין, ואולי גם רחוק מהלב, אבל לא באמת, שהרי זה חלק מהלב, של כולנו, זה חבר’ה נפגעי נפש, זה חבר’ה מאובחנים במיני התמודדויות, זה חבר’ה פוסט-טראומתים, זה חלק ממה שאנו חיים פה ומה שמאפשר את מה שאנו חיים פה, ומתווה את האיכות שלו/ אפשר להתעלם מזה כמה שרק נירצה, כמה שנוכל או נצליח מרגל בגוף שלנו שהולכת ונמקה, אבל זה לא ימנע מהנמק להתפשט ולתקוף חלקים נוספים בגוף, ושם האחריות שלנו להתעורר, לשחרר את התקיעות ולאפשר לדם לחזור ולזרום לאט לאט, להתעורר ולהבריא, ולחזור לאפשר לנו לרוץ.
בכלל רציתי לכתוב פוסט על מערכות יחסים במשפחה, וכנראה שלא יכולתי לגעת בזה מבלי להתייחס קודם למשפחה הגדולה, לזו המרכיבה ומכילה את הכל ואת כולם.

שבוע טוב לכולם, שנה טובה, ותודה על ההזדמנות לשים מילים, שאני מאמין שיש בהם כדי להכניס אור לפינה חשוכה.
גבריאל

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי


החוויה המתקנת ומערכות יחסים במשפחה
תאריך: 28/10/2018 13:41:00

הנבואה היונגיאנית - החוויה המתקנת ומערכות יחסים במשפחה

זה אחד הנושאים היותר רגישים, ויחד עם זאת, היותר רלוונטיים בכל הקשור לתהליכים של החלמה והתמודדות עם עצמינו, בעיקר לאלה מאיתנו המרגישים תקועים. ולמה?
כי בדרך כלל כל מיבנה האישיות שלנו מתיישב על מערכות היחסים המוקדמות שאנו מנהלים, מה שמתחיל בתהליך ההנקה ומערכת היחסים הסימביוטית עם אמא או מטפלים ברמה של ילדים יתומים וכלה בהתרחבות אל מערכות היחסים סביב, עם אבא, אחים/יות, דודים דודות וכו’.
ולפני הכל אגע בנושא ספציפי דווקא בהקשר של כל הקשור להעברות בין דוריות או מה שמכנים כמחלות/דפוסים תורשתיים.
ואולי היום אנו שוברים איזשהו מיתוס, אז שווה לקרוא עד הסוף.
היום, כשבאים לאבחן אדם מתמודד, שואלים על עבר משפחתי, ובאם יש עבר של תחלואה נפשית, מתייחסים לזה כאל מחלה גנטית.
אני לא מאמין בזה, ואתן כמה טיעונים מצידי ומהדרך אותה עברתי.
זה לא שאני לא מאמין בתהליכים העוברים בתורשה אבל חשוב לי לפרק מעט את המנגנונים האלה כדי שנוכל להבין טוב יותר, כמה בעצם יש שם תקווה לשינוי, להחלמה, ולשבירת תקרות הזכוכית המחזיקים אותנו מוגבלים בתוך הכותרות החסרות אליהן נחשפנו.

אם ניכנס היום מעט לפיתוחים האחרונים ולמחקרים בתחום הנוירולוגיה ותורת התא נחשף לכמה מהממצאים המדהימים ביותר שהתגלו עד היום במדע אני חושב, והם רלוונטיים אני חושב לכל מתמודד עם מחלה נפשית כמו גם פיזית, מחרדה ודיכאון ועד סרטן וכרון, ואני אגע היום בשניים מהם.

אחד נקרא - נוירופלסטיסיטי - הגמישות של מערכת העצבים:
המחקר הזה החל אי שם בשלהי שנות ה- 60 ומתקיים עד היום. ובמה הוא עוסק? הוא חוקר, כמו כן מחזיק היום בהוכחות יציבות, לגבי הגמישות המוחית שלנו, ובמילים ברורות יותר, הוא מראה שההקשרים המוחיים שלנו, פתוחים לשינוי כל הזמן.
ובעצם, דרך חוויה מתקנת/הרסנית, הנוירונים שלנו יוצרים קשרים חדשים ומנתבים את הסינפסות שלנו להפנמה של פעולות/דפוסים מחשבתיים חדשים או שונים. ומה זה אומר? שאם נשהה בסביבה חדשה, שתדרוש מאיתנו באופן טבעי להסתגל אליה באופן שונה, המערכת העצבית שלנו במוח תימשך באופן טבעי לשינוי הזה ותחפש בעצם להשתלב במערך החדש, בין אם זה ימשוך אותנו למקום חיובי יותר, או שלילי יותר. ובמילים אחרות, אנו נתונים מרגע הלידה ועד שנים מאוחרות עם האפשרות לבסס הקשרים חדשים, להשקיע בשינוי ותחזוקה של החלקים החזקים או חיזוק החלקים החלשים שלנו, על מנת להפתח לשינוי מיטיב בחיים שלנו, וכל זה, לא קורה רק בפנים לנו, אלא גם תלוי סביבה, והתפקיד אותו אנו מחזיקים בקבוצה, במישפחה ובחברה.

בנוסף אני רוצה לגעת בעוד מחקר מהמרתקים כיום בתחום וזה:
:behavioral epigenetic - אפיגנטיקה התנהגותית
תחום זה שהוא יחסית צעיר ובחיתוליו באיזשהו אופן מצביע על חלק אחר באותו נושא, ואולי בדיוק על אותו הדבר, אך הוא רלוונטי יותר לגבי מה שמחשיבים אותו כתורשתי, ולאחר שעברתי עליו מעט, הבנתי אותו באופן כזה, שאם אנחנו שמים את ה”רוח” בצד לרגע, ומתייחסים להתפתחותנו באופן דרוויניסטי יבש, אז אנו כאינסטינקט ניסתגל יותר ויותר לסביבה בה אנו חיים, מה שאומר שאם מערכות היחסים במישפחה דורשות מאיתנו משהו מגיל צעיר מספיק כדי להיות להפוך חלק מהקבוצה, אנו נאמץ את המשהו הזה, גם אם הוא מצמצם אותנו, או מסרס אותנו, וזאת על מנת “לשרוד”.

המחקר הזה באופן זה או אחר מראה כיצד אנו בעצם “חושבים דרך כל תא בגוף שלנו”, שזה אומר שבאתאם לסביבה, לעולם הפנימי, למערך האמונות שלנו ולאופן הפעולה הקוגניטיבי והרגשי, אנו הולכים ומעצבים חלקים שונים ברמת “מוח התא” בכל חלק בגוף שלנו, מה שאולי יכול להאיר מעט על מקרים של החלמה מסרטן בוא אבחנו תחילה שכנראה לא יהיה למתמודד סיכוי לשרוד, וכנגד כל הסיכויים הוא יצא מזה, ומה שגם יכול להצביע על אימוץ דפוס חולה מספיק זמן, כדי שזה יוטבע במערך הגנטי.

העיניין הוא שזו היא דלת הפתוחה למעבר משני צידיה, זאת אומרת שאנו יכולים לכוון לכיוון החולי, כמו שאנו יכולים לכוון לכיוון ההחלמה. המחקר מראה שאופן הפעולה שלנו יכול להקשות על תאים הרסניים (סרטניים למשל) להתפתח ולהשתכפל ולהמשיך להתפשט, כמו שהם גם יכולים להקשות עליהם את תהליך ההתרבות ולהעצים תהליכים בתאים המיטיבים, מה שאומר, שאת ה”תורשה” הזו, ניתן לשבור, אבל איך שוברים אותה?

אז אחרי שנגענו מעט בנושא מהכיוון המדעי כדי להבין מעט את הפעולה ה”קרה” של המערך, אני רוצה לגעת בזה מהמקום הרגשי, הפסיכולוגי אנושי, ולעשות זאת דרך תיאור מסויים של המערך המשפחתי.
בפוסטים קודמים נגעתי כמה פעמים בכך שאין מחלה אישית, ובמילים אחרות, אין חולה במשפחה, יש משפחה חולה. ואין חולה בחברה, יש חברה חולה, ואין מדינה חולה, יש עולם חולה, כמו שאין טוב ורע מפוצל, זה קיים בכולנו, אולי ההבדל היחידי הוא שאלו שאינם פועלים ב”רשעות” מודעים מספיק לייצרים ה”לא מודעים” האלה כדי לא לפעול עליהם בעיוורון פנאטי, כזה שאנו נחשפים אליו פה ושם במקרים הקיצוניים בהם אדם פוגע במישהו בשם דת, גזע, העדפה מינית, או כל דבר כזה או אחר שאינו קשור בסביבה כמו שהוא קשור יותר בחלק לא שלם אצל התוקף, חלק כל כך מכאיב או מערער, ומדוכא פנימה, שהוא פורץ ומתבטא החוצה באופן פרימיטיבי לאחר הדחקה מאסיבית וממושכת לרוב. אנו יכולים לפגוש את זה גם במתמודדים עם אבחנות של פוסט-טראומה המשחזרים רגעים של תופת או פגיעה. אבל תהליכים אלה מתרחשים גם בעדינות בינינו לבין אוהבינו, למשל, אם אנו נוטים להרגיש “קטנים” או הדימוי העצמי שלנו נמצא באזורים הלא מודעים, יכול מאד להיות שבאופן לא מודע, ברירת המחדל שלנו תיהיה להקטין מישהו בסביבה שלנו על מנת להרגיש יותר טוב עם עצמינו, או להיפך, להקטין את עצמינו על מנת להרגיש טוב עם זה שמולנו, כמו גם האפשרות להראות אהבה רק למען זה שנקבל את היחס אותו אנו רוצים מהצד השני, ולא בהכרח היחס האמיתי והאותנטי לאותו המערך, כמו לדוגמא, דאגת יתר המתחזקת תלות של מישהו בנו, או שלנו במישהו, מה שמוביל לכך שהתנאי למערכת היחסים תיהיה שאחד הצדדים תמיד יהיה “מטופל”, ואחד הצדדים תמיד יהיה ה”מטפל”, כשבעצם, כולנו מהווים כוח גדול יותר בתחומים שונים, תלוי במתנות אותן קיבלנו או אספנו בדרך.

האמת היא, שעם כל הרעש שגילויים אלה עלולים לעורר בנו שהרי זו אמת שלפעמים נראית גדולה מדי מכדי להבין מאיפה להתחיל או כיצד להתמודד, אפשר לפשט אותה ולהכווין דרך במה שאני קורה בפשטות “החוויה המתקנת”, והחוויה המתקנת הזו, לפי דעתי האישית כמובן, היא האחריות של כולנו.
נקודת התחלה מצויינת לכל הקשור למתמודדים באופן כללי זה המערך המישפחתי, או הסביבה הקרובה, ואנסה לשפוך גם שם מעט אור על הנושא.
קיבלתי המון פניות ממתמודדים כמו גם מהורים מודאגים, וקרובי מישפחה אובדי עצות המדברים על המתמודד כמקור הבעיה או כנקודה הבודדת המוציאה את המערכת מכלל איזון, אותה הנקודה “שצריכה טיפול”.

לצורך העניין (וזו אולי הפסקה החשובה ביותר בפוסט הזה), אם אנו מתייחסים למחלה נפשית, כתורשתית, אז הרי שהמקור שלה הוא כנראה לא בגנים, אלא באותו החלק הלא מפותח, הפרימיטיבי במערך הנפשי, הרדום. שהרי כנראה, אם ילד יגדל להורה שלא בהכרח יודע לבטא חלק במערך הנפשי שלו, אז אותו החלק לא יתבטא גם בילד, שכנראה לא ידע להפנים או לקחת דוגמה, ממשהו שהוא אף פעם לא נגע בוא, חווה, או חי בחוויה האישית שלו, ואם החלק הזה לא יושלם מתישהו במהלך הבגרות, אזי שאותו הילד, בשלב מסוים לא יהיה עוד ילד ועלול לפגוש את החיים באופן עצמתי כזה, שאופן ההתמודדות עם אותו ה”נעלם” יהיה באופן תוקפני, לרוב כלפי עצמו, קצת או מאד כמו אלרגיה פיזית בה הגוף תוקף את עצמו על מנת להלחם בחומר חיצוני שהגוף דוחה.

אני מאד אוהב את תורות יוגות התנועה המזרחיות כי הן מתיישבות על אנלוגיה מאד פשוטה בתפיסת הגוף, מה שהביא אותי להכנס להעמיק בפסיכותראפיה גופנית ולהבין כמה החלמה אישית שזורה בעבודה עם הגוף באופן מלא, עם תנועה ועם עבודה ופירוק של “השריון השרירי” כפי שזה משתקף דרך התיאוריות הפסיכוסומאטיות הרייכיאניות הראשונות ועד היום.
וזה אגב, אם לגעת בפוליטיקה הארץ ישראלית ממקום יחסית אובייקטיבי, זה המקום הדווקא מאוזן בין הימין לשמאל, בוא אנו שומרים על עצמינו מה”אויב” (מי המנסה לפגוע לנו בבית), אך יחד עם זאת, מקיימים בתוכנו את השיתוף הפתוח והולך ומתרחב בין הצבעים השונים. היכולת להכיל את הטוב והרע גם יחד מתוך הבנה שזה קיים בכולנו, מאפשר לנו להפתח לחלקים היפים הנמצאים אחד בשני, ולהבין שלכל אחד יש תפקיד, או צבע, בפלטת הצבעים איתה אנו צובעים את התרבות החיה במדינה שלנו. (סתם אנאלוגיה שנראתה לי רלוונטית).

כאן מתיישבת ההבנה שכדי להחלים, יש להתייחס לכל המערכת כמיקשה אחת, כמחוברת במעגל, בה כאב גב עשוי לנבוע מסטרס נפשי, מחרדה קיומית או השרדותית, ושכמות תפוסות עלולות להצביע על סירוס ברמת החופש האישי או קושי לתת ביטוי למכאובים ולשחרר לחץ, כמו שגם לסתות נעולות עלולות להצביע על כעס מודחק, וכמו שכתפיים שמוטות עשויות להצביע על פגיעה לא מעובדת די הצורך, כמו אנו עוד סוחבים מישקל רב על הכתפיים. מישקל פסיכולוגי. מכאן ההתייחסות שלי למחלה אישית, כמחלה קבוצתית, מישפחתית, חברתית, מדינית, עולמית וכו’.

זה עלול להשמע כמעט כמו אני מאשים חס ושלום את הסביבה של המתמודד במצבו, אבל אין זה כך, ואין אשמים, להיפך, להאשים מישהו יהיה ביזבוז זמן ואנרגיה, וצורך אנוכי להעצים חולי למען החזקה של “המקום הבטוח”, שבמקרה הזה הוא חולה.
אבל, במקרים בהם קשה להגיע אל המטופל, בהחלט הייתי ממליץ להורים להגיע לטיפול, לשבור קצת את מערך ה”הזנה” שלא מתקדם לשום מקום, ולהבין כיצד למשוך אותו לכיוון אחר, לפרק אותו מעט כדי לבנות טוב יותר, וכך אולי, לאפשר מעט אויר כדי לחדש תהליך בונה, גם אצל ה”מתמודד”.

המטרה של הטקסט הזה היא שוב לגעת בכך שלדלת שני כיוונים, כיוון ההחלמה, וכיוון המחלה, וכך גם לתהליך, כשקשה להגיע למתמודד, יש להבין שכולם מתמודדים, ופנייה של המישפחה לטיפול, עשויה להוביל לשינוי במערך היחסים, ולאפשר גם למתמודד, אט אט, כבדרך קוסמית, לצאת מ”התפקיד” אותו הוא לא בחר, ולהסתגל למערך היחסים החדש.
כל אחד מאיתנו מחזיק תפקיד במישפחה, מחזיק קול או צבע ספציפי, הרבה פעמים זה תפקיד שלא אנחנו בחרנו, לפעמים זוג הורים מביא ילד בתקווה שהוא יתקן משהו חסר במערכת היחסים הזוגית, ולפעמים ילד בא לעולם ובאופן בלתי נמנע “מונע” מעצם המצאותו, את המימוש העצמי של אחד ההורים, כמו מצד אחד הגיעה מתנה אדירה לעולם, ומצד שני, תחת פני השטח, ההורה השליך בלית ברירה את החלומות הכי יפים שלו, “למען הילדים”, ונימשך באופן לא מודע לחיות דרך הילדים, כמו לתת אישור לחייו ולערכו העצמי דרך גידול הילד כ”מוצלח” או להיפך, “כזקוק”. ולפעמים, במילים מעט קשות, המתמודד הוא בעצם החור בכיור דרכו מתנקזים המים המלוכלכים המישפחתיים. אם נתבונן בתמונה כזאת בזום האוט (zoom out) זה יראה כמו המשפחה מושלמת ורק הוא יושב שם ומלכלך את התמונה, לא יודע להתנהג או לא מבין את המקום. כשבעצם, הוא מחזיק מספיק חושך על הגב, כדי שכל הסביבה תראה כ”אור”. לרוב, זה יקרה במשפחות בהם לא מדברים מספיק על רגש סביב השולחן, ביטוי של פחד מחולשה או קושי להכיל את כאב אחד של השני, שהרי כשאנו אוהבים, אנו רוצים לראות את מושא האהבה מאושר, כל הזמן. אנו שוכחים שכאב הוא חלק מהחיים, שפחד הוא חלק מהחיים, ושלהרגיש רגשות עצמתיים, לא אומר שאנו חלשים, או מפסיקים לחיות חיים טובים או נמנעים מהחיים, לפעמים, אנו דווקא חיים הרבה יותר בעצמה בתחושות מלאים, גם מהדברים הפשוטים. במילים אחרות, לרוב, המתמודד מחזיק שלט המצביע על עבודה הכרחית, שהיא קבוצתית, ולא אישית, שהרי כל עוד שהכוחות סביב לא ייאמצו שינוי אישי תוך הבנה של הביחד, הכוחות באופן טבעי ימשכו את המתמודד לאותו התפקיד, ויעוררו רגרסיה בכל פעם שהמתמודד יזוז מספיק מהתפקיד הקבוע שלו כדי לעורר אי נוחות בשאר המשפחה, שאולי אפשר לכנות, “שאר המתמודדים”.

אז איך משפרים את מערכות היחסים במשפחה? איך הופכים וויכוחים לדיונים? איך מפסיקים להאכיל את הפיצול ומתחילים להתחבר תחת המילים? איך מכוונים למצע המאפשר לכולם להיות יותר אותנטיים, ומתקדמים יחד ככקבוצה ולא מטיחים אחריות אחד על השני?
לא פשוט להיות אמיץ בשביל כולם, וקשה עוד יותר לעמוד במרכז הזרם ולדחוף נגד. הרבה שאלו אותי מאיפה הכוחות לתהליך שעברתי? אמרו לי שאני ממש חזק.
ואני אמרתי. אולי להיפך. אולי ידעתי להיות מספיק חלש? אבל לאורך כל הדרך, הקשבתי ללב. ולא שכחתי את הראש, ואני מבין שאין טוב בלי רע, ואין אור בלי צל. אולי.

גבריאל פולונסקי - פסיכותרפיסט קליני

גבריאל- מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך.

עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 

גבריאל פולונסקי

להטיל עוגן - על החופש שבמיסגרת
תאריך: 9/11/2018 10:50:00

אחד הקשיים היותר גדולים בעבודה עצמית, בתרגול ובחיים בהם אנו מנסים להכניס איזון, בעיקר בתהליכים, היא בנייה של מסגרת אישית, בה ניתן לממש את העבודה שלנו מול עצמינו.

זה אולי אחד האתגרים הראשונים המתבטאים בתהליכים שאני פוגש בקליניקה, בעיקר כשהעבודה היא סביב גמילה מדפוסים הרסניים, התנהגויות מעכבות או שימוש בחומרים למיניהם מאוכל ועד בכלל. במיוחד דברים של יומיום, שסך הכל צריך לחיות איתם ואנו רוצים ואף חייבים שהם יהיו חלק משיגרת החיים, חלק כיפי, כמו אוכל, מין, סרטים או תחביבים.

היום בקליניקה עלתה שיחה עמוקה סביב זה עם אחד המטופלים. הקושי בעצם שעומד מאחורי משימות פשוטות ואפילו קצרות של יומיום שעשויות להביא לשינויים גדולים ומהותיים באורח החיים, בצורת החשיבה וב - wellbein שלנו.

במיקרה שלנו דיברנו על משימת כתיבה ועל מדיטציה יומיומית, קצרה בת חמש דקות, בעיקר במטרה “לכבס” את הראש ממחשבות ולמצוא רגע נחת, מבלי לברוח למשהו חיצוני.

משהו שאני חוויתי ועודני חווה, ומאמץ כחלק מחיי, הוא מסגרת עבודה, בין אם מדובר בביזנס ובין אם מדובר בעבודה עצמית ובצורך שלי להשאר בתהליך השומר אותי פתוח לשינוי, ומאפשר לי להתבונן בו ולא לפחד ממקומות חדשים ופחות מוכרים, וכאן ניכנס עניין העוגנים.

בעידן בו אנחנו חיים יש כל כך הרבה מסביב. טלויזיה, חברים, אינטרנט ומישחקי מחשב, משפחה וילדים, עבודה וסידורים, שהרבה פעמים גונבים אותנו מעצמינו ולא משאירים מרווח קטן לנשימה, להרפות ולהבין בכלל באיזה כיוון אנחנו הולכים ולמה.

ולמה אני מתכוון בעוגנים?

עוגן יכול להיות כל דבר מיטיב שמחבר אותנו למקום בו אנו חיים, לאורח החיים אותו אנו חיים או רוצים לחיות, ולתחביבים או עיסוקים המחיים אותנו וכמו משאירים את נישמתנו נושמת.
יש שמוצאים את זה בעבודות גינה וטיפוח החצר, יש שמוצאים את זה במדיטציה, כתיבה, ספורט, דרך רוחנית כלשהי או ספר. היום אני מדבר ומכוון יותר בעיקר למה שקשור בעבודה עצמית, באימוץ עקרונות ואורח חיים שאולי לא נגענו בו מימינו, לא התנסינו ואנו אפילו לא יודעים איך לגשת אליו, מה שהופך אותו להרבה יותר מאתגר.

אבל כמו שבודהיסט יושב למדיטציה היומית שלו, כמו שיהודי מסורתי מניח תפילין בבוקר, וכמו שנוצרי מברך לפני הארוחה או השינה, כך גם אדם חילוני יכול לשלב את כוונתו החופשית ביומיום, ולייצר לעצמו ריטואלים המחוברים לאמת שלו, כפי שהוא מבין אותה, על מנת להמשיך ולהתפתח ולגדול.

עיקר העניין הוא, שבין ריטואלים חוזרים של החיים, המהווים מיסגרת חוקים פשוטה למשהו שחוזר על עצמו וממסגר בנו את הכוונה אותה אנו רוצים לממש בדרכינו, בחיינו ובביתנו, אנו בעצם פותחים צוהר לביטחון נעים, ביטחון נוח שאנו במקום הנכון ושאנו מחזקים את הכוונה עם כל יום. קצת כמו לדעת שעשינו את המינימום ההכרחי כדי להשאר על הדרך ולא להתרחק ממנה, או למצוא נתיב חזרה לדרכנו כשקצת מרגיש שאיבדנו את עצמינו. זה דבר טבעי בהחלט שיקרה לנו מדי פעם, ובתקופות מסויימות, גם מדי יום.

דוגמה מדהימה היא להתבונן במשחק כדורגל ולראות איך שתי קבוצות יריבות משחקות יפה, ואף מקבלות מקום לבטא לא מעט אגרסיה, כשישנם חוקים ברורים השומרים על השחקנים. אותו הדבר בכדורסל או ברוגבי. אבל מה קורה כשהמישחק המדובר הוא שלנו מול החיים? מול הגיוון האינסופי שבמציאות ההולכת ומתרחבת עם כל יום, ומיני הדעות והצבעים המקיפים אותנו דרך תרבויות שונות ואנשים שונים במדינתנו הקטנה והעשירה במבטאים שונים, בעולים חדשים ומקומיים ודת, ורוח, וקהילות למיניהן. נכון שהאנשים שאנו מחוברים אליהם, החברים וקהילה נותנת לנו את המענה הזה ברמה מסויימת, אבל מה עם האקסטרה? מה איתי? מה עם דרכי האישית? זו שלא קשורה לדעתו של אף אחד אחר, זו שדעתו של אחר גם לא אמורה להשפיע עליה, זו שמבטאת את האמת שלי שלא בטוח הסביבה שלי תבין אותה לעומק כמו שאני? ואני בטוח שבעיקר אמנים יבינו אותי, ציירים או סופרים או אלה שבוחרים מקצועות לא בדיוק בטוחים וזה מרגיש קצת כמו ללכת כנגד כל הסיכויים. ומה עם אותה הילדה שאוהבת לצייר אבל מישפחתה חושבת שזה לא רציני? ומה עם אותו אחד שאוהב פיסול אבל לא בטוח איך יכול להתפרנס מפסלים? ומה אם בכלל לא צריך לוותר על השיגרה כדי לממש חלום ולמהול אותו בפחד? מה אם אפשר לשלב אותו ביומיום ולתת לו את המקום הראוי ולהתגלגל איתו לאורך השנים כדי ביכלל להבין האם זה באמת מה שאנו רוצים?

אני גיליתי את הערך לדברים האלה במשימות כתיבה שהייתי עושה עם עצמי שהחלו לפני שנים, כתיבה של רגש ותרגילי כתיבה חופשית. כאלה שנתנו מרחב ביטוי חופשי לגמרי לתוכן הפנימי שלי מול עצמי ובעצם על בסיס יומיומי דאגתי להתבונן בכנות הולכת וגוברת בתכנים המציפים אותי מבפנים. היו גם תקופות בהם השקיה יומית של העציצים בבית היו תפילותי וכוונותי לגבי החיים וההתבוננות היומיומית בצמיחה שלהם חיזקה את הזיקה לחיים. היו גם תקופות שיוגה היתה העוגן הזה שחיבר אותי לעצמי.

אבל איך מייצרים זיקה להתמדה יומיומית? 

האמת, שזה לפעמים קשה כמו שזה נשמע. לא משהו שאנו יכולים להגיד לעצמנו בראש ולהאמין שתיהיה מספיק שלווה כדי שנגיע לזה בכל יום, אלא להשתמש בתיזכורות בטלפון, לבנות סביב זה שיגרה ולקום ולעשות את זה גם כשאין חשק ולא ממש בא. גם להזכר באדם המסמל לנו את התוצאה, את הפירות העשויות לנבוע מאימוץ תרגיל כזה יכולים לספק לנו השראה אם נבין שגם אנו יכולים, גם אנו מסוגלים, וגם לנו מגיע להנות מהמרחב. לפעמים קשה לדמיין איזה תוצר יגיע ממשהו שמרגיש כל כך סתמי עכשיו, אבל מעניין איך יראה לאחר שנה של תרגול מעכשיו? מעניין איך ירגיש, ומה יפתח שם?

ואולי זה גם תרגיל טוב באמונה, שאפשרי, ובהתבוננות בתהליך ובשיפור שחל עם הזמן. אלה עוגנים העשויים לחבר אותנו בחיינו האינטימיים לסמלים ולהווייה שנרצה לטפח בפנים, בתוך העצמי המבקש מקום, ורוצה להגשים משהו שלפעמים נמצא הרבה יותר קרוב מאשר רחוק. וסך הכל, מהו ערך מוסף בחיים? מהו ערך מוסף אמיתי? התחושה שמימשתי? או התחושה שאני מממש כל הזמן כחלק מהחיים?שבוע טוב ומעוגן

גבריאל פולונסקי

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן 
סמלים סמלים עלינו נופלים
תאריך: 20/11/2018 19:57:00

הנבואה היונגיאנית - סמלים סמלים עלינו נופלים, מישהו אחר אותם לוקח?

כתבתי את הכותרת וצחקתי קצת עם עצמי. בהתחשב שכל מה שקיים סביבנו מסמל לנו משהו, לחשוב על איך לגשת בכלל לנושא כזה מעורר בי תמיהה וצחוק על אבסורד החיים, ובכל זאת, גם על המהותי והמקיים.

חודשיים אל תוך המסגרת הטיפולית בה שהיתי, מצאתי את עצמי מאוזן באופן יחסי, אבל בתוך המצב החדש, לא ידעתי מאיפה להתחיל, לא ידעתי איפה נימצא קצה החוט אותו אני יכול לתפוס ולהתחיל למשוך עצמי חזרה מעלה, כל עולמי הפנימי היה מעורער, שבור, מבולבל ולא מובן, ורוטט באופן כזה שאני לא יודע מה, למה ואיך? איך הגעתי למצב הזה? במה אני מאמין? כל מי ומה שחשבתי שאני לא עבד לי, איך זה שאני פה? למה דווקא אני? מה קרה פה בכלל?!?! ולאן כל זה הולך..? העתיד אפילו לא נראה לעין, ואם אני ממש מתאמץ לדמיין אותו, הוא לא נראה מלבלב במיוחד.

בבוקר היינו יושבים בחממה טיפולית לקראת סדנת גינון טיפולי, בה בדרך כלל מצאתי את עצמי נוקש עשבים שוטים ומגלח אזורים של צמחייה יבשה בערוגות, מזיע וסופג שמש, שזה לא רע ביכלל בתור התחלה, ואולי אפילו סמלי משהו, לפנות מקום למשהו שאולי יגיע, לא שידעתי לחשוב את זה ככה בזמנו.
בוקר אחד נכנסה המטפלת ומנהלת החממה בזמן שאני וחברי למחזור ישבנו בשיעמום ועייפות של בוקר וחיכינו. היא נכנסה בחיוך גדול והרימה שקית קטנה ושאלה “מי רוצה? אלה זרעי חמניה טריים לשתילה!”
ישבתי כשמבטי מופנה לאדמת החממה והרמתי את מבטי בציפייה שכולם יקפצו על המציאה, אל תישאלו אותי למה, אבל משהו בחמניות האלה קסם לי כל כך, והתבוננתי מסביב, ואף אחד לא היה מעוניין בכלל, האמת, שהייתי היחיד שלקח זרע ושם בכיס. רציתי לזרוע אותו ולראות אותו גדל, לקחתי כף חפירה ויצאתי לכיוון הערוגה הקטנה לצד החדר בו שהיתי, חדר שרק חודש לפני כן שברתי לחלוטין תוך התקף פסיכוטי של גמילה ופחות או יותר, חוץ מחבר אחד שהולך איתי עד היום, כולם התרחקו וביקשו לעבור חדר מפחד שאעשה להם משהו. לשמחתי בכל תקופת החולי הקשה, כל התוקפנות שלי הופנתה כלפי עצמי, ואף פעם לא כלפי הסביבה.
מכל מקום, בדרך לערוגה, זה ממש היה כמו שלחו לי הזמנה לשיעור על אותה השאלה, מאיפה מתחילים?
בהליכתי לשם ידעתי שאני הולך לשתול אותו, ושבמצב המנוון שבו הראש שלי נימצא, מעופף ולא זוכר דבר, אני יכול לשתול את החמנייה, וכל יום כשאשקה אותה אבקש את הדברים שאני רוצה לעצמי.
שתלתי אותה והתבוננתי בערימת האדמה הכהה יותר, ההפוכה היושבת על הזרע, לקחתי כלי מים וביקשתי תוך כדי הזלפת המים על האדמה דברים פשוטים, שלווה, אהבה, החלמה, בריאות, ואיזון.
הטקס הקטן הזה חזר על עצמו באופן יומיומי במהלך החודשים הקרובים, המנטרה לא השתנתה יותר מדי, האמת גם לא היו לי שאיפות גדולות מדי, בעיקר להרגיש חי, להרגיש חיובי, חופשי מעט מעצמי ומכל הבלאגן הזה. חודשים לאחר מכן כשסיימתי החמנייה היתה גדולה ויפה, גבוהה וצהובה בוהקת, תכננתי להוריד את הזרעים שגדלו עליה ולחלק אותם בשיחת הפרידה שלי לכל החברים אבל הזרעים לא היו בשלים מספיק.

שנתיים לאחר מכן כאשר הזמינו אותי להעביר מסר של תקווה במוסד בו שהיתי, סיפרתי את הסיפור ולקחתי איתי שקית זרעי חמנייה, אותם חילקתי בסוף השיחה. כשהחברים התקרבו בסוף המסר מרוגשים ומחבקים, מחייכים ומודים על המסר, ידעתי שזה היה שווה את הכל. חשתי את זה כחום בחזה.

העולם שלנו מלא בסמלים וכל אחד מבין אותם כפי שהוא מבין אותם, מכסף ועד דגלים, מצבעים ועד מבטים. לפעמים אני שואל את עצמי מה היה מתרחש בעולם אם התפיסה המרכזית לכסף היתה עוברת טרנספורמציה והיו מפסיקים להתייחס אליו ככוח ומתחילים לראותו כאנרגיה שמגלגלת את החברה שלנו, סך הכל, אז עדיף שהיא תגלגל אותנו באופן הבונה ביותר, היעיל ביותר, והידידותי ביותר לנו ולאדמה שאנו הולכים עליה. זה נשמע היפי משהו, אבל עיקר העניין פה הוא איך אני לוקח את העולם סביבי ומעניק לו הסמלה חיובית יותר, ועובד אותה, והולך איתה, ומפנים אותה יותר ויותר לעומק כך שפעולות חיי, גם הפשוטות ביותר, יסמלו הצלחות קטנות, והצלחות גדולות יותר, ולאט לאט ילכו ויתווספו עוד כאלה, שיזכירו לי על בסיס יומיומי את דרכי שלי, ויכניסו את הכוונה האישית שלי לסיפור שלי, זה יכול להיות עציץ שאני משקה במהלך השבוע בבית, זה יכול להיות להתחיל את היום מלהציע את המיטה, זה יכול להיות לשטוף את הכלים בערב וכו’. בסופו של יום, ההסמלה שאתן לפעולות שלי ולדברים איתם אני בא באינטראקציה, יכולים להוביל ולחזק את הכוונה שלי לחיים שלי, או להיפך, להפוך אותם סתמיים, משעממים וחסרי ערך. וכאחד שלא ידע כבר במה להאמין, ואולי בעצם לא האמין בכלום, זו היתה יריית פתיחה בפיתוח מערך אמונה אישי, שלא קשור למה שהכניסו לי לראש, למה שניסו למכור לי שטוב בשבילי או למה שמישהו אחר חושב שנכון בשבילי.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.


מי אני כשאף פעם לא אהיה מי שהייתי?
תאריך: 6/12/2018 15:03:00

קצת על התקווה

היום עלה בקליניקה נושא הזהות. מי אני כשאני עוד לא יודע מי אני? מי אני לאחר משבר כשעוד לא אספתי את כל השיעורים שעברו בשנה האחרונה, בשנתיים האחרונות ואולי לאורך כל החיים.

אנו יושבים ומביטים אחד בשני, דמעות של כאב עולות, אמא דורשת שתלך ללמוד משהו, המבטים ברחוב לעיתים משדרים לך שאתה לא בסדר, שאתה צריך תיקון, שאתה לא נכון. אתה עוד לא מבין מי אתה וכולם דורשים שתהיה מי שהיית, מי שהיית לפני שעברת נקודת אל חזור.

איך אפשר לדבר על מה שעוד לא קרה? איך אפשר להסביר שמי שתהפוך עם הזמן, עם הכוונה והתהליך, יכפיל את מי שהיית פי כמה ויקנה לך חופש אמיתי? חופש של מישהו שעבר משהו, חופש של מישהו שראה אמת שלא כולם זוכים לראות. מישהו שעבר גילגול וחי את התולדה של השיעור, את ההתהוות של הדברים, את הקסם האמיתי של החיים, כשהנכון והלא נכון נשברים ואתה לראשונה יכול לבחור ממקום עמוק בפנים את מה שבאמת מרגיש לך אמיתי.

ההתעסקות עם תקופות של משבר, בעיקר תקופות פסיכוטיות של אובדן השפיות, מעמידות אותך מול חוסר אונים גדול מאד. אלה תקופות שאתה לא יודע מה קרה באמת, תקופות שהמעבר בין "היי" ל"דאון" ובין תחושת שייכות לתלישות מוחלטת היו כל כך קיצוניים, שצריך להכיל הרבה מאד מידע וללקט ממנו את מה שישרת את החוויה המתקנת של החיים. וזו לא משימה פשוטה, בעיקר, כשלא מבינים אותך.

העובדה הלא פשוטה היא שצריך לסמוך, לפעמים גם בעיניים עצומות, על זה שהכוונה שאתה מחזיק בדרך תמשוך אותך הלאה. דרך הלקחים שהפנמת והלקחים שעוד יופנמו, ואלה שעוד עומדים שם, לסמוך שכל אלה יבילו אותך למקום חדש. לפעמים מקום לא מוכר, שבוא פלטת צבעי הרגשות רחבה ומלאה יותר, שבו היום ירגיש עוצמתי יותר ומלא בעליות ומורדות של רגש על כל צבעיו. עצב וכעס, שמחה ואושר, שלווה ושחרור. ובתוך כל אלה לא יהיה נכון ולא נכון, תהיה פשטות של יומיום המלווה אותך מהבוקר עד הלילה. במקום הזה ישיבה עם קבוצת חברים יכולה להרגיש ריקה ומיותרת, לעומת קפה עייף של בוקר שעשוי לרגש עד דמעות, מתוך התחושה כי החיים הולכים ומתמלאים בפשטות מרגשת, משעממת לעיתים, ומלאה בחסד.

הכי נוח להנעל בבית, להמנע מהפחדים ומהמבטים, מהנכון והלא נכון ולשקוע. אבל אם יש משהו שפגשתי בדרך, הוא שמי שמחפש מוצא, מי שנכון יתמיד, ומי שיתמיד ימצא. לפעמים כשהגוף עייף ורק מושך למיטה, צריך לקום וללכת, כי ישנו מספיק ואנו מבינים שזה דיכאון ופחד שפועלים שם ולא צורך פיזי. לפעמים כשהבטן ריקה ונטולת תיאבון, אנו צריכים לאכול כדי להזין את הגוף ולשמור עליו ועל המאזן שלנו. לפעמים צריך למדוט רק כדי להצליח לקרוא שני עמודים בספר ובאמת להיות בהם. ולפעמים, כל מה שאנו מסוגלים זה ללכת לעבוד במשהו שדורש חצי ממה שפעם היינו מסוגלים להכיל, וזה מספיק טוב. יש עניין בלהמשיך, להאמין בדרך, להאמין שכל מה שאנו באים איתו במגע הופך אותנו למי שאנו, וכל מה שאנו חושבים הופך אותנו למי שאנו, וכל מה שאנו פועלים, הופך אותנו למי שאנו. זה לא אומר שצריך להלקות, זה לא אומר שצריך להתבייש, זה אומר שצריך לשים לב. לפתח תשומת לב למי אנו רוצים להיות ולהאמין בלב הטוב שלנו, להאמין שהוא שווה הכל, ושכל הטוב הזה יגיע בזמן. לפעמים חודש מרגיש כשנה כשהוא רק חודש, לפעמים שעה מרגישה כיום שלם כשזו רק שעה. אז מכניסים פרופורציה לתוך הפרספקטיבה, והיגיון בריא למצבי קיצון, ונושמים. לפעמים זה עשוי להיות כל ההבדל בין שיחזור חוויה הרסנית לבין פיתוח מיומנות ויצירת זיכרון חווייתי חדש לטראומה שכבר מיחזרנו עשרות פעמים.

יש פעמים שאני בהודיה כל כך גדולה על השבר, שמאפשר הזדמנות לגעת במקומות עמוקים ולפתח משהו אותנטי ומוזר, וכל כך יפה.
בסופו של יום כולנו באותו המעיין, שלפעמים הופך לביצה ולפעמים לחוף מיבטים. והתהליך הזה, של להרים ולהעיר את מלוא הצדדים שבנו לחיות ולעוצמה, פשוטים ככל שיהיו, הם שהופכים את החיים למלאים, מספקים, מעניינים, וכאלה שמרגישים גדושים בהודיה ובמהות. כאלה שראויים ועושים חשק לחיות גם את הרגעים הקשים. רגעים שפתאום יש בהם תכלית ואופק, שאנחנו הולכים לקראתו בעיניים פתוחות לרווחה ובלב כואב ומתרגש, מעופף וקל כנוצה, ומאוהב ושוב כואב וכן הלאה.
כל אלה עוזרים לנו לפתח סבלנות, לתת לזמן לעבור, לוותר על הרצונות הרגעיים ולשמור על שגרה בונה ורגועה. אנחנו טופחים לעצמנו על השכם על הדרך ולא בהכרח על פעולה קטנה שקרתה או לא קרתה. מפתחים חשיבה חיובית לטווח הרחוק ופחות מושפעים מפעולות קטנות שיספקו אותנו לרגע. וצופים לאופק שטומן בחובו את מי שאנו עשויים להיות, את הכוונה שאנו מחזיקים, ואת העוגן המדביק אותנו לאותן הפעולות הקטנות שצריכות להפוך לדרך חיים.

אז להחזיק חזק ולהמשיך ללכת.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

ביחד מגיעים רחוק יותר
תאריך: 23/12/2018 14:18:00

אומרים שלבד מגיעים מהר יותר, אבל ביחד מגיעים רחוק יותר

מצחיק אותי קצת, או אולי מרגיש מוזר ומעט אבסורד לכתוב על מערכת יחסים זוגית היות ואני לא נמצא באחת כזאת מזה כשלוש שנים. גם אם היו, והיו מיפגשים משמעותיים, הם לא החזיקו לאורך זמן. ואני שואל את עצמי האם זו רוח התקופה? תקופה בה תופעת הגירושים משגשגת יחד עם החתונות? האם יש כל כך הרבה היצא שאנו מתקשים לבחור?

ושוב אני ניתקל בצעירים בתוך הקליניקה ומחוצה לה עם השאלה, או יותר נכון עם ההחלטה, לא להאמין באהבה.
אני מתבונן פנימה אל תוך הצורך שלי, אל תוך הניזקקות ממערך שכזה (זוגיות), ממקום שלא הייתי בו אף פעם, ממקום שמרגיש שהוא מתחיל להיות בשל לקבל את ההחלטה הנכונה בבוא הזמן.
הרי בואו ניהיה כנים. כשאנו פוגשים מישהו חדש בחיינו, אנו מיד יכולים במבט פנימה להבין כמה דברים בסיסיים. אם אנו מביטים בכנות אישית כמובן.

האם יש מצע לקשר רציני?

האם זה מצע לחברות?

האם יש מצע לפאן חד פעמי ותו לא?

אם נרד יותר לעומק הכוונה שלנו, נוכל גם להבחין עד כמה אנו אנוכיים שם.

האם אנו מתחשבים ברגשות האדם היושב מולנו?

האם אנו מודעים שאנו עשויים להטעות ולפגוע?

האם אנו מוכנים לקחת את הסיכון ולהפגע?

בתוך כל זה, אני מבין שאם לא אבהיר לעצמי מה אני מחפש, כנראה שלא אמצא. אני שומע על יותר ויותר אנשים החווים מערכות יחסים שיש בהן הרבה בוסר ואין בהן הכלה. אנשים שמתגלגלים למערכות יחסים בהן האהבה מתחילה להתלכך ברצונות אנוכיים והם לאט לאט מפסיקים לראות אחד את השני ומתחילים להתבונן רק בצורך האישי שלהם.

למה אני מתכוון? 

כשאדם מרגיש שהוא לא מקבל את מה שהוא דורש, או צריך ולא יודע לבטא את זה, הוא עשוי להתחיל להתנהל מדמוי עצמי נמוך ופגוע. במקום הזה הוא יגיב באימפולסיביות במקום לדבר בכנות ובנינוחות על מה שעובר עליו. אלא שמהצד ההפוך, בוא אחד מהצדדים ירגיש שהוא פחות מושקע רגשית (הצד הלכאורה “הפחות אוהב”) עשוי להמשך לתפוס שליטה על המערכת, להבין שהוא יכול לספק את ה”סחורה” מתי שהוא מחליט, וכך לתפוס עמדה מאד נוחה השומרת עליו מה”השקעה” הריגשית המפחידה שבאהבה שווה. וכך קורה שבני זוג שאמורים לנהל איזו הרמוניה יחסית שתעניק ביטחון לכל אחד לצאת החוצה לממש את חייו ולבסס בית בריא ריגשית, הממלא את הדרים בו, לא מסוגל לעשות זאת. שהרי הם עסוקים בעיקר במישחקי כוח.

אני מנסה לדמיין מהי מערכת יחסים יציבה, נינוחה ושיש בה חמלה מספקת להכלה הדדית. מהי מערכת יחסים בה בני הזוג לא לוקחים אישית את מצב רוחו של האחר, ולא ממהרים להאשים את האחר במצב הרוח האישי שלהם. מה קורה כשבני זוג מבינים את ערך האחד של השני ושל הביחד, מבינים מלכתחילה מה מתאים להם ומה מרגיש נכון, ונמצאים בכוונה לאיזון בריא ולא לסיפוק חסך ילדי או נערי שעדיין לא התגברו עליו. מה קורה כשהבטחון, יכולת ההכלה ותיאום הציפיות הם כאלה ששמים את הזוגיות במקום בטוח, מטפח ומחזק, בו לשני הצדדים חשובים הבטחון והאמון כדי להשיל את האשליות הפנטזיונריות של כל מה שמכרו להם שזה אמור להיות, ומתרכזים בזה שעשוי להיות מושלם ;) או מושלם מספיק.

הרי הפאן טמון בדרך ולא במטרה, והערך מתיישב על הדרך שעושים יחד ולא על נקודה ספציפית שיושבת באי שם. אז מה כרוך בהכלת זוגיות לאורך זמן, כך שתהיה עבודה הדדית וחיפוש הדדי של דרך, כשכל אחד מרגיש שיש לו גם את המרחב שלו לממש ולהביא את עצמו הכי רחוק שהוא יכול ורוצה? שאלה מעניינת שהרי אי אפשר לאלץ אף אחד לעלות לסיפון, ולהחזיק בן זוג דרך מניפולציות. זה רק ויהפוך אותו למשהו שלא מבטא לא את הערך האישי, לא את הערך של הזולת, ולא את הערך של הביחד.

איך פותחים מרחב קבוע המאפשר לצדדים לטמון את עצמם בתוך השיח כך שירגישו שהם נראים ומקבלים מענה אישי בתוך משהו שככל שאנו מתקדמים בו, נראה שהופך כל כך מורכב? בהתחשב שלהמון אנשים היום אין בהכרח מודל “מוצלח” במיוחד של זוגיות המחזיקה לאורך חיים שלמים, האם התבניות האלה עוד יש בהן? האם המצב דורש לצאת ולחוות את מה שמתאים לכל אחד באופן אישי? ובתוך כל אלה, איך גורמים לאדם שמולנו להרגיש יקר, אהוב וקרוב, וזאת מבלי לטמון את האושר שלנו בידיים שלו? שהרי לתת את האחריות לאושר שלי למישהו אחר זו אחרית גדולה מאין כמוה ומתכון לאסון. וכך גם להיפך, מה קורה כשאנו עייפים מדי מסיפורים שאנו מספרים לעצמינו, ואז גם בן הזוג טומן את אושרו בידינו ואנו שומטים את זה מעייפות או צורך במרחב?

אני מוצא יותר ויותר את החשיבות המכרעת של הכלת מערכת יחסים לאורך זמן, בו הערך של הביחד מאיר את האפלה ומייצר מקום בטוח לבחירה כנה וחופשית. בחירה בה שני הצדדים מבינים דרך הזוית האישית והסובייקטיבית שלהם את מה שיש להם בידיים, מקדשים את מה שמחבר ביניהם, ועובדים יחד להשיל את מה שמפריד, מנתק ומרחיק. וכל זאת, תוך הבנה כי כל אחד נמצא, ותמיד יהיה במסעו האישי להיות שלם ומאושר.

אין ספק שאנו בעידן מאתגר השואל שאלות בכל הנוגע למערכות היחסים מחייבות, בנושא המיניות החופש והחירות, שעשויים לאתאפשר או לא להתאפשר בקשרים שכאלה. אז איך מתקדמים לכיוון מאפשר מבלי לפגוע ביושרה האישית והבינאישית? איך ממשיכים לכבד ולשמור אחד על השני כשהרוחות מושכות לכל מיני כיוונים? נשמע כאתגר מרהיב ומדהים, ומצד שני, אני גם מבין את הטענה הרווחת ש”מערכת יחסים זוגית/שלישותית או מה שזה לא יהיה, היא פרוייקט חיים בפני עצמו.

ברור לי שאפשר עוד להרחיב ולכתוב על הנושא, ולכן אשמח לעורר פה דיון ולשמוע אתכם. אני מרגיש שזה נושא ששווה לגעת בו מכל מיני זויות, ואני מזמין אתכם להביא את עצמכם, להגיב ולקחת חלק.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

טראומה - ואם הסבל היה מקבל תכלית?
תאריך: 6/1/2019 10:31:00

“אחחחח אם היית אוהב את עצמך טיפה, טיפה מכמה שאני אוהב אותך כרגע.. מספיק כדי לתת תכלית לסבל שלך..” - אמרתי לו, ונפרדנו.

כך הסתיימה הפגישה הראשונה ומה שנראה היה כפגישה האחרונה שלנו.


העבודה עם טראומה ופוסט טראומה היא בעיני מהעבודות המורכבות יותר המתרחשות בקליניקה.

לא בגלל הדוגמאות החיות שיש לנו על חיילים החוזרים משדה קרב או אנשים החווים פגיעות חמורות, אלא בגלל התוכן הרגשי שיש בה.

זו עבודה עם מצבים הממירים באופן קיצוני גל של עומס רגשי למנגנוני הגנה של דחק המתפרץ בשניות כהר געש, ויותר מזה זו עבודה על יצירת מרחב הכלה הולך וגדל כדי להכיל, למקם ולמוסס את המסה האנרגטית שיושבת בבסיס החוויה הזו.

השבוע פגשתי מטופל עם סיפור מורכב, שעצם ההבנה של מה שחווה העביר בי את גל הכאב שעובר בו מאז. הפגישה היתה פגישה משפחתית מאתגרת. הוא דרש לקום כל כמה דקות ולצאת לסיבוב בגלל תחושה של קלסטרופוביה בחדר, כל מילה מההורים משכה ממנו תגובה הגנתית, אלימה ומשפילה (כלפיהם), והאוטומט שלו היה לצרף אותי להוריו כמי שעושים עליו עליהום ומשאירים אותו לבד, תוך כדי שהוא חווה מצוקה של גוף שמחפש לפרוק מתח ולא יודע איך. הוא בשניות חוזר להצפה של העומס הקיצוני שעבר בתאונת דרכים רק בתוספת של כל הבלאגן שאגיע לאחר מכן ובעקבות. 

זאת אומרת חוויה משנית הנובעת מהמקור ויושב על החוויה הפוצעת.

טראומה ופוסט טראומה הן עניין מורכב בעיקר משום שההחלמה שוכנת בחוויה המתקנת שבחיים. זו לא פגישה חד פעמים או טיפול חד פעמי. אלא תקופה של עיגון טיפולי הדורש כוונה מתמדת, מודעות ופורקן הדרגתי כדי להתקדם לחוויה של חוסר הזדהות.

האפשרות לפרום את קשרי הרגש הקשורים בחוויה הזו שוכנים שם אך המעבר ממצב של שחזור אל מקום בו הרגש מתמתן ואנו פחות מזדהים איתו ופחות נאחזים בו כדי לתת תיקוף לקיום ולמצב שלנו, מורכב מאוד מכמה סיבות. 

למרות שיכולה להיות הבנה של מנגנון הטראומה, עדיין החוויה הגופנית והרגשית שמתרחשת חזקה מאוד. הלב מתחיל לפעום בעוצמה ולחץ הדם עולה, הנשימה הופכת לשטחית ומהירה או נעתקת, הגוף מתחיל לרטוט והראש מתמסר למחשבות המשחזרות את החוויה הטראומטית. הגוף ניכנס למצב של סטרס והתמודדות עם סכנה ממשית, גם כשזו לא נמצאת שם כבר.

במצב כזה קשה למצוא עוגן בזמן אמת ולהרפות על מנת להתחיל תהליך של טרנספורמציה וריפוי (להבין שאין יותר ממה או לאן לברוח). בחוויה האישית יכולה להיות הבנה של צורך בעזרה כמו גם שיש תמיכה שנמצאת שם ומחכה אך הבלבול שבמצב מקשה על האפשרות להתבונן רגע בזום האוט ולגשת אליה(עזרה/כלים לקרקוע) ולקחת אחריות ובעצם, לוותר על מקום "הקורבן" ולהסכים להיות חשוף לפגיעה.

האמת היא שהפגיעה ככל הנראה תגיע. כך וכך. זהו תהליך ארוך וכמעט בלתי ניגמר עם רסיסים, שהיו שם ושתמיד יופעלו כשנרגיש סטרס או ניגע באחד הצבעים שליוו את החוויה הפוצעת.

המבט של המטופל הפך מזוגג, עלה כעס ורטט בגוף, המלווה בעויתות. אם לא היה לי הניסיון שיש לי כמטפל, כנראה שהייתי נכנס למצוקה ותחושה של אבדן שליטה לחלוטין תוך הזדהות עם המצוקה שהוא ניכנס אליה והולך איתו לאיבוד.

הבנתי שהדבר הכי טוב שאני יכול לעשות כרגע הוא להרפות ולהחזיק מרחב המאפשר תחושת ביטחון. מרחב יציב, רגוע ותומך. שיהיה מקום לעוצמות ההרסניות בלי לשבור את המיסגרת הטיפולית. הסטינג.

לאחר מכן יצאנו החוצה לסיבוב הליכה. היה חשוך וקר. הוא היה עצבני ומתוח, פניו וגופו רעדו והוא ביקש סליחה. הוא אמר:" מצטער גברי אני לא נמצא פה עכשיו זה לא אני ואני לא מסוגל להכיל כלום עכשיו, לא אותך ולא את עצמי.. לא נוח לי בגוף אל תיק את זה אישית. אתה לא יכול לעזור לי, לך יש את הדרך שלך ולי יש את שלי.."

בחרתי לעשות איתו תרגיל הנכחה ועיגון בהשראת תרגיל בהשראת פסיכותראפיה גופנית התייחסותית. (חיפוש איבר גוף המרגיש בטוח וקליל פיזית, ומאפשר להתחבר אליו ולנוח בו).

ושאלתי אותו איפה בגוף הוא מרגיש את המצוקה? הוא ענה “בכל הגוף, אין מקום שאני לא מרגיש בו מכווץ ודרוך כרגע”. שאלתי אותו האם הוא מסוגל לחשוב על מקום בטוח, על זיכרון בו הוא מוכל, רגוע ומרגיש מוגן. כמו מחנה בתקופת הילדות או אוהל מיבצר כמו שנוהגים לשחק כילדים. הוא ענה מיד "לא, אין לי זיכרונות כאלה", ואז הוסיף בקול רוטן וזועם "אני מרגיש בטוח באלוהים".

הרגשתי שהוא לא מסוגל לשמוע כלום באותו רגע ואי אפשר היה להגיע אליו. שאלתי אותו אם הוא מסוגל להרגיש את אלוהים באוויר שנכנס דרך האף, והוא ענה שהוא מרגיש אותו בכל. הנחתי את ידי על ליבו ושאלתי אותו האם הוא מסוגל לדמיין את האנרגיה האלוהית הזו נישאת באוויר ונכנסת אל ליבו ומחממת, מרגיעה. האם אתה מסוגל להרגיש את הלב שלך נושם אותה. הוא הרים אליי מבט, הגוף התרכך מעט והוא ענה "לא, אני לא מסוגל כרגע לראות או להרגיש כלום" והלך לכיוון הקליניקה. זה היה מספיק. המבט הזה.נגענו שם במשהו. חלקנו מבט מחובר, גם אם לרגע, בתוך חוויית הקיצון בה היינו שרויים. הוא זיהה אותי והבין מה קורה לו במידה מספקת כדי שיתעורר בו תסכול על עצמו ועל חוסר האונים שבמצב הזה.

האמנות להישאר רגוע ומחובר במצבים כאלה, ולהרגיש מתי “יש עם מי לדבר” ומתי “אין עם מי לדבר” היא מאתגרת לכשעצמה. להצליח להישאר שפוי מספיק כדי להתבונן במצב בבהירות ולמצוא שבריר של רגע לגעת, יכול לפתוח שער למה שעשוי להפוך לתהליך של פרימת סבך הטראומה, ולהפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי. הפרידה ממנו באותו הערב לא היתה נעימה. הוא הצהיר ש"לי יש את הדרך שלי והסיפור שלי ולך יש את שלך ובהצלחה לכולם", אך כשליוויתי אותו אל האוטו עם הוריו משהו קרה. לרגע ההגנות התרככו והוא יכול היה להרגיש שאני רואה. שאני באמת רואה אותו, מזדהה ושותף לכאב.

קבענו פגישה לשבוע הבא.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

שייכות, אי שייכות ומה שביניהם
תאריך: 9/1/2019 20:35:00

נושא השייכות הוא אחד הנושאים המרכזיים בקליניקה, והיום, גם בעקבות החוויות האחרונות בחיי - מעבר דירה, סיום מערכות יחסים, היכרויות חדשות וחשיפה לסגנונות חיים שונים, נושא השייכות עלה יותר מכרגיל והרגשתי צורך לכתוב עליו.

במה תלויה תחושת השייכות שלנו?

לרוב, תחושות של אי שייכות, בעיקר בגילאי העשרה אך גם בגילאים מאוחרים יותר, מביאות אותנו להתבודדות ולהרס עצמי. אנחנו מחפשים את עצמנו במקומות שאנחנו לא אמורים להיות בהם, ולפעמים עם אנשים שאנחנו לא אמורים להיות איתם. אנחנו פוגשים רגשות של ניכור ונידוי, המובילים למרדנות ולתחושות של חוסר הבנה וחוסר צדק, שהרי העולם החיצוני משקף לנו שאנחנו לא חלק, וזה מכעיס.

השבוע נסעתי ברכבת. עליתי עליה וחיפשתי מקום לשבת, ובדרך עברתי ליד בחור גדול ושרירי, שנראה מאיים, וישב פרוס על כמה מושבים. לידו היה מקום פנוי, אך דחיתי את האפשרות להתיישב שם, משום שהרגשתי שאני עלול “להסתבך”. המשכתי לחפש מקום, וכשראיתי שאין, חזרתי והתיישבתי לידו. הבחור לא זז והמשיך לתפוס חצי מהמרחב שלכאורה היה “שייך לי”. הוא ממש תבע את המקום כטריטוריה שלו. היה לו מבטא שונה משלי והוא שמע מוזיקה בפלאפון בקולי קולות. החלטתי שאני מניח לזה.

לאחר זמן מה התעוררה מהומה בקרון הרכבת שלנו. אחד הבחורים בקרון פנה אל הבחור שישב לידי, ודרש ממנו להנמיך את המוסיקה. כמובן שזה ענה לו בביטחון גמור: "אתה מוזמן לשים אוזניות ולשמוע משהו אחר אם זה מפריע לך", אבל מסביב קמו עוד קולות. לא ברור לי מה הביא אותי באותו הרגע לבקש ממנו להזיז את הרגל כדי שיהיה לי נוח לשבת, אך עשיתי זאת. הוא הביט בי ויכולתי לראות שהוא מתלבט. פתאום הוא הרפה ונענה. אולי הרגיש שאני מדבר אליו בגובה העיניים.

הקרון נרגע כולו באופן מפתיע, ולאחר כמה דקות הוא הביט בפלאפון שלי ושאל: “מה, אתה אוהב מוזיקה אלקטרונית?". עניתי "כן, זה עושה לי טוב". הוא חייך ואמר "גם אני" וכל אחד המשיך בשלו, אך הפעם עם תחושה אחרת של חיבור שליוותה אותנו. לאחר זמן מה, שמתי לב שהוא הנמיך את המוזיקה ואפילו נהניתי ממה שהוא השמיע עכשיו. מעט אחר כך נרדם.

כשהגיע ספסר הכרטיסים לבדוק את הכרטיסים של כולנו, הסתבר שהוא וחברו נוסעים דרך החוגר, ובעצם משרתים בצה"ל. באותו הרגע ממש עברה בי רוח נעימה והבנתי כמה אנחנו מחוברים במדינה הקטנה הזאת, ועוד מסרבים להכיר בזה עד לרמות העמוקות. כמה אנו מורכבים ובאילו תחושות אנו מתחבטים כאזרחים במדינה כל כך מגוונת, עם סיפור מורכב ועוצמות של היסטוריה שעוד מהדהדות בכאן ועכשיו. כמה אנו דומים. כמה אנו באותה הסירה, וסך הכל כולנו מבקשים להרגיש שייכות כדי להרגיש שיש לנו מקום בטוח ושאנו לא צריכים להילחם עליו ולהיות עליו במשמר כל הזמן.

לאחרונה אני מרגיש שאני עובר דברים גדולים. כבר כמה שנים שאני בתהליך ובחיפוש, ועשיתי הרבה ניקיון שנותן לי להבחין בבהירות מתי אני עובר למרחב תודעתי שהוא אנוכי וסגור, כמו שמרגיש ילד שבאים ”לקחת לו” או כזה שרואה רק את הצורך האנוכי שלו.

אנו חשופים להרבה כאב שחלקו שלנו וחלקו לא שלנו, וגם זה שלא שלנו מתגלה הרבה פעמים כמשהו שאנחנו צריכים להכיל כי הוא נוגע בנו וחודר פנימה. כולנו רוצים לאהוב ולהיות נאהבים, ותחת הכותרת הפשוטה הזו אנו מבינים כמה לא פשוט למצוא את מרחבי החמלה והקבלה, שיאפשרו לנו לקיים מערכות יחסים מיטיבות ובריאות.

המקרה ברכבת מאוד נגע בי - האופן שבו מזרים גמורים, שרוכשים כמעט טינה אחד לשני, הגענו לחלוק משהו קטן ומשותף, שהכניס שלווה לכל המרחב בו נסענו. מה שהתרחש שם היה קסם, קסם פשוט של אהבה לחיים, לפני שחפשנו את השוני שמוזן מכל כך הרבה רעש שלא שייך לנו.

למה אני מדבר על זה?

אני מוצא שהטרנספורמציה מתרחשת כשנכנסים למרחב מכיל, בלי דעות של כפיה ובלי דעות מענישות. היא מתרחשת כשיש קבלה וחמלה מספקת כלפי עצמינו וכלפי הסביבה, כדי שהשיח או התנועה במרחב יהיו כאלה המאפשרים לכל אחד להביט בעצמו ללא התנגדות או מנגנוני הגנה. זה מאפשר לנו להפתח לאפשרות לבחור אחרת מהטבע שכבר הוטבע בנו ולהוליד משהו חדש. איזו פשטות להפתח ולחוות אנשים שונים, דעות שונות, רעיונות שונים, תוך הנאה מהיחד ומכבוד אחד לשני, כלפי החיים וכלפי הבריאה.

טוב שניכרות בדרכינו תזכורות יומיומיות שאפשר אחרת ושהדרמה של אחרים היא לא אישית כלפינו. כמו שגם שהדרמה שלנו אינה אישית כלפי אף אחד אחר. כי בפועל, למרות הרעיון הרומנטי שבהתרחקות והתבודדות, אנו מתאזנים במפגשים בינאישיים, תלוי כמובן באיזה גישה אנו נוקטים, ומהי הכוונה אליה אנו מכוונים. האם אנו מחדדים את הכוונות הנכונות או השגויות? האם אנו מעמיקים את הפיצול או את היחד, ואיך נותנים לאדם אחר, ולו לרגע, להרגיש שגם לו יש מקום, שגם הוא שייך, גם כשידינו על העליונה וגם כשלהפך. איך חוזרים לשחק?


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

משפחה בהפרעה
תאריך: 13/1/2019 12:22:00

מדי שבוע אני מקבל שיחות טלפון מהורים, משפחות, אחים ואחיות, וחברים של מתמודדים המאובחנים במאניה דיפרסיה, סכיזופרניה, פרנויה, פסיכוזה, פוסט טראומה והתמכרויות. הם מתקשרים אלי אובדי עצות ותשושים משנים על גבי שנים של מלחמה בתוך הבית. משפחה שלמה שמתנגנת לצלילי הכאוס של התמודדות עם חולי, ולא יודעת איך לצאת מזה או איך לנתב את המצב לכיוון בונה או שונה.

כאשר שיחה כזו מגיעה, קשה לשים מראה ולעמת את המשפחה עם האמת הפשוטה והמאיימת, שמתחת לסיפור הקושי והתקיעות, יותר נוח להישאר בכאוס המוכר והצפוי מאשר “לקחת סיכון” חדש. אני מאמין כי עם העדינות שבמצב, כאב ההתמודדות האישית והקושי לראות אדם קרוב מפורק או אבוד, ישנם דברים שצריכים להאמר בבהירות.

באחת הפעמים פנו אלי הורים אובדי עצות שסיפרו שהילד שלהם סוחט אותם רגשית וכלכלית. מבט עמוק פנימה גילה שלמעשה הם מממנים אותו, קונים לו בגדים ורכב, נותנים לו כסף ליציאות ודואגים להיות ההורים הכי "טובים" שאפשר. אני רואה אותם כנועים וכלואים בתוך אשליה, נאחזים בקורבנות, במקום לקחת אחריות ולבנות גבול והתנגדות מול הילד. ואם להיות כנה, מתחת לסיפורים שהם מספרים יושב צורך אנוכי שנובע מתוכם, ואני כותב את זה עם כל הכאב שבדבר. האנוכיות של ההורים לחוש משמעות ולהרגיש שהחיים “מלאים” בכך שהם “מטפלים” ודואגים ככל יכולתם (כי זה כבר הרגל מוטמע במערכת היחסים), לפעמים כה מוטמע שהם עשויים לא לשים לב שגם כשהמצב משתנה לטובה, הם ממשיכים למשוך את המתמודד למצב הרגיל שלו כ"החולה”. כמובן שהם לא נהנים מזה וגם לא הילד שלהם. אבל הם רגילים לסבול בשקט, לחוש אשמה וקורבנות, ולהחזיק בתירוצים כדי להמשיך. כבר לא זוכרים או מכירים מה זה טוב.

האמת היא שתהליך כזה דורש אבולוציה וגמילה של כל המשפחה מדפוסים מסוימים וממעגלים של הזנת המערכת באופן לקוי. לשמוע מהורה שהוא אובד עצות כשהוא מחזיק את ה”ברז” פתוח (כסף, אוכל, בית ולפעמים אף סמים ואלכוהול) ומתלונן על אובדן האנרגיות וחוסר החיבור או הנכונות של הילד שלו, זה אבסורד. יותר מכך, ברור שאי אפשר להכריח מישהו להיכנס לתהליך אם הוא לא רוצה ופתוח לזה, אבל הוא גם לא יפתח נכונות כשמספקים לו באופן מתמיד את כל נתיבי הבריחה והופכים אותו למטופל מפונק שלא יכול לפגוש את הכאב שבחוסר האונים שלו.

אני מדבר על זה בתקווה שזה יגיע למשפחה אחת, גם אם באופן לא הרמוני ועם הכאב שבדבר. המצב מורכב זה ברור, אבל השינוי יכול להגיע משני כיוונים - מהמתמודד או מהמשפחה המהווה חצי מהשניים שרוקדים את הטנגו, ומחזיקה חלק שווה בטבע של מערכות היחסים השומרות על התפקידים כפי שהם. אם אתם לא מצליחים להביא את הקרוב אליכם לתהליך החלמה, לכו בעצמכם לייעוץ משפחתי או זוגי, להדרכה או לטיפול, שכנראה אתם זקוקים לו לא פחות ממנו. ברגע שמישהו אחד עושה שינוי מיטיב במערך המשפחתי, זה עניין של זמן עד שתהליך זה יתחיל למשוך את כל שאר החברים לשינוי מיטיב, מעצם הטבע המאזן של מערכות היחסים. כשמישהו, בין אם זה האב או האם, האח או אחות יחזיקו גבולות ברורים ושומרים, המצב ידרוש שינוי מהסביבה לתיאום ולאיזון המערכת. בין אם במודע ובין אם לא.

הסבל שבהתמודדות לא שווה כלום אם אין מאחוריו תכלית. מה שאומר שאם אתם סובלים כדי לשרוד, אז תמשיכו לסבול עד ייאוש. ברגע שהסבל הזה יהיה למען שינוי, למען גמישות וחוויה חדשה ושונה, אז יקום ויתגלה האתגר הברור שלשמו סובלים. התחושה תפסיק להיות כ”פול גז בניוטרל” או כריצה במקום, הנוף יתחיל להשתנות והשיח יהפוך מעניין יותר. אט אט נקודות חדשות יצוצו ועניין חדש יעלה, וכשהפירות יתחילו לבצבץ, החוויה תהיה כל כך נעימה ומגבשת שיהיה לא טבעי להתכחש לתנועה הזאת, ואז באמת יחלו להגיע פירות טעימים ועסיסיים של דרך אינדיבידואלית ודרך של ביחד. ובאופן טבעי כשיראו על מישהו שלווה וחיבור, תתעורר מעין “קנאה בריאה” שתגרום לפיקחים שבחבורה להתחיל לגשש ולהבין איך ליצור כזו אמת פנימית גם בתוכם.

אי אפשר להכריח אף אחד לשום דבר בתחום הטיפול בנפש, אבל אנו יכולים לסמוך על זה שכמו שמעופפים נמשכים לאור, וכמו שדבורים אל פרחי הצוף, כך גם אנו כבני אדם נמשך לטוב, לשלווה, לרכות ולאמת. לפעמים אנו שוכחים איך היא נראית, ולפעמים אנו לא יודעים מה היא כי אף פעם לא היינו שם. זה עדיין לא אומר שזה לא שם.


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.


טבעו של הצל שלנו
תאריך: 30/1/2019 23:34:00

בואו נחזור רגע לעיקר המסע.

בואו נחזור רגע למה שאנו חושבים או מאמינים שבאנו לעשות במסע שלנו על פני הכדור הזה, במהלך החיים ובכלל.

הצל שלנו.

מה הוא ומאיפה הוא בא.

כיום רובנו מגיעים לטיפול בשלב כזה או אחר בחיים, אולי בוחרים בדרך רוחנית או בדת, כדרך ליצר זיקה עם כוח עליון להבנתנו, משהו שיתן מסגרת ואף חיבוק לעצם הקיום שלנו. בכל דרך כזו טמונה האפשרות לתיקון, להחלמה, ולחופש אישי מדפוסים שחוזרים על עצמם, מהקושי שלנו או מהחיים.

במהלך המסע שלי נתקלתי במושג הצל, לראשונה דרך קארל גוסטב יונג. מושג הצל מקביל ללא מודע האישי שלנו כאינדיבידואלים וממשיך בלא מודע הקולקטיבי (הצל החברתי שלנו) המכיל את מה שאנו מתעלמים ממנו כחברה, כתרבות וכיישות רחבה יותר. הגישה אל הצל היא מעניינת ומרתקת ולו רק מעצם כמה שהיא מפחידה ומעורת השראה בו זמנית. קיים קושי לגעת בצל כמו גם הקלה והתפתחות שעשויים להתגלות דווקא מהנגיעה במקומות החשוכים שלנו בפנים. כך נוכל לזכות בפירות של התרחבות התודעה וגישתנו לחיים מתוך המרחב הנפשי לנשום את עצמנו לרווחה.

אבל האמת הכואבת היא שלמרות שאני מחזיק בעמדה אופטימית שאנו הולכים ומתעוררים כחברה למציאות מיטיבה יותר, אני מוצא שהטבע המקובל הוא האפשרות והקלות לברוח מהצל שלנו, דרך טכנולוגיה, דרך מין, דרך סמים ואלכוהול, דרך צריכת תרופות פסיכיאטריות, ולפעמים אפילו דרך אימוץ גישה רוחנית היושבת על מכאובים וחוסר אונים אנושי טבעי. כל אלה יכולים למנוע את המעבר למקומות של שלווה וקבלה עמוקים יותר, לתחושה של מהות, כיוון ומטרה.

אנו הרבה פעמים מתנהגים כאילו יש לנו בחירה או שאנו יכולים לשלוט במהלך הבריחה שלנו מעצמנו, אך האמת היא שרוב הזמן אנו לא מעיזים אפילו לגעת במקומות האלה. המנגנון הנפשי-רגשי שלנו מתעצב באופן כל כך הדוק סביב מה שאנו מאמינים בו כאמת מוחלטת, כפי שקיבלנו על עצמנו או שהוטמע בנו עוד בגילאים צעירים, שאנו לא מעיזים להתקרב למקומות גמישים יותר של מחשבה או הטלת ספק במה שקיים. מחשבות אלה עשויות להיות מחשבות של חוסר מסוגלות, אולי רק משום שמישהו בסביבתנו הקפיד לכבות אותנו מעצם החרדות האישיות שלו. ואולי גדלנו במערכת משפחתית מורכבת שלא נתנה מקום או אמצעים לפתח תחביבים שתמיד ישבו שם וחיכו לפרוץ החוצה. אולי אנו לא מעיזים בכלל לחשוב על מה היינו רוצים להיות או לעשות כי גדלנו אל תוך עשייה למען אחרים הרבה לפני שראינו את עצמינו. ואולי שכחנו מי אנו עוד לפני שהחליטו בשבילנו הורים, אחים, מורים או חברים.

אלה בדיוק דפוסים המונעים מאיתנו להרגיש הקלה אמיתית וחופש לנשום כמו ילד שרץ בחופשיות או משחק נטול אחריות ומחוייבות, נושם מלוא הריאות את השמש ואת החיים, בריקוד. אני מוצא שהאומץ האמיתי שוכן באפשרות לגעת ולהעז, לאמץ חזרה את החזון, החלומות והאמונה ליכולות הגבוהות השוכנות בכל אחד מאיתנו כבני אדם. הגישה לגמישות, האפשרות לפרוץ גבולות, לסלול שבילים למחוזות חדשים של חיבור וחופש אישי ובינאישי. אנו עשויים לחשוב שזה כבר לא קיים כבר מעצם התבגרותנו ומחוסר היכולת שלנו לזכור את כתפינו קלות ונינוחות. האתגר הוא למצוא את העוגנים שמאירים את הצל, שיושב שם כל הזמן וכואב לגעת בו. הוא ימשיך לשבת שם עד שנעשה משהו לגביו, וכשאנו נוגעים הוא כואב, אבל אם עושים זאת נכון, הוא משתחרר כמו שריר תפוס והכאב משתנה.

האומנות להחזיק את הלא נודע והספונטני נולדת מתוך שחרור מדברים שכבר אינם משרתים אותנו ויצירה של עוגנים חדשים. ההבנה שאפשר לשחרר את שקי החול מהכדור הפורח נולדת מתוך שחרור הסודות וחשיפת המשקעים היושבים עלינו. האומנות הזאת נולדת בקליניקה, או לפחות אני חושב שזה מה שאמור לקרות בכל קליניקה. תחושת העירסול והקבלה המאפשרת לאדם להביא עצמו על כל טבעו ולנצל את המרחב להתרחבות והתפתחות. לברוא את חזון חייו המיטיבים, זה שהרבה פעמים הוא אפילו לא יודע או מכיר, שהרי ישב בצל בשקט ונרדם, שחס ושלום לא יאיים על האור. אך בלי צל אין אור, ובעזרתו ניתן להעצים את האור ולפתוח דלתות אל מרחבים חדשים.


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

טראנס ועבודה עם מצבי תודעה חלופיים
תאריך: 31/3/2019 18:58:00


כולנו מכירים את המונח טראנס. 

בעולם הטיפול הוא מגיע בעיקר מעבודה שמאנית. 

בעולם הרוח הוא מגיע מטקסים למיניהם המכניסים אותנו למרחב חדש. 

בעולם המוזיקה הוא מוכר ממוזיקה המחזיקה מרחב המזמין אותנו למסע.

באופן מסוים, זה מסע. אבל למה?

מצב טראנס מהווה בדרך כלל כניסה למצבים אקסטטיים של “לא נודע”, מהם אנו עשויים לצאת אחרת. ובמילים אחרות, מרחב רטט המוביל לשינוי, שינוי תפיסתי ושינוי קוגניטיבי, הן ברמת הגוף והן ברמת ההקשרים השכליים אותם אנו מחזיקים ומזינים.

בפועל, טראנס הוא היציאה מהמרחב המוכר אל תוך מרחב גמיש המרחיב את התודעה, מייצר הקשרים קוגניטיביים חדשים ומביא את המוח להפריש ולמנן ברמה הכימית חומרים שונים, המחדדים כל מיני נקודות ראיה ומטשטשים את הגבולות ה”כל כך מסוטטים” בדרך כלל של חויית החיים. ולא מדובר על הכרח של נטילת חומרים משני תודעה למיניהם, אלא יותר על היכולת להשתחרר אל תוך הרגע בלי ציפייה מסויימת. שחרור והתבוננות, ואפשור לגוף ולמיינד לבטא את מה שהם צריכים כדי לגעת במקומות יותר אותנטיים, או לגשת למרחבים חדשים או נשכחים.

האמת היא, שמצב טראנס הוא מצב שקשה להכיל, ובטח לאורך זמן.

מצב טראנס הוא כשאדם שרגיל לעשן מפסיק עם הסיגריות, או כשאדם שרגיל “לסגור חורים” דרך אוכל, מערכות יחסים כאלה ואחרות או התנהגויות כאלה ואחרות, מזיז אותן הצידה ולו לזמן מה כדי להרגיש ולהתבונן במה שיושב מתחת, ולאפשר לתודעה לגעת במקום חדש של חוויה מתקנת, או כמו שאני קורא לזה בקליניקה - למקם את העולם הפנימי במגירות נכונות יותר, כדי לחיות איתו יותר בשלום, ושהזיכרונות לצורך העניין, יהיו “עירומים” יותר מרגש, וכך ישרתו טוב יותר את ההווה, במקום להמשיך למשוך לעבר.

מצב טראנס הרבה פעמים הוא מצב מאיים. זו אחת הסיבות שכל כך חשוב לייצר מרחב מוגן ומוחזק היטב, כדי שיהיה בטוח לשחק בחוויות האלה. שהרי כפי שחוויה עשויה להוביל למצב בונה, כך גם קיימת האפשרות להיכנס למצב שאינו מיטיב בהכרח, ואף עשוי לעורר רגרסיה לא הכרחית ומזיקה.

הקושי הוא להמצא במרחב הזה ולחיות אותו למשך תקופה, הוא להכיל את מרחב הזמן הזה בחוסר אונים המאפשר להתבונן, ולא לפעול כפי שתמיד פעלנו. ההבנה שאין זה מצב שמבטיח משהו “טוב יותר” אלא מבטיח “משהו שונה”, היא מאיימת, ולרוב תמיד יהיה נוח יותר, אף אם לא מתוך החלטה אלא כברירת מחדל של התודעה, לחזור למקום הבטוח והנוח ולהמשיך לקיים מערכות יחסים כפי שקיימנו עד עכשיו, בין אם זה מגביל אותנו ובין אם זה משחזר כישלון. כי הגוף יחוש רפוי יותר בכישלון שאנו מכירים מאשר במה שעשוי להיות הצלחה שאנו לא מכירים.

תחת כל העניין הזה, יושב ההכרח להרטיט את ההקשרים המנטליים שהפנמנו לאורך החיים, לטוב ולרע, כדי לפתוח מרחב לחשיבה אבסטרקטית יותר כמו גם קונקרטית וממוקדת.

היכולת להעיר חלקים שונים ונוספים בתודעה (להצליב אונות) זה מה שיאפשר לנו להיות גמישים יותר בתפיסה שלנו, פתוחים יותר לעולם ולחיים, לרעיונות, ליצירתיות ולמצבים של התפתחות חישתית ולעיבוד מידע בריא ומאוזן יותר. גמיש יותר.

היכולת לעבוד עם המיינד לשחרור הגוף, כמו עם הגוף לשחרור המיינד, הוא מהלך שרצוי שיהיה שזור בחיים, כדי להתבונן באופן נקי דרך הלב ולא ללכת לאיבוד ברגש (לשמור על סדר עדיפויות בריא), כך שנוכל לשים את תהליך ההתקדמות שלנו אל עבר ה”שלם” שבנו לאורך חיינו.

כך מצבים פשוטים הופכים בעלי משמעות, ומצבים מורכבים מקבלים חופש פעולה הנובע מהניסיון של העבר ולא משחזורו.

כשהטוב והרע הולכים לאיבוד, ולא מעט אני שומע איך אנו מתייחסים לכך שהטוב והרע מתמוססים בשלב מסוים של החיים ומוצאים מנוח ב”מותר” או “זכות”, כמו שגם שמעתי שזה מונחה דרך המצפון האישי, תחת כל זה יושבת היכולת להבחין במה שבאמת גורם לנו להרגיש טוב ושלווה בחיים ומה שעשוי להזין ריגוש או נוחות, אך לא בהכרח לקדם אותנו לעבר מה שאנו מאמינים בו באמת. כמו כן מה גורם לנו להרגיש חלק מיטיב מהחברה, העולם, החברים וכו’. דברים העשויים להכניס הרבה מהות לחיים.

שהרי הטוב והרע לא נעלמים, הטוב גובר ככל שאנו מתבוננים ברע ומקבלים אותו כדי לעבוד איתו, וכך פחות פועלים עליו באופן לא מודע.

אנו כבני אדם וכחברה נוטים להחזיק פיצול (דוגמא יפה היא ימין ושמאל בפוליטיקה או “איתנו" ו"נגדנו" במלחמה).

היכולת להתבונן בקונפליקט ממקום נקי נובעת מהחזקת שני הצדדים. 

למשל, לא מפתיע האופן הטבעי בו אנו מתחברים ומרגישים את הביחד במצבי קיצון של מלחמה או באיום על החיים, שהרי אנו באופן אוטומטי נשליך את ה”רע” החוצה ונקבל את עצמינו כטובים למען הישרדותנו, כמו שגם נדע לצבוע את החוץ בטוב ולהרגיש רע מבפנים תוך עיוורון לקבלת הרע החיצוני יחד עם הטוב.

לא שזה רע. ברור שבמצב של סכנה ובמקומות בהם פוגעים לנו בבית אנו נרצה ובצדק, לשמור על החיים.

אך ישנו מהלך מתקן ומבריא מאד ביכולת שלנו להמשיך להטיל ספק בעצמינו, ולהפתח למרחב המשלים של היין והיאנג ב-core של התודעה, ולהתקרב יותר למקום בו העבר משרת את ההווה אל עבר עתיד מיטיב יותר.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

ליל הסדר מנקודת מבט פסיכותראפויטית
תאריך: 30/4/2019 11:41:00

ראיתי לא מעט פוסטים על פסח והאמת, שכאומה ועם, וללא קשר לזיקה דתית, חימם לי את הלב לקרוא את ההתייחסויות האישיות של אינדיבידואליים שלא רק מחפשים להשתפר ברמת מערכת היחסים שלהם עם הסביבה והקיום, אלא גם רוצים לחלוק בזה. 

כשאתה נוגע במשהו שיש בו עומק, בא לך לשמור עליו, וכדי לשמור עליו, אין כמו לשתף אותו.

השנה ישבנו בליל הסדר כמו כל שנה, ושוב פעם לא יכולתי להמנע מנקודת המבט הצוללת אל תוך הטקסט ומחפשת אחר המקום ממנו אני מתחבר אל כל הטקס הזה. כי אם אפשר להסכים על משהו, זהו טקס מסורתי החוזר ומושיב אותנו יחד לארוחה עשירה הסובבת סביב הודיה וסביב הדרך שלנו יחד אל חירות אישית וקיבוצית, משחר ההיסטוריה.

שמתי לב שלרוב אנחנו נוטים להתייחס אל הסדר כהיסטוריה היהודית והזכרות בהיותנו עבדים והלאה אל הארץ המובטחת. שזה כמובן חלק בלתי ניפרד וחשוב לזכור מאיפה באנו, אך כיום זה לא רק ההזכרות כמו גיוס העבר לשירות ההווה וכן הלאה אל עתיד אינטגרטיבי יותר ברמה האישית, הקיבוצית (מישפחתית) וכמובן כמדינה יהודית זה מתרחב אל הקולקטיב המדיני ואף העולמי ברמת השייכות.

ההסמלה היושבת בתוך השפה יש בה לכדי להביא אותנו להבנה עמוקה יותר של עצמינו ושל סובבינו, מה שעשוי להוליד יותר כנות אישית ומערכות יחסים פתוחות, יציבות ושיתופיות יותר.

אני לא אכנס לציטוטים ולפירוט נירחב כי אני באמת מאמין שצריך להשאיר מקום לפרשנות אישית ומערך אמונה אינדיבידואלי, בו כל אחד יכול להתחבר מנקודת המבט שלו וחוויית החיים שלו. לכן אתייחס בחלקים ובאופן יותר כללי לפרקים שלאורך האגדה כבסיס להרחבת ההשקפה על כל העניין.

התהליך של הסדר הוא מעניין.

ביעור החמץ מסמל בעצם את היכולת לנקות כל מה שלא קשור לאותו הערב. ממשקעים ואיאחזות בשפע החיים כנחמה ומחזיר אותנו להתחבר דרך המצות אותן הכינו אבות אבותינו במידבר, כשלא היה. מנקודת מבט אחרת זה זימון המישפחה לשחרר את מה ש”עוזר” לנו לשרוד את היומיום ולפנות מקום למה שבאמת חשוב, מיפגש מישפחתי שנתי המאפשר לחגוג יחד את חג החירות.

אל תוך האגדה אנו ניכנסים לקידושין וחיבור לאלמנטים חיצוניים המאפשרים לנו להתחבר בפשטות ליסודות המרכיבים את חיינו, מרמת הרוח וההודיה על עצם קיומנו והיגענו לזמן הזה, יחד, למרות הכל. ומצד שני הרוח, האש, המים, האדמה, הטבע כטבע על האלמנטים שלו המרכיבים את כל הקיים באופן זה או אחר וזיקוק של מה שונה בעצם הלילה הזה מכל הלילות. על מה אנו שמים את הלב ולמה.

בהמשך לסיפור האגדה ישנם כמה נקודות מרהיבות באופן בו הן מוצגות. באיזשהו אופן, מכות מצרים מסמלות מה שקורה למים עומדים - שזו הסמלה יפה לתקיעות, לחולי, לאנרגיה שאינה מתחדשת או מוצאת מקום לזרום הלאה ליצירה. מה שמביא את המים להסריח, לטפח מחלה ובעצם למנוע המשכיות של חיים ושגשוג.

 דם, צפרדע, כינים, ערוב, דבר, שחין, ברד, ארבה, חושך, בכורות.

עשרת המכות ממש מסמלות תהליך התדרדרות של אורגניזם שאינו מסוגל להרפות איאחזות ממשהו שאינו שלו, ובעצם הולך ומתכלה בתוך הרכושנות של עצמו (בין אם ריגשית או חומרית, מטעמי נוחיות או חמדנות), מה ששוב מושך את תשומת הלב אל הביחד, והכח הנובע מהחיבור שבינינו.

לצד זה ישנו משל ים סוף המסמל את המים הזורמים הניחצים לשניים ומאפשרים לעם שלם לחצות דרך המים אל עבר ה-אמונה, תיהיה מה שתיהיה, בתוך הביחד.

היכולת להתבונן בעקרונות היושבים תחת כל קונטקסט שניתן להם (עינייני החיים - מילים) ויאפשרו להחזיק את האמת החשובה לכולם, בעצם עולה על הספק והפיצול.

ובתוך זה ישנו מקום לגלות את הפיצולים אותם אנו מחזיקים, כגון החכם, הרשע, התם וזה שאינו יודע לשאול. משל שבעצם אינו מדבר על אנשים שונים או על מי כל אחד במישפחה כמו שהוא בעצם מכוון אותנו להתבונן כל אחד בחלקים האלה בתוכו, להזדהות איתם וללמוד מהם. משהו ששמתי לב אליו כשקראתי את הטקסט של הרשע לפני כשנתיים או שלוש, הוא היכולת להזדהות עם החלק הזה לראשונה בתוך המישפחה ולהעז להתבונן בזה נטול בוז ובאופן מפוקח יותר באנוכיות שלי (גם אם היא שוכנת בכוונה טובה ונובעת מהצורך שלי להיות נאהב או להרגי חלק) ובצורך שלי כנגד הקבוצה, ושנה לאחר מכן לקרוא את החכם להתבונן במקומות האלה וכיצד הם מתבטאים בחיי ובמשפחה, בתם ובמצבים בהם אני עשוי אפילו לוותר על העוצמות שלי מתוך פחד להיות “טו מאץ” או בזה שאינו ידע לשאול, ולהבין שהרבה פעמים אנו מגבילים את מערכות היחסים שלנו רק מעצם הקושי שלנו להעזר, לשאול או לנהל דיון על עיניין שהרבה פעמים למישהו בקבוצה יהיה יותר ידע או ניסיון או פשוט זוית שונה שתעשיר את נקודת המבט שלנו באיזשהו אופן. ולפעמים, מדובר ביכולת שלנו ללמוד לבטא את מה שאנו זקוקים לו, במקום לנסות להשיג זאת דרך מניפולציות לא מודעות או חסך עיוור.

הפיצול בין הטוב לרע בסיפור, בני ישראל ומצרים כשבראשם פרעה, יכול מאד גם להיות אנאלוגיה לעולם הפנימי שלנו, לקלות שלנו לעשות מעצמנו טובים ולהשליך החוצה את הרע, או להיפך שהוא לצבוע את עצמינו ברע ולהשליך החוצה את הטוב. היכולת להחזיק את הטוב והרע יחד, להבין שיש בנו גם מזה וגם מזה (גם אם ה”רע” נובע בעצם מחוסר מודעות ולאו דווקא מייצר של רוע) הוא בעצם נקודת הפתיחה להתבונן באמת כפי שהיא, להיות מודעים יותר ל”רע” וכך פחות לפעול עליו או מתוכו. כך גם להעיר חלקים רדומים נוספים עליהם אנו לא מסוגלים להתבונן או לדבר אותם בפתיחות ולחיות איתם כחלק במקום להתבייש בהם או להדחיק אותם. היכולת להתקדם בתוך קבוצה להלך רוח של דיון ולהתרחק ממקומות של מאבקי כוח או צורך בשליטה הנובעים מפחד מהשונה שזהו בעצם הבסיס המאפשר אבולוציה מערכתית ברמת מערכות יחסים וכך לפתוח דרך להתחזק כקבוצה המחזיקה קולות שונים וצבעים שונים המרחיבים את מעגל הידיעות שלנו ואת היכולת להוליד פתרונות יותר נכונים לכולם ולמלא אחד את השני בהשראה לחיים. היכולת לנוע בין תפקידים מתוך הבנה שלכל אחד הסגולות והחוזקות שלו כמו גם החולשות והקושי שלו מאפשרים להסתנכרן למקומות יותר תומכים, מלאים בחמלה ושיתופיות נטולת ביקורת. מה שמוביל לאפשרות לשמור יותר אחד על השני רק מעצם יצירת מרחב שיותר נעים לכולם.

שיהיו מועדים לשמחה ושנמשיך לגדול גם מתוך המסורת, בקלילות ובתחושה שמותר :)


גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

היכרות ועבודה עם תדרים והדהודים
תאריך: 30/4/2019 11:42:00

אני נוגע בנושא רגיש היום, בעיקר כיוון שזהו נושא מאד מורכב למחקר. הנושא עם רפואת תדרים היא טריקית בשל האיזון הנדרש בין הרוח לחומר (למתרגל). ישנם מחקרים רחבים (יחסית) בנושא אך רק לאחרונה אנו חוזרים יותר ויותר להחשף ולהפתח אליו.

בתורות רבות, אם לא בכולן, נוגעים ברפואה שבמוזיקה או ביצירה כתדר הגבוהה ביותר לשהות בו ברמה הרוחנית, וזאת משום שהמערכת התודעתית שלנו, כמו גם הפיזיולוגית, עוברת למרחב אחר, מרחב שהוא נטול זמן ובעצם פותח אותנו לחוויה של הרגע, של נוכחות לכאן ועכשיו, של מה שממלא את המרחב האטמוספירי סביבנו ולוקח אותנו למסע המלווה בתחושות כאלה ואחרות ומאפשר טעינה, פורקן ובעצם זרימה רגשית אנרגטית. כל אלה מפנים מקום או ממקמים את הדברים בצורה טבעית ונוחה יותר (תלוי בתוכן כמובן), ”שוטפים” את התודעה ומרעננים את תחושת הקיום שלנו, קיום שהוא ספונטני ונטול משקעים, “אבק” ולכלוך שאנו נוטים להאחז ולדבוק בהם והרבה פעמים אנו מוותרים על נתח גדול מהחופש דרך ההאחזות הזאת.

פיזיולוגית, עד כמה שבחנו את הנושא, אנו בעצם מייצרים הצלבות ברמת הפעולה המנטאלית בין האונות והאזורים השונים במוח, ומייצרים בעצם הקשרים חדשים ומעירים חלקים רדומים לכדי פעולה.

בעבר נעשו מחקרים מעניינים, ביניהם המחקרים של שומאן, שחשפו מחדש סולם מוזיקלי עתיק ואף השלימו סדרה של שלושה תדרים המהווים חלק מאותם תשעה תדרים המאובחנים כמחוברים לתדר הבריאה, לתדר האדמה והקיום. 

בניסויים שנערכו, גילו כמה ההקשבה לתדרים אלו משפרת יכולות של ריפוי טבעי של הגוף והתודעה, יכולות ריכוז ויכולות למידה מוגברות ויוצאות דופן (לעיונכן ניתן לקרוא בהרחבה בוויקיפדיה ושלל אתרים אחרים הנוגעים בתחום).

היחס לתדרים האלה הוא ברמה המדיטטיבית, אך ארצה לגעת בהם ממקום של התמקמות קלינית, מהמקום שאני הרבה פעמים עובד ממנו כמישהו המשלב בין השאר עבודה של פסיכותראפיה גופנית, אלמנטים שמאניים ומתייחס לגוף כחלק בלתי ניפרד מהתהליך בקליניקה.

בניסיון שלי מהקליניקה אני נחשף ליכולת להשתמש ברגישויות האלה בתבונה, אך החלק המעניין ביותר הוא במחקר האישי שלי. ככל שאני, כאדם וכאיש מקצוע, הולך ומעמיק אל מה שמהווה בתהליך האישי שלי אל עבר אותנטיות ושזירת ה”עצמי” האותנטי באינטגרציה עם הקיום, בעיבוד הצללים וחשיפתם כמו גם בעבודה איתם תוך מיסוס הצלקות והתקדמות למקום שלם יותר עם הקיום שלי ועם המוות כמובן,

אני מוצא שהאפשרות שלי לסקור את מצבי (תודעתי, רגשי וגופני) וכך למצוא מרחב ביניים להתייחס לתחושות הזורמות דרכי כהדהוד של מי שנמצא מולי, מהוות עוגן עמוק ויציב הרבה יותר ממה שה”מוח” או החשיבה האנליטית שלי מסוגלות לספק לי כמידע יבש.

התזוזה האנרגטית המתרחשת בזמן שאני בהתבוננות, חושפת את הטבע האנרגטי המופנם אצל המטופל, או כל אדם היושב מולי או בקרבתי. כך בעצם מתגלות אמיתות בעלות תוקף, המקרינות את הטבע המופנם אצל האדם (מה מזין אותו ובמה, למה הוא מחפש את זה ועל מה זה יושב).

וכך המילים הופכות לרגעים נטולי משמעות לחלוטין, והעבודה האמיתית השוכנת על פני השטח ניגלת ומבקשת מענה.

העבודה הופכת מורכבת שהרי אין את האפשרות לשפוך את התכלס בכנות חותכת, מבלי להתחשב בכך שמסה כזו של אמת עשויה לערער ולבלבל ולא בהכרח להוביל לאבולוציה, אם היא אינה מתרחשת בהדרגה מתונה ובונה, המאפשרת לכלל המערכת התודעתית (של המטופל) להתרחב ולהכיל את השינוי ההולך ומתרחש, תוך אימוץ עקרונות שיעזרו לו להכיל את האמת או את המצב החדש. אך זה (הבנת התדר) בהחלט מהווה כעוגן יציב או מגדלור המסמן לאורך כל התהליך את הכיוון הרצוי למשוך אליו, מעבר לעבודה עם ההעברות וההעברות הנגדיות (המהוות מלכתחילה הרבה פעמים דרמה “משנית” למקור).

לנו כבני אדם לא קל להתנגד ל”טבע” המדויק שלנו, בעיקר כשזה הופנם דרך מערכות היחסים עם ההורים בגיל ינקות וחלק נכבד מהפסיכולוגיה שלנו מתיישב על האופן שבו הזינו אותנו או היטיבו להבין את הצורך שלנו, ולספק אותו בצורה מאוזנת דיה, המאפשרת לנו גם לחוש תסכול אך לא להיות מובס על ידי התסכול, ובפעמים אחרות גם להתרגל להזנה לא מדוייקת.

לכן הרבה פעמים, בעיקר בעבודה מול קשיים לנהל מערכות יחסים זוגיות, או למצוא את המערך המשפחתי הנכון עבורנו, דרושה עבודה שעצם המגע בה מרגיש כל כך לא נוח, שאנו נרצה להתנגד ולברוח. ובעצם להשאר במקום נוח שגם אם הוא מצמצם או מסרס הוא יותר קל להכלה מאשר לנסות ולהכנס למרחבים הגובלים ביכולת שלנו להכיל חרדה ופחד מהלא נודע, או לחזור אחורה לחפש איפה זה יושב. הרי בינינו, למי יש כוח לחזור ולהתעסק בדברים שלקח לנו כל כך הרבה זמן למקם במקום שמאפשר לנו לחיות בנוחות מספקת כדי להרגיש שאנו נהנים מהחיים?

אבל בתוך כל זה יושבות שלל אפשרויות בלתי נגמרות לגבי כל מה שאי פעם חלמנו להיות או חשבנו שאנו אמורים להיות, ואיכשהו החיים משכו אותנו הלאה תוך התעלמות על מנת לשרוד. 

השאלה היא האם בדרך לא שכחנו לחיות. לחיות באמת.

גבריאל פולונסקי - מטפל, סופר, כותב ומלחין, שר, מצייר, כואב ומתענג, עצוב ושמח, גם סובל, וגם מתמודד, הכי קטן והכי גדול, לפעמים בינוני, סך הכל הולך בדרך. עוד פרטים עלי תוכלו למצוא כאן.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

גבריאל.

קצת מורכב לנסות להעלות על הכתב את אסירות התודה שיש לי כלפייך אבל אנסה בכל זאת :)

הגעתי אליך מלאת הסתייגויות, פחדים וחרדות.

למעשה לא האמנתי שאצליח להכניס מישהו לעולם שלי ובכנות... בטח שלא אותך.

ייצגת עבורי את כל הפחדים הכי גדולים שלי.

גבר צעיר (חתיך 😉), אינטיליגנט שבשניה יכול לעלות על הראש המכור שלי ואחד שסיפרו לי עליו מראש שלא יוותר לי ולא יוותר עליי.

אז תודה שבזכות עבודה אינטנסיבית משותפת הראת לי את הדרך.

הדרכת, ליוות והיית שם.

בעדינות, עם הרבה כריזמה ובעיקר בעיקר רגישות.

תודה שקיבלת אותי כמו שאני ועזרת לי להגיע אל האני האמיתי שלי רק על ידי הכוונה, בלי התערבות פוצעת כזו או אחרת.

תודה ששמת את הגבולות הנכונים והיית מקום בטוח עבורי.

תודה שאיפשרת לי לחלוק את השגעונות הכי גדולים ולחשוף את הסודות הכי כמוסים.

קוסם שכמוך,

אתה נכס בעולם הטיפול.

סובל שיפגוש בך יזכה במטפל אנושי, מסור ומקצועי.

אני אסירת תודה לך על כל המתנות שמלוות אותי מאז ועד היום♥️🙏

אני בשיא חיי אך חייתי מאז ומעולם עם כאב גדול, לא פתור. ניסיתי במשך השנים לעבד חוויות חיים כואבות מאוד עם מטפלים שונים, תמיד ללא הצלחה. כמעט 25 שנה שמרתי את הרוב בפנים כי כאב מדי לפתוח. השנה מצאתי את עצמי אצל גבריאל. דברים החלו לזוז אצלי כבר מהפגישה הראשונה. הוא אפשר לי לבטא בדרך שלי דברים שלא ידעתי בתחילה לבטא במילים. ובהמשך גם באו מילים, אבל לא רק. החלו להשתחרר ממני משקלים שסחבתי במשך עשורים ואף מצאתי אומץ לדברים שמעולם לא היה לי אומץ לעשות. שינוי גדול קרה אצלי בתקופה קצרה מאוד של כמה חודשים. לא מתוך שיחזור טראומות ולא מתוך חיטוט בפצעים אלא מתוך הרבה חוויות של תיקון שגבריאל יצר איתי (ללא יאוש, על אף התנגדות מצדי, על אף חוסר האמונה שלי). החוויות האלו הפכו לאמיתיות, לא רק למחשבות או תיאוריות. הן נטמעו בתוכי, הפכו לחלק ממני, והתחילו ריפוי של גופי ונפשי ממקום מאוד עמוק.

גבריאל הרחיק אותי משפת תהום, הפשיר אותי מקיפאון, עזר לי לקום על רגלי, וגם נתן לי מרחב ליפול, עטף אותי בהגנות, אפשר לי לפרוק, וגם לשתוק, מצא מקום מתאים לרע שיצא ממני, וגם לטוב, לא ויתר לי ולא ויתר עלי, שם מולי מראה שאראה פשוט את עצמי, האיר לי כשהיה חשוך, עימעם את האור כשהסתנוורתי, ונתן לי איך להסתכל על הכאב מבלי להסיט את המבט. גבריאל השקיע מחשבה רבה בכל צעד בדרך הזו שצעד לצידי באמונה אמיתית שדבקה לבסוף גם בי.

גבריאל הוא אמן של ריפוי, ואמנות הטיפול שלו היא יצירתית, עוצמתית, מלאת בינה וניסיון חיים. נדירה. מאחלת לרבים ככל האפשר שיזכו לעבור תהליך עם גבריאל, שיודע לזרוע זרעים של תקווה גם במקומות מאוד אפלים.

ואצלי התקווה שטמן בי צמחה מהר להיות שיח גדול, וכבר החל פורח.

ה.