צור קשר
...Loading...

מתחת לעורו של פיל - אורלי זילברברג

"ממש כאילו חייבת להיות בי
 כמות כזאת של כאב,
 אם לא בנפש הרי בגוף,
 אם לא ברגל הרי בצלע,
 אם לא מתחת ללב הרי בברכיים.
 החולשה חיה בי בגבורה
 ונאבקת על קיומה.
 אולי היא ברירה שמעולם לא נוסתה,
 אופן אחר של חיים, שברוב יעילותנו
 השחתנו והשלכנו הצידה,
 אורַח קיום עדִין, רגיש,
 אשר בוכֶה בתוכנו."
                                (אווה קילפי (

במשך חיי אמרו לי לא פעם שאני חייבת לפתח עור של פיל, מכיוון שכל ריקושט מוצא את דרכו אלי ופוגע חזק. כשאומרים על אדם שהינו בעל עור של פיל, מתכוונים למישהו שפיתח לעצמו מעטה קשוח ובלתי חדיר, מתוך צורך להגן על החלקים הפגיעים ולהיראות חזק. מדובר על אדם שבדרך כלל בגיל מאוד מוקדם פיתח עור משני, כי החיים לימדו אותו שעדיף לא להרגיש כדי להישמר מפגיעה. אנשים שמייחסים להם את הדימוי הזה, מתנהלים בדרך כלל דרך המיינד. הם מתקשים ליצור קשרים של קרבה ואינטימיות ונוטים להישען על עצמם.

הוא הגיע אלי לטיפול אחרי שירות המילואים הראשון שלו, די הרבה זמן אחרי שיצר קשר טלפוני בפעם הראשונה, כשהתלונן על כאבים פיזיים שפוקדים אותו מדי פעם, כאבים המאובחנים ומטופלים רפואית, אבל כל פעם צצה בעיה חדשה. בת זוגו, לדבריו, לחצה עליו לחשוב גם על טיפול רגשי. "אני לא בטוח שיש סיבה" אמר כשהצעתי להיפגש, "ובלי להעליב, אני לא ממש מאמין בקשר הזה של גופנפש" הוסיף. לאחר כמה חודשים התקשר שוב וקבענו פגישה.

הוא הגיע. פניו חתומות. כתפיו מוטות קדימה כסוככות על אזור בית חזה מכווץ. ניכר שהנשימה שלו שטחית. אני מחייכת. חיוך מוצנע נדלק בעיניו ואנחנו מתחילים לשוחח. אני שמה לב שהוא חוזר מספר פעמים על כך שיש לו עור של פיל, ושהוא מצליח לא לקחת דברים ללב. הלב שלי מתכווץ כי אני מבינה שיש פגיעות רבה ואוקיינוס של כאב מאחורי הארשת הקשוחה. פילים אגב, אני אומרת לו, ידועים כחיות במיוחד רגישות ומספרת לו על כמה עובדות מדהימות שקראתי על פילים ועל רגשות.

לשמחתי, החל תהליך מרגש שבו הוא לאט לאט הצליח לשחרר את ההחזקה ולהרפות.

אני זוכרת היטב את הרגע שבו אפשר לעצמו לשקוע עם כתפיו לתוך כפות ידיי ולתת לשקט ולתחושת הביטחון פשוט להיות. עם הזמן למד שזה בסדר להיות לפעמים חלש ופגיע ושהיכולת לשהות במקום הזה, של החולשה ולהתחבר לפגיעות, אפילו מהווה מקור של כוח. עיני שנינו התלחלחו כשאמר שהוא לומד שפה חדשה: להרגיש.

הטיפול הסתיים עם הזמן כשהכאבים חלפו. לפעמים הגוף שלו היה מאותת שוב, אבל אז כבר ידע להקשיב למה שגופו ונפשו מספרים לו. המחיצה ביניהם התרככה. במקביל, קרה משהו טוב לזוגיות שלו. הקשר בינו לבין חברתו השתפר והעמיק.


אורלי זילברברג - פסיכותרפיסטית גופנית ומנחת מעגלי הקשבה. ליווי ותמיכה בתקופות של מעברים ובעתות משבר.

לכרטיס של אורלי

הפורטל לפסיכותרפיה גופנית, הנו האתר המוביל בישראל בתחום פסיכותרפיה ממוקדת גוף-נפש-רוח. חזון האתר הוא להשפיע על כמה שיותר מעגלים ולהעלות מודעות לתהליכי התפתחות המשפיעים ישירות על כל מערכות היחסים באשר הם.

התוכן באתר נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום, באחריותם ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

עוד אודות הפורטל, בקישור זה

בלוגים נוספים