צור קשר
...Loading...

הרהורים על המרחב בין כאב לאושר - אורלי זילברברג

"דיוק הכאב וטשטוש האושר. אני חושב

על הדיוק שבו בני אדם מתארים את כאבם בחדרי רופא.

אפילו אלה שלא למדו קרוא וכתוב מדייקים:

זה כאב מושך וזה כאב קורע, וזה כמו מנסר

זה שורף וזה כאב חד וזה קהה. זה פה, בדיוק פה

כן. כן. האושר מטשטש הכול. שמעתי אומרים 

אחר לילות אהבה ואחר חגיגות, היה נפלא,

הרגשתי כמו בשמים. ואפילו איש החלל שריחף 

בחלל קשור לחללית רק קרא: נפלא, נהדר, אין לי מילים.

טשטוש האושר ודיוק הכאב

ואני רוצה לתאר בדיוק של כאב חד גם 

את האושר העמום ואת השמחה".


יהודה עמיחי מתאר בשירו את האופן המאוד פיזי בו אנחנו נוהגים לתאר במילים חוויה של כאב ואת הנטייה שלנו לדייק אותו, לעומת הדרך בה אנו נוטים לתאר חוויה של אושר. 

למילה אושר, שעל-פי הגדרתה המילונית מתארת הוויה של שמחה, נחת והתרוממות רוח, אנו ממעטים להצמיד שמות תואר ואם כן, אלה מילים היוצרות תמונה הרבה יותר מופשטת ופחות פיזית ("אושר עילאי", "אושר צרוף", "אושר גדול") וכמו בשיר, כדי לתאר תחושה מרוממת נפש, נשתמש במילים כגון: "נפלא" ו"נהדר". 

ניתן אולי לומר שבמהותו של האושר קיים משהו חמקמק, ולעיתים הוא מופיע בתודעה שלנו כזיכרון.

"על-הרוב, כשעוברת עלינו חוויה של אושר, אין אנו יודעים על כך אותה שעה. רק כחלוף האושר, וכאשר השקפנו עליו ממרחק, מתגלה לנו פתאום - לפעמים אגב פליאה רבה - עד מה מאושרים היינו."  (מתןך זורבה היווני)

התגובה הפיזיולוגית שלנו לכאב היא כיווץ והתגובה שלנו לאושר היא התרחבות. למעשה כיווץ והתרחבות יחדיו מבטאים את תמצית החיים: נשימה. פעימת לב. למרות השוני המדובר, לפעמים נגיב פיזיולוגית לכאב ולאושר באותו אופן. האסוציאציה הראשונה שבדרך כלל עולה לגבי בכי היא כאב, אך מקובל גם לומר: "הוא בכה מאושר".

בשורשי הכאב יש פוטנציאל לצמיחה לתוך גילוי חוויה של אושר, אשר בגלל אופייה החמקמק וכביכול הפרדוקס שטמון ביניהם, לעיתים נפספס לראות זאת. למעשה, "רק אם נדבר אצל הכאבים" , רק אם נדע לשהות במקום הזה של הכאב נוכל לחוות גם אושר. 

"הבזבוז הגדול בחיים, טמון באהבה שלא הענקנו, בכוחות שלא ניצלנו, בזהירות האנוכית שאינה מוכנה לסכן דבר ואשר בניסיונה להתחמק מן הכאב, מחמיצה גם את האושר." (מרי צ'ולמונדלי). 

בין אושר לכאב קיימים יחסי גומלין שדומים בעיניי לאלה הגלומים ב Yin- ו- Yang. קיימת תנועה ביניהם . לאף אחד אין קיום ללא השני והם לא יימצאו במידה שווה.

כשאנו מבינים שכאב אינו מצב סטטי, הוא משתנה (נחלש, משתחרר). משהו בדחיסות שלו פוחת, ניתן לנשום ביתר קלות ולעיתים יתפנה מקום לתחושות שונות כמו שמחה והתרוממות רוח. אז גם נוצרת פניות לחוות את  אותן תחושות בצורה פחות מטושטשת  ויותר מדויקת. 

לפני כמה שנים הייתי ביוון, שם השתתפתי בסדנה שבה באחד הבקרים יצאנו לטבע והתנסינו בריקוד אותנטי בעיניים מכוסות. זו הייתה תקופה בה עדיין התמודדתי בכאב גדול עם אובדן שטלטל את חיי. טיפסתי על אחד הסלעים ונשכבתי על בטני כשראשי כלפי מטה ולאט לאט החלה להתהוות שם תנועה, הדמעות פרצו ותחושות של שחרור ופליאה מילאו אותי.

כשהתאספנו אחר כך וישבנו באחד הנקיקים כדי לשתף את חברי הקבוצה בחוויה, סיפרתי בביישנות מה , כאומרת דבר שטות, שתוך כדי התנועה ראיתי מפל מים. אחת המנחות הביטה בי ואמרה בשקט: "ראיתי אותו ", ומילים אלה נחוו על ידי כ"ראיתי אותך". האמירה הזו שלה הציפה בי התרגשות גדולה. משהו בשיקוף, בשתי המילים שאמרה הנכיח עבורי את החוויה. שתי המילים שנאמרו מתוך קשב אמפתי, סייעו לי לחוש את המשמעות שהייתה לעוצמת החוויה שניה לפני שהופעל האוטומט - מנגנון הציניות, והרגע המכונן היה קרוב לוודאי מתעמעם ונמוג לפני שהייתי שמה לב אליו.

כשאני נמצאת עם מטופל במחוזות הכאב שלו, מרגשת אותי כל פעם מחדש התנועה שלעיתים קטנה ובקושי מורגשת, שמתחילה להתרחש בתוכו לתוך תהליך טרנספורמטיבי, המאפשר שחרור ומפגש עוצמתי עם תחושות מרוממות נפש ומרחיבות לב שמוטבעות בו, מעצם השהייה בהן באותו רגע ובהסבת תשומת הלב אליהן.


מקורות:

עמיחי, י. (1998). פתוח סגור פתוח (107-108). ירושלים ותל אביב : שוקן.

קאזאנצאקיס, נ. זורבה היווני. (2003). תל אביב :עם עובד.אורלי זילברברג - פסיכותרפיסטית גופנית ומנחת מעגלי הקשבה. ליווי ותמיכה בתקופות של מעברים ובעתות משבר.

לכרטיס של אורלי

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים

לחיות בקשר עם גופנו
אורלי זילברברג
מתחת לעורו של פיל
אורלי זילברברג