צור קשר
...Loading...

על אלימות פנימית ופילוסופיית ה''התמקדות'' - אורית לואיס

קורה לי הרבה שממש בא לי לכתוב משהו, שעולה בי צורך לספר משהו מחוויה פנימית, מתובנה שהתבהרה, לשתף התרגשות עמוקה. לעיתים זה לחברה טובה שמכירה את הביפנוכו שלי מאוד קרוב, וזה פשוט יחסית, כי זה מקום בטוח. ולעיתים זה משהו שבא לי לשתף בפורום רחב יותר, כמו פה, ואז מתחיל מחול שדים.

נהיה לי מן בלבול שכזה, שום דבר לא מרגיש לי מספיק מדויק, פתאום התנועה לבטא החוצה לעולם את מה שכל כך ברור לי בפנים מייצרת תחושה ומילים, שזה בטח לא יעניין אף אחד, שיחשבו עלי כל מיני דברים לא מחמיאים וכו. ובום! התנועה נעצרת. ואחרי שהיא נעצרת לרגע, היא משנה כיוון וממשיכה. בבת אחת, במקום שהכיוון יהיה החוצה לעולם, לחיבור ולשיתוף, לשיח, להפריה הדדית, לאינטראקציה - היא פונה פנימה בפול פאוור באופן ששולל את הערך של הדברים, מבטל את תוכנם בשלל טיעונים אגרסיביים. רפרטואר פנימי עשיר נמצא שם מימים ימימה. מוחק את עצם הדברים, או ליתר דיוק את ערכם, וגם את העצמי שמתוכו הם נובעים.

מדובר באלימות פנימית -

לאחרונה, אני מתעמקת בתאוריית/פילוסופיית "ההתמקדות" שהגה יוג'ין ג'נדלין. לעת עתה, העוצמה של האישור האינסופי לכל מה שקורה בתוכי היא מרחב של ריפוי, של התגלות מזוקקת ומהותית שרק מתרחבת עוד ועוד.

מצרפת קטע שתרגמתי ומאוד נגע בי, בהקשר לקולות פנימיים ביקורתיים וחוסמים. רובנו חיים עם חלקים כאלו, לעיתים חיים שלמים, לעיתים אף מגדירים אותם כ"אני". יש והם מנהלים אותנו ואיננו שמים לב לכך. עד שמגיעה נקודה שבה יתעורר רצון בשינוי עמוק באיזשהו תחום בחיים (יכול להיות אישי, מקצועי, זוגי או אפילו גופני) וניתקל בקושי או מספר קשיים לממש אותו. כדי ליצור שינוי אנחנו צריכים מרווח התבוננות, מרחב מאפשר, תומך ובטוח, ועוד מישהו איתנו שמהדהד לנו ואיתנו את שנגלה בתהליך. האפשרות שלנו לפגוש ולנהל מערכת יחסים (קבלה רדיקלית = מושג מתוך פילוסופיית ההתמקדות) עם כל החלקים שבנו באמת ברובד העמוק ביותר, מתוך הבנה, אפשור והסכמה (rightness) מאוד מנחמת רכה ומרגיעה. נוצרת תנועה חופשית וסיטואציה חדשה.

מפי יוג'ין ג'נדלין (תרגום שלי לראיון שבו הוא מסביר):

"פוקוסינג היא בעצם שני דברים: זו המודעות למקום העמוק שבנו, והאפשרות לעזור למשהו אחר להיות מודע למקום העמוק בתוכו. ממנו, כאשר הגוף מביא תחושת חיים כאן ועכשיו, זה תמיד בהווה (שמכיל את העבר כמובן). התחושה היא תחושה של עכשיו אני מרגיש את העבר, ועכשיו אני מרגיש את ההווה. למקום הזה יש צדק או (בתרגום חופשי שלי למלה שלו ( rightness ) היות נכון/צודק גופני. כמו הנשימה וכמו כל תהליך גופני. יחד עם זאת, יש בו את הסיטואציה החדשה/האדם החדש, כאן, ואז מגיע צעד חדש נוסף, וגם להם יש את "ההיות הנכון" שלהם.

אם נצליח לעזור לרובד של המודעות הגופנית הזו להיות חופשיה באדם, ושהוא יוכל לדבר מתוך המקום הזה - זה החלק העמוק של ההתמקדות.
אנחנו מנסים לשחרר את האדם לא רק מהאלימות שבחוץ אלא גם מהאלימות הפנימית שהאדם עושה לעצמו."

בנוסף לעבודתי בקליניקה בגישת הביוסינתזה, בקרוב אתחיל את הסטאז' בליווי תהליכים בהתמקדות - מי שסקרן מוזמן להשאיר לי הודעה בפרטי 😊

מזמינה בחום לתהליך משנה חיים

מישהו היה שם עבורי כשלא דמיינתי שזה אפשרי.

היום להיות שם עבורך זו זכות גדולה בשבילי

מזמינה בחום לשיחת תיאום

לכרטיס של אורית

בלוגים נוספים

משאבים בימי קורונה - אורית לואיס
מתוך זמני "הבהייה" שחוויתי פתאום הבזיק בי הזיכרון הזה, כמה קינאתי בה אז, על היכולת להיות יצירתית בזמן כה מתוח ולא פשוט...