צור קשר עם רוני
...Loading...

רוני מוסנזון נלקן



סדנת מבוא בשיטת רוזן 

בהנחיית רוני מוסנזון נלקן

19-20 באוקטובר 2017

ברידמן, ירושלים 

לפרטים והרשמה: כרמית 050-2151628

לדף הארוע בפייסבוק: כאן



אני מטפלת במגע ומורה בשיטת מריון רוזן.

זכיתי ללמוד עם מריון רוזן בשנים האחרונות לחייה, וכן עם מורים רבים מאירופה וארצות הברית, מתלמידיה הישירים. הוכשרתי כמטפלת ולאחר מכן כמורה בבית הספר הפיני וממשיכה את הכשרתי כמורה בכירה. בנוסף, למדתי פסיכותרפיה ובודהיזם במכון דמות עם איאן ריס במשך שנים רבות (ועדיין לומדת איתו), גשטלט באוניברסיטת תל אביב, קורס סופרוייזרים בפסיכותרפיה גופנית, וכעת אני בשנה השלישית של הכשרה באנליזה ביואנרגטית. 

אני מטפלת ומדריכה בקליניקה פרטית בירושלים ובתל אביב. מובילה את ההכשרה בשיטת רוזן בארץ ומלמדת בסדנאות מבוא והעמקה. 

על שיטת רוזן תוכלו לקרוא באתר כאן וכאן

ברקע שלי אני באה מתחום התיאטרון. למדתי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב ובמשך שנים רבות יצרתי בתיאטרון בובות במסגרת תיאטרון הקרון. כתבתי, עיצבתי והופעתי עם הצגות בארץ ובחו"ל. כתבתי ביחד עם מרית בן ישראל את הספר "חפץ לב – יסודות תיאטרון הבובות האמנותי" (הוצאת כרמל, 2009) ואני עדיין מלמדת בחממה של תיאטרון הקרון – קורס הסבה לאמנים מתחומים שונים המעוניינים ליצור תיאטרון בובות אמנותי לילדים. החממה תומכת באמנים בתהליכי יצירה וגילוי השפה האישית והייחודית שלהם – עבורי זהו מקום בו האמנות והטיפול נפגשים. 

לכאורה המעבר מתיאטרון בובות לטיפול במגע הוא שינוי גדול. למעשה, הידיים שהנפישו והביעו רגשות, מקשיבות עכשיו לעולם הרגשי והנפשי של המטופלים. הטיפול ממשיך את החיפוש שהניע אותי מאז ומתמיד להבין מה מאפשר צמיחה, התפתחות ושינוי באדם, מעבר מהידוע והמוכר אל מה שמעבר לתפיסה הרגילה.

בטיפול אני מקשיבה באמצעות הידיים לשינויים המתרחשים בגוף המטופל. הגוף מביע ומדבר מעבר למילים. כאשר הגוף (האדם בגופו) מרגיש שמקשיבים לו באופן עמוק ויסודי, מתאפשרים שינויים בתפיסה המורגלת, המתח השרירי הכרוני מתרפה ומתרכך ונשימה טבעית ממלאת את הגוף. המטופלים חווים הקלה פיזית ונפשית ובאופן אורגני מתרחש שינוי בתפיסת העולם – במלוא מובן המילה. 

שיטת רוזן נחשבת ל-bodywork ולא לפסיכותרפיה. עם זאת, מכל השיטות לטיפול במגע, עם שילוב של שיחה וקשר, היא נוגעת בדיוק בגוף-נפש. אני מאמינה שהטיפול בשיטת רוזן הוא התנסות חשובה ביותר עבור כל מטפל בפסיכותרפיה גופנית.

מריון רוזן בוידאו:

 Marion Rosen and the Rosen Method

Marion Rosen: Mapping your emtions

Interview with Marion Rosen - 2006

Rosen Method Bodywork

קישור למאמרים שכתבתי

מאמר על שיטת רוזן ב"קול הנטורופתיה", נובמבר 2010, עמ' 9-13: https://docs.wixstatic.com/ugd/a848dd_58a19e6cad5e43bca9f6f6a746626df3.pdf

להבין דרך הגוף - פוסט אורח בבלוג "עיר האושר" של מרית בן ישראל: http://wp.me/pSKif-h2y

- ניסיון מקצועי: מטפלת ומורה מוסמכת בשיטת רוזן

- פירוט ההכשרה המקצועית: 

  • תואר ראשון בתיאטרון באוניברסיטת תל אביב (4 שנים)
  • הוכשרתי כמטפלת בשיטת רוזן (4 שנות הכשרה כולל התמחות) ולאחר מכן כמורה (3 שנות הכשרה נוספות) בבית הספר הפיני וממשיכה את הכשרתי כמורה בכירה. 
  • למדתי פסיכותרפיה ובודהיזם במכון דמות עם איאן ריס (3 שנים) (ועדיין לומדת איתו בקבוצה פרטית מזה כ-10 שנים)
  • גשטלט באוניברסיטת תל אביב (שנתיים)
  • קורס סופרוייזרים בפסיכותרפיה גופנית (שנה אחת, בניהול אורית קלפיש)
  • כעת אני בשנה השלישית (מתוך 4) של הכשרה באנליזה ביואנרגטית (בהנהלת ענת גיחון)

 - מחיר (מחירים שונים לטיפול, הדרכה ולסדנאות השונות)

 - תחת ביטוח מקצועי: כן

 - תחת הדרכה מקצועית: כן

 - חבר איגוד - לא 


וידאו

תעודות

ארועים

ערב הכרות עם שיטת רוזן
תאריך: 1/10/2017 18:30:00
מיקום: בנימינה

שמחים להזמינכם לערב הכרות עם שיטת מריון רוזן לטיפול במגע Rosen Method Bodywork 

מה היא שיטת רוזן?

שיטת טיפול פשוטה ועמוקה, עדינה ועוצמתית, המשלבת מגע רגיש ותקשורת מילולית. 
המגע, המרחב הבטוח והלא שיפוטי מאפשרים להרפות מתח שרירי עמוק ולהרגיש מה הגוף מחזיק פיזית ונפשית. הטיפול מאפשר שינוי של דפוסים וגילוי חיוניות, יצירתיות, בריאות, תנועה חדשה בגוף ובחיים. 
מריון רוזן, פיזיותרפיסטית שעבדה עם תלמידיו של קרל יונג פיתחה את השיטה מתוך חיפוש קשר בין טיפול נפשי לעבודה עם הגוף והנשימה. מריון הגדירה את השיטה כ"גישה אל הלא-מודע דרך מגע" (ספרה תורגם לעברית ויצא בהוצאת אח:http://www.achbooks.co.il/document/65,141,2798.aspx)

בערב ההכרות נציג את השיטה בשיחה והתנסות וניתן פרטים לגבי טיפולים, סדנאות והכשרה 
(ההכשרה מוכרת על ידי אירגון רוזן העולמי http://roseninstitute.net/ ). 

ערב ההכרות נערך לקראת סדנת מבוא ב-19-20 באוקטובר 2017, וסדנת העמקה ב-26-30 בנובמבר 2017. פרטים:
https://www.facebook.com/events/288822711528003/?acontext=%7B%22ref%22%3A%223%22%2C%22ref_newsfeed_story_type%22%3A%22regular%22%2C%22feed_story_type%22%3A%22117%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

מתאים למתעניינים בעבודה טיפולית ובעבודת מודעות גוף-נפש, מטפלים, אמנים ולמחפשים העמקה והרחבה של המודעות.

המפגש עם רוני מוסנזון וכרמית בלום
יתקיים ביום ראשון 1.10.17 בשעה 18:30
בביתה של מיקי, בנימינה
עלות סמלית לכיסוי הוצאות: 20 ש"ח
לפרטים והרשמה: 
כרמית 050-2151628
או באימייל: carmitblum@013net.net

דף הארוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/310250476103976/?acontext=%7B%22ref%22%3A%223%22%2C%22ref_newsfeed_story_type%22%3A%22regular%22%2C%22feed_story_type%22%3A%22117%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

בלוג

במה אני נוגעת כשאני נוגעת בגוף - הבלוג של רוני מוסנזון נלקן
תאריך: 4/9/2017 13:38:00

שלום וברוכים הבאים,

אני נרגשת להתחיל לכתוב כאן, כתיבה למרחב הגלוי לעיניכם, בשונה מכתיבה למגירה נסתרת מהעין. אם אתם קוראים עכשיו את המילים האלה, אני מושיטה את ידי לשלום ושמחה שאתם שם.

בשנים האחרונות אני מטפלת במגע בשיטת רוזן, עבודה של נוכחות, הקשבה ודו-שיח דרך מגע. העבודה מרתקת באופן שהיא מתייחסת, מקשרת, מגשרת, נוגעת במרקם המורכב של גוף-נפש-רוח. הגעתי אליה בהמשך למסע ארוך של חיפוש בתחומי רוח, אמנות, נפש. מסע גילוי שנובע מתוך שאלות ותהיות ומעלה שאלות רבות נוספות. הייתי רוצה לשתף בהן כאן לא כתיאוריה ורעיונות אלא כשיח הנובע מתוך הנסיון והחוויות האישיות שלי.

בתקווה שהבלוג יהיה מרחב לשאלות ושיתוף, להשראה.

במה אני נוגעת כשאני נוגעת בגוף?

התשובה כל כך עשירה ומורכבת. השאלה נפתחת ונפקחת ככל שהעבודה במגע מתפתחת.

ולמה בכלל לגעת בגוף?

תשובה אישית לגמרי: הידיים הובילו אותי. הידיים תמיד היו עבורי החלק המביע והתקשורתי. גם כשהמילים לא היו זמינות, כשהתביישתי, כשלא ידעתי. במשך שנים רבות יצרתי בתיאטרון בובות. כאשר הלבשתי לראשונה בובה על כף ידי התבוננתי בה - ולפתע נבהלתי. היא רעדה ונשמה. לקח לי רגע להבין שהיא רועדת ונושמת משום שאני רועדת ונושמת. דרך הבובה קלטתי את החיים שבי, החיים הסוערים והשקטים, הבוטים והעדינים. כך למדתי לעקוב אחר הבובות הלבושות על כפות ידי, לגלות דרכן את החיוניות שלי ולשתף בה את הקהל דרך תיווך הבובה. לימדתי את התלמידים שלי הנפשה כקשר ותקשורת עם עצמם ועם הקהל במשך כ-25 שנה בבית הספר לתיאטרון חזותי ובמקומות נוספים. בשנים האחרונות השלתי את הבובות לגמרי ועבדתי עם התלמידים עם כפות ידיים חשופות.

אלא שבשלב כלשהו נהר האש שהופיע בדרכים שונות באגדות שסיפרתי הפך מדימוי למציאות. מצאתי עצמי נאבקת על חיי הגוף וחיי הנפש במשפחה הקטנה והיקרה שלי. נאלצתי לבקוע מהביצה, למשש את הכאב, להביט בו בעיניים חשופות, בלא תיווך.

וכשהלהבות שכחו מעט, אמרתי לעצמי, בוודאי יש משהו כזה שאני יכולה ללמוד – לגעת בכאב בידיים שלי, להיות עם אדם אחר בסבל שלו.

שאלתי סביבי והופניתי לשיטות שונות של טיפולי אנרגיה, הילינג ועוד. הרגשתי שהגעתי הביתה כאשר בלימודי שיטת רוזן ניתנה לי הנחייה להקשיב לגוף באמצעות הידיים. הנחתי את הידיים על גוף הפרטנרית שעמה תירגלתי והקשבתי. הרעיון קסם לי, אך הידיים לא שמעו כלום. מה זאת אומרת ידיים מקשיבות? מקשיבות למה? נזכרתי בהמשך האגדה, המעשייה הרוסית שבחרתי לספר על שום שמה המסתורי "לך לא אדע לאן, הבא לא אדע מה": אחרי שהגיבור עובר את נהר האש הוא מגיע אל מקום-לא-מקום, שם הוא אמור למצוא "לא-אדע-מה". זו המשימה הקשה והמסוכנת ביותר, שהוא יכול לה רק בזכות נחישות והתמדה. אז התמדתי. המשכתי להקשיב בלי לדעת למה. בלי להבין. בלי לשמוע. ולאט לאט, מתוך ה-לא-יודעת התחילו להופיע סימנים. הידיים החלו להבחין בשינויים החלים בגוף תוך כדי המגע, תוך כדי השיחה. ועולם שלם התגלה, עולם של תקשורת עם הגוף מעבר למילים, מעבר לידוע.

על העולם הזה אני רוצה לכתוב כאן, לשתף בנסיון ובתובנות ובעיקר להעלות שאלות. מה קורה כשנוגעים בגוף? מה מאפשר המגע הישיר בגוף? מה מאפשר (או מגביל) טיפול שמתמקד במגע לעומת טיפול בפסיכותרפיה גופנית שבו המגע הוא חלק מסך אפשרויות שונות של קשר?...

בתמצית, אותה שאלה שהתחלתי בה: במה אני נוגעת כשאני נוגעת בגוף?

פוסט ראשון שרובו שאלות.

פתיחה לדיאלוג, לשיח, לשיתוף. בתוכי ו-מקווה – איתכם.

לכרטיס של רוני לחץ כאן

אני מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים.

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת ומורה בשיטת רוזן לטיפול במגע. 

סדנת מבוא בשיטת רוזן – פרטים כאן

סדנת העמקה – פרטים כאן

מה הגוף שלי מספר? - הבלוג של רוני מוסנזון נלקן
תאריך: 23/9/2017 21:15:00

אני ישנה. כבר שנים, ועוד שנים רבות. מאה שנים, נצח, עד שיבוא הנסיך. לא בטוחה שרוצה שיבוא. עדיף כך. ישנה, לא רואה, לא שומעת, לא יודעת. לא נראית, לא נשמעת, לא נודעת. לא מתה, ישנה. נושמת במידה הנחוצה, לא יותר, לא פחות. כמה נשימה כבר צריך כדי לשרוד?

אני סבך קוצים. תידקרו אם תתקרבו. אל תנסו! אין סיכוי שתדעו מי אני, מי מעבר לי. אני גדר לא חיה. לא תגעו בי, לא תתקרבו, לא תשערו. אין כאן איש. אין כאן אף אחד. אין מעבר. סכנה.

אני הנסיך. נחוש להגיע ליפהפיה הנמה. בתנועה גדולה אגיע אליה, בנשיקה אעיר אותה. החסר שלה מניע אותי. אבל אני לא מוצא. כבר שנים מסתובב סחור סחור, מתקרב ומתרחק, מאה שנים לפחות. היאוש לעתים אורב.

כל אלה עמדות נפשיות שיכולות לבוא לידי ביטוי בגוף. כשאני מניחה את ידי על הגוף בטיפול ומקשיבה אני מרגישה את האופנים השונים, המיוחדים והיצירתיים שהאדם המטופל מחזיק בעצמו בגופו. לעתים קרובות עולים בי דימויים. אני מקשיבה להם, הם מספרים סיפור. במה אני נוגעת כשנוגעת בגוף, שאלתי בבלוג הקודם. הנה נסיון נוסף לשתף ולתהות:

בטיפול במגע אני מקשיבה באמצעות כפות ידי למתח השרירי ולתנועת הנשימה, שמה לב למקומות בהם השריר מתוח, מכווץ, עוצר נשימה ולמקומות בהם השריר מגיב, חיוני והנשימה חופשית. המתח השרירי מגן עלינו מצד אחד, ומגביל אותנו מהצד השני. לדוגמא: אם נפגעתי ו"נשבר לי הלב" יתכן שאכווץ את החזה, אכנס אותו פנימה. כך אני מגינה על הלב השבור, אך ההחזקה גם מגבילה את היכולת להושיט זרועות בחופשיות ובשמחה למי ומה שאני רוצה... בעת הפגיעה ההגנה נחוצה. אך אם הפגיעה חלפה והגוף ממשיך להחזיק בכיווץ, הוא מפנה משאבים רבים להגנה, מותש ואינו חופשי לנוע באופן מותאם.

באופן אופטימאלי הגוף היה אמור לנשום במלואו, לרוחב, לאורך, לעומק. לאפשר לנו לנוע בחופשיות בעולם, מביעים ויצירתיים, מחוברים לעצמנו, לסביבה וליקום. הה... כך באופן אידאלי. אלא שהמערכת הגופנית והנפשית שלנו, גם עם החיים המיטיבים ביותר, עוברת טלטלות ושיבושים. אירועים טראומתיים שקשה לנו להכיל ברגע התרחשותם גורמים לשרירים להתכווץ על מנת שלא נרגיש, על מנת להגן מפגיעה. לעתים ארועים או מצבים מתמשכים כאלה קרו החל מראשית חיינו והגוף הגיב הרבה לפני שהיו לנו מילים לבטא מה אנו מרגישים. הגוף מחזיק חוויות אלה ללא מילים. מבלי דעת, מחזיק חלקים של עצמנו מבודדים, מודחקים, לא מורגשים. מנותקים מעצמנו.

כשאני מניחה את ידי על הגוף בטיפול ומקשיבה אני יכולה לשים לב לפער או לקשר בין הנשימה העצורה לבין התנועה העדינה של השריר. אני מקשיבה לדקויות ושמה לב שכל שריר תפוס באופן אחר ומסויים. השריר יכול להיות מוחזק אך עדיין חיוני במידת מה, או קשה כמו אבן. יתכן שיש בשריר רצון להנגע ולהשתחרר, או שהוא ממש מנותק. והנה, אני כבר קולטת ומתבטאת דרך דימויים. אני מניחה שכל מטפל קולט ומבטא את ההקשבה הבסיסית הזו באופנים שנובעים מתוך עולמו הפנימי. אני קולטת, באופן שבו השריר מוחזק, תמונה של דמויות ומצבים, דרמה וקונפליקט בין כוחות תנועה וכוחות עצירה. הניואנסים הפיזיים מספרים לי על האופן שבו המטופלים מחזיקים בתוכם חלקים מבודדים, אבודים. לעתים מצטיירות לי תמונות כמו אלה שתיארתי למעלה, היפהפיה שרק רוצה לישון עוד ועוד, שלא יתקרבו ולא יגעו בה; הגוף המתחזה לסבך קוצים דוקרני, הודף, לא אנושי. ואולי שלגיה בארון זכוכית. שלא כמו היפהפיה הנמה, רואים אותה, ממש כאן קרובה, אך כאשר מושיטים יד נתקלים בארון הזכוכית.

טווח הדימויים של התנתקות עצמנו מעצמנו יכול להיות רחב מאוד. ממדוזה שהופכת את המתבונן בה לאבן, ואז אתקל במגע בגוף מאובן, לא נושם, לא זז, כביכול לא קיים, מנותק מהחיות באופן קשה ביותר. דרך הגיבורים בסיפורי העם הרוסיים שבמנוסתם מהמלך האכזרי מתחפשים לסירה ומשוט על הנחל, או לקדרה וכף על הכיריים או למיני חפצים דוממים אחרים, אך ברגע חלוף הסכנה חוזרים חזרה לדמותם האנושית, ועד הדימוי של שפן בסיפור של פו הדוב שאומר מעבר לדלת "אני לא בבית", אבל הידיים המקשיבות לגוף מרגישות אותו חי, נושם, חמים ומתוק, מקשיב לי בחזרה מצידו מעבר לדלת ומאוד מאוד שם.  

דרך הדימויים בטיפול אנחנו מתקרבים, המטופלים ואני, להכיר בסיפור המוחזק בגוף, לחוש אותו, וכך לעתים מתגלה בחירה אחרת, סיפור חדש.

מה הגוף שלי מספר? מה מוחזק בו באמצעות השרירים מעבר להכרה? מה היה משתנה אם לא הייתי מתאמצת כל כך להחזיק חלקי עצמי מבודדים? מי אני עם כל החלקים שלי?

מי אני?

זו השאלה. הכיוון לחיפוש מעבר לידוע. הדרך בטיפול, בחיים. מסע לגילוי עצמי.

למי שמתעניין לפגוש, להכיר ולהתנסות בעבודה המעשית, החוויתית והיצירתית דרך המגע, אני מזמינה אתכם לבוא ללמוד איתנו ב-19-20 באוקטובר, ברידמן ירושלים. הסדנה מתאימה גם למטפלים וגם לעבודת מודעות והתפתחות. יכולה להתאים להעשרה למטפלים בכל סוגי הטיפול. פרטים כאן


לכרטיס של רוני לחץ כאן 

אני מאמינה בתהליך הנובע מתוך נוכחות והקשבה לעצמי ולמטופל, הקשבה לגוף באמצעות כפות הידיים - הגוף מביע ומדבר מעבר למילים.

רוני מוסנזון נלקן: מטפלת ומורה בשיטת רוזן לטיפול במגע. 

סדנת מבוא בשיטת רוזן – פרטים כאן

סדנת העמקה – פרטים כאן