צור קשר
...Loading...

כיצד הגוף בא לידי ביטוי בטיפול?

האם אפשר לטפל בבעיות רגשיות-נפשיות מבלי לקחת בחשבון את הגוף?

כאשר אנו חווים קושי בחיים או ניצבים בפני מצב המטלטל אותנו ברמה הנפשית-רגשית, אנו פונים לאיש מקצוע שיעזור לנו.

לדבר על הדברים עם מטפל היא דרך מקובלת להתמודד עם הקשיים שאנו חווים, אך היא עשויה להיות לא מספקת.

פסיכותרפיה גופנית מבוססת על ההבנה שאין גוף האדם חי ללא נפש, על כן כאשר אנו ניגשים לגוף האדם אנו ניגשים גם לנפשו. מכאן, שכאשר אנו רוצים לטפל בנפשו של אדם, עלינו לקחת בחשבון גם את גופו - הנושא ומשקף גם הוא את הקושי של ההתמודדות הרגשית-נפשית. 

על פי הפסיכותרפיה הגופנית, מייצג המושג גוף-נפש ('גופנפש') מכלול שלא ניתן לפצלו, ולכן אינו ניתן להפרדה של שפה גופנית בלבד או שפה נפשית בלבד. אפילו פרויד, אבי הפסיכואנליזה, האמין כי האני הוא "ראשית כל אני גופני": מרגע היוולדו חווה האדם את העולם קודם כל דרך תחושות הגוף והחושים. 

המאפיין הראשון של הפסיכותרפיה הגופנית הוא שימוש בטכניקות שונות המערבות את הגוף, באמצעותן ניתן לחזק הן את הקשר בין המטופל לעצמו, והן את הדיאלוג המתקיים בין המטפל למטופל. בטיפול עצמו יילקחו בחשבון  גם החלקים הלא מילוליים שמביא איתו המטופל. הגוף למעשה מתפקד כמראה של הרגשות, המחשבות והתחושות הנוכחים יחדיו. 

במפגש טיפולי של פסיכותרפיה גופנית, מפנים המטפל והמטופל את תשומת ליבם וסקרנותם לחוויות חושיות גופניות, ומטפחים קשב המתפקד כמעין צופה פנימי הכורה אוזן בלתי ביקורתית כלפי תגובותינו החושיות הפנימיות, עוד לפני שהן מתורגמות לרגשות או מחשבות. כאשר אנו מסוגלים להנכיח את חוויותינו בגוף, סיכויינו לשחרר קשיחות גופנית ונפשית גדולים יותר: אנו רוכשים שפה גופנית המתווספת לשפה הרגשית, ולומדים ליצור גם באמצעותה שינוי ותנועה. מודעות גופנית הינה בעלת ערך וראויה לטיפוח כבסיס למודעות עצמית. 

הפסיכותרפיה הגופנית מתאימה למי שמבקשים לעבור תהליך טיפולי-נפשי וחפצים לשלב בו גם את חוויותיהם הגופניות, לשם יצירת שינויים שלמים ומלאים בחייהם.

האם אפשר לטפל בבעיות גופניות מבלי לקחת בחשבון את המצב הרגשי-נפשי? 

נהוג לומר: נפש בריאה בגוף בריא, ואנו אומרים גם להפך: הגוף שלנו צריך נפש בריאה כדי להיות בריא. אנשים רבים מגיעים לרופא עם תלונות על כאבים, לעיתים כרוניים, ללא ממצאים פיזיולוגיים. במקרים רבים כאבים אלו נובעים מקושי נפשי-רגשי המתבטא באופן גופני. הפסיכותרפיה הגופנית מתאימה גם למי שסובל מבעיות גופניות ורוצה לטפל במקור הנפשי-רגשי שלו על מנת להביא למזורם.  

מקורות: 

טוטון, נ. (2003). פסיכותרפיה ממוקדת גוף. אח בע"מ.

רולף בן-שחר, א. (2013). אנטומיה של טיפול. פרדס הוצאה לאור.


Heller, M. C. (2012). Body Psychotherapy. History Concepts Methods. London: Norton&Compeny.

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית


מאמרים נוספים

שאלות ותשובות
שאלות ותשובות בפסיכותרפיה גופנית