צור קשר
...Loading...

זרמים בפסיכותרפיה גופנית

מרבית המטפלים בפסיכותרפיה גופנית נוהגים להשתמש בכלים ממגוון שיטות וגישות טיפוליות, בהתאם לכל מטופל ולשלב הטיפולי בו נמצא. עם זאת, ישנם מטפלים המתמחים בשיטה מסוימת או בטיפול באוכלוסיות ספציפיות, על כן בעת פנייה לבחירת מטפל מומלץ לבחון מהי הגישה הטיפולית המתאימה לך ביותר.

פסיכותרפיה גופנית רייכיאנית
וילהלם רייך, תלמיד של זיגמונד פרויד, מכונה אבי הפסיכותרפיה הגופנית, שכן היה הראשון ששילב עבודת גוף במהלך טיפוליו. רייך זיהה כי לכל שלב התפתחותי פסיכולוגי קיימת התפתחות גופנית מקבילה, וכי במהלך חיינו אנו מפתחים שריון גופני התואם למנגנוני ההגנה הרגשיים.עבודת הטיפול הרייכיאנית מתבטאת בתרגילי תנועה ונשימה במצב שכיבה, המביאים את המטופל לפורקן תנועתי-רגשי, בהתבסס על המעגל גירוי-טעינה-פריקה-הרפייה. מטרת העבודה הינה "לשבור את השיריון" הגופני-נפשי באזורים החסומים, ולהניע את אנרגיית החיים המכונה "אורגון". רייך שם דגש על נושא המיניות וחשיבותו המרכזית ככוח החיים המניע, דבר שעורר התנגדות בקרב הציבור.

אנליזה ביואנרגטית
האנליזה הביואנרגטית, התפתחה מתוך עבודתו התיאורטית והקלינית של ד"ר וילהלם רייך ופותחה לגישה טיפולית ע"י ד"ר אלכסנדר לואן. הנחת היסוד באנליזה הביואנרגטית היא שתהליכים גופניים- אנרגטיים הם בבסיס חווית העצמי ובבסיס כל קשר בין-אישי. תהליכים אלה, שביטויים ומורכבותם משתנה במהלך התפתחותנו, קשורים לתנועה פעימתית של התרחבות והתכנסות, החל מרמת התא ועד לרמת האורגניזם השלם, לזרימה, מצבי טעינה, ליכולת פריקה והרפיה ועוד. באנליזה הביואנרגטית תופעות כמו ויסות, הכלה, אמפתיה, שיקוף וכו‘ מוסברות באמצעות תהליכים אלה. האנליזה הביואנרגטית מתמקדת בהתבוננות וחקירה של תהליכים פסיכוסומטיים התפתחותיים ובהתפתחות הארגון האדפטיבי (character), שהוא תולדת המפגש בין העצמי הספונטני לבין סביבתו המשמעותית במהלך התפתחותו. בטיפול באנליזה ביואנרגטית התערבויות סומאטיות ומילוליות מאפשרות המסה של השריון הכרוני של רקמות הגוף, העצמת רמת החיות והחיוניות ופתיחה של תנועת חיים שקפאה בזמן - בטראומה התפתחותית או באירועי חיים טראומטיים. בטיפול מושם דגש על יצירת מרחב בטוח שבתוכו יכולה להתרחש השתנות. המטפל מתבונן בהבעות המילוליות והלא מילוליות, באופן שבו הן באות לידי ביטוי במפגש, כולל  בהיבטים של העברה והעברה נגדית, תוך הקשבה להדהוד האנרגטי-סומטי בין גופו לבין גוף המטופל.

ביוסנתזה
הביוסינתזה שמה דגש על בחינת החיבורים בין שלושה מימדים: קיום גופני, חוויה נפשית, מהות רוחנית. דיוויד בואדלה פיתח את השיטה לאחר שנים שעבד כמטפל רייכיאני, והוסיף את חשיבות הקשר האנושי במרחב הטיפולי. הוא יצר מודל הבוחן את התפתחות האדם החל מהיותו עובר ברחם, כשהטיפול מתמקד בשלוש איכויות מרכזיות: תנועה, מחשבה, רגש, ובחינת האיזון ביניהן. משמעות השם ביוסינתזה = אינטגרציה של החיים.

פסיכותרפיה ביודינמית
הגישה הביודינמית משלבת עבודה עם תנועת הגוף האותנטית לשחרור חסימות גופניות רגשיות. השיטה פותחה ע-ידי גרדה בויסן, תלמידתו של רייך, אשר עידנה את העבודה הטיפולית הרייכיאנית מול השריון הגופני, הפכה את ה"שבירה השרירית" ל"המסה שרירית" וכך יצרה טיפול גופני עדין ורך יותר. בויסן ייסדה טכניקת עיסוי ביודנמי המשלבת האזנה לרחשי המעיים, לאחר שגילתה כי קולות מעיים מבטאים עיבוד תהליכים רגשיים, שכן בבטן נמצא "המוח הרגשי" של האדם. 

תרפיית גשטאלט
גישת הגשטאלט משלבת רעיונות ממגוון תיאוריות פסיכולוגיות ופילוסופיות. פריץ פרלס, מייסד השיטה, הגיע מתחום הפסיכיאטריה, ונמשך לנושא המודעות הגופנית ולגילוי הדפוסים שנטבעו בנו בחיינו המוקדמים. משמעות השם גשטאלט הינה תבנית, הרעיון בבסיס השיטה הינו שתבניות בלתי סגורות מהעבר מעכבות את האדם מלחיות את חייו במלואם בהווה. הגשטאלט מעודד את המטופל לתת ביטוי אותנטי לחוויותיו ב"כאן ועכשיו" באמצעות שפה, תנועה, משחקי תפקידים וביטויים גופניים ורגשיים מגוונים.

פסיכולוגיה תהליכית
שורשי הפסיכולוגיה התהליכית במסורות שמאניות, המערבות כניסה למצבי תודעה חלופיים כדי לסייע למטופל ולקהילה. ארנולד מינדל, אנליטיקאי יונגיאני, פיתח את הפסיכולוגיה התהליכית תוך סינתזה של עבודה עם מצבי תודעה לא רגילים ועבודה עם הגוף האנרגטי אותו כינה "גוף החלימה". הוא טען שניתן לעבוד עם סימפטומים, כאבים ומחלות בדיוק כפי שעובדים עם חלומות: דרך תשומת לב פנימית ניתן לחלץ את משמעותם ולשחרר את אחיזתם בנו. על אף שהפסיכולוגיה התהליכית אינה פסיכותרפיה גופנית לחלוטין, ההישענות התאורטית והקלינית שלה על חוויות גופניות ואנרגטיות מצדיקות את הכללותה כאן. 

התמקדות
התמקדות היא כלי לפיתוח מודעות גופנית, המיושם בפני עצמו או נכלל כחלק מעבודה טיפולית רחבה יותר. יוג'ין ג'נדלין, פילוסוף ופסיכולוג, גילה במחקריו כי מטופלים שהיו מחוברים לתחושות הגוף בזמן שדיברו, הם אלו אשר עשו שינויים מרחיקי לכת בעקבות הטיפול. פיתח את מושג 'התחושה המורגשת' (felt sense), זו תחושה גופנית איתה ניתן לפתח דיאלוג, וביכולתה לספק לנו מידע חשוב הנובע מדיוק פנימי. ההתמקדות מאפשרת לחקור תחושות גופניות ולחבר אותן עם רגשות וזכרונות, ולהיות בקשר ישיר ובהיר יותר עם עצמנו.

שיטת החוויה הסומאטית SE
שיטה טיפולית קצרת טווח המשמשת במקרים של טראומה, אשר פותחה על ידי פטר לוין. לאחר צפייתו בחיות בר, הסיק לוין כי אצל בני האדם, בדומה לבעלי החיים, קיים מנגנון וויסות טבעי לאירועים טראומטיים, רק שאנו איבדנו את הנגישות הספונטנית לכוחות אלו. מטרת השיטה הינה להחזיר את כוחות הריפוי הטבעיים, ובעזרת עבודה עם כלים גופניים להשיב את האיזון הפיזיולוגי לגוף ולאפשר למטופל לסמוך שוב על תנועת החיים הטבעית שלו.

האקומי
גישה המתבססת על שילוב מקורות מן הפסיכולוגיה המערבית, תרפיות גופניות ודינאמיות, והשקפות העולם של הבודהיזם והדאואיזם. פותחה על ידי רון קורץ, פסיכותרפיסט אמריקאי, אשר המשיך לעדכן ולפתח את השיטה כל ימיו. האקומי שמה דגש על נוכחות בהווה, תשומת לב אל הגוף ואל מה שמעבר למרחב המילולי, וטיפוח הריפוי המתרחש באופן ספונטני תוך היכולת להשהות פרשנות אינטלקטואלית.

פסיכותרפיה סנסורי-מוטורית
שיטה המשלבת חישה וקוגניציה לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית. נוסדה על ידי פאט אוגדן, אשר הקימה את המכון לפסיכותרפיה סנסו-מוטורית וכן הייתה שותפה להקמת המכון לגישת האקומי. השיטה שמה דגש על פיתוח מודעות עצמית, על ידי זיהוי תנועות ותחושות המופיעות כתוצאה מהאירוע הטראומטי, ומסייעת לעיבוד רגשי וקוגנטיבי של הטראומה. המטופל לומד לעכל ולעבד את החסמים האנרגטיים המעכבים אותו על מנת להתחיל לחזור לחיים תפקודיים.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
פסיכותרפיה טראנס-פרסונלית
גישה טיפולית המשלבת בין הגישות הפסיכולוגיות המערביות למסורות הרוחניות המזרחיות. הוספת המימד הרוחני באה לידי ביטוי במגוון טכניקות טיפוליות, כגון הילינג אנרגטי, הרפיה, מדיטציה, דמיון מודרך, נשימה, קול ועוד. המונח "טראנס-פרסונלי" מתאר מצב שבו התודעה הסובייקטיבית מתרחבת מעבר למוחשי, והאדם חווה את עצמו במרחק מה מעצמו. מרחק זה מאפשר התבוננות קשובה כלפי חלקי עצמי הבונים את חווייתו הסובייקטיבית של האדם.

פסיכותרפיה גופנית התייחסותית
זרם נפוץ בפסיכותרפיה גופנית בו המטפל מדגיש את ההתייחסות למרחב הקיים בינו ובין המטופל, זהו המרחב ההתייחסותי. גישה זו צמחה מתוך הטענה כי רייך ושותפיו לא נתנו את הדעת על מרחבי הקשר המתקיימים בין המטפל והמטופל, ובכך הסתכנו בשחזור יחסי היקשרות ושחזור טראומות מחיי המטופל. המרחב ההתייחסותי כולל תופעות כגון העברה והעברה נגדית, הדהוד גופני ורגשי, ומתן ביטוי לחוויות הרגשיות של המטופל כלפי המטפל.

שיטת לאבאן
שיטה המהווה שפה לניתוח צורות התנועה ולפירוש משמעותה. רודולף לאבאן היה רקדן ומורה אשר חקר את התנועה ואת המוטיבציה הרגשית-מחשבתית המנחה אותה. הוא התבסס על כך שבין הגוף והנפש מתקיימים יחסים דו כיווניים, כך שהתנועה הן מייצרת והן מבטאת את מצבו הרגשי של האדם. כיום משמש ניתוח התנועה על פי לאבאן כגוף ידע רלוונטי לתחומים מגוונים, בהם העולם הטיפולי, מקצועות הבמה, האומנות ועוד. המשיכה את דרכו תלמידתו וקולגה בשם אירמגרד ברטנייף, וכיום נפוץ יותר השם "לאבאן-ברטנייף". 

שיטת רוזן

שיטת טיפול המשלבת מגע קשוב עם תקשורת מילולית, מבוססת על ההבנה שהגוף מחזיק ומבטא תפיסות ורגשות באמצעות מתח שרירי עמוק הנוצר אל מול חוויות קשות להכלה. המתח מגן אך גם מגביל ועלול לגרום סבל וריחוק מעצמנו ויכולותינו. המטפל מקשיב באמצעות המגע למתח השרירי, לנשימה ולשינויים החלים בגוף בעת השיחה. המגע הרגיש יוצר מרחב בטוח ומאפשר הרפייה ועמה עשויים לעלות תכנים העצורים בגוף: זכרונות, רגשות, חוויות ומודעות לקשר בין ההחזקה הגופנית לבין העולם הרגשי והנפשי. הטיפול מאפשר תהליך יסודי של שינוי תפיסות מורגלות וגילוי אפשרויות חדשות של תנועה וחיוניות בגוף ובחיים. פיתחה את השיטה מריון רוזן, פיזיותרפיסטית שעבדה עם תלמידיו של קרל יונג מתוך חיפוש קשר בין טיפול נפשי לעבודה עם הגוף והנשימה. 


שכחנו מישהו? אנא כתבו לנו על כך באמצעות עמוד צור קשר.

מאמרים נוספים

שאלות ותשובות
שאלות ותשובות בפסיכותרפיה גופנית