צור קשר
...Loading...

אני היא הוכחה לקיומו של האלוהים-הבלוג של רותם אביה

שמי רותם אביה ואני פסיכותרפיסטית גופנית.

אמנם גוף אחד לי אך הנפשות, רבות הן. בתוכי אני מארחת עוד צורות חיות ומגוונות של דמויות. מה שהעולם התיאורטי והקליני מכנה הפרעת זהות דיסוציאטיבית.

את ההפרעה לא הכרתי. גם לא את חלקי השונים. לאט לאט יחד עם ההכשרה וטיפול רב שנים, התחלתי לזהות כי פנים רבות לי. עד לפני מספר שנים לא ידעתי איך לכנות את התופעות המשונות אותן אני חווה, לא ידעתי איך להתייחס לשינויים קיצוניים שחלים בתוכי. ידעתי מאז ומתמיד כי אני דיסוציאטיבית, כחלק ממנגנון ההגנה שיצרתי על מנת להתמודד עם תסמיני פוסט טראומה. אך לגלות כי רותם אביה מורכבת מכעשרים חלקים אנושיים, היה עבורי רגע מכונן, מפעים אך בעיקר כואב.

כשחברי נפגש לראשונה בלייב בכמה דמויות, הוא נפעם כל כך מהתופעה לה היה עד, ולכך התכוון כשאמר שעבורו אני היא ההוכחה לקיומו של האלוהים.

בשנים האחרונות הנושא של הפרעת זהות דיסוציאטיבית עולה די הרבה. סדרות שונות בטלוויזיה מגישות לנו דרמות מורכבות (ארצות הברית של טרה, Bates Motel) ואף הסרט ספליט שיצא ממש לא מזמן, בהן הן מנסות להגיש את ההפרעה עם תיבולים צהובים ועסיסיים. גם לאמנון לוי בתכנית פנים אמיתיות, ישנן שתי תוכניות שעוסקות בחשיפה של שתי מתמודדות. האחרונה שודרה לפני מספר חודשים יחד עם יעל דן. אני חושבת כי זה נהדר שישנה התעניינות וכי נותנים במה למתמודדות, אך באותו רגע אני מזהה כמה קשה לי עם הדרך בה היא מוצגת. קשה לי עם הפוקוס שמתמקד בצד הצהוב של ההפרעה, בהתחלפויות קיצוניות, במבוגרת שמסתובבת עם מוצץ בתיק, ופחות שמים את הדגש על הצד המתפקד, על החלקים שמתהלכים בעולם כשאין אפשרות לאחרים לנחש את הדרמה הפנימית שמתרחשת.

אני מבקשת לתת כאן קול לעוד רבדים. לכאוס, הבלגן, הכאב והאימה אל מול הכח, העוצמה, הפוטנציאל והעשייה. ההפרעה לא מונעת מנשים (בעיקר נשים) להגיע לרמות תפקוד גבוהות. ישנן עורכות דין, רופאות ואף כמוני פסיכותרפיסטיות, הסובלות מהפרעת זהות דיסוציאטיבית.

לכן, לאחר שצפיתי בתוכניות התחקיר, החלטתי כי הגיע הזמן לצאת. אמנם, אני עדיין מתחבאת מאחורי שם צללים (בעיקר כדי להגן על משפחתי ובגלל המורכבות מול המטופלים שלי), אך שמתי לי למטרה לעורר את המודעות בעיקר בתוך קהילת המטפלים, ובפרט הפסיכותרפיסטים הגופניים.

אני נשאלת לא פעם איך זה להיות מטפלת מרובה. ואין ספק שיחד עם המורכבות של חיי, הצבעוניות שאני מביאה איתי למרחב הטיפולי היא שונה. לפעמים אני מרגישה כמו מעגל טלוויזיה סגור שקולט בו זמנית מספר רב של כיוונים. כאשר אני יושבת מול מטופלי אני מזהה בו זמנית כמות גדולה של מידע שמגיע לשדה בעקבות החלקים הרבים שחיים בתוכי. המידע דרך ההדהוד הגופני הוא עצום. למזלי קיימים בתוכי מספר מטפלים, כך שאנחנו יכולים לחפות אחד על השני ברגעים בהם קשה להשאר ולנכוח.

אני מקווה כי בשבועות הקרובים אוכל לשתף יותר מהחוויה הסובייקטיבית שלי כמטפלת, כאשה, וכאדם בעל זהויות רבות.

בינתיים מזמינה אתכם-ן להיכנס לחשבון הפייסבוק שלי  כדי לעקוב ולהכיר.

בנוסף מזמינה להכנס, לראות, לשמוע, ולהינגע מקמפיין ההדסטארט, שם תוכלו לתמוך בהוצאת ספרי "בדרך הביתה". 

בהוקרה ותודה,

אביה

רותם אביה, גדלה בשכונה חרדית בירושלים, בסביבת חיים מורכבת ומסובכת. היא הצליחה להשאיר הכל מאחוריה ונסעה לחו"ל שם למדה והוכשרה כפסיכותרפיסטית. עם חזרתה ארצה לפני מספר שנים לצד עבודתה כפסיכותרפיסטית והיותה כותבת מאמרים מקצועיים, החלה לכתוב ספר זה העוסק בסיפורה האישי המרתק. לכרטיס של רותם, לחצו כאן

בלוגים נוספים

בתוך גופי הסיפורים חיים - הבלוג של רותם אביה
בהפרעת זהות דיסוציאטיבית, לכל דמות (אישיות) ישנה גופניות משלה. כל חלק סוחב עימו זכרון גופני שכאילו קפא על מקומו.