צור קשר
...Loading...

מהי EMDR, ובמה היא שונה מכל שיטת טיפול פסיכולוגי שקדמה לה? טל קרויטורו

קימות עשרות ומאות שיטות לטיפול פסיכולוגי, אך יש רק 2 שיטות שארגון הבריאות העולמי מכיר בהן כמוכחות מחקרית לטיפול בטראומה. EMDR היא אחת מהן (טיפול קוגניטיבי התנהגותי היא השנייה). EMDR היא השיטה המהירה מבין השתיים ולא דורשת תרגול בין פגישות. המחקר מראה שב-EMDR יש שיעור החלמה מפוסט-טראומה של 77-90% בתוך 5-12 שעות טיפול. לכן בוצעו התאמות של השיטה גם לטיפול בדכאון, חרדה, פוביה ומגוון סוגיות פסיכולוגיות נוספות. 

שמי טל קרויטורו, אני פסיכותרפיסטית, מדריכה מוסמכת ומטפלת מוסמכת בEMDR.

לפני מספר שנים כשעבדתי בקליניקה פרטית הגיעה אלי בחורה צעירה דתיה לטיפול. היא פנתה מכיון שבמסגרת פגישת הכרות עם שידוך פוטנציאלי הבחור תקף אותה מינית. היא סירבה לשתף בכך אחרים כי זה יפגע לא רק בסיכויי השידוך שלה אלא גם של אחיותיה. מאותה סיבה היא סירבה גם לקחת תרופות. המדריכה עמה התייעצתי אמרה לי שבמקרה כזה מה שניתן לעשות זה פשוט להיות איתה בכאבה. זה לא היה מקובל עלי, זה נשמע לי "אימפוטנטי" מדי. הרי אם היתה כואבת לי הברך לא הייתי רוצה ללכת לרופא שרק יהיה איתי בכאבי, סרבתי לקבל שעבור כאב נפשי יהיה צורך להסתפק במעט כל כך. חיפשתי אלטרנטיבות, ובמקרה תפס את עיני במדף ספרי הפסיכולוגיה הספר "ללא פרויד ללא פרוזאק" שכתב פסיכיאטר צרפתי. השם משך את תשומת ליבי - מעולם לא הייתי חסידת פרויד, והמטופלת סרבה לתרופות. שני פרקים עסקו בשיטת EMDR, שמעולם לא שמעתי עליה – לא במהלך לימודי, לא בהכשרה במחלקה הפסיכיאטרית או המרפאה לבריאות הנפש, אך לא יכולתי להתעלם מהמתואר – מחקר שבו כ- 80% מהלומי הקרב החלימו תוך שלושה מפגשים של שעה וחצי (אני בזמנו טיפלתי במרפאה של משרד הבטחון – אנשים לא החלימו שם לא בשלושה מפגשים, ולא בשלושה חודשים, ולא בשלוש שנים, ולמעשה גם לא בשלושים שנה, הבן אדם היה נפטר לפני שהבעיה היה נפתרת). לעומת מה שלימדו אותי זה היה כמו מדע בדיוני, אבל ביררתי על כך עוד וגיליתי את גוף המחקר הגדול שעוסק בה. זה היה לפני שנים, ומאז אין לי מנוח... לא התקבל על הדעת מבחינתי שידע כזה יהיה קיים מחוץ לראש שלי ולא בתוכו... התחלתי ללמוד EMDR כמשוגעת, נעשיתי המטפלת המוסמכת הצעירה בישראל ותוך זמן קצר המדריכה המוסמכת הצעירה בישראל. מן הצד השני כל כך קומם אותי שרובינו טרם שמענו על השיטה עד שהתחלתי להשקיע גם בכך זמן רב, כתוצאה מכך תוך מספר שנים הפכתי ממטפלת פרטית לרשת אזורית ולאחר מכן לרשת בפריסה ארצית שמתמחה רק בטיפולי EMDR.

אחד הדברים שסברתי שעומד בפני הנגשת השיטה לקהל הרחב היה מחסור בחומרי קריאה עליה. לא מצאתי ספר שפונה לקהל הרחב שעוסק בEMDR, אז נאלצתי לכתוב אחד... הסתבר שזו בעיה אוניברסאלית – יש כל כך הרבה ספרים באנגלית על EMDR – אבל אלו ספרים מקצועיים ממטפלים למטפלים מעל הראש של המטופלים. זו הסיבה שהספר שלי נחטף לתרגום במגוון רב של שפות ויצא לאור לא רק במערב אירופה וצפון ודרום אמריקה אלא גם ביפן.

מחיר הספר 89 75 ש"ח

למעבר לרכישה לחצו כאן: 

מאמרים נוספים

השחר של העידן השלישי - חגית בן שחר
הספר פורש את ההיסטוריה מלאת התהפוכות של היחסים בין המינים. החל בתקופת המטריארכט (שלטון האם), דרך תקופת הביניים, המעבר לפטריארכט (שלטון האב) ועד לעצם היום הזה - לקראת תקופה חדשה ושונה מכל מה שידענו.
ערות בחיי היומיום - סטיבן פולדר
ד"ר סטיבן פולדר, העוסק בתרגול ובהוראת מדיטציה כבר למעלה מעשרים שנה, הוא אחד המורים המובילים בתחום זה בישראל. בספרו החדש הוא פורש בפני הקוראים מגוון דרכים שבהן ערות יכולה להיטיב עמנו בחיי היומיום