צור קשר
...Loading...

מה זו פסיכותרפיה גופנית ואיך זה קשור למערכות יחסים?

א. מתיישבת מולי, מתחילה לדבר על מה שקרה השבוע. היא מספרת על קשיים בעבודה ועל מריבה שהייתה לה עם בן הזוג. 

אני מקשיבה לה, אבל הגוף שלי לא שקט. אני מוצאת את עצמי זזה באי נוחות יותר מהרגיל.

א. מדברת הרבה עם הידיים. הן זזות לכל הכיוונים ונראה שהגוף שלה נוכח, אבל אני מרגישה שהוא מנותק מדבריה.

אני מציינת בפניה שאני שומעת את סערת הרגשות שהיא חווה, אבל בגוף אני לא מרגישה הרבה, מרגישה את הראש שלי גדול ובכל שאר חלקי הגוף, אין נוכחות. מלבד אי נוחות גדולה.

היא מזדהה איתי, אומרת שגם היא לא מרגישה את הגוף כרגע, רק את הראש.

וכל השבוע לא הייתה שקטה, הרגישה לא בנוח, בחרה ללבוש את הבגדים הכי גדולים בארון כדי שכמה שפחות יראו אותה. "אם רק הייתי יכולה להיעלם..", היא אומרת.

אני מציעה בעדינות להתקרב אליה, מבקשת אישור להחזיק לה את היד.

"עדיף שלא". היא אומרת. "אני אתחיל לבכות וזה ממש גדול עלי כרגע".

אני שומעת את המילים הכנות ואי הנוחות שלי פוחתת. א. נושמת נשימה עמוקה, מאפשרת לי להתקרב אליה מעט, ודמעה רכה יורדת על לחייה.

גם אני נושמת.

ומרגישה אליה קרובה מתמיד...

 *********************************************

"האני הוא ראשית כל מהות גופנית... במילים אחרות, האני נובע בסופו של דבר מתחושות גופניות".  (פרויד, בתוך אנזייה, 2004) 

הגוף שלנו מספק לנפש את האני, הוא מגן על המוח והאיברים הפנימיים ומגביר רגישות וחישה. דחף ההתקשרות של תינוק, נעשה דרך הגוף. תינוק בחודשים הראשונים, אינו יכול לדבר ולומר את מה שהוא מרגיש. הוא מעביר את התחושות שלו דרך מחוות גופניות, בתקווה שיבינו אותו ויוכלו לספק את צרכיו. מבין כל החושים, המגע הוא המשמעותי ביותר להתפתחות המערכת הרגשית והפיזית שלנו, והוא הבסיס להתפתחות של מערכות יחסים בריאות בחיינו.

פסיכותרפיה גופנית היא גישה המתמקדת בעבודה על יחסים ומשלבת שיחה יחד עם התייחסות אל הגוף, היכולה לבוא לידי ביטוי במילים, תנועה, או מגע. 

הגישה מתבססת על מודלים קלאסים מעולם הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה ומוסיפה אליהם את ההתייחסות לגוף.

המאפיין הראשוני של הפסיכותרפיה הגופנית היינו שימוש בטכניקות שונות המערבות את הגוף, בעזרת ארגז כלים עשיר ומגוון.

מייסד הפסיכותרפיה הגופנית הוא ווילהלם רייך, שהיה תלמידו של זיגמונד פרויד. מאז ימיו של רייך, התפתחו מספר זרמים וגישות, כאשר כל אחד מהם מחזיק בתיאוריות ומבנה אישיות משל עצמו, וכולם נשענים על מודלים התפתחותיים פסיכולוגיים. 

שני הארגונים העולמיים העיקריים של פסיכותרפיה גופנית (האירופאי והאמריקאי), משתמשים בהגדרה הבאה עבור פסיכותרפיה גופנית:

"ענף מובהק של פסיכותרפיה... בעל היסטוריה, גוף ידע וספרות גדול המבוסס על עמדה תאורטית יציבה.... תיאוריה מובחנת של תפקודי גופנפש. ההנחה המרכזית היא, שהגוף הוא כל האדם ויש אחדות תפקודית בין הנפש לגוף... הפסיכותרפיה הגופנית מזהה את ההקשרים וההמשכיות של כל תהליכי הגופנפש וכיצד הם תורמים לארגון האדם.... לפסיכותרפיה גופנית מודל התפתחותי מובחן, תאוריות אישיות, היפותזה לגבי מקור הפרעות נפשיות ומגוון עשיר של טכניקות טיפול. קיימות גישות שונות כפי שקיימות בענפי הפסיכותרפיה האחרים, ובשנים האחרונות החלו מחקרים מדעיים בתחום המוכיחים את הקשר הישיר וההשפעה שיש למצבים טראומטיים על הגוף ולהפך" 

ההסכמה הגורפת בין כל המטפלים בפסיכותרפיה גופנית היא, שחשוב שאדם יתחבר אל הגוף שלו באופן בריא, יקשיב לו ויזהה את עצמו כ"אני גוף", יותר מאשר, "יש לי גוף". הכוונה המנחה היא לעבוד בכמה רמות במקביל: הגופנית, הנפשית, החברתית והרוחנית. המטרה המרכזית של הטיפול, ברוב המקרים, הנה להגיע למימוש הפוטנציאל האישי, ולהעלות את רמת הביטחון העצמי והמודעות האישית, כאשר תפקידו המרכזי של המטפל הוא לסייע באיזון הפער שבין ההיבטים הנפשיים והגופניים. 

בעוד שקיימים מטפלים מדיסציפלינות אחרות המשתמשים בגוף/ מגע/ תנועה בחדר הטיפולים, קיים הבדל גדול בינם לבין מטפלים בפסיכותרפיה הגופנית. הגוף מהווה עבורנו היבט בלתי נפרד במכלול הגופנפש, והעבודה איתו מתבצעת כחלק מהתייחסות לכל ההיבטים. התנועה הבסיסית היא להביא את מערכת היחסים עם הגוף אל תוך חדר הטיפולים, ולהיעזר בו כדי להבין טוב יותר את מערכת היחסים שלי עם עצמי ועם אחרים בחיי. 

בטיפול עצמו יילקחו בחשבון גם החלקים הלא מילוליים שמביא איתו המטופל. לשם עבודה איתם נשתמש בכלים מתוך הארגז המגוון: החל מתנועה, אל מגע, דמיון מודרך, נשימה, ועוד. למעשה הגוף מתפקד כמראה של הרגשות, המחשבות והתחושות שלנו. הוא מחזיק עבורנו זיכרונות שלעתים אינם נגישים אל המודע שלנו. כל אלה מתבטאים במבנה הגוף, כאשר המטפל מסייע למטופל להכיר וליצור מערכת יחסים מודעת עם גופו ונפשו.

כמטפלים בפסיכותרפיה גופנית, מוטלת עלינו משימה כפולה: עיבוד ושיקוף של דפוסי התנהגות, לצד שימוש בגוף ובטכניקות של עבודה איתו. עם זאת, חשוב לציין כי עבודת הגוף אינה בהכרח עבודה עם מגע. חלק מהגישות מערבות את הגוף באופן ישיר וחלקן מתמקדות בהעלאת המודעות הגופנית. עם זאת, בכל אחת מגישות העבודה, הגוף נחווה כאמצעי ביטוי ותקשורת מרכזי ובלתי נפרד.

להתייעצות ותיאום פגישה: bpsy.info@gmail.com

נויה אברמוביץ' היא מנהלת הפיתוח של הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, עוסקת בהדרכה לפיתוח מקצועי ועסקי, פסיכותרפיסטית גופנית וחוקרת את המשמעות החיים. לכרטיס של נויה לחצו כאן.

מקורות השראה למאמר זה: 

אנזייה ד.(2004).  ה"אני עור". תולעת ספרים, ישראל.

אתר הבית של האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית http://www.eabp.org

אתר הבית של האיגוד האמריקאי לפסיכותרפיה גופנית http://usabp.org/

רולף א (2012). אנטומיה של טיפול. הוצאת פרדס, ישראל.

Cohen Matthew. Learning the Art of Letting Go. http://www.matthewcohen.us/articles/body-psychotherapy.pdf

Heller C. M. (2012). Body Psychotherapy. History Concepts Methods.. Norton&Compeny, London.

King Angela. (2011). Some Backround about Body Psychotherapy.http://www.body-psychotherapy.org.uk/some-background-about-body-psychotherapy-full-version.html

Touch as Relational Affirmation., New Directions in Psychotherapy and Relational Psychoanalysis, Vol. 5, July 2011: pp. 108–124.

Totton N. (2003).  Body Psychotherapy, An indroduction.

Open University Press, New-York, 2003

מאמרים נוספים

פרדוקס האהבה העצמית - ענת גיחון ונויה אברמוביץ'
על הגבול הדק שבין אהבה עצמית בריאה לנרקסיסטיות -
כשאהיה גדול אהיה נגר
פסיכותרפיה גופנית ומימוש עצמי תעסוקתי - נויה אברמוביץ וד"ר אסף רולף בן שחר
שאלות ותשובות
שאלות ותשובות בפסיכותרפיה גופנית